Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - srpen 2013

Redaktorské ozvěny - srpen 2013

Sarapis31.8.2013
S koncem měsíce jako obvykle náš oběžník s tipy na poslech. Dejte se do toho...

// Jirka D.

 

Ministry - The land of rape and honey (1988)  ochutnávka

ministry

Poslední album Ministry je na obzoru (jojo, už zase) a tak určitě nebude na škodu připomenout si začátky. Třetí deska Ministry je takovým přerodem, matné dozvuky new wave, plno potemnělé elektroniky a lehké náznaky věcí příštích. Ukázka je jasná - Stigmata.

 

Fatboy Slim - You’ve come a long way, baby (1998)  ochutnávka

fatboy_slim 

Moc dobře si vzpomínám na dobu, kdy se ke mně dostala tahle nahrávka. Byla to v podstatě jediná elektronika, kterou jsem svého času poslouchal a kromě závěru desky ji můžu poslouchat stále. Fatboy Slim is fucking in heaven!

 

Fear Factory - Fear is the mindkiller (EP) (1993)  ochutnávka

fear_factory 

Jeden z mála materiálů Fear Factory, ke kterému jsem se vracel zpětně, téměř vše ostatní jsem hltal včas. Logická návaznost na předchozí “Soul of a new machine” je vlastně úplně nelogická, ale ta půlhodinka industriální pitvy má svůj důvod.

 

Leonard Cohen - Old ideas (2012)  ochutnávka

cohen 

Všechno je jednou poprvé a jednou muselo dojít i na Leonarda Cohena. Věděl jsem o něm, ale nechával si ho klouzat mezi prsty s lhostejností dost nepochopitelnou. Je čas napravovat, zatím muzikou, valentýnku pošlu napřesrok.

 

Carcass - Heartwork (1993, re-edice 2013)  ochutnávka

carcass

Re-ediční snahy Earache records jsou v metalovém světě doslova revoluční. Po Napalm Death došlo na Carcass a v rámci kampaně “full dynamic range” došlo na dva jejich historické kusy. U "Heartwork" se podle všeho šlo až ke studiovým záznamům a zvuk byl udělán zcela nově, plně dynamicky a autenticky. Chci se dočkat doby, kdy se tímto způsobem budou vydávat desky aktuální, směr by tu byl.

 


 

// Victimer


Acacia - Tills döden skiljer oss åt (2013)  ochutnávka

acaciaThy Light - No Morrow Shall Down (2013)  ochutnávka  naše recenze 

 thy_lightAnathema - Judgement (1999)  ochutnávka  naše recenze  

anathema 

 

Waltari - Radium Round (1999)  ochutnávka

waltari 


Erasure - Chorus (1991)  ochutnávka

erasure

 // Sarapis

 

Manes - Vilosophe (2003)  ochutnávka   naše recenze

manes

Je to sice fráze, ale na “Vilosophe” přesně sedí - geniálně jednoduché, jednoduše geniální. Manes si vystačí s málem, ale to “málo” je málem jen zdánlivě. Pod povrchem je toho mnohem více. A to právě dělá z jejich muziky nevšední a originální zážitek. Na “Vilosophe” není ani sekunda nudy, přitom melodie se někdy opakují až do zblbnutí. A závěrečný monolog vypůjčený z německého hororu (takže v němčině) zapadne do atmosféry zcela přirozeně a ještě ji vybičuje k mrazivému vrcholu.

 

Atrox - Terrestrials (2002)  ochutnávka

atrox

Podivné dílo originální kapely, jejíž front(wo)manka jakoby vypadla z díla Boženy Němcové. V těch nejbizarnějších pasážích mám skutečně pocit, že mi do ucha kvílí Viktorka, která se nejen zbláznila, ale ještě ji k tomu někdo pověsil za vlasy na strom. Místy to zachází tak daleko, že bych byl raději, kdyby aspoň na chvíli zmlkla a nechala vyniknout trhanou rytmiku a nelíbivé kytarové riffy. Ale ženským to někdy prostě nevymluvíte…Pro konzervativní posluchače tohle není a ostatní už jméno Atrox jistě znají. “Terrestrials” má mimořádné kvality a pokud jste s Atrox ještě neměli tu čest, bez výčitek můžete začít zrovna s tímto albem. 11 let od vydání jako by nebylo.


Kingdom Come - Bad Image (1993)  ochutnávka

kingdom_come

Více kláves, méně úsměvů a večírků. Hudba Kingdom Come ztratila na živelnosti a získala na civilnosti. Mnohdy nepříjemný důsledek ztráty invence, v tomto případě spíš jen výměna kabátu. L. Wolf se vrátil ze zámoří do Německa a domácí prostředí na něj asi zapůsobilo poněkud pochmurněji. I zde však najdete strhující skladby. Třeba “You’re the One”, krásnou baladu “Friends”, nebo závěrečnou kingdomcome-klasiku “Outsider”. Klávesy dostávají hodně prostoru, například v instrumentálce “Pardon the Difference” ani jiný nástroj neuslyšíte. Album je kvalitativně vyrovnané a beze studu se může zařadit po bok svým předchůdcům.

 

Black Sabbath - Heaven And Hell (1980)  ochutnávka

black_sabbath

Hardrocková klasika, která se snad ani nedá oposlouchat. Kdyby měl vyjít slabikář pro metalové děti, minimálně dva songy z tohoto alba by v něm neměly chybět.

 

Jan Hnízdil - Mým marodům  (2010)  naše recenze

mym_marodum

Publikace z pera populárního lékaře (nebo léčitele?) Jana Hnízdila je svérázným svědectvím toho, jak lze lehce přijít o zdraví “pomocí” moderní medicíny. Autor je zastáncem komplexního přístupu k pacientům, který je v úplném rozporu se současným globálním směřováním zdravotnictví. Zdůrazňuje roli psychosomatické medicíny, která vychází z toho, že spousta našich problémů má kořeny v hlavě a mnohdy není operací a chemických medikamentů vůbec zapotřebí. A tak je kniha plná sarkasmu a tvrdých direktů namířených zejména do oblasti farmaceutiky. Mírnou nevýhodou publikace je, že se jedná o sbírku různých článků, fejetonů a úvah, které vznikaly v období několika let, za něž se autorův názor na problematiku nezměnil, takže se jeho myšlenky místy opakují. Pokud se ale přes tuto drobnost dokážete přenést, v cestě za změnou k přístupu ke svému zdraví (případně životnímu stylu) vám nic nebrání. Dobrá kniha.

 


 

// Bhut

 

Carcass - Surgical Steel (2013)  ochutnávka

carcass

Návrat legendy ve velkém stylu! Tohle si dávám se slzami v očích a hlavou mi prolétají vzpomínky na mé nadšení z death metalových alb. Jo to bylo, kterak jsem poslouchal Death, Morbid Angel, Vader, Regorge, Rebaelliun, Deicide, Suffocation, Satariel… a nemálo dalších veličin.

 

Raspberry Bulbs - Deformed Worship (2013)  ochutnávka

raspberry_bulbs

Prej punk black metal. Pff. Tohle je punk jak svině. Garážovitá nahrávka prvotřídní kvality. Baví mě to snad čím dál víc...

 

Exhumed - Necrocracy (2013)  ochutnávka

exhumed

S tou letošní nadílkou death metalu se nám nějak roztrhl pytel. Další výborná porce rozsekávající vše na cucky.

 

Kringa - T. M. D. (2013)  ochutnávka

kringa 

Sice demáč (ale ty já tuze rád), sice hnusnej zvuk (ale tenhle ug styl prostě miluju), sice jen pár songů (ale je to demáč), ovšem skvost. Kytarové práce se krásně rozlítávají do precizně vymyšlených kompozic. Pěkné black metalové pošušňání.

 

Naer Mataron - Και ο λόγος σάρξ εγένετο (And The World Was Made Flesh) (2013)  ochutnávka

naer_mataron

Podpásovka. Silná emotivní deska na poli řeckého black metalu. Naer Mataron stoupají čím dál tím výš. Tahle deska má rozhodně, co sdělit. Sedím, nedutám a čučím.

 


 

// Garmfrost

 

Carcass - Surgical Steel (2013)  ochutnávka

carcass

Nebudu se tady příliš rozepisovat. To si nechám na recenzi. Nicméně ve zkratce řečeno - Carcass jsou zpět v plné parádě!!!!!!!!!

 

Gris - À l'âme enflammée, l'äme constellée…(2013)  ochutnávka

gris 

Dřív mě tato temná melancholická smečka z Kanady míjela. Poslední roky si mě získávala a s novou deskou mě dostala. A rovnou dvojalbum narvané éterickým black metalem. Je docela těžké mluvit o hloubce, která čiší z každého tónu. Okoštujte a udělejte si názor sami...

 

Witherscape - The Inheritance (2013)  ochutnávka   naše recenze

witherscape

Vlastně bych mohl napsat to stejné, co u Carcass - Dan Swanö je zpět v plné parádě!!! No, není to tak úplně pravda. Sice cituje svoji minulost, ale je natolik umělcem, že rozhodně nezůstává na místě. Každopádně se mi tato deska moc a moc líbí. :-)

 

Wormlust - The Feral Wisdom (2013)  ochutnávka

wormlust

Pár slovy - vesmír je zakřivený, zvuk je zakřivený a stejně tak tóny “The Feral Wisdom”. Obskurní hmota smrdí veledílem.


Gorguts - Colored Sands (2013)  ochutnávka

gorguts

A opět tento měsíc už po kolikáté - Gorguts jsou zpět v plné parádě!!! :-) Na plné docenění si nechám ale delší čas. Nicméně si myslím, že “Colored Sands” patří k těm přístupnějším deskám od této formace.

 


 

// Ruadek


Dead Letter Circus - The Catalyst Fire (2013)  ochutnávka   naše recenze

dlc

První album mě přesvědčilo, že takhle živelný rock nevzniká často. Druhé album je důkazem, že to nebyla náhoda a že potenciál je velký. Úžasně nadupaná deska, která splňuje naprosto vše, co si pod moderní rockovou hudbou představuji.

 

ESA - Themes OF Carnal Empowerment Pt. 2 - Deceit (2013)  ochutnávka

esa

Poměrně neúprosný industrial prošitý rezavou jehlou. Ambient, aby byla trocha romantiky. Zábavná deska s ostrým startem a pomalým dojezdem.

 

Foals - Holy Fire (2013)  ochutnávka

foals

Foals překvapili nenáročnou směsicí rockové hudby, zasněných nálad a post-rockových úletů. Další zajímavá rocková deska, kterou lze bez problémů protočit několikrát po sobě a nenudí. Nebývalá úroda, veselá sklizeň.

 

Peter Gabriel - So (1986)  ochutnávka

peter_gabriel

Klasika? Rozhodně, a ne kdovíjaká. Strhující album, které i v dnešní době zní stále nadčasově. Na podzim tohoto roku si to doufám vychutnám plnými doušky naživo.

 // Lyriel


Degradead - A World Destroyer (2011)  ochutnávka

degradead  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky