Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Kouř - muzikál totalitního věku

Kouř - muzikál totalitního věku

Jirka D.30.3.2021
Loni uplynulo celých třicet let od premiéry filmu, k němuž v rámci české kinematografie budete marně hledat partnera. Kouř je z mého pohledu unikát. Kouř vznikal složitě, přišel na svět ve složité době a tehdejší kritiky nadšením zrovna nehýřily. Navíc události se valily překotně jedna přes druhou. Kouř zapadl. Ale pro některé žije. Pro některé je Kouř naprostý kult.

Jako dítě 80. let jsem Kouř v době svého vzniku minul a vzhledem k tomu, že moji rodiče nebyli dostateční hipíci na to, aby mi podstrčili něco tak divného, dostal jsem se k tomuto filmu až později. Kdy přesně už ani nevím, pravděpodobně někdy v druhé půlce devadesátých let, ale paměť je čím dál větší svině a spoléhat se na ni nechci. Pokud informace na discogs nelžou, tak právě i v této době, přesněji v roce 1997, vyšel poprvé (a do loňska taky naposledy) filmový soundtrack, a to na kompaktu společně na vydavatelstvích Radost / Polygram (# 539 705-2). A z nějakého mně neznámého důvodu (možná v souvislosti s digitalizací filmu) někomu přišlo jako dobrý nápad vydat tuhle podivnost znovu, a to na gramofonové desce.

 

Jako první mě při poslechu napadly varovné nápisy na ještě o dva řády divnějším soundtracku k filmu Monty Phyton And The Holy Grail, jehož vinylová deska z poloviny 70. let kromě celkem nevinného „Executive Version“ na přední straně ukrývá už mnohem adresnější varování „WARNING!!! This record can only be played ONCE!“ na straně zadní. A je holou skutečností, že od pořízení desky, což mohlo být někdy v roce 2012, jsem ji slyšel právě jednou. Podruhé jsem to nedal.

 

Soundtrack ke Kouři je mnohem, mnohem víc přítulnější a poslechovější, byť bych jej zdaleka neoznačil jako přítulný a poslechový, a současně je záludný v tom, že předpokládá jednu zásadní věc - musíte znát film. Kromě písniček, které z velké části vůbec nejsou písničkami v klasickém chápání toho slova, obsahuje řadu hlášek z filmu, které jsou sice naprosto kultovní, ale bez znalosti děje vám mnoho neřeknou. Film je dobré dopředu vidět, seznámit se s hlavními postavami (kdo by nemiloval Bédu!) a následně se jít tak jednou dvakrát ožrat. Pak si to všechno sedne.

 

Dem zachlastat...

...víš Bédo, měl by sis najít nějaké hodné děvče.

Měl jsem jednu, svini

chtěla bejt rovnoprávná, chtěla si dělat co chce

já jsem hrál v kapele ... vona chtěla taky!

já jsem chlastal ... vona chtěla taky!

emancipace zasraná!

 

Proč neklasické písničky? Základem všeho jsou sborové recitace skupiny Vpřed, které naprosto skvěle vyrůstají z obyčejného mluveného slova, postupně gradují, až dosahují čehosi ve stylu skandování. Do toho si přidejte velmi netradiční uchopení češtiny, slovní hrátky někde na hranici jazykolamu a absurdního dramatu, a dostanete koktejl, který vám dá zabrat (zkuste ukázku Berem kramle ZDE nebo Šéf to ví ZDE). Nicméně pár písní v klasickém pojetí deska obsahuje a na prvním místě se samozřejmě jedná o nejslavnější skladbu z filmu s názvem Je to fajn. Tahle věc vznikla se záměrem do extrému dohnat ten největší socialistický kýč diskoték, zkarikovat slizácké zpěváky a jak se píše v doprovodných materiálech, tak při natáčení klipu měl vzniknout ten nejhnusnější a nejodpornější klip všech dob (asi snaha trumfnout Bobby Browna od Franka Zappy...). Výsledkem je aktuálních cca 9,5 milionu shlédnutí na Youtube.

 

Poslech téhle desky je svým způsobem na vlastní nebezpečí, ale současně i jasnou ukázkou toho, jak působivé a naprosto neotřelé dílo (filmové i hudební) tehdy na přelomu režimu vzniklo. Celá atmosféra filmu je naprosto neskutečná, věčně zahalená do něčeho, čemu se dneš říká smog, tehdy smrad. Natáčelo se na severu Moravy v ostravských ocelárnách, ve filmu hoří jedno cigáro za druhým, Jarda Dušek v roli cvičitele aerobiku je nezapomenutelný (všech-no sá-dlo mu-sí do-lů) a něco jako politická korektnost neexistuje. Z tohoto pohledu je až neuvěřitelné, do jak předposrané doby jsme se za těch třicet let posunuli.

 

Vlastní deska vyšla na černém dvanáctipalci, s jehož zvukovým záznamem aktuálně nikdo nic nedělal, nebo jen velice málo (nikde není nic uvedeno). Což je moc dobře. Kromě jednoduché kapsy je přiložen plakát a pár informací na čtvrtce papíru. Víc nic, ale stačí to.

 

Tak jsme si zazpívali...

...a teď jdeme chlastat!

 

 


 

Kouř - muzikál totalitního věku

hudba: Michal Vích

texty: Lumír Tuček

režie: Tomáš Vorel

vydání reedice: černá LP gramodeska, Jukebox Records (# JUK 001), srpen 2020

 

Kouř LP  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Lord Owl / 4.4.21 20:24odpovědět

poprvé viděno někdy okolo roku 2001-2002 z nějaké x-té kopie kopie. Song ...Fajn... slyšen opakovaně. Pak dlouho nic a loni v kině to bylo prostě boží. Ten film každých 10 let nabírá na zralosti...

Wurdulak / 1.4.21 14:57odpovědět

Z vlastní zkušenosti bych ten znovuobjevený zájem zařadil o pár let dříve než do roku 2006, možná někdy kolem roku 2002, už si to ale vůbec nepamatuju přesně. Někdy v té době jsem byl na soustředení s basketbalovým týmem, se spoluhráči jsme úplnou náhodou narazili na píseň Fajn fajnový v rádiovém vysílání, už nevím v jakém. Vyjeveně jsme na sebe koukali, co to v rádiu hrají, a podařilo se nám druhou polovinu songu nahrát na kazetu, a to jsme si pouštěli stále dokola, totálně nás to uzemnilo. Trvalo několik dlouhých měsíců, než jsme zjistili, že je to píseň z filmu a že se ten film jmenuje Kouř. A trvalo dalších x měsíců, než jsme se k tomu filmu dostali. Možnosti byly tenkrát krásně omezené :-)

Lomikar / 30.3.21 12:14odpovědět

Minulý rok v létě jsem byl na obnovené premiéře filmu, kde byla pak beseda s bratry Cabanovými (jeden představitel Arnošta a druhý choreograf snímku), kde říkali, že důvod, proč film zapadl byl kvůli tomu, že vyšel těsně po revoluci, kdy se najednou sem valily doposud zakázané filmy ze západu a jeho vydání se prostě trefilo do krátké doby, kdy o české snímky nebyl zájem. Kritiky to prý mělo jinak dobré. Sám Vorel byl prý celou Revoluci takovej naštvanej, protože se bál, že po pádu režimu film už nebude aktuální, ale teda představa, že by to vyšlo před převratem mi přijde hodně naivní. Ten znovuobjevený zájem o film připisujou tvůrci někdy k době začátku YouTube, kde se objevil klip k Fajn, fajnový a stal se hroznym hitem, aniž by spousta lidí věděla, odkud to vlastně je a dostali se k tomu tak dodatečně. U mě to myslím takto někdy kolem roku 2006 přesně bylo. Sám Caban říkal, že úplně zapomněl, že v tom filmu hrál než šel někdy kolem roku 2008 vyzvednout dceru z lyžáku a chtěli se s ním vyfotit její spolužačky a on vůbec nevěděl proč. Jinak vzorem pro jeho postavu, jak jsem zjistil teprve nedávno, byl Arnošt Pátek.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky