Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Zapomenutá dema? 28. díl: 3

Zapomenutá dema? 28. díl: 3

Bhut10.8.2013
Osmadvacátý díl zapomenutých dem. Čtyři kapely, jejichž čtyři dema spojuje jediné - trojka.

Vítejte u dalšího dílu seriálu Zapomenutá dema. Dnes naším hlavním motivem bude trojka. Asi nebude jednoduché si pod tím něco představit, ačkoliv mnohý by jistě návrh měl. Jde o to, že některé kapely vybírají roztodivné názvy. Buď něco těžko zapamatovatelného, což jsme si probrali zde, nebo něco netradičního. Taková drobná netradice nás čeká právě dnes. Koukneme se na kapely, které do svého názvu vtiskly tři opakující se znaky. Pokud vám to není jasné, zanedlouho jistě prozříte.

 

3 – Antichristian Kaos

 

Začneme trošku obšírněji. 3 je totiž samotný název kapely, která čítá jednoho člena, jenž si říká Kaos. Má mé sympatie, jelikož od roku 2000, kdy také 3 založil, vydal jen pět demíček a letos v březnu jedno EP, toť celá diskografie tohoto industrial black metalového projektu. My se jukneme na prvotní výtvor z roku 2001, který dostal název Antichristian Kaos. Je to drobné tří skladbové demo o celkové čtvrthodině hrací doby. Zběsilé elektroniky si zde užijete celkem do sytosti, naproti ní jsou stavěny jednoduché riffy a nenávistný řvavý vokál. Některé elektronické pasáže (zejména intra skladeb) jsou sice taková podivná, ale když skladba nabere své otáčky, má už zcela jiné koule. Zběsilé tempo, které zaštiťuje automatický bubeník, klávesové doprovody, hradba kytary a vévodící zpěv. O nějaké dokonalosti mluvit sice nemůžeme, ale talent a nápad je třeba vyzdvihnout a ocenit. Občas sice posluchač dostane nutkání se smát, jelikož některé pasáže jsou hodně špatné, ovšem naštěstí jich není tolik, aby dokázaly zahubit celou nahrávku. Však okuste sami sílu italského undergroundového industrial blacku prostřednictvím ukázky Apocalyptic Silence. Hodnotit se bude střídmě 6/10. 

 

 

… - Suffering Existence

 

V Itálii ještě chvilku zůstaneme a malinko se přehoupneme do další odnože black metalu. Tentokrát se vrhneme na suicidal depressive black metal, který zde (mimo jiné spolky) hrají , kterým se obecně říká „dot dot dot“. Tahle kapela v současnosti patří již mezi zaniklé, jelikož právě letos ukončila svou činnost. Zanechala za sebou jedno hrubé demo, jedno čistější EP a dvě split alba. To vše za necelou pětiletou existenci. Není pochyb o tom, že se jukneme na prvotní nahrávku, která pochází z roku 2007 a jmenuje se Suffering Existence. Na ní najdeme pouhé dvě skladby, ovšem svou délkou nedělají ostudu danému žánru, takže se roztahané kompozice přeci jen dočkáte. Jaksi se mi nikde nepodařilo sehnat a poslechnout si první skladbu Leave This Mortals Remains v plné palbě, nýbrž jen jakýsi vzorek. Ačkoliv těžko říci, skladba normálně začíná a klasickým fade outem končí po nějakých čtyřech minutách, takže kdoví, jestli nás Metal archiv svými jedenácti minutami nelakuje. Ale oč tu běží. Ve směs o nic převratného, co by situovalo kapelu do role průkopníků, novátorů a podobně. Můžeme jen pochválit dobré melodie, řezavé riffování a především nemocný skřehotavý vokál. Ono se z té kvality zvuku sice moc dalších věcí vyčíst nedá, ale bohatě to postačí k tomu, abychom si uvědomili, že nahrávka není žádnou fraškou. Níže jak do průměru rozhodně spadnout nemůže. Přesně takhle si totiž představuji procítěný DSBM. Připodobnit hudbu můžeme třebis k našemu Tristovi. Tak si dejte pár sedativ a směle zpusťte lahodnou ukázku, kterou tvoří druhá skladba na demu – I.S.K. Hodnocení bude 6/10.

 

 

oOo – S.T.N. Nuclear Generation

 

Teď se sice vrátíme k industrial black metalu, ale přehoupneme se do další slunné země – do Francie. Zde totiž v roce 2005 vzniká těleso oOo (zkratka slov Out Of Order), které o rok později vydává svou jedinou nahrávku, kterou není nic jiného než demáč S.T.N Nuclear Generation. Pokud bych měl srovnat oba industriály, které tu dnes máme, tak vězte, že oOo si vedou o dost lépe. Přesvědčí vás o tom už titulní vyhlazovák Industrial Human Genocide. Hudba je to promyšlenější a sypací tempa neřežou jen monolitý riff, nýbrž i nějakou tu kudrnatější melodii v duchu správného black metalu. Tohle jsem ochoten si pustit ve chvíli, když na podobný žánr mám zrovinka choutky. On totiž i ten zvuk je poslouchatelnější a není to takové to zurčivé demo. Lze v této hudbě daleko více objevovat detaily a bohatší kompozice. Má to smysl a spád a ani na moment se nedostaví pocity nudy. Opravdu výborné dílo na daném hudebním poli, jedno z opravdu zapomenutých dem. Takový dobrý průlet hvězdokupou a zároveň adekvátní ukázka budiž závěrečný krátký song Vortex Satan. Nemohu jinak, než demo pochválit a svou oblibu v něm odrazím na hodnocení 9/10. 

 

 

Sunn O))) – Grimmbunker ( )

 

Pokud hledáte tři shodné znaky u téhle kapely, tak je snad celkem jasné, že to bude ten šajn ze sluníčka za písmenem „o“. Tahle americké kapela, dle Metal Archives vznikla v roce 1998, ale je mi záhadou, že už v roce 1997 měla venku své prvotní demo nazvané Grimmbunker ( ). Svůj hudební výraz do dnešních dnů mnoho nepozměnila. Už na tomhle demu se shledáme s mrazivě temným a patřičně chmurným drone metalem. Ovšem zde je ulítlost této hudby ještě citelnější díky opravdu špinavému zvuku. Stěžejní slovo mají kytary a klávesy. Než si však stačíte uvědomit, co vám chce kapela naznačit, je všechno pryč. Tři skladby o celkové době osm minut totiž mnoho nevypoví. Ale už tady můžeme zachytit jistou invenci a rukopis, kterým se v pozdějších dnech Sunn O))) prodrali na povrch. Musíte však být trochu otevřenější posluchači, abyste v té hromadě jakési náhodné improvizace spatřili jasný cíl a smysl. Není to totiž úplně jednoduché, on totiž samotný drone žánr také není pro každého. K poslechu přikládám ukázku v podobě skladby Gargantuan. 7/10

 



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky