Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Virus - Memento Collider

VirusMemento Collider

Symptom29.7.2016
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC / Creative GigaWorks T40
VERDIKT: Nádherná vyšinutost disharmonických melodií, které nejsou jen kořením, ale přímo leitmotivem odkazu norských avantgardistů, zmutovala do nové formy.

Pokud na chvíli zapomenu, co vše mají Virus za sebou, dá se albu uvěřit. Dá se poslouchat od A do Z, oblibovat jednotlivé pasáže nebo rovnou celé skladby se vší tou jejich zvrácenou krásou naruby psané melodie. Memento Collider je kromobyčejně zajímavá deska a dozajista jde o plod zralé kapely, kterému je těžké srážet body za nedodělky. Prostě nejsou a mohu si leda tak dotčeně postesknout, že už to není, co to bývalo.

 

Možná, že se Norové neblahého trendu doby skutečně dotkli a nechtíc slevili něco ze svého po léta precizovaného soundu. Memento Collider jednoznačně jde ve stopách předchozí desky The Agent That Shapes The Desert (2011), ale jejího ducha atomizuje do méně svůdné podoby. Po příkladném furore druhotiny The Black Flux (2008) zbylo už jen pár ozvěn a asi nejlépe je připomene čtyrka Steamer. Z ní čiší síla sehrané kapely naplno; disharmonie dotažená ad absurdum, výbušné bicí, melodická salta – jen ten megalitický zvuk chybí, respektive TO za ním. Říct, že deska je divná, působí v daném kontextu jako lichotka, ale myslím to tak, že i předcházející mini Oblivion Clock (2012) se ve své lepší polovině zdálo být ostřeji nabité.

 

Gró stylu se nemění, ten Czral definoval na samém počátku debutem Carheart (2003) a od té doby je v něm nekonečně dobrý. Co po té předvedl na The Black Flux, nemá obdoby. Pro The Agent That Shapes The Desert mám jen slova obdivu a jestli mě třetí řadovka něco naučila, tak to, že budoucnost nezávisí jen na tahu ledovce, ale i originálních umělcích, kteří svým posluchačům nepodsouvají vyčpělý brak. Hráčské výkony na novince jsou opět výborné a podtrhuje je sytý zvuk. K povedeným skladbám řadím Afield, Gravity Seeker a poslední Phantom Oil Slick se strhujícím rytmem. Laťka bicích je tradičně nastavena vysoko a Einar mistrně vládne alternacím a synkopám. To nejlepší ze zásadních desek se porůznu promítá do všech skladeb, ale postrádám dřívější hloubku a intenzitu.

 

Podle letošních promo fotek jsem vůbec nepochopil, že by mohlo jít o staré dobré Virus. Czral i jeho hudba prodělali pár změn, ale v součtu jde o logické pokračování příběhu kapely, která volí jinou cestu k progresi. Důkladný poslech jasně odhaluje průřez celou dosavadní tvorbou. Za sebe bych k pluralitě názorů přispěl úvahou, že Memento Collider je nejen křižovatkou, ale (jak doufám) i místo odrazu k novým výšinám.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Garmfrost / 1.8.16 8:44

Souhlasím s Mirkem. Virus mě krásně sedli. Přes počáteční oťukávačku jsem propadl kouzlu jejich šílenství a možná kacířky taky prohlásím, že se mi novinka líbí víc než předchozí alba.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

zmok / 2.8.16 22:37odpovědět

vyborny album, zatial jeden z top za 2016

Garmfrost / 1.8.16 8:44odpovědět

Souhlasím s Mirkem. Virus mě krásně sedli. Přes počáteční oťukávačku jsem propadl kouzlu jejich šílenství a možná kacířky taky prohlásím, že se mi novinka líbí víc než předchozí alba.

Mirek M / 31.7.16 21:54odpovědět

Mě se novinka zalíbila ještě víc než předchozí alba a vlastně jí zatím řadím celkově k tomu nejlepšímu, co jsem letos slyšel... Dal bych asi 90%

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky