|
|
||||||||||
Finové Barren Earth vydávají své třetí studiové album, první s vokalistou slyšícím na jméno Jón Aldará. Aktuálně jejich stylové zařazení není jednoznačné, protože jejich záměry jsou rozmanité a koncepčně dosti neučesané. Nálepka prog je především znouzecnost než jistota a nehodlám ji respektovat a používat ve spojitosti s tímto souborem. Víc logiky mi dává označení metal, který často neví kudy kam a působí překombinovaně a nemohoucně. S ohledem na zkušenosti zúčastněných hudebníků bych očekával něco vyspělejšího, byť by se dalo čekat, že si chtějí od svých souborů především odfrknout. Ale švy jednotlivých nápadů připomínají samoúčelnou koláž slepovanou upocenými a nejistými končetinami. Hraje se především na tesknější zádumčivější notu, ale pro udržení rovnováhy se stejně velká tíha klade i na melodickou misku vah.
Naprosto nepochopitelný je fakt, že si tak zkušení borci nepohlídali konečné technické zpracování alba. Už první dotek se skladbou „Howl“ je krajně nepříjemný. Zvuk poplatný dnešní době se na nebohého posluchače sype jako roztříštěná drásající padrť. Rozličná reprodukční technika a bezztrátové formáty nepomáhají a nepobírají tu hrůzu, natož mysl posluchačovu. Hudba je zbita a snaha tento neduh překonat naprosto hatí posluchačský dojem. Ten snad mohou zasytit tklivé čisté tóny pěveckého rejstříku a vzletné plačtivé melodie, zatloukané pohříchu obyčejným murmurem. Když už se neví kudy kam, skladba zpomalí třeba do vod Black Sabbath nebo do progrockových sedmdesátek, aby se následně nesmyslně zvrtla do deathmetalové sypanice nebo najazzlé saxofonové etudy. Slunovraty melodií působí kolovrátkovitě a nudně, byť uznávám, že v prvopočátku mají potenciál, sílu a moc zaujmout a dostat mě na stranu pozitivního vnímání současné tvorby Barren Earth.
Další faktor, který dosti maří dojem z nahrávky, je zatažení zpěvu hodně pod marast nástrojů, které stejně nenabízejí nic převratného. Zpěvák chvílemi naprosto tone ve stínech nástrojů a ani v čistých pasážích mu není dovoleno vévodit, byť na to vlastní permanentku. Jakmile se soubor zadumá a doomově rozkročí, nahrávka získává jiný rozměr a stává se poslouchatelnou. Nakonec i spojení doomových, melancholicky melodických a deathmetalových prvků začíná dostávat formu a hloubku, která chvílemi baví.
Nedůkladně a bez rozvahy se Barren Earth pouštějí do rozsáhlých epických děl hraničících s nudou a šedí. Z nudných několikaminutových preludování vedoucích odnikud nikam jsem vyrostl pradávno a hlubší umělecký záměr rovnou vylučuji. Pokud nemáte co říci, tak zdlouhavé opakování otřepaných motivů vyvolá ztrátu pozornosti posluchačského okolí. Mnohdy některé segmenty působí dokonce až nečekaně špatně a nemám s nimi slitování. Doomové mokřady se převážně jen načrtávají do mapy, ale nemáte šanci vychutnat jejich skutečnou tíživou hloubku, neb průvodce, byť na první pohled znalý terénu, nectí skutečnou sílu útvaru a nedokáže odhalit ani zlomek jeho zkrytých krás.
Rozmělnění a zmar - to jsou hlavní synonyma, kterými je možné hudbu Barren Earth v roce 2015 označit. V okamžiku kdy se hudebníci vymaní ze snahy urvat melodiemi okovy z bran hitparád, uvolní se a začnou být vážnější a zasmušilejší, dostavuje se určitý stupeň uvěřitelnosti a dobrý pocit ze servírovaných emocí. To však netrvá dlouho a rozvláčná druhá polovina alba s časově nadměrnými mastodonty zatlouká hřeby do rakve zájmu o tuto nahrávku.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
kubánec / 19.11.15 16:16odpovědět
Tohle mě fakt pobavilo, tohle snad psal BŮH POMSTY. :o))) Jenom toho ega by tam nemuselo být tolik.
Label:Century Media Records
Vydáno:Březen 2015
Žánr:melodic death / doom metal
Olli-Pekka Laine - baskytara
Jón Aldará - zpěv
Kasper Martenson - klávesy
Sami Yli-Sirniö - kytara
Janne Perttilä - kytara
Marko Tarvonen - bicí
1. From the Depths of Spring
2. Howl
3. Frozen Processions
4. A Shapeless Derelict
5. Set Alight
6. On Lonely Towers
7. Chaos, The Songs Within
8. Sirens of Oblivion
9. The Vault
Abbath
Abbath
Defcon One
The Perfection of Slavery
Airbrusher
Dirndl To Go
Cruadalach
Agni - Unveil What's Burning Inside (EP)
Indukti
Idmen
Suma
The Order of Things
Sun Worship
Pale Dawn
Nargaroth
Era Of Threnody
Soft Kill
Choke
Myrkskog
Deathmachine
Sekhmet
Consumed By Void
21. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
6.9.2024Nová deska Drom je právě k prodeji na oranžovém LP například na kapelním mailu nebo skrze portál bandcamp. Z alba nazvaného Pustina můžete tamtéž slyš...
6.9.2024Polyho projekt Poly Noir zveřejnil další ze série videoklipů, aktuálně ke skladbě Padá hvězda. Ke shlédnutí na youtube.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.