Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - prosinec 2022

Redaktorské ozvěny - prosinec 2022

Sarapis8.1.2023
Letopočet se nám sice už překlopil, ale ještě tu máme pár nevyřízených účtů, s kterými je potřeba se vypořádat. Dnešek je vyhrazen pro rekapitulaci našich poslechových dojmů ze sklonku roku. To znamená hlavně z doby adventní a vánoční, která svými barevnými světélky spálila nejednu užitečnou kWh (kromě brněnských girland, všechna čest!) A co bude dál? Však vy to dobře víte, příští víkend účtujeme ve velkém, eon hadra.

// Jirka D.

 

In The Woods… - Diversum (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

V prosinci na mě padla taková retro nálada, takže novinka In The Woods… bude jediným současným albem, zato albem podle mého soudu mimořádně dobře poslouchatelným a minimálně pro mě překvapivým. Nečekal jsem to. Nečekal bych, že takto přímočarou písňovou formu kapela zvládne s takovou bravurou, a i když zdaleka nejde o nějaké hudební nóvum, o jakýkoliv náznak progresivního metalu, je deska Diversum ve své podstatě výborná.

// Garmfrost: Slyšel jsem to až teď… Souhlas. Moc pěkná deska. 

 

Creedence Clearwater Revival - diskografie  ochutnávka

zdroj: LP desky + mp3 (320 kbps)

Tuhle kalifornskou kapelu jsem docela dlouho ignoroval a měl ji zafixovanou jako takovou tu muziku pro bigbítová rádia a pro starý dědky. Bigbítová rádia jsem poslouchat nezačal, ale k pozici starého dědka se asi začínám pomalu blížit, protože prosinec bych mohl klidně prohlásit za svoje Creedence Clearwater Revival období. Desky Bayou Country a Green River (obě 1969) mi sedí asi nejvíc a ty si užívám hodně (ty jediné jsem poslouchal i dřív). Debutní stejnojmenná z roku 1968 je taky dobrá, třetí album z roku 1969 Willy and the Poor Boys už mi tak skvělé nepřijde, byť je pořád dobré a dál kromě Pendulum, které je taky docela fajn, jsem se zatím nedostal. Každopádně tahle kapela u mě dosáhla velké rehabilitace a je jasné, že spolu budeme trávit čas. 

 

Gentle Giant - Gentle Giant (1970) & Acquiring the Tase (1971)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Tuhle kapelu jsem nikdy nepovažoval za potravu pro bigbítová rádia ani pro starý dědky, naopak jsem v ní viděl výzvu, kterou jsem docela dlouho odkládal. Začal jsem s prvními dvěma alby a zatím koušu … ztuha, poctivě a se zaujetím. Ve světle Gentle Giant jsou King Crimson jednoduché písničky a sedmdesátkové desky od Genesis a Yes snadné čtení na dovolenou. Neříkám lepší, jen složitější, zamotanější a velmi těžko přístupní. Je to výzva.

// Sarapis: Já se občas zakousnu do jejich The Power and the Glory (1974), zatím jsem to nedojedl, ale nechcu to nechat zkazit.

 

John Coltrane - diskografie  ochutnávka

zdroj: LP desky

V titulku jsem trochu odvážně napsal “diskografie”, ale samozřejmě jde jen o pár desek, které od tohoto geniálního saxofonisty mám doma, a to jen malý výsek toho, co má John Coltrane na svědomí. Kromě naprosté klasiky v podobě Blue Train (1958) se jednalo ještě o desku Soultrane ze stejného roku, My Favorite Things (1961), živák Birdland z roku 1962 a ještě jednu takovou raritku. Celkově bych řekl, že tohle se poslouchá samo. 

 

Lucie - Lucie (1990)  ochutnávka

zdroj: LP deska

Tohle se mi na gramofonu objevilo po strašně dlouhé době a tak trochu za to může spíš manželka. Poslouchat debutní desku Lucie pro mě znamená spoustu asociací, od uvolnění po roce ‘89, které jsem vnímal z pozice spíše prcka (ale vnímal), přes vzpomínky na to, že tohle album poslouchali moji rodiče, až po tu tehdejší vlnu syntezátorů, která z dnešního pohledu může působit dost legračně. Nicméně kdo by neznal skladby jako Šrouby do hlavy, Oheň, Troubit na trumpety by se nám líbilo nebo Dotkni se ohně? Znáte je všichni!

// Bhut: Trumpety obdobně jako věc Mít tě sám mě vždycky iritovaly, ale stejně je mám rád. Ovšem skladby o ohních jsou dokonalé a omamné pořád. 

 


 

// Victimer

 

Brutus - Unison Life (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Třetí deska trojičky Brutus v sobě nese další krok v jejich fascinujícím spojování ostrých hran a líbeznosti. Tam, kde předchozí dvě desky ještě drhly špínu, je dnes více jistoty a vlády nad melodiemi. Ty jsou na Unison Life na mnoha místech doslova úžasné. Pořád výbušná směs post-hardcoru, shoegaze a vlastně i popu, když na to dojde. Jen se vše víc pročistilo. Zvuk hraniční, ale síla desky ho přebíjí. Emoce stříkají ven a to divoké je nemůže udržet. Pro mě nakonec jedna z desek roku.

 

Cryptae - Capsule (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Disonance, technika a na druhou stranu tah na branku a něco primitivního sedícího vzadu na mozku. Experimentální death dle Cryptae podruhé. Opět spokojenost a chrochtání si nad netradičním řešením, jak z toho stylu dostat zas trochu něco jiného, než jen povrchní balení na sto a jeden stejný způsob. Tohle mi jde pod vousy, tohle můžu.

 

Strigoi - Viscera (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Druhá deska kapely srocené kolem starého pardála Mackintoshe (Paradise Lost). Znovu jde o směs deathu, crustu a doomu pěkně postaru a s lehce zvrácenou atmosférou. Debut jsem trochu ignoroval, o to víc se snažím uchopit dvojku. Začátek byl boží, pak to začalo trochu drhnout. Tak uvidíme.

 

Gnipahålan - I Nordisk Vredeslusta (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Bhut tuhle záležitost zmínil v zatím posledním díle svojí Kaple a já ji jako neznalý hned vyzkoušel. A už jsem u Gnipahålan zůstal, chytlo mě to. Jistá podobnost s Greve (jak Bhut zmiňuje) bude pravdivá a jak jsem celkem nečekaně s Greve skončil, tak jsem taky nečekaně u Gnipahålan vydržel. Syrová atmoška, prostředí v horách zapomenutých lesů. Baví mě ta kombinace zuřivosti, epiky a trochu skryté trilobitní disharmonie ala Negative Plane.

// Bhut: Je mi ctí a potěšením, že takový tip zafungoval správně. 

// Garmfrost: Před pár lety jsem o nich/ něm psal v nedělním poslechu… Vynikající, ale Greve, Trolldom i Ars Hmu nebo Beketh Nexehmu mě baví maličko víc. 

 

Ultha - All That Has Never Been True (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

Poslední práci atmosférických blekošů Ultha jsem málem prošvihl, tak napravuji. Kapela mi svým způsobem plní malé prázdné okénko mezi kapelami, které jsou moc hystericky post-blackové nebo zas až příliš uzavřené v ulitě temnoty. Docela objemný a přitom přístupný materiál, řekl bych. Další věc, co mě baví (i když trochu s křížkem po funuse) zkoumat.

 

Misþyrming – Með Hamri (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Temnota kapely album od alba bledne a do popředí se naplno dostávají přímočařejší postupy. To epické v sobě Misþyrming stále mají, jen si zvyknout, že už se nachází v trochu jiném prostředí. Zda mi to ale půjde, to ještě nedokážu říct. Zvědavosti se ovšem meze nekladou a poslední dny v měsíci to nezměnily.

 

Ordo Rosarius Equilibrio - Nihilist Notes (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Nová deska pochmurných vypravěčů Ordo Rosarius Equilibrio pro mě představuje vlastně ideální mix chytlavosti, oddechu a provokace. Sex epílu v militantním balení. Pochodový pop (berte s rezervou) se správně zvráceným naturelem. Balanc mezi krásou a zraněním. Užívám si plnými doušky.

 


 

// Bhut

 

Master’s Hammer - Ritual (1991)  ochutnávka

 

zdroj: vytažena byla verze CD #MH-R-17-D

Bude to znít jako nevěrohodná historka, ale tohle je skutečný příběh - toto album nám doma hrálo na Štědrý den u večeře. Nestojí za tím nic obyčejnějšího, než že moje starší dcera již dosáhne na spodní polici s CD a když řeknu, že “pustíme hudbu”, tak k ní přiběhne a namátkou nějaké vytáhne. Nejinak tomu bylo i ve zmíněný svátek, avšak namísto mnou zamýšlené České mše vánoční, lidově zvané “rybovka” (a stejné CD nějací lumpové z redakce umístili do blešáku, jelikož jej ode mne získal každý na loňském redakčním srazu), bylo nutné poslouchat trochu jinou klasiku. Ačkoliv už jsem zvolával “Hej mistře, vstaň bystře”, tak mistr sice přišel, ovšem trochu okultnější, než kterého nedaleký přeštický rodák vzýval k pochodu nach Bethlehem. 

 

Mystik - Mystik (2019)  ochutnávka

 

zdroj: LP #IHATE165

Sličný heavy metal ze Švédska. 

 

Alanis Morissette - Under Rug Swept (2002)  ochutnávka

 

zdroj: CD #9362-47988-2

Pitomější obal vymyslet nešel, ale naštěstí se pod tou slupkou nevkusu skrývá vkusná náplň. Schválně kdo si pamatujete, že tahle muzika míchala kartami v příčkách hudebního pořadu Medúza? To byli ještě Krajčo s Juchelkou akceptovatelní…

 

Dream Theater - A Change Of Seasons EP (1995)  ochutnávka

 

zdroj: CD #7559-61842-2

…a v divných obalech můžeme pokračovat. Tohle je taková (s trochou nadsázky) Kro Ni Ka zpoza atlantiku. Tím chci prostě říct, že je to lahůdka. Celkem zajímavý střípek, ze kterého může oslovit i několik coverů. 

 

Phantom Blue - Built To Perform (1993)  ochutnávka

 

zdroj: CD #RR 9027 2

Nedávno jsem tu měl debut, tak jen volně navazuji dalším albem, které je ještě lepší a především živelnější. Je to takový hard&heavy klenot.

 

Therapy? - High Anxiety (2004)  ochutnávka

  

zdroj: CD #SPT-15143-2

Pořád dobrý a šlapavý album. 

 

Blood Runs Deep - Into The Void (2014)  naše recenze  ochutnávka

 

zdroj: CD #BHR 020

K týhle desce se vracím jako k jedné z jistot, že mě vždycky strašně dobře nakopne takovým tím správným gothic doomem, který ve mě vyvolávají třeba Type O Negative nebo A Pale Horse Named Death nebo vybrané období Paradise Lost. A jak jde čas od našeho prvního seznámení, tak mi to album strašně roste a roste a dneska bych k tehdejšímu hodnocení přidal dobrých 20 procent navíc. Skladby jako The Inner Gods nebo Fading Away jsou prostě boží. 

 


 

// Garmfrost

 

Misþyrming – Með Hamri (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Už to není, co bývalo. Až tak jednoduše by se daly zhodnotit dojmy z třetího alba islandských čertů. Debut byl ve znamení pochmurna a temnoty, dvojka výbušné melodiky a trojka zkouší drnkat na přímočařejší strunu. Což samozřejmě není úplně přesné. Nápady desce nechybí, mazec je to pořád festovní, ale nějak všemu chybí božský lesk a podmanivá atmosféra. Tuhle desku si nehodlám koupit a jsem na sebe zvědavý, kolikrát si ji ještě pustím…

 

Satanic Warmaster - Aamongandr (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320kbps)

Aamongandr je ukázkou neutuchající energie a zápalu. Sekanice rubanice plná správně chytlavých melodií a čertovského šklebu. Satanic Warmaster ušli docela dlouhou cestu, avšak stále si uchovávají svůj snadno rozpoznatelný ksicht.

 

Eskhaton - Horracle (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Zahuhlaný černočerný death v rukou Eskhaton funguje na výbornou. Sice nový materiál koušu poněkud ztěžka, pořád mě i přes bariéry toto husté sousto láká k dalšímu ochutnávání. Názor tedy na Horracle zatím mám pouze ten, že mě baví.

 

Ofermod - Ofermodian Litanies EP (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320kbps)

Průlet Ofermodským světem zdá se být zábavným způsobem trávení času. Nic nového a zvláštního se neděje. Jen poctivý black!

 

Bran - Odcházení (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Všiml jsem si ochromujícího nadšení z Bran a jejich debutu Odcházení. Prý takový black chybí v našich končinách a že konečně se u nás cosi zrodilo. No nevím. Deska je to bez debat skvělá. Rád se k ní vracím a užívám si její temné atmosférické melodie. Avšak, že by se u nás neurodilo nic velkolepějšího? Bran jsou parádním přírůstkem do tuzemské černěkovové rodiny, výjimeční však zatím nejsou. 

// Bhut: Naprostý souhlas.Do puntíku. 

 


 

// Sarapis

 

Threshold - Dividing Lines (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320)

Threshold se nemění, zůstávají pořád nohama pevně zaklesnutí na palubě svého futuristického stroje času, který je stále vrací na místo, odkud se původně vznesli. Sterilní a odlidštěná preciznost je vyrovnána teplem hřejivých melodií a líbivých refrénů a stejně jako už mnohokrát předtím nezáleží na tom, kam se Threshold na novém albu posunuli, ale jestli dali dohromady sbírku silných skladeb. Myslím, že letos je skvělého materiálu dost, řekl bych, že dokonce víc než na předchozím Legends of the Shires, čili i s koncentrací jsme na tom lépe. Zatím mě Dividing Lines baví hodně.

 

Korpituli - As Infinite Shadows of the Night Sky (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Pan Korpituli, jinak činný v Alkuharmonian Kantaja, je ve své chaloupce izolovaný od společnosti i od běhu času, všechno si dělá sám a odpadky vynáší v růžovém pyžamu. Album As Infinite Shadows of the Night Sky není ničím výjimečné, možná mě jen zaujalo v pravou chvíli svou důslednou konzervací black metalu, s nímž se vylo na měsíc před třemi dekádami. Na mysl vytanou jména jako Burzum nebo staří Emperor, vše je otlučené a omšelé a svým způsobem přitažlivé. Není náhoda, že se k albu pořád vracím a na konci oklepávám sníh z ponožek.

 

Moonlight Sorcery - Piercing through the Frozen Eternity (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Takový malý finský zázrak se pomalu klube ze země, která na podobné naděje nebyla nikdy skoupá. Moonlight Sorcery se zdá být novým dítětem kytaristy Mattiho, od něhož toho v budoucnu možná ještě dost uslyšíme. Svižná black metalová jízda, ne tak mrazivá a asketická jako Korpituli, ale o to melodičtější, s padnoucím klávesovým podkresem a s dominantními kytarami, které sází riffy a vyhrávky jako Zoši okurky a ta sóla… hmm, křupavá, lahodná, osvěžující!

 


 

// Sorgh

 

In The Woods… - Diversum (2022)  ochutnávka

zdroj: zatím jen youtube

Není o čem diskutovat, tady je moje album roku! In The Woods… mě trefili přímo do srdce a na to není lék. Jejich kroky se vydaly více rockovou cestou a i když jsou věrní svému modus operandi, tak přesto je to album jiné než ta předchozí. To, co předvádí zpěvák, je totální masakr, není to reinkarnovanej Ch. Cornell?

// Jirka D.: Je to tak, ten zpěv mě na tom dostává nejvíc … snad je to doopravdy :) 

// Garmfrost: Jo, vlastně jo. Nejvíc mě dostává fantastický zpěv. Hudebně je novinka laskomina, ale nebýt zpěvu, nevím… Asi bych se k ní tak často nevracel.

 

Misþyrming – Með Hamri (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Pěkná, syrová práce. Blackmetal, který se s tím nemaže a víceméně sere na atmosféru. 

 

Faceless Burial - At The Foothills Of Deliration (2022)

zdroj: bandcamp

Tahle úderka se věnuje apokalyptickému deathmetalu, který se řadí k těm náročnějším. Ideální pro fandy Heaving Earth nebo Hour Of Penance. Je to jen jiná cesta ke stejnému cíli, stejně vzrušující a podivná. 

 

Root - The Book (1999)

zdroj: mp3

Jedna z českých tutovek. I když mám raději následující Black Seal, tak právě “knihu” beru jako počátek nejsilnějšího období kořene.

 


 

// Symptom 

 

MeZZerschmitt - MeZZerschmitt (2002)  ochutnávka

zdroj: spotify

Trochu provokativní, ale hodně dobrý industrial metal.

// Bhut: Tohle je kultovní lahůdka!

// Sarapis: Ano, krátký, ale přesný nálet.

 

Tom Petty - Wildflowers (1994)  ochutnávka

zdroj: spotify

Rocková klasika.

 

Cavalera Conspiracy - Psychosis (2017)  ochutnávka

zdroj: spotify

Zlé metaly pro milovníky staré Sepultury.

 

Dodheimsgard - Supervillain Outcast (2013)  ochutnávka

zdroj: youtube

Famózní deska, zejména neoficiální verze ze zkušebny.
// Bhut: Rehearsal verzi neznám, ale klasickou mám rád moc. Hodně moc.  DISKUZE K ČLÁNKU

zrušit

Reagujete na komentář

Slavo / 23.2.15 10:55

zaujímavý článok no pravda len čiastočná... pokazená nahrávka na nosiči je jedna vec a nirvána z počúvania kvalitného záznamu druhá... pokiaľ sa nahrávka podarila preniesť na nosič tak, ako to má byť, bude formát CD vždy pokrivkávať za prednesom LP...

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Coornelus / 9.1.23 12:47odpovědět

Když Alanis Morissette, tak celá deska Jagged Little Pill, ale tenhle song, Bhute, je taky v pořádku. Ale! Krajčo s Juchelkou byli a hlavně jsou NEakceptovatelní :-)

Victimer / 8.1.23 9:34odpovědět

In The Woods... jsou vážně skvělí. Moc potěšili.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky