Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
The Squirm

The SquirmHudbu dělám především pro sebe a rozhodně ne s cílem, aby se líbila co nejvíce lidem

Victimer12.1.2013
THE SQUIRM řadím na tom našem malém českém písku poměrně vysoko. Nejde ani tak o styl jakým se prezentují, jako spíš o formu a schopnost zaujmout a přitom neprudit. Jestli vám nějaký střípek z prozatímní mozaiky THE SQUIRM chybí, můžete si jej opatřit díky odkazům v samém závěru článku. Alesh je jeden z lidí, kteří si rádi dělají věci po svém a jeho dítko THE SQUIRM je třeba brát s respektem. Jeho kvalita k tomu ostatně vybízí. Loňský podzim byl ve znamení nového alba "Thru", a tak je nejvyšší čas si (nejen) o něm něco málo povědět.

Ahoj Aleshi! Je to pár týdnů co je venku novinka The Squirm "Thru". Týká se její hlavní myšlenka vztahu se ženou, popřípadě ženou samotnou? Je vhodné z tohoto pohledu brát album jako koncepční?


Ano. Je to hodně soukromé. Hlavní myšlenka a motiv alba „Thru“ je úzce spjatý s ženou, která vstoupila do mého života.

 

Počítám, že texty jsou ryze osobního rázu. Bylo pro tebe tentokrát těžší se ventilovat zrovna tímto způsobem?


Texty pro mne mají velkou váhu a jsou velice osobní zpovědí. Nechávám v nich odrážet své emoce, pocity a vášeň.

 

Existují nějaké zásadní změny ve stylu přípravy a samotného nahrávání ve srovnání s "In a Decadent Apathy"? Měl jsi v hlavě jasnou vizi, kudy desku poslat, aby jsi se v něčem neopakoval?


Album „Thru“ vznikalo podobně jako předešlá dvě alba. Oproti předchozím se nahrávání neúčastnilo tolik hostů, a to i s ohledem na osobní téma, které „Thru“ zpracovává. Měl jsem zcela jasnou vizi, jak by ve finální podobě album mělo vypadat.

 

Když se podívám na zvuk a celkovou polohu novinky, bylo tvou hlavní motivací držet materiál víc při sobě? Je masívnější a tolik se na ní neexperimentuje, nevybíhá různými směry...


„Thru“ je mnohem více kytarovější a melodičtější album než bylo „Hidden Deep Inside Bitter Thoughts“ a „In A Decadent Apathy“. Chci, aby se každé album The Squirm lišilo, zároveň ale doufám, že se daří zachovat mezi nimi spojitost.

 

Určitě uznáš, že zrovna u elektronické hudby je zvuk velmi důležitý. Jsi v tomto ohledu puntičkář, měníš často původní nápady za jiné, nebo se naopak vracíš k těm původním?


To je různé. Jsem zastánce prvotního nápadu a riffu. Pokud ve mě skladba s odstupem času nevyvolá spokojenost, její osud končí v koši a začínám znova. Ve většině případů rozvíjím původní nápady.

 

V jakých prostorách album "Thru" vzniklo a kolik týdnů ti jeho nahrání zabralo?


„Thru“ vznikalo převážně v mém domácím nahrávacím studiu, kde mám na práci potřebný klid a pohodlí. Zpěvy jsem nahrával u kamaráda ve studiu Fozy. O mix a mastering alba se podělili Karel Vošta (kytara) a Vojta Seidler (bicí), kteří jsou (spolu s Víťou Kyselou - baskytara) součástí koncertní sestavy The Squirm. Nahrávání trvalo i s předprodukcí zhruba rok. Nic mě netlačí ke zdi a na materiálu vždycky pracuju uvolněně a podle nálady a času. Takový způsob práce mi zcela vyhovuje.

 

Momentální sestava The Squirm čítá kromě tebe další tři členy - Karla, Víťu a Vojtu? Podíleli se i oni na celkové tváři "Thru" v době vzniku alba nebo je jejich hlavní náplní spíš živé hraní?


Prozatím jsou součást koncertní sestavy, ale byl bych velice rád, kdyby se podíleli na chystaném albu The Squirm. Uvidíme, snad to vyjde.

 

Pokud se tě zeptám přímo jako skladatele, hledáš a nacházíš svou hudbou specifický druh atmosféry, který kladeš nad požadavky na nezbytné instrumentální kvality? Prostě držet si hudbu v určité rovině nehledě na stupnice a exhibice...


Při skládání je pro mne důležité nechat volný ventil emocím a náladám. Nemít zábrany a dát najevo to, co cítím.

 

Když si "Thru" projíždím, narazím na dva tracky, u kterých mě hned napadnou dva interpreti, jsou v podobné náladě. Jde o "Bitter Aftertaste Of Loneliness" a "Kiss Of Disappointment", které mně evokují alba Ulver/Themes respektive Tiamat/A Deeper Kind... Samozřejmě jde o věc individuální a náhodnou. Přesto, znáš tyhle dvě alba, popřípadě rovnou cestu těchto kapel?

 

Musím Tě zřejmě zklamat, ale žádné ze zmíněných alb jsem neslyšel, i když obě skupiny znám.

 

The Squirm chápu na naše poměry jako ojedinělý projekt, tak trochu (možná neprávem) bokem od ostatních. Jak vnímáš tuhle pozici sám a jaké názory tohoto směru se k tobě donesly?


The Squirm se zřejmě poněkud vymykají "normální a běžné" produkci u nás v ČR. Nenazval bych to ale ojedinělým projektem, protože je tu spousta jiných kapel a projektů, které také odpovídají této definici. Musím se přiznat, že hudbu dělám především pro sebe a rozhodně ne s cílem, aby se líbila co nejvíce lidem. Těší mne, že muzika, kterou dostávám ven své pocity, se líbí i jiným a že ji cítí podobně jako já.

 

Nedávno jsi absolvoval výroční koncert Root, jak se ti líbilo si po letech zahrát ve starém složení staré vály? K odchodu z Root se nechci vracet, ale je v tomto případě pravda, že si prostě dal přednost vlastním věcem, které si podle tebe zasloužili víc pozornosti?


Výroční koncert 25 Years In Hell byla skvělá párty, kterou jsme si všichni užili. Byl to moc příjemný pocit stát znovu po letech na pódiu s Root. Jsme stále dobří přátelé, i když se naše cesty rozešly a jsem vždy moc rád za pozvání. Root jsou kapela, která ve mně zanechala nesmazatelný otisk. V jejich řadách jsem působil v roce 1996-1999. Je pravdou, že hlavní důvod mého odchodu byla touha po vlastní tvorbě.

 

Kdyby jsi byl schopen říci zásadní alba/interprety z elektronické scény, kteří by to byli?


Zásadních alb i interpretů je více a to nejen na elektronické scéně. Ale z této scény jsou pro mne neopomenutelní Depeche Mode nebo Nine Inch Nails.

 

Aleshi díky moc za ochotu věnovanou našemu Echoes zinu a přeju The Squirm hodně tvůrčí svobody do dalších let.


Bylo mi velkým potěšením. Zdravím všechny čtenáře a osazenstvo redakce Echoes zinu a přeju všem do nového roku 2013 hodně štěstí, zdraví a úspěchů ve všech směrech.

 

DISKOGRAFIE:

Hidden Deep Inside Bitter Thoughts (2009)

In A Decadent Apathy (2010)

Thru (2012)



  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky