Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Zapomenutá dema? 20.  díl: Parodie

Zapomenutá dema? 20. díl: Parodie

Bhut10.12.2012
Veselé předvánoční pokračování zapomenutých demíček věnující se výhradně parodickým kapelám na milovaný blek metál.

Tak se zas měsíc s měsícem sešel a máme tu před sebou další díl o zajímavých, zapomenutých nebo jinak významných nahrávkách. A abyste si taky užili trochu toho klidu během onoho krkolomného a nenáviděného shánění dárků, připravil jsem trošku veselejší kousek. Mnohým možná kamenný výraz z tváře nezmizí, neb se jedná o rouhačské práce na rouhačích. Těm méně ortodoxním se snad podaří si párkrát roztáhnout ústa smíchem. V hudbě máme desítky parodujících kapel. Vybrat z nich jen některé není jednoduché, a proto jsem zvolil, jak se říká „od každého trochu“. Hlavou mi prolétali další a další hudební šašci, kteří humornou formou poukazují na jiné. Zkusme tedy čtyřem z nich porozumět a nahlédnout do jejich vykutálené kuchyně.

 

Satans Penguins – Birds Of Darkness

 

Jako na potvoru se mi nepodařilo sehnat jedno jediné demo, ať už Arctic Winter (1999) nebo Bloodlust Of The Warpenguins (2006), této švédské kapely. Místo něj však nabízím rozbor debutového a dosud posledního alba Birds Of Darkness vydaného roku 2001. Tahle kapela by se dala jako jediná v dnešním díle označit za regulérní. Když si totiž pustíte jejich muziku bez znalosti názvů, budete mít co dočinění s obstojným, avantgardně laděným black metalem. Řemeslně se totiž jedná o vyspělou hudbu a příjemný de facto vážný poslech je tím zaručen. Hlavní prvek humoru a parodie je tedy zastoupen v textech a celkové tématice jejich hudby. Vždyť už samotný název kapely Satans Penguins hovoří snad dost jasně. Když k tomu připočteme název alba (Birds Of Darkness), nebo jednotlivých písní (An Evil Shade Of Pink, Night Of The Penguins, nebo třeba The Return Of The Undead Smurfs (Gargamels Revenge II)), úsměv se začne kouzlit. Tahle tvorba tedy spíše hovoří skrze činy a texty, než po své hudební stránce. Však posuďte sami..

Ukázku jsem vybral v podobě skladby Mutant Ninja Penguins (From Hell)

Dílo hodnotím kladnými bodíky: 7/10

 

 

8 Bit Mayhem – De Mysteriis Dom SuperNes

 

Jak je již z názvu patrné bude se jednat o dosácké pazvuky. Je tomu skutečně tak. Tato kapela si vzala na paškál několik známých black metalových písní, které prostě „naprogramovala“ do zvuků 8 bitové hudby. V podobě mnohdy nepříjemného pískání a chroupání pak uslyšíte variace skladeb jako Black Metal Ist Krieg (Nargaroth), Freezing Moon (Mayhem), Cradle To Enslave (Cradle Of Filth), I Am The Black Wizards (Emperor), nebo třeba Transilvanian Hunger (Darkthrone). V závorce pro jistotu uvádím originálního interpreta, kdyby snad někdo tápal. Koukám, že jsem jmenoval pět skladeb z devíti, takže asi nebude od věci, když rovnou doplním zbytek: War (Burzum), I Troldskog Faren Vild (Ulver), Lamb (Taake) a Lifandi Lif Undir Hamri (Enslaved). Osmi bitové zvuky mi v hudbě nevadí, oživují celý poslech a dostávají ji za hranice všedních kapel (příkladem může být třeba skupina Xexyz). Ovšem celá hudba postavená výhradně na této bázi je už jiná liga. Ač jsem se místy dosti ztrácel, který že to part je zrovna hraný, poznával jsem jednotlivé skladby a nutno přiznat, že jsem se bavil vskutku královsky. Když si ke všemu přičteme ještě stylový obal, dokonalost jest završena. Tak si poslechněte hlas pradědečka, na kterém si teď prohlížíte tento web. Hovoří k nám skrze black metalové kulty.

Ukázka bude asi nejvíce podobná věc originálu: Cradle To Enslave
Celou šílenost hodnotím 6/10 chybky tam přeci jen jsou, na netu se válí daleko lepší 8-bitové covery.

 

 

Impaled Northern Moonforest – Burn In Hell

 

Taky tady už přestává všechna legrace! Pojem acoustic black metal by měl hovořit jasně. Celé demo má 13 skladeb, které se hravě vejdou do deseti minut hrací doby. Divoké, ortodoxní, špinavé a velmi velmi velmi zlé dílo. Když se však podíváme pod pokličku této svižné hudby, zjistíme, že se jedná o velice minimalistické provedení. Kapele totiž stačí pouze španěla a klávesy. A to klávesy využívá opravdu málo, spíš jen v rámci nájezdu, nebo dojezdu skladby. U téhle muziky se budete zřejmě válet smíchy, nebo jen nechápavě zírat do prázdna. Víc takových! Už samotné názvy skladeb jsou jistotou, že nesáhnete vedle. Tak například: Gazing At The Blasphemous Moon While Perched Atop A Very Very Very Very Very Very Very Forsaken Crest Of The Northern Mountian, nebo Awaiting The Blasphemous Abomination Of The Necroyeti While Sailing On The Northernmost Fjord Of Xzfgiiizmtsath, a nebo Lustfully Worshipping The Inverted Moongoat While Skiing Down The Inverted Necromountain Of Necrodeathmortum, či stručná Grim And Frostbitten Gay Bar.

Ukázku bude tvořit úderná otvírací: Grim And Frostbitten Moongoats Of The North
Hodnocení bude tentokrát vysoké: 9/10

 

 

Pentagramček – Demo

 

O této vynikající jedinečné formaci nechám promluvit samotnou kapelu: „Pentagramček (žáner: detský satanistický pop) je priamou odpoveďou na detské gospelové kapely. Túto skupinu vymyslel Ketrin (Vranov n.T.) za účelom vyplnenia zásadnej diery na trhu - detských kresťanských pesničiek existujú celé kopy, avšak ponuka detských satanistických pesničiek v slovenskom jazyku je vskutku mikroskopická. Repertoár Pentagramčeka teda tvoria takmer výhradne radostné pesničky do tanca i do spevu o tom, ako dobrý Satan učí deti hláskovať, počítať a dáva im nádej do života“. Já osobně nemám, co bych dodal, jelikož se u toho chlámu smíchy, co to jde. Tohle zkrátka nemá konkurenci!

Takže zkuste jejich bandzone profil, nebo mnou zvolenou ukázku: Kamarát
Hodnocení, jak jinak než 10/10



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Honza K. / 11.12.12 16:50odpovědět

Tak tohle je pěkně šťavnatý díl.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky