Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Mindwork - Eterea

MindworkEterea

Sorgh7.2.2013
Zdroj: Promo CD
Posloucháno na: Minisystem JVC MX - D302T, 2 x 40 W
VERDIKT: Tato recenze je v podstatě o tom, jak bylo mé očekávání bez respektu smeteno ze stolu a nahrazeno prostým úžasem. Tohle jsem opravdu nemohl čekat, věřte mi.

Na sklonku loňského roku vyšlo album, které osobně považuji za jednu z nejlepších českých desek roku 2012, jaké jsem měl možnost slyšet. Její otcové sdružení v kapele (matce) Mindwork jí dali do vínku velmi nevšední jméno, Eterea.

 

Mindwork ve své tvorbě odedávna čelí náročnosti progresivních a technických výzev deathu. Minulé album In to the Swirl se vyžívalo v obdivných pohledech k americké legendě Death a snažilo se podržet klesající pochodeň daného stylu, což se jim v našich podmínkách dařilo. S Etereou se má všechno jinak.

 

Při prvním poslechu jsem byl upřímně zaskočen změnou stylu, která je natolik výrazná, že jsem měl z počátku strach ze zklamání. Skoro nic nebylo jako dřív, tehdy ve víru. Jakoby album natočila zcela jiná kapela. Snad jen Martinův hrubý zpěv mi napovídal, že jsem na správné, původní adrese. Došlo totiž k výraznému odklonu od deathové smršti a hudba se hladce rozprostřela po různě osetých lánech úrodné černozemě. Jako se mění kaleidoskop teplých barev polí a luk při pohledu z letadla, tak vnímám různě syté vůně a barvy, které Eterea nabízí. A vůbec nemám problém se v této krajině orientovat, stačí jen pozorně poslouchat a klikatá stezka po mezích a remízcích vás tou širou plání bezpečně provede.

 

Mindwork na novém albu výrazně zjemnili a do svého řemesla přidali řadu melodických prvků. Mnohdy se tak brouzdám tichou tůní akustických pasáží, které nabízejí čistou a hezky čitelnou kresbu jednotlivých nástrojů. Ty ponejvíc proplouvají síněmi zadoomaného rocku až k veselým lahůdkám načichlým jazzem ( silně ovlivněné skladby The Stream Of Causality, Mind Renewal, Eterea Collapse aj.).

 

Velkých změn doznal Martinův hlas, který se na albu oddává nejen growlingu, ale zaměřuje svoji pozornost i k umění Gottů a ostatních zlatých slavíků. Svůj um poctivě dělí mezi tyto dvě polohy a netroufl bych si tvrdit, která má na albu navrch. Není to však tolik podstatné jako fakt, že právě tento dvojkolejní přístup plně vystihuje podstatu Eterey. Tvrdá i jemná zároveň, což se v tomto případě nijak nevylučuje. Netrvalo mi dlouho přijít na to, čím mě právě čistá poloha vokálu doprovázená jemným rockovým ševelením tak silně oslovila. Pokud tomu dá posluchač čas a nechá působení písní otevřené dveře, výsledek nemůže být nijak překvapivý. Přeženu, když zmíním podobnost s britskou Anthemou, zejména v období alb Fine Day To Exit či Natural Disaster? Myslím si, že ne. Příklady můžeme najít snad v každé skladbě, kdy se tvrdá práce stahuje do pozadí, aby uvolnila místo klidnému zamyšlení. To jsou ataky na city, jejichž mistrem je právě britská veličina. Mindwork tímto elementem vkusně prokládají progresivní tvrdost, která je stabilním základem jejich chrámu.

 

A právě tento fakt mi zpočátku uštědřil malý šok, který nastal hned ve druhé skladbě. Zde se po hoblovaném úvodu, který mi evokoval vypalovačky starých black/trashových chásek z let devadesátých, hudba jako mávnutím proutku změnila v jemnou romanci zasmušilých bardů. Stačilo však pustit minulost z hlavy a nechat se oslovit novou kapitolou životních peripetií.

 

V celkovém kontextu tak posloucháme vynikající progresivní rock, ve kterém jsou pevně vrostlé kořeny technicky zahraného deathu, ale který již není tím zásadním menhirem. Spíš je prvkem v cestě, o který se proud hmoty tříští ve střepy, aby se tyto následně spojili v mozaiku vymazlené muziky.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

sulo007 / 16.2.13 18:03odpovědět

Po hudobnej stranke na nase pomery velmi dobre, ta anglictina nieje ozaj tragedia, ale je to ozaj vec nazoru...

Sorgh / 8.2.13 10:11odpovědět

Jasny, zpěv na tomhle albu hraje hodně výraznou roli a právě proto tak klepe do uší ta amatérská výslovnost, zejména v pomalých pasážích. To nepopírám, i já to slyším, ale nevidím to až tak tragicky. Leč je to věc názoru jako všechno.

maar / 8.2.13 9:23odpovědět

Je spousta kapel, zahraničních (neanglicky mluvících) i českých, co jakožto nerodilí mluvčí to zvládají jakš takš, jenže tady ten člověk prostě nemá "sluch" a cit pro výslovnost, to je trochu jinej level. Takhle vyslovují lidi, kteří anglicky neumí vůbec a někdo jim napíše texty a foneticky jim vysvětlí, jak ty texty zpívat. A zvlášť, když je to progre, kde ten hlas leze díky aranžům nahoru a je tam vlastně vůdčí složkou, tak je to jaksi nepatřičný.

Sorgh / 8.2.13 9:17odpovědět

Na té angličtině je holt poznat, že nejde o rodilé mluvčí. Já v tom ale problém nevidím, toto platí skoro u všech kapel, které nemají anglinu jako svůj rodnej jazyk. Je mnoho horších příkladů, na kterých to lze prezentovat. V tomto případě jako věčný jazykový nedouk nemám aspoň problém rozumět:-)

maar / 8.2.13 0:37odpovědět

Ano, tohle by mohlo bejt super album, ALE: Sorry, ale ta "angličtina" je příšerná ... příšerná. Kdo má na výslovnost aspoň trochuá ucho, toho to fakt fyzicky bolí ... Když zpívá čistě, je to skutečně příšerný. Takže já bych byl užaslej, nemít alergii na špatnou angličtinu. A dost mi to připomíná Riverside ... A podle zvuku na Bandzone to bude taky tristní zvukově, bicí (kopák obzvlášť) jak kdyxby to byla papírová krabička, na kterou se poklepává dřívkem od ledňáka a pak se to hodně zhlasí:)))

-krusty- / 7.2.13 23:13odpovědět

Fajnová práce, tohleto album. Já tam slyším - když už to mám vůbec uvádět - CYNIC a OPETH....ale tohle beru jako poctu tohle o nějaké kapel říct. Vždyť kolik lidí je schopno udělat plnohodnotný cover CYNIC??? Respekt!!

Jirka D. / 7.2.13 6:47odpovědět

Beze sporu fajn deska, jedna z CZ výrazných v r. 2012. Přijde mi trochu jako klon Cynic a Negative Face, ale zní svěže a poslouchá se dobře. Kdyby všechny skladby zvukově dýchaly jako první track, byl bych ještě spokojenější... 75 %

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky