Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Arabian Family Payback / Blind Ruler Cursed Land -  Arabian Family Payback X Blind Ruler Cursed Land

Arabian Family Payback / Blind Ruler Cursed Land Arabian Family Payback X Blind Ruler Cursed Land

Victimer15.3.2023
Zdroj: flac / promo od autora
Posloucháno na: notebook / minivěž / phone
VERDIKT: Rozdílný a přínosný pohled na industrial z rukou povolaných. Ruchová Czechoslovakia nás zdraví z Blízkého východu.

Za poslechem hrubě podzemní česko-slovenské kooperace Blind Ruler Cursed Land a Arabian Family Payback byla čirá zvědavost. Willhelm Grasslich realizující se na české straně coby drone/martial industriální autor nás prozatím se svým projektem zásoboval jen po malých dávkách a tohle je určitě možnost poznat jej víc a podrobněji. Slovenská část splitka patřící Arabian Family Payback hovoří rytmičtějším tribal industriálním jazykem a dosud jsem neměl tu čest ji slyšet. Takže spojení příjemného s užitečným, jak se říká. Za slovenským projektem stojí Erik Ochránek, jehož můžeme najít v mnoha dalších UG tělesech, z nichž já osobně nejvíce slyším na volání Drén a Hlukové sekce. Společné splitko navíc vychází v distro listu prověřených Sky Burial, od kterých jsem už pár věcí vyslechl a většinou jsem byl spokojený. Zvukové surovosti, experimenty, totální androš, to je oč tam běží.

 


Abych byl co možná nejpřesnější, tak digitální edice vychází na slovenském labelu Sky Burial za podpory Debila records a Radka Buldry, jinak je nahrávka k mání hlavně jako 12" vinyl. Celkově je tahle kooperace koncepčním split albem a inspirovaným zvukovým dokumentem věnovaným konfliktu ve Svaté zemi. Blind Ruler Cursed Land na splitku nabízí svou esoterickou temnotu protnutou bojovým a pochodovým industriálem. Willhelmův zvukový dokument se dotýká sionistických partyzánských skupin z dob vzniku Izraele (Lehi/Stern gang), jakož i současné podoby konfliktu. Arabian Family Payback pak na zvukových vlnách temné tribal elektroniky a post-industrialu reaguje na palčivé téma utrpení, zápasu a dědictví palestinských Muslimů.

 

Nahrávka má devět skladeb, čtyřmi svými kusy ji uvádí Arabian Family Payback a pěti dalšími přispěje Blind Ruler Cursed Land. Jakmile se přejde ze čtvrté skladby na pátou, rozdíl v pojetí temné industrializace je evidentní. Z hybné elektrárny, kde se dá klidně i trochu tančit (Gaza Blues), k uniformovanější podobě, která v sobě ale nese víc, než jen přísný pohled velitele.


Pojetí Arabian Family Payback je civilnější a přístupnější. Míchá temné ocelárenské vrypy s bohatou rytmikou a východními vlivy. V otvíráku Annihilating Operation West Bank začíná studeně až děsivě, což si situace vyžaduje, aby byly na stůl postupně vyloženy barevnější karty. Zmíněná Gaza Blues je pravým opakem úvodu. Bubínky rozjedou pouštní tanec, který je radost následovat. V druhé polovině skladby se dočkáme atmosférické linky, která jednoduše chytne. Celé je to vlastně takové nekomplikované, svěží. Následuje kousek Arab Underdog In Eye Of The Beholder, downtempový industrial s opakujícím se motivem doplněný znovu o bubínky. Tady je atmosféra plná napětí a přeroste ve zvukově surovější proces jménem The Result Of Systematic Destruction. V hutný a těžký opus protnutý rozhlasovými nahrávkami s dominujícími bubny a perkusemi. Tempo a rytmus, to je gró Arabian Family Payback. Kolem se mění jen atmosféra a celkový sound skladby, její struktura. Vše podstatné je v tepající elektronice.


Poté se přehoupneme k typicky martiálními úseku první skladby Blind Ruler Cursed Land. Tady už se tančit nebude. Jsme přikování k radiovému vysílání a místností zle rezonuje první zvukový doprovod. V další fázi se sound přepne do orientálně bubínkové podoby, ač jím dál prostupuje tlaková vlna tíživosti a pak i vyloženě pochodové bicí. První věc volně přejde v druhou Eretz-Tziyon. Ta má však ve svém arzenálu syrově nepříjemnou drone vrstvu, která tlačí vnímání do nepohody, hlodá a bez ustání se opakuje. Po ní se ale krásně rozední a zemi zalije horké slunce. Aspoň tak na mě působí silně atmosférický úvod skladby Only Death Will End My Mission. Willhelmův projekt během těchto tří věcí ideálně ukáže své zvukové rozpětí - od martialu, přes drone k náladovému ambientu. Který ale v závěru změní své slunce z rána ve zlý a mrzký výlev. A Nightmare For The Land Never Having Peace je další neúprosná a temná záležitost. Dme se, zle bodá a je napěchovaná různými hlasy a projevy. Další opakující se motiv určuje její chladný charakter. Tahle věc se bouří, je v ní hodně vzteku. Závěr Awake My Brothers je krátkým sonickým rozloučením, ve kterém to za nového rozbřesku skřípe. Ono to v tamní oblasti skřípe už od konce 19. století...

 


Tohle splitko je rozhodně dobrá příležitost, jak si sáhnout na dvě rozdílná pojetí industrialu na jednom albu, aniž by člověk tíhnul k jednomu nebo druhému a vychutnal si obě polohy. Zvědavější jsem byl v případě slovenského projektu, protože jsem o něj dosud nezavadil a tohle první setkání mi stačí k tomu, abych Arabian Family Payback do budoucna sledoval. U Blind Ruler Cursed Land jsem rád za nový pětiskladbový příspěvek, který je v jeho prozatím krátké éře tím nejvýraznějším. Přeju oběma hodně zdaru a díky za tohle společné zvukové dobrodružství.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky