Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  O WEBU

zpět
Jirka D.

Jirka D.šéfredaktor

Od hudby čekám inteligenci jejich tvůrců a nadhled na vlastním dílem. Pak nemám problém poslouchat muziku napříč žánry a veškeré hranice zůstávají jen na papíře, protože umně vedená lidská kreativita nezná limitů v žádném oboru.
Nestydím se zopakovat myšlenku někoho jiného, když vím, že sám bych to lépe vyjádřit nedovedl. V tomto ohledu mám dílo Miroslava Horníčka opravdu rád.

"Mladičká gymnastka udivuje svět. Mne taky. Ale nic v jejím výkonu mi neříká nic o ní. I tady by pohybu měla předcházet myšlenka či aspoň pocit. A já, dívaje se na ni, nevím. Nevím proč dělá to a ono. Je to dokonale provedeno, vysoce hodnoceno čísly i potleskem, je to bez vady, a já nevím: chce to dělat? Musí to dělat? Po celé hodiny a dny a měsíce to nacvičovala – za cenu přečetných ztrát a zajisté i bolestí, za cenu zřeknutí se mnoha radostí jejího věku. Vím – musí to tak být, vrcholné výkony jsou vždycky takto placeny, ale já nad tou její dokonalostí bych chtěl – alespoň na chvilku a letmo – zahlédnout její úsměv, mrknutí stranou, radost ze zdaru a chuť. Tu především. Chtěl bych, aby mi naznačila, že to dělá s chutí. Že se tím baví."

 

Chvála pohybu (Miroslav Horníček, 1978)

A v hudbě je to stejné.Stejně tak mám rád, když dobrá hudba dobře hraje, takže pár informací k aktuálnímu stavu techniky:

Digitální cesta:

•  CD přehrávač Pioneer PD-S504 pro kulisový poslech

•  CD přehrávač SONY CDP-XA5ES pro poslech cílený

Analogová cesta:

•  gramofon ProJect XPression III s MM přenoskou Ortofon 2M RED a karbonovým raménkem ProJect 8.6c s původním drátováním

•  phono předzesilovač ProJect Phono Box SE II

•  integrovaný stereo zesilovač SONY TA-F730ES, což je přes 20 kg těžký kus hi-fi z doby, kdy u Sony ještě dělali poctivě. Mnohými je jeho projev označovaný jako suchý, bez atraktivity, mně tahle čistota naopak vyhovuje, líbí se mi jeho transparentnost, přiznání všeho, co je na nahrávce.

•  regálové dvoupásmovky ELAC CL 82 na stojanech Norstone Stylum, které jsou takovým malým zázrakem ve své kategorii s překvapivě kultivovaným a plným projevem i přes velmi kompaktní rozměry

•  kabeláž používám zcela obyčejnou, zatím jsem nepodlehl vábničkám prodejců a tak kabel v ceně do tisícovky / kus mi přijde jako postačující řešení. Používám signálové Cambridge Audio 300 RCA, ProJect ke gramofonu a běžnou OFC dvojlinku k reproboxům.


Tužby a přání? Určitě by se hodila samostatná, akusticky řešená poslechovka, aktuální situace je taková z nouze ctnost, i když postačující. Časem bych rád vyzkoušel nějaký lampový zesík a vůbec zkusil lehce experimentovat s lampovými komponenty. V analogu vidím jako další metu novou přenosku, ideálně Ortofon 2M BLACK, jejíž projev za těch čtrnáct tisícovek stojí. Další podle financí a času, možných cest je nespočet... A pak to hlavní - více zvukově dobrých nahrávek.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky