Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - červenec 2013

Redaktorské ozvěny - červenec 2013

Sarapis2.8.2013
S půlkou prázdnin za zády startujeme nový měsíc červencovými ozvěnami. Dovolenky jsou v plném proudu, děti začínají pomalu šilhat po domácích úkolech a vedro ne a ne polevit. Takže berte pivko, volume do prava a nohy na stůl. Tentokrát trochu skromnější balíček tipů, ale pořád je z čeho vybírat...

// Jirka D.

 

Sóley - We sink (2011, re-edice 2013)  ochutnávka

soley

Ptal jsem se na koncertě G. Ó. Palmasona, bubeníka Sólstafir, jestli jsou na Islandu opravdu jen rybáři a umělci a nic mezi tím. Smál se a s nadsázkou tvrdil, že tak nějak tomu opravdu je. Sóley se rybářkou nestala, alespoň o tom nevím. A je to tak dobře.

 

Stone Gossard - Moonlander (2013)  ochutnávka

gossard

“Moonlander” je Gossardova druhá sólovka, vycházející pár měsíců před novým albem domovských Pearl Jam. A sólovka je to příjemná, i když nikterak převratná a pro nefanoušky PJ v podstatě nicneříkající. Gossard si dělá radost, hraje hudbu podle svého gusta a pro studijní účely je to fajn impulz.

 

Jaga Jazzist - Live with Britten Sinfonia (2013)  ochutnávka

jaga_jazzist

Nechytám se a to jsem se snažil. Jaga Jazzist sleduju jen krátce, ale působí na mne dojmem laciného velikášství. Proč poslouchat tohle, když můžu sáhnout po skutečném jazzu nebo klasice? Navíc po muzice, která jako jedna z mála zní přirozeně a dynamicky?, což se Jaga Jazzist nedaří ani dost málo.

 

Pražský výběr - Pražský výběr (1988)  ochutnávka

výběr

Tahle gramodeska se ke mně zatoulala podivnou shodou okolností, ale na náhody nevěřím. Tak si říkám, že když vyšla, tahal jsem ještě kačera...

 

ZZ Top - Degüello (1979)  ochutnávka

zz_top

… a tady jsem byl ještě někdo jiný. Degüello je poslední album ZZ Top ze 70. let a taky poslední album, které si od nich rád pustím. Ty saxofony jsou skvělé! S příchodem osmdesátek se mnoho změnilo a změna šatníku nebyla ku prospěchu věci.

 


 

// Victimer


Control Human Delete - The Prime Mover (2013)  ochutnávka  naše recenze

chd

 

Stone Gossard - Moonlander (2013)  ochutnávka

gossard

 

Orphaned Land - Mabool (2004)  ochutnávka

orphaned_land

 

Lustmord - The Word As Power (2013)  ochutnávka

lustmord

 

Chelsea Wolfe - Apokalypsis (2011)  ochutnávka

chelsea_wolfe

 // Sarapis

 

Metal Church - Hanging in the Balance  (1993)  ochutnávka

 

Poslední album se zpěvákem Mikem Howem (nepočítám živák z Japonska) a zároveň uzavření chrámu až do roku 1999, kdy vychází comebackový “Masterpeace” s navrátilcem Davidem Waynem. Dle mého názoru sedí Mikův vokál hudbě Metal Church trošku víc než Waynův a je to právě toto album, na němž má nejvíce prostoru. Tak silný materiál jako na “Blessing in Disguise” zde není ke slyšení, ale i tak Metal Church ukovali více než slušnou nahrávku. Třeba songy “Hypnotized”, “Waiting for a Savior” a “Losers in the Game” jen tak z hlavy nevyženu. Téměř všechny skladby stojí na zpěvu a Mike předvádí výborný výkon. Při štěkání v “Conductor” zní jako Rob Halford. Ale jinak je svůj, vlastně celí Metal Church si uchovávají svůj osobitý rukopis.

 

Dead Soul Tribe - Dead Soul Tribe  (2002)  ochutnávka

 

Debut kapely frontmana rozpadlých Psychotic Waltz a dosud zřejmě její nejlepší nahrávka. V období komponování byl Devon Graves údajně psychicky na dně, což můžu s nadsázkou komentovat, že jsme “si nemohli přát nic lepšího”. Skladby jsou pořádně nadupané a napěchované tíživou atmosférou. Třeba text “One Bullett” a hudební doprovod k němu - silná kombinace. Nebo hned první drogovka “Powertrip”. Duch Psychotic Waltz se prochází po půdě a hlasitě dává najevo svoji přítomnost, takže truchlící fanoušci by mohli minimálně tohle album DST vzít za své. Jenže nezbývá než truchlit znovu - také DST už neexistují.

 

Blackfield - Blackfield II  (2007)  ochutnávka

 

Jelikož beru diskografii Blackfield pozpátku, přišla řada na dvojku. A opět u mě panuje spokojenost. Tento vzdušný rock plný nálad má obroušené hrany, ale nemohu říct, že by nekousal. Místo dravostí na mě doráží melancholií a tklivými melodiemi podepřenými decentními smyčcovými aranžemi, které má Wilson ve velké oblibě. Brzy má vyjít nové album, očekávám opět vydařený materiál.


Orphaned Land - All Is One (2013)  ochutnávka

 

Tvůrci geniálního “Maboolu” přichází s novou deskou. Předchozí “OrWarrior” jsem ani pořádně nenaposlouchal, nudila mě. V kombinaci s příšernými promofotkami nešlo o nic lákavého. K novému albu tak přistupuji se zvědavostí spíše skeptického rázu. Skladby jsou pompézní, majestátní a silně melodické. Zpěvák Kobi hlavně zpívá, po hrubším výrazu sáhne jen výjimečně. Celek se neposlouchá špatně, ale něco mi na tom vadí. Že by přehršel orchestrálních aranží, v nichž se skladby topí? Nebo přeslazenost některých motivů a balancování nad propastí kýče? Obojí se mi místy přejídá, ale třeba to ještě zapadne do finální mozaiky. Každopádně na druhý “OrWarrior” to naštěstí nevypadá, místy jsem dokonce spokojen nadmíru.


Blahoslav Zavadil - Nebyli jsme svatí  (2012)  ochutnávka


Autor jako zasloužilý legionář vypráví o životě v zahraniční armádě ve Francii a ve Velké Británii během 2. světové války. Povídání o složitých životních situacích na frontě i o humorných příhodách je podáno velmi jednoduchou vypravěčskou formou a při četbě jsem měl pocit, jako bych aktéra poslouchal v hospůdce u piva, nezávazně avšak zaujatě. Nedivil bych se, kdyby kniha vznikala takovým způsobem. Dějiny nejsou jenom suchá fakta. Jejich tok nezanedbatelnou měrou dokreslují právě příběhy jedinců. Pomocí nich je snazší si uvědomit, že to vlastně není vůbec dávno.


 

// Bhut


The Velvet Underground & Nico - The Velvet Underground & Nico (1967)  ochutnávka

velvet_underground

Je třeba komentáře?

 

Albino Python - The Doomed And The Damned (2013)  ochutnávka

albino_python

Stoner doom jak se sluší a patří.

 

Jex Thoth - Blood Moon Rise (2013)  ochutnávka

jex_thoth

Další příjemný poslech až post-punkově laděného doom metalu.

 

Stöner Kebab - Simon (2013)  ochutnávka

stoner_kebab

 

Je léto a vedro, takže poctivý originální stoner doom se poslouchá fajn.

 

Pink Floyd - Obscured By Clouds (1972)  ochutnávka

pink_floyd

Je třeba dalších komentářů?

 


 

// Garmfrost

 

Darkane - The Sinister Supremacy (2013)  ochutnávka

Nová deska švédských virtuózů Darkane mě doslova dostala do kolen. Krkolomné postupy skloubené v přístupné formě nabízí neskutečné okamžiky. Opravdu parádní záležitost na víc než jen večer...

 

Pungent Stench - Been Caught Buttering (1991)  ochutnávka

Co dodat. Hnusné zvěrstvo rakouských prasat mi tento měsíc obzvlášť zachutnalo. Ten obal fakt zabíjí!

 

Helrunar/Árstídir Lífsins - A Mythological Excavation (2013)  ochutnávka

Jsem očarován tímto krátkým dílem. Obě kapely mají společného víc, než jen zpěváka. Zejména se obě umí krásně rozepsat na ohromné ploše, aniž by ztrácely na jistotě a působivosti.


Nettlecarrier - NettleCarrier (2012)  ochutnávka

Bicí od Dirge Reppa a zdánlivě standardní norský black metal s aurou dávných Celtic Frost v současném podání starých zkušených vlků. Naprosto jsem propadl této fošně, ke které jsem se vlastně dostal jenom “náhodou”.


Lunar Aurora - Hoagascht (2012)  ochutnávka   naše recenze

Nemůžu pořád zapomenout, co jsem cítil loni při posleších tohoto skvostu. Prvně rozčarování a pak nekončící extázi. Lesní příhody podbarvené neskutečnými melodiemi z uší jen tak nedostanu. Ani nevím, jestli se té krásy zbavit chci.

 


 

//  Sorgh:             

 

Dagoba - Post Mortem Nihil Est (2013)  ochutnávka

dagoba

 

Tool - Undertow (1993)  ochutnávka

tool

 

Moonspell - The Antidote (2003)  ochutnávka

moonspell

 


 

// Lyriel

 

Pergamen - Nechutné divadlo poetického komba Pergamen (2008)  ochutnávka

pergamen

Nádherná  záležitost plná čarokrásných tónů, které mě vždy navodí na nějakou tu magičtější chvilku. “Šanson o lásce” je hypnotická skladba, která mě svádí až k poklesu mravnosti. A nakonec proč si neutrhnout zakázané jablko ze stromu.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky