Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Brutal Assault 24 (2/2)

Brutal Assault 24 (2/2)

Sarapis30.8.2019
Druhý díl festivalových zápisků popisuje třetí a čtvrtý den festivalu a je doplněn o dojmy kolegy Sorgha, který s jazykem na vestě dorazil v pátek dopoledne.

Pátek 9. srpna

 

První dobrou zprávou dne byl dopolední příjezd redakčního kolegy Sorgha, jehož kurzívní řádky natáhnou tento díl reportu o slušnou dávku dojmů a postřehů. Tož vítej, brachu! Příjemné shledání nešlo odbýt ničím jiným než nezbytnou snídaní s pěnou v oblíbeném červeném stánku. Nicméně ne na dlouho, protože ranní elán a zvědavost mě táhly na plac, kde se před polednem rozjelo vystoupení lebkounů Dr. Living Dead. Thrash metal říznutý HC ve vyváženém poměru měl říz a hecování hlavního kostlivce nemělo konce, takže přední řady zase kroužily v tornádu humanoidů. Ve světle včerejších dojmů z žánrově příbuzných mlátiček mi to však přišlo malinko slabší. Nejspíš za to mohl občas až moc kňouravý vokál, ale na probuzení to sedlo náramně.

 

 

Z dalšího programu jsem chvíli uvažoval o brutalistech Wormed, ale báječně slunný den a dvoudenní hygienický deficit mě vyhnaly do nedaleké Metuje, kde jsem se ochladil, vydrhnul a při tom ještě podaroval místní komáry několika doušky své moravské modré. Což stálo za tu námahu a oběť. Ale zpátky to pak byl trochu stres, protože se blížil čas Vuur.

 

Spíš než na Vuur jsem byl zvědavý na Anneke van Giersbergen, to nemůžu popřít. Jak jí to zpívá, jestli je to furt kus a tak… V tomto ohledu bylo všechno v pořádku a ani nevadilo, že samotná tvorba Vuur mě kdovíjak neoslovuje. Spíš mně přišlo trochu nefér, že rytmická kytara měla oporu ze záznamu. Kdyby Vuur nezahráli něco z pokladnice The Gathering, asi bych nebyl tak shovívavý. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem to vůbec neočekával. Ale oni zahráli hned dvě skladby - On Most Surfaces a na závěr Strange Machines - a i když to podvědomí nemohlo přijmout jako rovnocenný přednes vůči originální sestavě, skvělé to prostě bylo. Po říčním osvěžení přišlo i příjemné mrazení, takže dlouhý program přede mnou už nevyzníval tak maratónsky.

 

Německé Destruction jsem absolvoval zpočátku spíše z povinnosti, ale jejich drajv mi rozhodně nebyl cizí. Když vypustili pumelici Butcher Strikes Back, bralo to čepice. V horkém odpoledni zabrala i novinková Betrayal a závěrečná pasáž se skladbami Thrash til Death a Bestial Invasion měla sílu německého dělostřelectva. Nečekal jsem nic výjimečného, ale Destruction mě strhli podobně jako včerejší Sodom na svou stranu.

 

 

Hned po nich o pár metrů vedle roztočili svůj death metalový kolotoč Immolation. S výjimkou jednoho delšího monologu Rosse Dolana, v němž potvrdil svůj dlouhodobě nadstandardní vztah k festivalu a jeho organizátorům, se mašina Immolation skoro nezastavila. Obvykle po jednom songu následoval nástup toho dalšího. Jakoby toho do nás chtěli narvat co nejvíc. A zatímco Robert Vigna předváděl dynamickou hru s trhanými pohyby evokujícími pokročilé stádium vztekliny, jeho blonďatý kolega Alex Bouks na druhé straně vypadal znudeně jako na autorském čtení burzovního zpravodajství. Zvukově to bylo taky tak nějak napůl, protože z bicích hrála hlavně klepačka na šrot, ale po průvanech přes tomy bylo jen vidu, nikoli slechu. Takže malé mínus na adresu pána za pultem.

 

 

Výrazné odlehčení následovalo hned záhy vypuknutím koncertu Anathemy. No, vypuknutím. Lážo plážo koncert s pozvolným průběhem, který byl následován pozvolným koncem. Anathema s dvěma bubeníky ale bez basáka předvedla bezkrevné vystoupení. Danny Cavanagh s vizáží a výrazem Bernarda Blacka přecházel z jedné role do druhé, i vzadu rotovali bubeníci ke klávesám a pak zase zpátky, ale ve výsledku to bylo k ničemu. Skladby jako Thin Air, Balance nebo Natural Desaster jsou křehké a mám je rád, ale určitě se dají zahrát živelněji. Asi nejhorší byl Springfield, to se vlastně nedělo vůbec nic. Reakce publika byla srdečná, ale že se dalo dostat až skoro k pódiu bez jediného šlápnutí na cizí nohu, to taky o něčem svědčí. Pro mě podobné zklamání jako zvukově nepovedení Soilwork.

 

Po Anathemě to chtělo nahodit motor, takže jsem vykročil konečně do Octagonu na Au-Dessus. Kolona čekajících na Meet & Greet se střetla s odcházejícími z Meet & Greet a samozřejmě i se zájemci o Au-Dessus, takže to prvních deset minut byla hrozivá tlačenka. V chaosu mě drželo jen interesantní zlo vanoucí od pódia a nemožnost se jakkoli svobodně pohnout. Au-Dessus viděli, že je na ně nával (resp. zával) a hráli jako z partesu, dokonce měli čitelný zvuk. Progresivní prvky v blacku je obvyklé zastřešit pojmenováním post-black, ale na rozdíl od mnohých laciných pokusů o vystižení situace to k Au-Dessus sedí. Litevci mě přiměli k tomu, abych si obě jejich nahrávky později prošel důkladněji.

 

 

Chtěl jsem zůstat i na následující Zuriaake z Číny, ale lidské hmoty už kolem mě bylo příliš. Loni byl Octagon útočištěm, letos ani zdaleka. Zato uzavřenému prostoru Keep Ambient Lodge jeho veskrze relaxační status zůstal. S absintovou limčou jsem se sesunul k zemi a sledoval uhrančivé vystoupení francouzské dvojice Dihaod. Navzdory popisu na webu Brutalu se žádné týrání zvukem nekonalo, naopak to bylo docela komorní. Škoda, že jsem stihl jen posledních zhruba patnáct minut. 

 

Po večeři nastal čas na audienci u císaře. V deset hodin se začala sestava Emperor trousit na pódium a vzpomínky na aristokratický black metal rázem ožily. Pamatuji éru, kdy byli Emperor hluboko v ledu a období, kdy se za jejich koncertem dalo vypravit jedině někam daleko za hranice. No a teď se kapela představuje v Josefově už podruhé. Předloni to bylo u příležitosti 20 let alba Anthems to the Welkin at Dusk, letos Emperor přijeli s rozmanitějším výběrem. Nedostalo se snad jen na poslední studiovku Prometheus, jinak zaznělo vše důležité. Vybavuji si kontury Thus Spake the Nightspirit nebo Inno a Satana v závěru. Říkám kontury, protože zvukový závoj tajemna z desek byl naživo ještě neprostupnější, dominovala Trymova palba a kytarový tandem. Potvrdilo se mi, že síla skladeb tkví hlavně v pozorném poslechu studiovek a že naživo to bude asi vždy spíš bordel. Přesto nešlo nic než stát a zírat až do konce na sehranou a jednolitou smetánku norského černokněžnictví.

 

 

Na Emperor volně navázali Electric Wizard, což způsobilo významnou obměnu publika. Vyhulené kytary zněly jako z jiné galaxie a dinosauří riffy, které dopadaly na naše bedra měly tíhu světa. Po chvíli mně bylo jasné, že bez zelených krvinek nemám šanci tento hodinový pochod smrti prožít v příčetnosti. Psychotropní účinky Electric Wizard měly za následek značně ztěžklé nohy. S Primordial to bylo o dost lepší, i když zpěv Nemtheangy se dal v prvních minutách jedině odezírat. Náprava na sebe nenechala dlouho čekat a koncert Primordial se zvukově pročistil. Potěšilo zařazení skladby Sunken Lungs z posledního alba.

