Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - duben 2014

Redaktorské ozvěny - duben 2014

Sarapis5.5.2014
Jeden zkrácený pracovní týden máme za sebou a před námi je druhý. Začínáme ho měsíčními ozvěnami. Ať je ještě kratší.

Jirka D.  //

 

Young Marble Giants - Colossal Youth (1980)  ochutnávka

Zajímavá věc, ke které jsem se dostal až v nedávné době. První poslech vzbuzuje otázky typu WTF?, ale každý další vytváří zajímavou závislost. Výborné album.

 

The Afghan Whigs - Un in it (1989)  ochutnávka

V souvislosti s novou deskou není naškodu nahlédnout nazpět, porovnat, jen tak malinko. The Afghan Whigs nikdy nebyli jako Nirvana, ani jako Pixies. Balancovali mezi alt rockem a grungem, ale svoje místo měli jisté. Pokud máte rádi SubPopácké kapely nebo melodiku Stone Temple Pilots, vyzkoušejte. A začněte v minulosti, je to jistota.

 

Drom / Moro Moro Land - split (2014)  ochutnávka

Po reedici Hectop je na světě druhý vinyl Drom, tentokrát sdílený s další partou. Drom si libují v delších skladbách, hlubším uchopení řešených témat a bohužel v dost přehuleném zvuku, který shazuje jinak zajímavou práci.

 

Nils Frahm - Electric Piano (2008)  ochutnávka

Meditační deska. Lehká, osvěžující, pokorná. Nils Frahm je talent a stojí za to mu naslouchat.

 

Sevendust - Black Out The Sun (2013)  ochutnávka

Sevendust jsem měl vždycky za takovou B-třídu nu-metalové vlny a intenzivněji je sledoval někdy v období desek Home (1999) a Animosity (2001). Novinka nepřináší nového zhola nic a popularita Sevendust za oceánem je pro mě takovou malou záhadou. Na druhou stranu pro ty, kteří chtějí jistoty, jsou Sevendust dobrou volbou.

 


 

Victimer  //

 

Combichrist - We Love You (2014)  ochutnávka

 

 

Katatonia - Viva Emptiness (2003)  ochutnávka

 

 

Clan Of Xymox - Matters Of Mind, Body and Soul (2014)  ochutnávka

 

 
Arcade Fire - Reklektor (2014)  ochutnávka

 


Hateful Abandon - Liars/Bastards (2014)  ochutnávka

 


 

Sarapis  //


Cynic - Kindly Bent to Free Us  (2014)  ochutnávka  naše recenze

Jestli jsem během prvního poslechu kroutil hlavou a křivil obličej, tak teď je to úplně naopak. Tenké hlásky mi nevadí a mám podezření, že se zapomnělo na slabá místa. Pro mě velké překvapení a stává se ze mě cynik.


Morowe - S  (2014)  ochutnávka  naše recenze

Debut jsem zkusil párkrát poslechnout, ale do hlavy se mi nedostal. S "eskem" je situace jiná a album mě vsakuje do sebe hned od začátku. Až budu vsáknut, asi se mnou nebude k vydržení. Takže doufám, že zůstane jen u poslechu.

 

Airbag - The greatest show on earth (2013)  ochutnávka  naše recenze

Inspirován minulými ozvěnami jsem sáhnul po tomto křehkém progu ze Severu a vypadá to, že Airbag si proklepnu důkladně i do minulosti. Hudba je na první poslech docela neškodná, na druhý taky. Teprve až pak začnou písně tahat za nitky v přihrádce s emocemi. Není to nic neslyšeného a nahrávka ani nevyžaduje nerušené soustředění pro její pochopení. Na druhou stranu jde o příjemný relax a třeba pro fandy Anathemy vhodný doplněk k aktuální tvorbě jejich oblíbenců.

 


 

Garmfrost  //

 

Skogen - I Döden (2014)  ochutnávka

Epický black metal s nádhernými melodiemi a pohanskou atmosférou.


Triptykon - Melana Chasmata (2014)  ochutnávka

Myslím, že zde není třeba slov. Vrcholové umění temného metalu podané starou i mladou krví.


Kriegsmaschine - Enemy of Man (2014)  ochutnávka

Na první pohled (poslech) se může zdát Enemy of Man monotónní, ale rozhodně ne fádní. S každým poslechem můžete objevit další vrstvu nevšedního black metalu, ve kterém slyším i odkazy třeba k Voivod nebo Godflesh, což ale berte jen jako (možná) matoucí berlu.

 

The Cure - 17 Seconds (1980)  ochutnávka

Stará láska nerezaví aneb jak se sedmnáct vteřin protáhly na 34 let a zůstaly stále půvabné.

 

Teitanblood - Death (2014)  ochutnávka

Hnusné, chorobné a morbidně extrémní.

 


 

Bodin  //

 

Lantlôs - Melting Sun (2014)  ochutnávka

Němečtí Lantlôs připravili opět odlehčené dílo, více vzdálené svým předchozím album. Při poslechu Melting Sun čas plyne rychle.


Triptykon - Melana Chasmata (2014)  ochutnávka

Zde není co dodávat. Triptykon si vás při poslechu podmaní, zhypnotizuje a nepustí dokud album neskončí. Mistrovské dílo!


Autopsy - Tourniquets, Hacksaws and Graves (2014)  ochutnávka

Veteráni americké deathmetalové školy nás po svém návratu na scénu valcují jedna radost. Pro mnohé nebude album ničím novým, ale já mám Autopsy prostě rád a s chutí si je vždy poslechnu.

 

Loudblast - Burial Ground (2014)  ochutnávka

 

Kammarheit - The Starwheel (2005)  ochutnávka

Jedno z dark ambientních alb, které mi otevřelo oči do světa tohoto stylu.

 Bhut  //


Lux Occulta - Kolysanki (2014)  ochutnávka  naše recenze

Od téhle desky jsem toho čekal hodně, vlastně snad všechno, jen ne to, co na ní je. Jsem zklamaný? Určitě ne! Jen konečný verdikt budu schopen vyřknout až o poznání později. Zatím jen pronikám, objevuji a užívám si odkrývání detailů. Je to síla, ale zcela jiného kalibru, než by bylo možné očekávat. Ale to už se opakuji.

 

Testament - Demonic (1997)  ochutnávka

Nejhutnější deska, kterou kdy Testament natočili. A ať je jejich debut jakkoli geniální, tohle je moje nejoblíbenější věc v celé diskografii kapely. Children crying… mothers dying.

 

Probot - Probot (2004)  ochutnávka

Trocha odpočinku a odplavení kalu z hlavy. Taková “kompilačka”, která však báječně sedí a nehádá se. Ta muzika je slušivá, klišovitá, ale neuráží. Prostě fajn plyne.

 

Triptykon - Melana Chasmata (2014)  ochutnávka

Jedno z letošních nejočekávanějších alb je už ke stažení. Smutný příběh, ale věrní si stejně najdou i originál, hehe. První dojmy jsou silné. Deska je víc živelnější a divočejší oproti opusnému debutu. Chvilkami bych nalepil i štítek sludge. Zvuk desky minulé (i Monotheist) byl zachován, takže se zvolna navazuje tam, kde zůstala kniha otevřená. Číst jí je zážitek a pohlcující fakt.

 

Ador Dorath - Adon Nin Edeleth Ador Dorath (2002)  ochutnávka

Debutová práce nemající obdoby. Od pomalých gothických pasáží se vlak rozjíždí až do black metalových vichřic. Kvalitní práce, která zasluhuje uznání i po víc jak deseti letech. Materiál pyšnící se velkými ambicemi.

 


 

Symptom  //

 

Leningrad – Dachniki (2000)  ochutnávka

Změna, kterou občas potřebujeme každý z nás, ke mě tentokrát přišla v podobě ruské ska-punkové grupy a padla na úrodnou půdu.


Snowbird – Moon (2014)  ochutnávka

V pokračování alternativně rockových Cocteau Twins zpívá Stephanie Dosen (Massive Attack), hostují O'Brien a Selway (Radiohead), dokonalost.


Hexis – Abalam (2014)   ochutnávka

Poměrně drsný post-blackmetal nadchne hutnou (hutnou!) atmosférou, jenže častým poslechem album slábne a navozuje psychickou i fyzickou deprivaci.


Oaken – Zugló (2013)  ochutnávka

Maďaři jdou na věc tvrdě a melodicky. Je to přesně ta moderní vlna hardcoru, který do sebe vstřebává vše od post-rocku přes black-metal až po screamo.


Carlo Buti   ochutnávka

A pokud ani Leningrad nestačí k hudebnímu restartu, stále je tu klasika pro milovníky atmosféry klasických "cosa nostra" filmů. Zlatý hlas Itálie!

  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky