Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - září 2013

Redaktorské ozvěny - září 2013

Sarapis30.9.2013
V září se nám to v uších až podezřele moc shodovalo. Posuďte sami...

// Jirka D.:

 

A Storm of Light - Nations to flames (2013)  ochutnávka

a_storm_of_light

Dávám každý den ke snídani a řekl bych, že je to jedna z hodně dobrých desek Ministry. A ve skladbě “All the shining lies” zase kytarovka Machine Head. Ale bez legrace, těšil jsem se, bezvadná deska, budeme se kamarádit.

 

Placebo - Loud like love (2013)  ochutnávka

placebo

Už jsem to psal kdesi kdysi, Placebo jsem měl, mám a budu mít rád. Snad kromě předchozí desky, ale každý vztah má občas seriálovou chvilku. Deska nová, zdá se, bude napravovat, seriál vypneme a vrátíme se do poezie skutečného života.

 

Nine Inch Nails - Hesitation marks (2013)  ochutnávka

nin

Slibotechna Reznor zase upsal duši ďáblu … teda labelu. Pojítko se spirálou je pouze u obalu, srovnání by bolelo a tak se ani nepokouším. Reznor už je jinde, má svoje roky, svou rozvahu a oskara v šuplíku. Co ho tlačí dělat přelomové desky? A tak je prostě nedělá, standardní váhová kategorie snad postačuje.

 

Pelican - Forever becoming (2013)  ochutnávka

pelican

 

Mark Lanegan - Imitations (2013)  ochutnávka

lanegan

 Intimní, v rychlém sledu po předchozí práci a spíše do statistik než do učebnic hudební výchovy. Přesto milá a příjemná deska, rád se zaposlouchávám a přemýšlím, jestli na důchod koupit rybářský prut nebo španělskou kytaru.

 


 

// Victimer

 

Ataraxie - L'Être et la Nausée (2013)  ochutnávka

ataraxie 

Tentokrát se můj výběr týká vyloženě nových nahrávek kapel, které poslouchám léta a budu je nejspíš poslouchat i dál. Nic složitého, jen logická zvědavost s čím se letos vytasili. U Ataraxie to vypadá hodně slibně, protože jejich funerální death/doom zní sakra precizně.

 

Pelican - Forever Becoming (2013)  ochutnávka

pelican

Pelican mně vždycky přišli takoví tuctoví, ale v podstatě je mám rád a nevadí mi. Třeba si svůj dojem odbourám spolu s horkou novinkou.

 

A Storm Of Light - Nations to Flames (2013)  ochutnávka

asol

Na A Storm Of Light se těším jako malej Jarda a první poslechy jsou zatím velmi poutavé, ale tohle ještě bude práce na pěkných pár večerů. Ten vokál je čím dál víc uncle Al… zajímavé.

 

God Is An Astronaut - Origins (2013)  ochutnávka

god_is_an_astronaut 

Copak to nevíte? Bůh je astronaut už taky docela dlouho. God Is An Astronaut. Novinku jsem protáčel hlavně při svých soukromých cyklo výjezdech, až jsem to přeháněl a zažalo to být otravné. Musím si dát pauzu, odstup, vždyť to znám úplně nazpaměť.

 

Nine Inch Nails - Hesitation Marks (2013)  ochutnávka

nin 

NIN mám rád prakticky na každém albu, nejinak je tomu i dnes. Novinka se mi vážně dost pozdává, baví a zatím nesklouzává do míst, kde bych si další přísun zakázal.

 


 

// Sarapis:

 

Nevermore - Dreaming Neon Black  (1999)  ochutnávka

nevermore

Skutečný monolit a zlomové album, které je dostatečným důkazem, že jméno Nevermore je v popředí zájmu metalové společnosti naprosto právem (i když po rozpadu teď není moc o čem mluvit). Originální zvuk, výborné nápady a silná atmosféra. To jsou hlavní znaky této vynikající desky. Nevím, zda je nejlepší, ale k mému srdci má nejblíže.


Anneke Van Giersbergen - Everything Is Changing (2012)  ochutnávka

anneke

Anička z Holandie nelení a letos přichystala další desku. Se svým obligátním zpožděním ale intenzivně poslouchám teprve loňskou sbírku písniček, která se nemusí kopanců od prvních dvou sólovek vůbec bát. Opět vydařené skladby, hlásek jako konipásek, pohodové tempo a tu a tam pár kapek emocí. Tohle mě stačí, tohle mě baví.


Peste Noire - Peste Noire (2013)  ochutnávka

Chvílemi záchvaty zvrácené geniality, chvílemi šílenosti na hraně snesitelnosti, občas blbosti, bez kterých by to šlo líp a sem tam trošku plácání se ve vodě. Anebo jsem tomu nedal potřebných 100 poslechů? Nedal. Ale možná, že té mety dosáhnu - k tomuto albu mě to totiž pořád nějak táhne. Francouzi jsou fakt blázni.


Steven Wilson - Grace for Drowning  (2011) ochutnávka

steven_wilson

Současná progrocková špička. Vlastně už několik let.

 


 

// Bhut


Ministry - From Beer To Eternity (2013)  ochutnávka

ministry

 

Jello Biafra & The Guantanamo School Of Medicine - White People And The Damage Done (2013)  ochutnávka  naše recenze

biafra

 

Nine Inch Nails - Hesitation Marks (2013)  ochutnávka

nin

 

Vulture Industries - The Dystopia Journals (2007)  ochutnávka  naše recenze

vulture_industries

 

A Storm Of Light - Nations To Flames (2013)  ochutnávka

asol

 


 

// Garmfrost

 

Grave - Morbid Ascent EP (2013)  ochutnávka  naše recenze

grave

Atmosféra pekelná! Razantnost nadupaná! Death metal jako víno! To je Grave!!! I na EP umí Grave cupovat posluchače na kousky. Já jsem na výsost spokojený.


Rapture - Futile (1999)  ochutnávka

Podzim je tu a s ním i správný pocit čišící z depresivních nahrávek. Rapture je polozapomenutý finský “Katatonia revival” lepší krále.

 

Dream Theater - Dream Theater (2013)  ochutnávka

dream_theater

Už jsem ani neočekával, že se mi bude nějaká nová deska od profesorů  Dream Theater bude až takhle líbit. S každým poslechem podléhám. Neřeším, že bicí jsou více light než jsme byli dříve zvyklí. A vše jsme už  slyšeli. Je to velice semknutá deska, která si zaslouží prozkoumávat.

 

Fleurety - Department of Apocalyptic Affairs (2000)  ochutnávka  naše recenze

 

Možná bych i zapomněl na tento bláznivý klenot,  ale narazil jsem na recenzi  kolegy Victimera a po letech opět prožívám norský avantgardní cirkus plnými doušky.

 

Omnium Gatherum - Beyond (2013)  ochutnávka  naše recenze

omnium_gatherum 

Hlavně po koncertě na Favále v Brně jsem si zpětně zamiloval tuto desku docela dost. Už mi nevadí growling ani jemné kytary. Hodnocením bych výš nešel, ale nic to nemění na tom, že je to deska povedená a pěkná. A to se cení nejvíc.

 // Sorgh:


My Dying Bride - The light at the end of the world  (1999) ochutnávka

mdb

 

Insect Ark - Long Arms (2013)  ochutnávka

insect_ark

 

Baroness - Blue record  (2009)  ochutnávka

baroness

 

Carcass - Surgical Steel  (2013)  ochutnávka

carcass

 


 

// Ruadek


Nine Inch Nails - Hesitation marks (2013)  ochutnávka

nin

K této desce budu podobně kritický jako Jirka. Reznor se zoufale opakuje, ačkoli vytváří zajímavé kompozice. Nemá to sílu starší tvorby, nemá to promyšlenost Fragile. A chybí tomu zcela jakákoli agresivita, špinavost industriálu. Je to bohužel jen o něco více zábavnější deska než How To Destroy Angels, čehož jsem se bohužel dost obával. NIN jsou ale i nadále zárukou nevšedních kompozicí, originálních postupů a svého fluida, které proudí do všech stran, hned jak Reznor otevře tu svojí klapačku. Místo namakaného ramenáče bych tu ale bral zase toho ztrápeného feťáka, co si léčí mindráky hudbou. Každopádně nová deska chce ještě nechat uležet, protože postupně zjišťuji, že můj názor na ni se postupem času mění. Uvidíme, co na ni řeknu za měsíc.

 

celá diskografie God Is An Astronaut  ochutnávka

god_is_an_astronaut

Díky nové desce jsem se pustil po letech zase do Kosmonautů a opět nelituji. Připomínka této post-rockové čítanky je skvělá, perfektní i při nastávajícím podzimu. A ačkoli nové album není až tak dobré, jak jsem čekal že bude, je v něm jeden zásadní faktor - zpěv. A první pokus v historii kapely o písničkovější stavbu skladeb (tedy obrat od jednoho nosného motivu, který graduje). Hlasový projev je zcela zkreslen, takže se stává plnohodnotným nástrojem, čemuž se podřizuje i zbytek party. God Is An Astronaut je jednou z mých srdečních záležitostí, která je stále na cestě dále a to mě fakt baví.

 

Leprous - Coal (2013)  ochutnávka  naše recenze

leprous

Poslední řadovka progresivních (ano, sem se ten název skutečně hodí) rockerů Leprous mě dostává nadále. Její kouzlo není na první poslech, je to hudba podstatně promyšlenější a zároveň návykovější, než jsem čekal. Vokály neskutečné (pro mě jeden z pěveckých objevů roku), technická zdatnost parádní, hudba na desce je pro mě něčím, co si řadím mezi to nejlepší nejen v tomto roce.

 

Haken - The Mountain (2013)  ochutnávka

haken

Další poměrně odvážné technické žrádlo. Haken sklouzávají od metalových ploch do jazzu s takovou jistotou, až to bere dech. Deska je složitá, výborně nazpívaná, dá se poslouchat stále dokola a postupně rozkrývat nápady, kterých byly tuny. Chvíli to zní jako jammování v garáži a chvíli jako některý z Pattonových projektů. Mohu jen a jen doporučit.

 

The Monolith Deathcult - Tetragrammaton (2013)  ochutnávka  naše recenze

monolith_deathcult

Nechci se opakovat, podstatné dojmy z této smečky jsem sepsal už pod recenzí. U mě osobně slaví tato banda poměrně velké ovace, tento mix deathu s industriálem, symfonickými aranžemi a špetkou uhlí v uhláku mě prostě bere.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky