|
|
||||||||||
Na sklonku loňského roku vyšlo album, které osobně považuji za jednu z nejlepších českých desek roku 2012, jaké jsem měl možnost slyšet. Její otcové sdružení v kapele (matce) Mindwork jí dali do vínku velmi nevšední jméno, Eterea.
Mindwork ve své tvorbě odedávna čelí náročnosti progresivních a technických výzev deathu. Minulé album In to the Swirl se vyžívalo v obdivných pohledech k americké legendě Death a snažilo se podržet klesající pochodeň daného stylu, což se jim v našich podmínkách dařilo. S Etereou se má všechno jinak.
Při prvním poslechu jsem byl upřímně zaskočen změnou stylu, která je natolik výrazná, že jsem měl z počátku strach ze zklamání. Skoro nic nebylo jako dřív, tehdy ve víru. Jakoby album natočila zcela jiná kapela. Snad jen Martinův hrubý zpěv mi napovídal, že jsem na správné, původní adrese. Došlo totiž k výraznému odklonu od deathové smršti a hudba se hladce rozprostřela po různě osetých lánech úrodné černozemě. Jako se mění kaleidoskop teplých barev polí a luk při pohledu z letadla, tak vnímám různě syté vůně a barvy, které Eterea nabízí. A vůbec nemám problém se v této krajině orientovat, stačí jen pozorně poslouchat a klikatá stezka po mezích a remízcích vás tou širou plání bezpečně provede.
Mindwork na novém albu výrazně zjemnili a do svého řemesla přidali řadu melodických prvků. Mnohdy se tak brouzdám tichou tůní akustických pasáží, které nabízejí čistou a hezky čitelnou kresbu jednotlivých nástrojů. Ty ponejvíc proplouvají síněmi zadoomaného rocku až k veselým lahůdkám načichlým jazzem ( silně ovlivněné skladby The Stream Of Causality, Mind Renewal, Eterea Collapse aj.).
Velkých změn doznal Martinův hlas, který se na albu oddává nejen growlingu, ale zaměřuje svoji pozornost i k umění Gottů a ostatních zlatých slavíků. Svůj um poctivě dělí mezi tyto dvě polohy a netroufl bych si tvrdit, která má na albu navrch. Není to však tolik podstatné jako fakt, že právě tento dvojkolejní přístup plně vystihuje podstatu Eterey. Tvrdá i jemná zároveň, což se v tomto případě nijak nevylučuje. Netrvalo mi dlouho přijít na to, čím mě právě čistá poloha vokálu doprovázená jemným rockovým ševelením tak silně oslovila. Pokud tomu dá posluchač čas a nechá působení písní otevřené dveře, výsledek nemůže být nijak překvapivý. Přeženu, když zmíním podobnost s britskou Anthemou, zejména v období alb Fine Day To Exit či Natural Disaster? Myslím si, že ne. Příklady můžeme najít snad v každé skladbě, kdy se tvrdá práce stahuje do pozadí, aby uvolnila místo klidnému zamyšlení. To jsou ataky na city, jejichž mistrem je právě britská veličina. Mindwork tímto elementem vkusně prokládají progresivní tvrdost, která je stabilním základem jejich chrámu.
A právě tento fakt mi zpočátku uštědřil malý šok, který nastal hned ve druhé skladbě. Zde se po hoblovaném úvodu, který mi evokoval vypalovačky starých black/trashových chásek z let devadesátých, hudba jako mávnutím proutku změnila v jemnou romanci zasmušilých bardů. Stačilo však pustit minulost z hlavy a nechat se oslovit novou kapitolou životních peripetií.
V celkovém kontextu tak posloucháme vynikající progresivní rock, ve kterém jsou pevně vrostlé kořeny technicky zahraného deathu, ale který již není tím zásadním menhirem. Spíš je prvkem v cestě, o který se proud hmoty tříští ve střepy, aby se tyto následně spojili v mozaiku vymazlené muziky.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
sulo007 / 16.2.13 18:03odpovědět
Po hudobnej stranke na nase pomery velmi dobre, ta anglictina nieje ozaj tragedia, ale je to ozaj vec nazoru...
Sorgh / 8.2.13 10:11odpovědět
Jasny, zpěv na tomhle albu hraje hodně výraznou roli a právě proto tak klepe do uší ta amatérská výslovnost, zejména v pomalých pasážích. To nepopírám, i já to slyším, ale nevidím to až tak tragicky. Leč je to věc názoru jako všechno.
maar / 8.2.13 9:23odpovědět
Je spousta kapel, zahraničních (neanglicky mluvících) i českých, co jakožto nerodilí mluvčí to zvládají jakš takš, jenže tady ten člověk prostě nemá "sluch" a cit pro výslovnost, to je trochu jinej level. Takhle vyslovují lidi, kteří anglicky neumí vůbec a někdo jim napíše texty a foneticky jim vysvětlí, jak ty texty zpívat. A zvlášť, když je to progre, kde ten hlas leze díky aranžům nahoru a je tam vlastně vůdčí složkou, tak je to jaksi nepatřičný.
Sorgh / 8.2.13 9:17odpovědět
Na té angličtině je holt poznat, že nejde o rodilé mluvčí. Já v tom ale problém nevidím, toto platí skoro u všech kapel, které nemají anglinu jako svůj rodnej jazyk. Je mnoho horších příkladů, na kterých to lze prezentovat. V tomto případě jako věčný jazykový nedouk nemám aspoň problém rozumět:-)
maar / 8.2.13 0:37odpovědět
Ano, tohle by mohlo bejt super album, ALE: Sorry, ale ta "angličtina" je příšerná ... příšerná. Kdo má na výslovnost aspoň trochuá ucho, toho to fakt fyzicky bolí ... Když zpívá čistě, je to skutečně příšerný. Takže já bych byl užaslej, nemít alergii na špatnou angličtinu. A dost mi to připomíná Riverside ... A podle zvuku na Bandzone to bude taky tristní zvukově, bicí (kopák obzvlášť) jak kdyxby to byla papírová krabička, na kterou se poklepává dřívkem od ledňáka a pak se to hodně zhlasí:)))
-krusty- / 7.2.13 23:13odpovědět
Fajnová práce, tohleto album. Já tam slyším - když už to mám vůbec uvádět - CYNIC a OPETH....ale tohle beru jako poctu tohle o nějaké kapel říct. Vždyť kolik lidí je schopno udělat plnohodnotný cover CYNIC??? Respekt!!
Jirka D. / 7.2.13 6:47odpovědět
Beze sporu fajn deska, jedna z CZ výrazných v r. 2012. Přijde mi trochu jako klon Cynic a Negative Face, ale zní svěže a poslouchá se dobře. Kdyby všechny skladby zvukově dýchaly jako první track, byl bych ještě spokojenější... 75 %
Label:DIY
Vydáno:Listopad 2012
Žánr:prog rock / metal
Martin Schuster - zpěvy, kytary, klávesy
Adam Palma - basa
Filip Kittnar - bicí
1. Enter Eterea
2. Perceiving The Reality
3. The Stream Of Causality
4. Mind Renewal
5. Causality (The Reconciliation)
6. Reaping Of Waters
7. Stillness Of The Sea
8. Enthusiastic Waves
9. Eterea Collapse
Mindwork
Into The Swirl
Mindwork
Eterea, co nejvíc abstrakce
Infernalismus party Vol. 6
8.11. - 9.11.13, Praha - Exit-us
Ceny Břitva 2012
23.3.13, Melodka
Dead End Festival 4
30.11.12, České Budějovice - KD Gerbera, Mighty Bar Velbloud
Bethlehem
Hexakosioihexekontahexaphobia
Enthroned
Sovereigns
Schammasch
Triangle
Syven
Aikaintaite
Baptism
V: The Devil's Fire
Fiona Apple
The Idler Wheel...
Letos v prosinci bude ukončeno dlouhé čekání na novou desku The Old Dead Tree, jejichž doposud poslední album The Water Fields včera oslavilo neuvěřit...
18.9.2024Z chystaného alba XII: A gyönyörü álmok ezután jönnek, které vyjde 15. listopadu na Season of Mist, zveřejnili Thy Catafalque další singl, a to skladb...
17.9.2024Kapela Insania ohlásila koncerty na podzim tohoto roku, během kterých oživí stále aktuální album Grrrotesky (psali jsme o něm ZDE). Rozpis zastávek má...
17.9.2024Slovenská deathmetalová kapela Perversity zveřejnila svůj nový videoklip, který vznikl ke skladbě Venom Divine. Tu byste dohledali na letošním albu Sp...
16.9.2024Po sedmi letech o sobě dávají vědět s novým albem chebští Esazlesa. Osm skladeb na desce Dokud vím, co mám vyšlo v pátek 13. září na Indies Scope, kde...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.