|
|
||||||||||
Plzeňsko se v podstatě stalo jakousi baštou tuzemského black metalu a tím nejlepším, co lze v těchto končinách a dotyčném žánru najít, je dle mého názoru Panychida, jež si nastavila laťku dosti vysoko už svým skvělým debutem "Paganized". Na něm si pánové utvořili poměrně originální skladatelský rukopis a konečně ukázali, jak u nás dělat poctivý pagan metal na světové úrovni. Ocenit je nutno i fakt, že od začátku odmítají být kapelou výhradně pro české fanoušky a všechny své počiny vydali ve spolupráci se zahraničními labely a podpořili mnoha živými vystoupeními v mnoha zemích.
V současnosti se Panychida prezentuje svým již čtvrtým řadovým počinem s epicky působícím názvem "Haereticalia - The Night Battles". A neméně epicky působí i jeho hudební náplň, neboť se seskupení rozhodlo obohatit svou tvorbu o orchestrální prvky, jež se celým albem prolínají. Částečně se tak děje na úkor folklorních vlivů, které sice úplně nevymizely, ale ve velké míře ustoupily právě symfonickým pasážím. Takový posun je sice poměrně nečekaný, ale o nějakém progresivním přístupu samozřejmě nemůže být řeč. Boom symfonického black metalu proběhl již někdy na počátku tisíciletí, kdy vyšla vrcholná alba tohoto žánru jako "Prometheus" od Emperor, "New Obscurantis Order" od Anorexia Nervosa či "Puritanical Euphoric Misanthropia" od Dimmu Borgir. A nutno dodat, že už tehdy si tyto spolky se zakomponováním orchestrace poradily nápaditěji a rafinovaněji, jakkoliv rozhodně nelze říct, že by pojetí Panychidy znělo lacině nebo snad hloupě.
Kapela na své novince rovněž znatelně zvolnila a klade větší důraz na melodie a majestátnost. "Haereticalia" se po většinu své hrací doby pohybuje spíše v pomalejších a středních tempech a do poctivých blackových "sypaček" se pouští jen zřídka. S tím souvisí i celkem podstatná změna na bubenickém postu, který opustil ostřílený borec Honza Kapák a byl nahrazen Sheafraidhem, známým z kapel Stíny Plamenů či Trollech. Jeho styl je znatelně přímočařejší a řekl bych, že i méně zajímavý. Kapákovu bubenickou živelnost a cit pro detaily nahradila poněkud nezáživná a místy unaveně působící rutina bez nápadu, což je velká škoda. Desce příliš neprospěla z mého pohledu ani změna studia, neboť Panychida poprvé nenahrávala v Kapákově Hellsoundu, ale v KSV Studios, jejichž zvuk mi přijde méně čitelný a průrazný. Zkrátka nemá takové "koule" jako ten "hellsoundovský".
I přes všechny tyto výtky lze nicméně s klidným svědomím označit novinku "Haereticalia" za zdařilou. Hlavní zásluhu na tom má dvojice Honza Vaněk a Sinneral, jejichž kytarová souhra vytahuje počin z průměru a tradičně působí velmi nápaditě, osobitě a kreativně. Na druhou stranu především prvně jmenovaný je tím, kdo by mohl tvorbu spolku posunout aspoň trochu do progresivnějších vod, neboť schopnosti a skladatelský um mu k tomu rozhodně nechybí. Určitě by to bylo přínosnější než objevování již objeveného v podobě velkolepě působící orchestrace či silného odéru klasického heavy metalu. V tomto směru se mi nejednou zasteskne po Honzově fenomenálním projektu Oblomov, který je momentálně bohužel zřejmě neaktivní.
Panychida tentokrát vsadila na větší přímočarost, melodičnost, epičnost a pomalejší tempa, ale ve výsledku její novinka bohužel nepůsobí tak zajímavě jako předchozí alba, byť rozhodně nelze mluvit ani o žádném propadáku. Přesto je zjevné, že se pánové vydali posluchačsky vstřícnější cestou. A i když tak činí s patřičným vkusem a nápadem, jejich tvorba jakoby ztratila něco ze svého osobitého "pohanského" kouzla. Stále se nicméně bavíme o nahrávce světových kvalit, a to u české metalové kapely není zrovna málo…
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Cursed Records
Vydáno:Květen 2016
Žánr:symphonic / pagan black metal
Vlčák - zpěv
Honza V. - kytary, doprovodný zpěv
Sinneral - kytary, programování, orchestrace
Talič - baskytara
Sheafraidh - bicí
hosté:
Zdeněk Nevělík - zpěv
Melissa V. Maurer - dětský hlas
Michael G. Maurer - hlas vypravěče
1. The Wild Hunt Assembly
2. Procession of the Dead
3. The Night Consumes the Light
4. Josafat (The Gathering)
5. In Striacium
6. Hunting the Witches
7. ...For I don´t Cause the Evil
8. The Livonian Werewolf
9. Perchtenlaufen
10. Alatyrĭ (live)
11. Three Pillars (live)
Panychida
Grief for an Idol
Panychida
Gabreta Aeterna
Panychida
Woodland Journey (EP)
Panychida
Na novém albu se ono okouzlení posvátnem mísí s fascinací smrtí a s ní spojenými jevy
Panychida
Byl únor 2018, všude byl sníh, topili jsme si v krbu, vařili si proviant, a nahrávali jsme.
Cold Blood War Tour 2014
19.5.14, Praha, Exit-us
Czech Death Fest 2013
14.6. - 15.6.13, Kemp Brodský, Červený Kostelec
Fortids Foragt Tour 2016
24.2.16, Praha, Exit-us
Doomed
Anna
Decapitated
Carnival Is Forever
Cast the Stone
Empyrean Atrophy (EP)
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.