 

 

Chuť na absintovku mě zavála do K.A.L.u, ale zdržet se delší dobu tentokrát nebylo možné. Zpoza letitých trámů vycházel noise pod značkou Prurient, což bych popsal jako prudký nástup tinnitu u člověka, který dosud objímal stromy. Zařadil jsem tedy zpátečku, ale ne daleko - na Obscure stage řádila dobíjecí stanice Iron Reagan. Z hlediska délky skladeb absolutní protipól Electric Wizard. Energické podání minutových položek odsýpalo jako mouka z děravého pytle a vůbec mi nevadilo, že je to spíš HC/punk než metal, tudíž styl, o který běžně ani nezavadím. Prostě jsem se napíchnul a nechal si dobít baterky. Díky tomu jsem ještě nesložil zbraně a vyrazil se krátce podívat na exhumované Hellhammer (s právně nezbytným přídomkem Triumph of Death), v jejichž čele vypouštěl své pověstné ugh! Tom G. Warrior. Pokročilá hodina se už podepsala na počtu (a stavu) přihlížejících, historický thrash black ale dokázal dav rozhýbat. Snad jen kromě těch, kteří nehnutě slintali nad basačkou Miou.

 

 

Pátek pohledem Sorgha

 

Kvůli pracovním povinnostem jsem se do Josefova dostal až v pátek. S o to větší chutí jsem se hned snažil zapojit do festivalového dění. Tedy naplnit si kelímek pivem a stoupnout si mezi davy podobně postižených  lidí. Některé už jsem dohonit nemohl, ale většina lidí se vznášela v příjemné hladince a věnovala se tomu hlavnímu, kvůli čemu přijeli. Tedy muzice. Hned mi bylo jasné, že s poctivostí nejdál dojdu a tak jsem si poctivě psal poznámky. Ty jsem si hned večer stejně poctivě smazal a tak mi teď nezbývá než lovit silné momenty z paměti.

 

V ten pátek bylo ještě celkem brzo, u brány mě galantně počkal Sarapis a provedl mě místními zvyklostmi. Program se teprve začínal rozjíždět a tak byl čas poklábosit, dát si první z řady piv a nasát atmosféru. První, koho jsem po dlouhých letech svých neúčastí viděl, byli Dr. Living Dead. I kdybych nechtěl, tak lepší otvírák své lenosti bych jen těžko hledal. Maskovaní tajtrlíci ze Švédska nedbali na kvalitní horko v hledišti a rozdováděli mě k slzám potu. Nespoutaný živel hardcoru provedl čistku mezi řadami posluchačů, falešníky vyhodil a ty upřímné zdvihl do sféry radostného skotačení.

 

Pak to chtělo pár piv a projít si obchůdky s barevnými cetkami. Proto jsem se jen na skok vrátil na francouzské Gorod, kteří jsou pro mě moc moderní a stálé místo zaujal až na Vuur. Jó, Anekke, to je stále pořádná šťabajzna. Ta musela být v mládí strašný živel, protože i dnes z ní srší energie a sexapeal, že by mohla rozdávat. Vuur, její poslední projekt, má typické otisky jejích dlaní a kdo měl rád cokoliv v její diskografii, tady to našel. Debutní deska byla super a naživo to potvrdila jakbysmet. Samozřejmě se zavzpomínalo i na The Gathering, slzu jsem uronil při skladbě On Most Surfaces z nesmrtelného alba Nightime Birds a musel jsem si dát hlt, ne, dva hlty piva. Vuur znamenali víc než příjemný žánrový schodek v jinak mnohem tvrdším programu.

 

 

Proto se po nich ujali žezla Aborted a vrátili vládu z ženského kabinetu do smradlavé pánské šatny. Tyhle maníky z Belgie jsem ještě neměl čest slyšet, nějak se mi pořád pletli s Abortion, což není můj šálek kafe. Teď sem překvapeně koukal a udělal si v tom pořádek. Tady šlo o parádní deathmetal  s prvotřídním growlem a dobře ošetřeným zvukem. Taková masáž zažene myšlenky na holky a tak kelímek do ruky a na zteč. Příjemně naladěn jsem zůstal u hlavní stage, protože nadupanej program pokračoval. Thrash naživo je veliká zábava a vůbec nevadí, že doma tento žánr skoro neposlouchám. Užít si Destruction nebyl žádný problém, spíš milá povinnost. Pravda, kdysi na CDF se mi líbili víc, bylo to jaksi divočejší a Schmier démoničtější, ale ani teď to nebyl žádný odvar.

 

 

Hustější atmosféru slibovali vedle se připravující Immolation. Vzpomínám si, že když jsem byl před lety v Josefově, tak přijeli také a byl to odvaz. Navíc jsem si tehdy vystál frontu a nechal si od nich podepsat triko. Toliko vzpomínky. Letos by to byla opět dobrá show nebýt špatného zvuku. Z pódia se linul jednotvárný hukot a jen občas jsem se chytnul výraznějšího motivu a zorientoval se. Velká škoda, protože Immolation jsou sympaťáci, kteří do vystoupení dávají vše. Takhle zklamán a rozladěn jsem vydržel do konce a pak co se nestalo? To přijel Elton John? Mrkám, třu si oči a fakt vidím na vedlejším pódiu chlápka se šátkem a brejlema, který mi do programu moc nezapadá. No a on je to nakonec jeden z bratrů Cavanaghů a připravující se Anathema. Stáhnul jsem se do pozadí, protože hudba téhle skupina mě už před lety nadobro opustila a ani živá produkce mě nepřesvědčila o její výjimečnosti. Vystoupení není  co do kvality nic vytknout, ale ulepená, utahaná tvorba tohoto tělesa mě nechává naprosto chladným. To důležité už se vytratilo a Anathema vaří z mlhy dojatých vzpomínek. Z nostalgie jsem chvíli vydržel, ale pomalounku mě to táhlo směrem k Octagonu, kde se blížilo vystoupení Au - Dessus.

 

 

Octagon byl peklo a to doslova. Na některé kapely se tam namačkalo tolik lidí, že požitek z poslechu byl ovlivněn celou řadou faktorů jako smrad, tlak, boj o místo apod. Já tam zašel jen dvakrát a pokaždé to bylo hodně podobné. Snesitelným a hudebně příjemným zážitkem bylo právě vystoupení Au-Dessus. Na tyhle Litevce jsem se těšil, protože šlo o objevy a zkoumání nové, dosud nepříliš známé kapely, která ve své tvorbě šlechtí blackmetal. Až na horší zvuk, který byl daní za zvláštní prostor pekelného Octagonu, Au-Dessus předvedli velice zajímavý program, který by jim slušel i na velkém podiu. Téhle kapele sei hodlám víc věnovat. A to už se zvolna blížil ten velký okamžik, kvůli kterému jsem nemohl v práci dospat. Ještě přestát pro mě nepochopitelné šamanisty Heilung a už jsou tady...

 

Určitě jednou z největších ikon festivalu bylo vystoupení legendárních Emperor. Pro mě to byl jeden z nejsilnějších magnetů. Brutální aplikace v mobilu naštěstí byla zticha a nehrozila žádným nečekaným bojkotem, ale naplno mě uklidnily až císařské vlajky, které v nastupující tmě začaly svítit z pódia. Ano, legenda je tady a s ní živý přednes jednoho ze zásadních alb blackmetalu. Letos to byla deska In The Nightside Eclipse. Silně atmosférická záležitost, což byl kámen úrazu tohoto očekávaného vystoupení. I přes jinak parádní vystoupení se klávesové plochy nepodařilo přenést do živého vysílání a tak kromě skvostného intra šlo o hučící včelín. Kdo album nezná, nemohl se orientovat. Pro znalce naopak šlo i přes tyto problémy o silný zážitek, protože zkrátka viděli legendu v akci. S odstupem let jsou to samozřejmě už trošku jiní Emperor, ale bylo zajímavé vidět, jak démonickou hudbu vzniklou před pětadvaceti lety hrají zestárlí matadoři. Ihsahn působil naprosto osobitým dojmem vyzrálého muzikanta, který s profesorským nadhledem týral svoji kytaru. Totéž lze samozřejmě říct i o Samothovi s Trymem a Secthdamonovi, kteří jednoduše dominovali snášející se noci. Pro mě úžasný zážitek a splnění malého snu.

 

Noc byla mladá, avšak únava se na mě začala podepisovat. Proto jsem ještě chvíli zůstal na Electric Wizard, ale ti neměli potenciál mě svým kolovrátkovým stonerem vybudit k nějakému činu. Zvuk paráda a první tři, čtyři skladby jsem si docela užil, ovšem potom už zavládl stereotyp a délka setu mi na stále podobnou šablonu přišla hodně dlouhá. Proto jsem ještě juknul na Obscure na živelné Iron Reagan, kteří tu sílu měli, ale pro mě už bylo pozdě. Vzhůru do útrob vozidla, v jehož kufru jsem snil své sny.

 

 

Sobota 10. srpna

 

Při ranním posezení u snídaně s pěnou jsme s kolegou Sorghem sledovali, jak se do areálu hrnou skupinky lidí s rolemi toaletního papíru a různými WC doplňky. Jelikož nikdo z nich nedisponoval stejnokrojem firmy Toi Toi, dalo se vydedukovat, že svou rubanici brzy rozjedou Gutalax. Nehledě na tunu zábavy, kterou spojení kapely Gutalax a hygienických potřeb v rukou jejich fanoušků jistě vyvolalo (není problém shlédnout na youtube video plující kadiboudy), později to na hlavní třídě vypadalo trochu smutně. Vrstva bordelu působila na dosud špigl nigl fesťáku jako nepříjemné zjevení. Však to také monzun v nejbližších hodinách hezky spláchnul a špindíry potrestal. Ještě před deštěm jsem pozoroval snahy španělských Altarage, kteří mě lákali označením chaotic death metal na nevšední věc. Jenže z toho byla jen show dominantního šroťáku a nadmíru zboosterovaných kytar bez záchytných bodů. Přitom jsem neměl pocit, že pod povrchem se děje něco zásadního. V kápích a za punčoškami anonymizovaní Altarage zanechali vlažný dojem.

 

 

Už včera jsem pošilhával po programu Horror Cinema a protože bezprostředně po Altarage jsem cítil trochu volnosti, zvolili jsme s kamarádem snímek Anthropophagus z roku 1980. Béčkové horory jsou symbolem pokleslé zábavy, která s určitým nadhledem skýtá netušené možnosti vnímání. Film Anthropophagus to splnil do puntíku. Režisér by možná nebyl nadšen ze salv smíchu v nejnechutnějších pasážích filmu, ale vzhledem k jeho rozsáhlé a barvité filmografii bych se ani nedivil opaku. Takovou koncentraci žánrových klišé lze nalézt snad jen na albech Sabaton, jen s tím rozdílem, že tohle bych si dal klidně ještě jednou.

 

Návrat k muzice mi zprostředkovali Exumer. Jak jinak thrash staré školy, ovšem výjimečný v tom, že je v Česku údajně poprvé naživo. Exumer mají kořeny v osmdesátých letech, ale stejně jako mnoho žánrových kolegů měli několikaletý výpadek v době, kdy thrash neměl ve světě dostatečné zastání. Na jaře jim vyšla deska Hostile Defiance, z níž zahráli titulní skladbu. Útočný, suše drhnoucí thrash metal se štěkavým vokálem zde neslyším poprvé, ale nejsem proti. Minimální vývoj stylu byl poznat při srovnání novinkové skladby se starou flákotou Possessed by Fire, nevšiml jsem si však nikoho, komu by to vadilo. Mně už vůbec ne.

 

 

V neutuchajícím dešti jsem pak pozoroval all star sestavu Vltimas, v níž soustředěně riffoval Blasphemer, svou bicí soupravu na šroubky rozebíral Flo Mounier a bezedné ego rozhazoval kovboj David Vincent. Plus pomocníci naživo, které neznám. Vincent opravdu vystupoval jako ten nejposlednější týpek do nepohody, ale co naplat, když to bylo všechno tak dobré. Určitě jeden z nejlepších koncertů tohoto ročníku. Barvitá hudba v čitelném zvukovém balení a řádně nakopnutá famózním Mounierem. Až mě mrzely prošustrované minuty ze začátku a nevyhnutelný konec. Dal bych si víc.

 

 

Animals as Leaders jsem objevil na prvním albu, pak se naše cesty rozešly a teď se mi ani nechce věřit, že mají na svědomí další tři desky. Fixovaný na debut jsem ostražitě sledoval neskutečné počínání instrumentální trojice mimozemských tvorů, pro které je rovný rytmus jen dávná a mlhavá ozvěna mladické naivity. Rekord v počtu strun na osobu byl dozajista pokořen, stejně tak v míře soustředěnosti a pohybového spoření. Animals as Leaders bezpochyby dávno překročili hranice prog metalu a djentu. Na přímočarý debut ale nakonec také došla řada a v několika kapitolách jsem zavzpomínal, jak jsem byl před lety z té nahrávky úplně paf.

 

 

Hned po Animals as Leaders měli přijít na řadu Anaal Nathrakh, ale něco se jim zadrhlo na cestě, tak pořadatelé vymysleli přehození s nočními Combichrist. Skočný industrial metal měl po půl druhé ráno v posledním vzepětí rozproudit zředěnou krev vyčerpaných fans, takhle došlo na vitamínovou nálož o fous dřív. Zafungovala skvěle, Combichrist v čele se zpěvákem Andym LaPleguem cílevědomě útočili chytlavostí a tanečními rytmy na konečky nervů pohybového ústrojí. Nešlo si vybavit paralely s Rammstein nebo s albem Animatronic od… ale vždyť vy víte.

 

 

Po Combichrist jsem se chtěl přesunout k Obscure stage, jenže místo rychlého tempa směrem k Ved Buens Ende to byl boj s blátem, kterým jít svižně prostě nende. Déšť nicméně ustával a protože jsem první část koncertu norských avantgardistů ještě pozoroval z venku, společně s ostatními jsem měl možnost sledovat duhu jako kráva. Dělali jsme si srandu, že na konci duhy se norsky řekne Ved Buens Ende. Takže jistě chápete, jak mi spadla brada, když jsem zjistil, že Ved Buens Ende norsky kurva fakt znamená na konci duhy. Vicotnikovi to prostě vyšlo náramně. A hudebně taky. Zvukově velmi vyrovnané a čitelné vystoupení, ty podivné melodie a zvláštní zpěvy, s každým songem jsem se posouval dopředu. Laskomina. I toto patřilo mezi to nejlepší na festivalu.

 

 

Mým velkým přáním bylo vidět Antaeus na Octagonu, leč nedopadlo to dobře. Opět tragický nátřesk na nedostatečném prostoru a ještě horší zvukové podmínky. Bubeníkova sypačka byla rychlá a razantní, jenže umlátila vše včetně neidentifikovatelného roje včel, takže jsem se pakoval. Útěchou byli němečtí Tankard. Ti si drží image pivních mozolů, ale byl by to omyl, kdyby si někdo myslel, že k práci přistupují fušérsky. Tankard pálili ostrými, jejich thrash měl šmrnc a jaderný potenciál. Skladby jako Zombie Attack nebo Rest in Bier patřily k vrcholům. A když nás všechny zpěvák Gerre poslal pro pivo, že oni mezitím zahrají baladu, spustili našlapanou Rectifier a publikum měli v hrsti.

 

 

Festival pomalu vrcholil, nyní přišla řada na hodinku patologie v podání Carcass. Chirurgická preciznost brala dech, stejně jako nasazení, kterým Carcass sypali jeden song za druhým. Na začátku nádech a jízda až do konce. Exhume to Consume, No Love Lost, Carnal Forge atd. Nemělo to chybu. Po nich jsem si naspořil nějaké síly na americké Midnight, kteří hrají divočejší heavy metal s obstarožním skřehotem. Popravdě nic originálního, ale poslední deska Sweet Death and Ecstasy mě docela baví, tak jsem tento retro spolek zkusil i naživo. Na výtky nebyl prostor, překvapil mě zvuk, kdy jsem dokázal kdykoli rozeznat kytarovou i basovou linku. Vokál byl krapet monotónní, ale jako umělecký záměr proč ne. Pobavila mě image kapely. Černé kápě a punčochy přes obličej, to už tu bylo dopoledne u Altarage a před chvíli u Mgly. Nějak se nám to tu přemnožilo.

 

 

Na velké finále jsem se třepal jako ratlík, ale taky už jsem toho měl plné kecky. Funeral doom na závěr festivalu je masochismus, který už má náběh na tradici. Pamatuji si poslední tažení Esoteric, letos to jsou Shape of Despair. Odolných vytrvalců ve dvě ráno už nebylo mnoho, každý měl svůj prostor. Pohřební nádhera se rozjela okouzlujícím opusem Reaching the Innermost, který mě rozebral na atomy a sebral jsem se až na konci. Předepsaných 40 minut uteklo neskutečně rychle, vůbec se mi nechtělo odcházet. Blátivou cestou jsem vrátil kelímek, utratil poslední kačky za nášivky a padl do stanu jako mrtvola.

 

 

Odjezd se konal díky Sorghově ochotě a mobilitě už časně ráno, ještě když mi v hlavě zněly poslední ozvěny funusu Shape of Despair. A když jsem se vyplázl v jedenáct dopo doma na pohovce, na okamžik jsem zapochyboval, jestli se Brutal vůbec uskutečnil. Tak rychle to uteklo. A to se děje jen u těch událostí, které mají hladký průběh a hodně sil na čepu.

 

Sobota pohledem Sorgha

 

V sobotu ráno jsem si oddechnul, když jsem našel relativně čistou toiku, vykonal co si tělo žádalo a zašel načít den se svrchně kvašeným Mordýřem. Zatím se na pódiu nachystali Gutalax a provedli tématický intox prostředí. Hordy fanoušku s roličkama hajzlpapírů k tomu tvořili souznějící kulisu. Já pil a tupě hleděl. Když jsem šel potom na Mallephyr a kráčel přes papírem znečištěný prostor, instinktivně jsem našlapoval a hledal cestičku, abych nešlápl do potenciálního hovna. Tak to bylo sugestivní. Hudebně jsem se ovšem zajímal právě o Mallephyr, které považuji za slušnou kartu v balíčku českého metalu.

 

Mallephyr hráli přísně v černém a byl to vynikající rozjezd s dobrým zvukem. Borci odehráli našláplou exkurzi do nitra svých dvou nahrávek a mě se udělalo zase volno od žaludku. Tohle vypadalo na podařený začátek soboty, který by chtělo završit nějakou výhodnou transakcí. Proto jsem šel, zakoupil triko, nějaké to CD a vrátil se až po chvíli, kdy se chystalo pěkné zvěrstvo.

 

 

Cytotoxin si mě přivolali hlukem sypajících se kastrolů a prasečím rykem. Divočina míchající grind s brutální hrdelní polucí byla ideálním soustem pro festival. Tady Německo sbírá zasloužené body. I když jsem se na place vyskytl celkem neplánovaně a držel se v pozadí,  ani od tam nešlo přehlédnout nařachaného frontmana s pekáčem buchet. Šlo o brutální deathmetal narušovaný grindovým chrochtáním, ale vcelku to bylo velice poslechové, hebké a čitelné. Nepřehlédnutelné plátno s temným obrazem Černobylu i těm pomalu chápajícím muselo prozradit o čem Cytotoxin vlastně hrají. Den se rozjížděl fakt dobře. Proto pauza na pivo a další milé překvapení. Někdy si fakt říkám, jaký  jsem neználek a kolik mi toho díky tomu utíká.

 

Totiž Exumer pro mě byli opět velká neznámá, ovšem v davu vyvolali skoro psychické orgie. Vůbec jsem se tomu nedivil, protože z trashového chlívku byli asi tím nejlepším atributem soboty. Ten ďas, který je hnal posedl skoro i mě a bylo to výborné.

 

Jenže to už se honily mraky, začalo poprchávat a sny o hřejivém večeru vzaly za své. Déšť se ukázal být silným pánem a tak pobýt se Sarapisem v pivním stanu se zdálo jako dobrý nápad a byl. Pomalu jsem akumuloval zimu na parádní revma a modlil se za schovívavé počasí. Marně. Do silného deště mě nakonec vytáhl asi největší tahák, který mě krom Emperor do Josefova přivedl.

 

Vltimas měsvojí debutní deskou naprosto odrovnali. Ta je naprosto parádní a tak vidět tyhle zasloužilé kmety v akci byla další povinnost, kterou nešlo ošulit. A litoval bych, protože Vltimas v nadcházejícím soumraku rozehráli gurmánskou přehlídku zkušeností, ale hlavně nápaditých skladeb. Požitek byl vidět Flo Mourniera s přehledem mlátit složité rovnice, Blasphemerova kytara zní opravdu tak, jak ji známe z desek a David Vincent v cylindru je arcilotr. Démon. Já jen doufám, že to není jen taková jednorázová akce a desky budou přibývat. Nicméně asi v půlce setu mě tak rozklepala zima, že jsem chtě nechtě musel zajít do auta se ohřát. V teplém spacáku mě nakonec přemohl krátký šlofík a já se probudil skoro za tmy jako vyoraná myš. Ale bylo mi teplo, měl jsem zdravou žízeň a chuť na další poslech. Déšt se zatím vypršel z nejhoršího a tak cesta na Obscure proběhla bez větších problémů. To budilo naději, že na vystoupení mých oblíbených Ved Buens Ende budu v dobré náladě.

 

Jsou ikonou avantgardy, která se do dějin zapsala jedinou řadovkou. Ved Buens Ende spustili své podivné tóny a já byl rád, že zahráli v šeru končícího dne, protože barvy reflektorů souzněly s touto podivnou hudební sondou. Zvukově výborné, slyšet byly všechny podivné disharmonie, záhadné deklamace Carla Michaela Eide. On se tak výborně doplňoval s Vicotnikovým řevem, do toho ty podivné a zároveň podmanivé harmonie, které mám naposlouchány sto roků dopředu, prostě mana. Docela mě překvapil zájem posluchačů, kteří naplnili stan. A nebylo to deštěm, který už skomíral. Ved Buens Ende jsou pojem a já si považuji, že jsem byl u toho.

 

Spíš jen ze zvědavosti jsem potom zamířil do centra dění, kde to rozjížděli Rotting Christ. Další legenda, jejíž některé starší desky mám, ale poslední léta mi přijdou spíš jako zednářští činovníci než muzikanti. Jejich hudba evokuje pořád nějaké rituály plné temných deklamací a hypnotických hudebních formulí. Trošku jsem ožil při návratu do jejich hudební minulosti, ale víc než hudba mě šokoval Sakhis tím, jak sešel. Vždyť on už je to dědek!

 

 

Šokován jsem utekl na Antaeus do Octagonu. To byl poslední pekelný zážitek letošního Brutalu. Bohužel v tom špatném smyslu.  Opět Octagon, lidská konzerva. Jistá  popularita kapely způsobila totální ucpání lidovodů do i z nádvoří a tak dostat se tam nebo zpět byl oříšek hodný střízlivého mudrlanta. Hudba samotná však nestála za mnoho. Špatná akustika a štelování úplně pohřbilo zvuk a tak jediné co jsem byl schopen rozeznat byl hukot a zpěvákův řev. Bez znalosti tvorby bylo nemožné rozklíčovat hudební poselství . Proto jsem se nehodlal trápit a vyšel vstříc napalmu. Protože je neuvěřitelné, jaký živel je Barney z Napalm Death. Tomu chlapíkovi je pade a řádí jako my v devatenácti. Desky Napalmů nesbírám a nevyhledávám, ale vidět je naživo byl opět zážitek, za který dík.

 

 

Tady už jsem se ale pomalu chystal ke spánku, jsem spíš slepice než sova. Rozloučil jsem se zvolna s areálem, dal si ještě nějaké to pivo, mrknul na Mglu, která je nyní tolik v kurzu(proč?) a pomaloučku se vrátil k autu. Noc ještě žila, Brutal pomalu skomíral a já rychle umřel. Jedno je však jisté. Taková akce mi už roky chyběla a bude li to jen trochu možné, napřesrok se vrátím.

 

 

První díl k přečtení zde.

 

Redaktorům byla udělena novinářská akreditace pořadatelem.  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky