Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - červenec 2022

Redaktorské ozvěny - červenec 2022

Sarapis7.8.2022
Červencové ozvěny jsou plné hudby, která byla svědomitě testována na přímém slunci, ve výhni podkrovních bytů, za jízdy po změklém asfaltu, během extrémních bouřek, za tropických nocí i dusných odpolední. Nahrávky byly současně vystaveny vysokým teplotám i nízké mozkové aktivitě. Výzkum prokázal, že při extrémních podmínkách jsou všechny poslouchatelné pouze za předpokladu, že se posluchači nepřiškvaří sluchátka k hlavě. Nejste-li si jistí, check your head.

// Jirka D.

 

Beastie Boys - Check Your Head (1992)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Okurková sezóna je v případě nové muziky v plném proudu a tak sahám do prověřené historie. Album Check Your Head vyšlo jako následovník rozpačitě přijaté desky Paul’s Boutique (1989) a vrátilo Beastie Boys opět na piedestal, kam je katapultoval pro mnohé hodně překvapivě jejich debut Licensed to Ill (1986). Za další vyšlo ve stejném roce (1992) jako debutní deska Rage Against The Machine a je to znát. Což nemyslím vůbec špatně, mám rád obě nahrávky víc než dost a jejich vzájemné spojnice mě hodně baví. 

 

Cypress Hill - Black Sunday (1993)  ochutnávka

zdroj: LP

Pro mě naprostá klasika a Cypress Hill v nejlepším období, které začíná první deskou a plynule pokračuje minimálně k albu IV (1998). 

// Bhut: Tohle album znám taky docela zpaměti a mám ho vlastně (hned po Skull & Bones) nejraději. 

 

Neil Young with Crazyhorse - Toast (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

O desce Toast toho moc nevím, snad jen to, že byla nahrána v roce 2001 a vydána až toto léto. Album obsahuje trochu záhadnou poznámku 7 track Crazy Horse 2001 Studio Album, 6 Unreleased Tracks, 3 Unreleased Songs, přičemž má 7 skladeb. Tahle záhada se naštěstí docela dobře poslouchá a její (ne)objasnění na to nemá zásadní vliv. Není to tak dobrá deska jako Barn z prosince loňského roku, ale problém to žádný není. 

 

Neurotic Machinery - A Loathsome Aberration (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nová deska domácí kapely, ke které chovám přiměřené sympatie, ale neustále bojuju s tím, abych se do jejich hudby skutečně proposlouchal. Novinku jsem zkusil a problém přetrvává stejně jako minule - technicky mi to přijde dobré, ale z pohledu skladeb je to krkolomné a poněkud těžkopádné. 

// Garmfrost: Není to vůbec špatný. Desku jsem poslouchal totálně unavenej a jenom jednou, ale dost mě bavila. Těším se na další setkání.

 

Psychonaut - Violate Consensus Reality (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Druhá deska post-metalových Psychonaut vyjde až na konci října, ale už teď lze slíbit, že fanouškům žánru a kapel jako The Ocean, Cult of Luna nebo Amenra by mohla udělat přiměřenou radost. Lehký souboj nastane pouze v případě, kdy se začneme bavit o původnosti, protože materiál obsažený na desce Violate Consensus Reality si v mnohém půjčuje skutečně hodně. Recenze bude ve správný čas. 

 


 

// Victimer

 

Christian Death - Evil Becomes Rule (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Může za to Garmfrost a já mu děkuji. Navnadil recenzí, já po Evil Becomes Rule sáhnul a už ji těžko dávám z ruky, přehrávače a ucha. S citem zahraný temný bigbít od lidí, kteří ho mají v DNA. Dokonce si myslím, že s Christian Death to bude láska na celý tento rok, což by nemělo ujít závěrečnému zúčtování.

// Sarapis: Ano, může za to Garmfrost! Taky mě to celkem vzalo.

// Garmfrost: Kluci, sorry jako:))


Orthodox - Proceed (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

K sevillské formaci Orthodox tíhnu už od jejich debutu a je vždy jen na nich, jak moc mě svým netradičním pojetím doom metalu překvapí. Novinka Proceed se tváří dřevně a ryze metalově, ovšem nebyli by to Orthodox, aby jim to prošlo tak hladce. I na Proceed se ctí avantgarda. Nejspíš o ní padne zmínka i v recenzi.

 

Scarcity - Aveilut (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Scarcity jsou úplně nová dvojka z USA hrající docela neotřelý, experimentální black. Někdy jako by blízko Krallice, jindy velmi sonický a depresivní. Však předlohou debutu byla úmrtí v rodině, covid a všeobecná neúroda pozitivních událostí. Zatím jsem napůl omráčen a napůl srozuměn s něčím fakt zvláštním. Má to své podivné fluidum.

 

Hissing - Hypervirulence Architecture (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Disonantní hnusáky Hissing jsem v rámci jejich debutové fošny nastínil zde. Druhá deska je venku pár dní, pod vousy mi prozatím tolik nejde (debut do mě kopnul s větší vervou), ale ještě uvidíme, co se z ní vyklube. Hůl nelámu, o tom žádná.

 

Adaestuo - Purge Of The Night Cloak EP (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Tady nebylo co řešit. Podzemní komando Adaestuo v čele s temnou kněžkou Hekte Zaren vydává nové EP, čtvrtý to korálek do jejich rituální mozaiky. Oficiální datum vydání je stanoveno na konec srpna, my už však pilně točíme a budeme se snažit ještě během prázdnin podat svědectví. 

// Garmfrost: Je to black, ze kterýho mám husí kůži. Takže všechno v nejlepším pořádku.

 


 

// Bhut

 

Merihem - Incendiary Darkness (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

I, Voidhanger Records a jejich další dítko s cílem udělat svět zase o trochu hnusnější. 

 

Imperial Triumphant - Spirit Of Ecstasy (2022)  ochutnávka

 

zdroj: LP 

V rámci setrvačnosti jsem si zase koupil LP (a asi to bude poslední nákup fyzického nosiče, neb nám domů nedávno dorazila nová kalkulace záloh na plyn), což je potěcha především pro oči. Uši musí tentokrát víc makat na tom, aby se výsledek dostal tam, kam je třeba. Vile Luxury mi prostě seděla úplně nejvíc. Teď trochu tápu, ale ono si to sedne. 

 

Wampyrinacht - Night Of The Desecration (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Je to jako kdyby se Abysmal Grief dali na black metal s lehkostí heavy metalových riffů. Další info bude v Kapli číslo 12.

 

Panzerfaust - The Suns Of Perdition - Chapter III: The Astral Drain (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Věrný čtenář Kruppe kdysi dodal tip na předchozí desku, která se mi fakt zalíbila. Nové album jede v podobném duchu dál a nutno říct, že v tom vidím skoro stejné nadšení. 

 

White Ward - False Light (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Každý poslech a album téhle kapely přinese něco nového. Tohle je celkem oříšek a ačkoliv mě to svým způsobem neskutečně baví, pořád tam cítím rezervu. Někdy je to až moc saxofonové a někdy až moc na sílu. No prach si teprve sedá…

// Sarapis: Není to náhodou stodola Neila Younga?

 

A samozřejmě taky:

 

Christian Death - Evil Becomes Rule (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Nejen Garmova recenze, ale i ukázka v pořadu Modeláři mě vlastně donutila se vrátit ke starému dobrému gothic rocku, nebo chcete-li death rocku. To si pak člověk uvědomí, že se furt zbytečně honí za novými kapelami ve snaze najít něco nadějného a pak mu mezi prsty uniká skvost, který je už dávno legendárním pojmem, neb existence skupiny je starší než ta jeho. Prostě tohle mě dostalo. Pecka. 

 

Dále jsem zkoušel novinky z českých luhů, kterými jsou Ravenoir a Inner Fear a ani jedno se mi nedostalo pod kůži, ačkoliv je to asi řemeslně všechno v pořádku. Jen mi to prostě přijde moc české ve smyslu určité jalovosti, kterou má tuzemský zvuk a způsob aranží některých skupin. Slyšel jsem to zcela bez příprav v rámci hromadného poslechu jiných zahraničních spolků a v okamžiku rozehrání skladeb jsem si říkal, že to bude určitě něco českého… a ono jo. Nemyslím to nějak špatně, prostě to tak je. Kolísavě bojuji i s novými The Gathering, kde se chvíli nudím a jindy si zas báječně užívám poslech.

 


 

// Garmfrost

 

Bekëth Nexëhmü - De fornas likgaldrar (Forna nordiska besvärjelser omfamnat i tre kapitel) (2021)  ochutnávka

zdroj: CD

Tenhle loňský bez mála dvouhodinový skvost poslouchám už dlouho, ale na CD jsem si ho pořídil až nyní. Což způsobilo novou explozi nadšení. Prozatím tohle album pro mě představuje vrchol Swartadauþuzovy tvorby. Minimálně té v Bekëth Nexëhmü.

 

Deathbringer - It (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Kapel pojmenovaných Deathbringer je povícero. Mě však baví běloruský tech/deathový mazec. Jejich nová deska It navazuje na patnáct let starý debut Homo Divisus a přiznávám, že z novinky padám na perdel. Kapela je na vysoké úrovni, hraje ji to parádně. Dost originálně přistupuje k psaní a výsledek je více než skvostný. Hodinová řezba protkaná industriálním, instrumentálním či avantgardním kořením se poslouchá jedna radost. Tohle bude na dýl. 

 

Imperial Triumphant - Spirit of Ecstasy (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Já vám nevím, ale Imperial Triumphant se na Spirit of Ecstasy posunuli tak daleko od svého původního směřování, že se už moc nechytám. Ani ne pro složitost a neuchopitelnost, jako pro skladby samotné - jejich atmosféru. Nesoudím zatím, zda je album vynikající nebo stojí za starou belu. Na to je brzy. Ale nebaví mě jako např. Abyssal Gods nebo Vile Luxury a nic na tom nezmění ani hostující Snake v klipové šílenosti Maximalist Scream, desku uzavírající a hrnoucí to ve stylu jazz znásilňující Voivod. Prostě blázinec!

 

Stangarigel - Na severe srdca (2022)  ochutnávka

zdroj: CD

Také prvotinu nádherného projektu Lesodiva či Adama S. (Malokarpatan, Remmirath nebo Krolok) Stangarigel poslouchám už několik měsíců a až nyní jsem koupil CD a opětovně podlehl kouzlu magických melodií Na severe srdca. Album je doslova oslavou starého norského blacku v čele s nedostižnou perlou Bergatt. Lesodiv spolu se Stalagnatem, který bubnuje a zároveň opravdu parádně krákorá, přistoupili ke svému blacku po svém. Z každé noty slyšíte odkazy k dávno řečenému. Slyšíte i jasný rukopis Lesodivových kapel a přitom je jasné, že Stangarigel je osobitý a nezaměnitelný. K plnému prožití čarokrásných skladeb přispívá také podzimně laděný booklet. Pro mě osobně se jedná o jedno z největších překvapení tohoto roku a jeho potěšeních. Mrazí mě při poslechu a zároveň se tetelím blahem. Pánové mě vzali na výlet, kde je mi krásně.

// Sarapis: Jak říkáš, je to parádní výlet se vším všudy. Nejen z hlediska časové osy, ale i svou schopností unášet, aneb v lese z betonové džungle za tři, dva, jedna, teď.

 


 

// Sarapis

 

Bjørn Riis - Everything to Everyone (2022)  ochutnávka

 

zdroj: bandcamp, mp3

Album Everything to Everyone bezvýhradně zapadá do prostoru, v němž Bjørn Riis už léta doslova vegetuje. Pořád si jede tu svou floydovskou písničku a jen málokdy opustí sevřenou komfortní zónu. Tíživá nálada nahrávky je tak silná jako slabý je progres, kterého Riis z uměleckého hlediska v posledních letech dosáhl. Album určitě nepřeroste dřívější Riiseho počiny ať už v Airbag nebo na sólové dráze, ale pořád dokáže svým kouzlem oslovit příznivce Riisova chmurného know-how. Na večerní utlumení je to ideální.

 

Tony Martin - Thorns (2022)  ochutnávka

 

zdroj: youtube, mp3

Poslech třetí sólovky Tonyho Martina mi nedopřává kdovíjaký stimul. Představte si barvitý, šarmantní a emocemi nabitý vokální přednes, kterému sekunduje precizní, ale naprosto chladný a tupý instrumentální doprovod v moderním zkomprimovaném zvuku. Nějak to k sobě nepasuje. Martin se staví do role protipólu Roberta Planta. První na poli zarputile bagruje, druhý bosky sbírá bylinky. I k stáru se dá určitě přitlačit na pilu, ale tady to, sakra, hrnete i s kobercem.


Dream Unending - Tide Turns Eternal (2021)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: bandcamp

A za tohle může pro změnu Victimer! Album Tide Turns Eternal od debutujících Dream Unending jsem si zařadil do pořadníku krátce po přečtení recenze a koštu jednoho válu na Bandcampu. Snový doom, při němž se vznášíte těsně nad hladinou surreálního jezera, aby vás co chvíli záhrobní vokál stáhnul do hlubin, tomu se nedá odolat. Ale hlavně to chce čas a dlouhý nádech, aby se člověk nebál klesnout až na dno… opakovaně a dobrovolně.


Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)  ochutnávka

 

zdroj: youtube, mp3

V rámci hledání cesty k nové nahrávce obnovených Porcupine Tree jsem zabrousil do časů, kdy semínko budoucích prog rockových hvězd teprve klíčilo. Do časů, kdy to byla ještě víc psychedelie než prog. Porcupine Tree tehdy rostli přímo před nosem. Nahrávka působí z dnešního pohledu mladistvým syrovým dojmem, všechno bylo čerstvé, zkusme utrhnout a ochutnat tohle nebo támto.. Zkrátka dobrodružství hodné rodících se mistrů svého oboru.

 


 

// Lomikar

 

Perturbator - Lustful Sacraments (2021)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Pokus o vykročení z cesty, kterou sám Perturbator dláždil, narazil dle mého názoru na její mantinely. Koneckonců více se skrývá v recenzi.

 

Bathory - Hammerheart (1990)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

To je zase můj osobní pokus vykročit u vikingské éry Bathory za hranici desky Blood on Ice, o kterou dřu jehlu do zemdlení. Bohužel zde mi ty motivy a melodie nepřijdou natolik silné, takže se zase vrátím k oblíbenému para-Conanovi.

 

Fidlar - Too (2015)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Stejně jako u třeba Dinosaur jr. na mě Fidlar působí, že bych ho mohl docenit pouze, pokud bych v určitém konkrétním místě v určité konkrétní období hodně jezdil na skejtu nebo tak něco. A vzhledem k tomu, že by to dost nejspíš muselo být někde v LA, tak se mi to docenit holt nedaří. Navíc po každém úderu do bicích jsem se tu musel omluvit sluchátkům. Což bylo nějakých omluv.

 

God Is An Astronaut - Origins (2013)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Nejsem moc velkým příznivcem těchto přeprodukovaných post prog rocků, leč tahle deska se mnou žije již hrozně dlouho a sem tam se k ní pořád na nějaký čas vrátím, což dokazuje, že asi měknu.

 

Withering Herd - Our World Shrank (2017)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Velmi obskurní minimal electro projekt, který ukolébá sympatickými synťáčky, aby vám na konci urval hlavu a tu pak sežral. Fakt na vlastní nebezpečí prosimvás.

 


 

// Symptom 

 

The Beatles - A Hard Day's Night (1964)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Pop-rocková klasika.

 

TotorRo - Home Alone (2014)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Mimořádně uspokojivý math-rock.

 

Opeth - Still Life (1999)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Opus magnum melodického death-metalu.

// Garmfrost: Miluju to! Still life je láska na celý život.

 

José González - Veneer (2003)  ochutnávka  naše recenze

zdroj: mp3 (320)

Osobitý singer/songwriter.

 

Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli (2007)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Symfonický black-metal pro neortodoxní posluchače.

// Garmfrost: Tenkrát jsem myslel, že je In Sorte Diaboli slabým dílem kdysi velké kapely. Nicméně je poslední, ke kterému se čas od času vracím, a kde ještě jsou ke slyšení dobré skladby. Od té doby už nic…
// Bhut: Mám to vlastně stejně jako Garm. In Sorte Diaboli je v mém pohledu poslední dobrá deska Dimmu Borgir.

// Sarapis: Pamatuju si pár neúspěšných pokusů doposlouchat to do konce a skandování In sorte diaboli. Jinak nic a asi to tak zůstane. Pro mě to skončilo u Death Cult Armageddon.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

corrvuss / 8.8.22 10:18odpovědět

Môj letný tip je Skade - Gudinnen, dosť svojský BM projekt z Nórska. už dlhšie ma nič tak nezdvihlo zo stoličky.

Victimer / 8.8.22 10:23odpovědět

Ty jo, to zní správně mrzácky :) Už to hrnu.

Kruppe / 7.8.22 11:17odpovědět

Naslapany mesic,ktery urodil dalsi desku/desky do top ten roku.Predevsim Chat Pile:Gods country.Kazdodenni poslechova zavislost.Jestli mate radi Daughters,tak by se mohla deska libit.Imperial Triumphant.Vile Luxory neprekonano,ale rozhodne lepsi nez Alphaville.Wake-Thought form descent.Ja ten jejich moderni metal mam proste rad.Treti Panzerfaust me proste uz nebavi,Nejak tam nemuzu najit neco noveho,ceho bych se chytil.White Ward dobra deska,ale stale si radsi poslechnu jejich debut.V ocekavani veci pristich se tesim na nove Brutus.Vypustene 2 songy me zatracene bavi.

-nym / 8.8.22 10:00odpovědět

Hej, no tak pozor, Alphaville byl zrovna masterpiece :D Ale dik za doporučení Chat Pile: God's Country, Daughters já rád. Plus nový Wake jsem taky nevěděl, že jsou už venku, taky určitě poslechnu, posledně mě za korony smetli hlavně ultimátní (desetiminutovou) hitovkou "Torchbearer"...

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky