Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Matěj Kotrba (Morfium)

Matěj Kotrba (Morfium)Vždy je kam stoupat a co zlepšovat.

Lyriel1.7.2013
Uhnat kapelu Morfium pro rozhovor byla celkem fuška. Práce na CD Stíny jsou stále v plném proudu, neboť jak sama kapela říká, stále je co vylepšovat. Pojďme prostřednictvím kapelníka alespoň krapet nahlédnout do jejich současné práce.

Zdravím, Matěji. Vytrvalý déšť nám vystřídalo žhavé slunce a venku je to chvílemi na padnutí, nicméně jsem ráda, že jsi ochotný i po tak neúnosných vedrech poskytnout pár informací. Pověz, jaký jste měli jako kapela začátek roku?

 

Zdravím holko. V únoru jsme začali nahrávat naše nové CD Stíny, které zrovna budeme vydávat. V dubnu jsme natočili klip, který právě běží na youtube. Od začátku května jsme začali koncertovat a nyní léto věnujeme převážně přípravám na podzimní turné k desce.

 

Nahrávání CD Stíny se uskutečnilo ve Strakonickém studiu Spring. Jaká byla vaše příprava, jak samotné natáčení probíhalo a kolik vám to spolykalo času?

 

Správně, nahrávali jsme ve strakonickém studiu Spring Sound s Jaroslavem Soukupem. Zhruba polovinu materiálu jsme připravovali v průběhu času už od minulé desky, a druhou půlku jsme připravili během měsíce, kdy jsme pilně cvičili a dávali písně dohromady. Jelikož jsme nenatáčeli každý den, tak samotné nahrávání trvalo asi 2 měsíce. Nyní dokončujeme úpravy na skladbách a budeme vydávat.

 

Když si poslechnu vaše starší skladby a srovnám je s těmi novými, dost jste podle mě přitvrdili. Čistý rock se pomalu smísil s metalem a mě by zajímalo, zda právě to bylo vaším cílem, či to přišlo nevědomky?

 

Myslím, že to přišlo samo. Nějakým přirozeným vývojem každého z nás. Ta pauza mezi oběma deskami, která je asi dva roky, je opravdu znát. Starou desku jsme vydali zhruba po půl roce spolupráce. A na nové desce je asi hodně znát, jak jsme se sehráli a vypracovali jako jednotlivci. Samozřejmě nějak podvědomě jsme asi chtěli nahrát desku trochu tvrdší, to k tomu taky trochu přispělo.

 

 ...vypracovali jako jednotlivci. V tom případě se zeptám, jaké jsou vaše hudební vzory? Ke komu jste vzhlíželi, či stále vzhlížíte a kým jste byli nejvíce ovlivněni?

 

Já jsem asi nejvíce ovlivněn svým učitelem Honzou Běhunkem (Seven), jinak kapel poslouchám opravdu spoustu, od bluesu až po metal, to tu nebudu všechny jmenovat. Markovy hudební vzory jsou třeba Trivium, Metallica a podobně. Libor má rád Cradle of Filth, kde ho ovlivňuje asi Martin Škaroupka, a dále třeba Dimmu Borgir. No a Honza hodně poslouchá třeba Muse, Metallicu.

 

Vaše texty jsou založené hodně citově. Objevuje se v nich lež, láska, snaha o dosažení životních cílů a podobně. Jedná se o příběhy a pocity z vašich životů, anebo jsou texty vymyšlené a inspirované jinde?

 

O tom, co si tady vypsala, ani tak nepíšeme. Určitě píšeme s určitým cílem, o našich životech, o našich aktuálních pocitech a o emocích, aby to mělo hlavu a patu. Žádné bezmyšlenkovité psaní. Já osobně píšu o nějakém rozdvojení osobnosti a zároveň o nějakém dosažení cílů. Marek píše víc abstraktně, s takovým hlubším významem a řekl bych, že tak nějak o tom samém.

 

Abstraktní texty budou možná důvodem toho, že ne každý onu myšlenku pochopí. A jak se zdá, já s tím problém mám.

 

Podle mě záleží na každém fanouškovi, jak se k tomu postaví. Samozřejmě tomu nemůže rozumět každý. Já píšu víc přímo, asi víc ''pochopitelně'' podle tebe. Takže opravdu záleží na každém, co si pod tím představí, ať už správně, nebo špatně. Ale samozřejmě na tom, co říkáš, něco bude. Já mám dodnes problém pochopit Markovy texty. Takže jak říkám, každý v textu najde něco svého, a ne každý ho pochopí.

 

Měla jsem to štěstí být hostem na jedné z vašich zkoušek a v jejím průběhu jsi mi přišel jako někdo, kdo má v kapele hlavní slovo. Mám pravdu, anebo je tomu jinak? Jak to vnímají ostatní?

 

Máš pravdu, už když jsme s Markem hráli ve staré sestavě, tak jsme si na začátku řekli, že já budu kapelník. Ten, kdo tu kapelu svým způsobem povede. No a tak to zůstalo doteď. Ostatní to vnímají pozitivně. Nikdo s tím problém nemá a možná jsou i rádi, že nemusí mít v některých věcech odpovědnost.

 

Můžeš zapátrat v paměti a lehce nastínit úplné začátky Morfium? Věřil jsi tenkrát v pozici, na které se teď nacházíte? A máte v plánu mířit stále výš?

 

Oficiálně začátky kapely datujeme ke květnu 2009, kde jsme se dali dohromady ve Vodňanech. Samozřejmě, kdyby nám někdo řekl, že jednou vydáme debutovou desku a natočíme klip, tak bychom mu v tu chvíli asi nevěřili, ale přirozeným vývojem jsme k tomu došli. No a samozřejmě chceme stále stoupat. Vždy je kam stoupat a co zlepšovat.

 

Slovo o klipu tu padlo už podruhé. Co vás motivovalo k výběru místa a vůbec celému natáčení? Případně můžete prozradit nějakou veselou historku týkající se celého projektu?

 

Chtěli jsme klip, kde budeme hrát živě jako kapela. Do videoklipu s příběhem jsme se nepouštěli, protože není lehké ho natočit dobře. Co se týče místa, hledali jsme nějaké, kde je málo světla a bude to působit trochu temně. No a městský úřad ve Vodňanech se nabídl, že nám poskytne prostor. Veselé historky by se určitě našly. Hlavně se nám líbilo, jak bylo asi 5 °C a my nahrávali sedm hodin jen v tričku.

 

Máte za sebou hodně odehraných koncertů. Dáváte přednost pódiím na festivalech, nebo klubovým akcím? A kam se vracíte nejraději?

 

V době, kdy hrajeme v klubech, se spíše těšíme na léto a na větší podia. Naopak v létě už se pak zase těšíme do klubů. Je to jedno s druhým. Rádi máme kluby, kde je fajn přístup a fajn lidi, potažmo fanoušci. Super klub je třeba Calypso ve Vimperku, které i sponzoruje naši desku. Obecně se tedy rádi těšíme všude, kde je dobrá organizace a super lidi a pořadatelé, ať je to venku, nebo vevnitř.

 

Když už jsme u těch koncertů, existuje nějaký festival, na kterém by jste si chtěli zahrát, případně kapela, se kterou by jste rádi sdíleli pódium?

 

Jsou to asi ty přední české festivaly jako Masters of Rock, Basinfire Fest, Metalfest a podobně, ale že bychom se vyloženě trápili tím, že tam nehrajeme, to ne. Ani co se týče vysněné kapely, se kterou bychom si chtěli zahrát. Hráli jsme už třeba s Krucipüsk, Harlej, jednou dokonce i s Rybičkami 48, ač jsme žánrově jinde. Vždy se něco namane. Třeba loni jsme hráli na Bradlec festu v Mladé Boleslavi a po nás hráli Cocotte Minute. Takže vyloženě nějakou kapelu známou nevyhledáváme. Ale podzimní turné bychom chtěli odjet s někým, kdo už má jméno.

 

Pokaždé, když jste byli hosty v nějakém rádiu, byly v pozadí znát vaše úsměvy od ucha k uchu. Působíte jako veselá parta, ale přesto se na koncertech někteří z vás tváří strašně přísně. Libora je asi zbytečné se ptát na jeho mimiku. Matěji, je házení zlých, vážných a upřených pohledů na fanoušky způsobeno ztrátou tvého milovaného kocourka Mourka, z jehož útěku jsi byl v jednom z vašich internetových videí zcela zdrcen? :) Či je to čistě jen herecká image zapadající do vašeho obvyklého výkonu?

 

Máš pravdu, v rádiích se snažíme být uvolnění a působit sympaticky a snad i vtipně. Co se týče Mourka, to bych vůbec nevytahoval a nechal to zahaleno tajemstvím. Co se týče mimiky, poslední dobou si toho taky všímám. Myslím, že loni jsem to tak moc nedělal. Ale jde to úplně samo a asi je to tím, jak si užívám tvrdou muziku. Je fajn pak na lidech vidět, že se tváří stejně, když na ně udělám obličej. Každý si to užíváme po svém. Někdy i pošlu Markovi vedle sebe tajný pódiový polibek.

 

Jak se na hudební branži díváte teď, když jste se stali její součástí?

 

Nevím přesně, jak to myslíš, ale můžu říct, že to není lehký. Když hraješ v kapele, snažíš se hrát co nejvíc a hlavně se snažíš propagovat, aby na tebe chodili lidi a aby ti vlastně bylo oplaceno to, proč to děláš. Někdy je to paráda, když ti lidi vrátí energii, ale někdy je to utrpení, když hraješ jen před pár lidmi. Osobně jinak vidím hudbu jako solidní byznys, kde se dá svým způsobem, když víš jak na to, dobře vydělat.

 

Od toho se odvíjí i otázka, na čem si jako kapela nejvíce zakládáte?

 

Zakládáme si na poctivé, živé hudbě. Hlavně tedy na dobře odehraném setu, přesně sehraném. Nehrajeme hop nebo trop. Dále na kamarádských vztazích a respektování jeden druhého. Někdy to možná dřelo, nebo proběhla výměna názorů. A určitě ještě i proběhne. Ale jsme v kapele čtyři a musíme se vzájemně respektovat.

 

Morfium je vaše hlavní kapela, nicméně mají někteří z vás i jiné, jak se říká, "vedlejšáky"? Myslím tím spolupráci s jinou kapelou nebo podílení se na nějakém hudebním projektu.

 

Pokud vím, Marek ani Honza nikde nehrají. Libor říkal, že zkouší s nějakými kamarády nějaký projekt, respektive hrát nějakou hudbu, kterou mu Morfium neposkytne, což je logický. Mně se poštěstilo, že mě můj učitel Honza Běhunek loni vzal na Guitar Session 2012 s Petrem Jandou. No a vlastně od té doby s ním sem tam jedu jako druhý kytarista. Letos to zatím bylo akustické turné s Blazem Baylyem a instrumentální turné se Seven.

 

Letos jste měli, pokud se nemýlím, tři vystoupení - v Nepomuku, Českých Budějovicích a na píseckých slavnostech. Kde bude další zastávka?

 

Letos jsme hráli v Nepomuku, v Budějovicích, ve Vodňanech a v Písku. Nyní máme naplánovaný akorát set v rámci soutěže Skutečná Liga 2013 (zahrajeme 31. července v pražském Music City), jinak zatím nic. Připravujeme podzimní akce k nové desce.

 

Můžeš alespoň lehce odkrýt to, na co se můžeme v rámci turné těšit a kde proběhne křest nového CD? Tedy pokud nějaký chystáte.

 

Křest určitě proběhne a myslím, že na 99 % to bude v Písku, ostatní podrobnosti a místa koncertů jsou zatím v jednání, takže to nemůžu ani říct. Nicméně pokud budete sledovat náš bandzone a facebook, určitě se to časem dozvíte.

 

Matěji, díky za poskytnuté informace, z mé strany je to vše. Přeji mnoho úspěchů do budoucna.

 

My ti taky mockrát děkujeme, že jsme o sobě něco mohli říct a budeme se těšit na další spolupráci.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky