|
|
||||||||||
Pokud bych měl u sebe nějakou hůl, na základě prvních dojmů z nové desky Status Praesents bych ji stoprocentně zlomil. Aby bylo jasno hned od začátku – SP poslouchám od nějakých patnácti, jejich tvorbu znám celkem slušně a nové album jsem se těšil ... no vlastně několik let. El CripleBro dělí od předchozího Machochistaanu dlouhá doba, ale to není výtka, mám rád kapely, co na sebe nechvátají.
Začnu zostra, nedá mi to. Zvuk nahrávky je průser velkého kalibru, ve snaze o hlasitý a přebuzený sound to někdo přehnal a signál regulérně roztrhal. Vymalováno je hned v první skladbě a do konce alba se nezlepší vůbec nic. Nahrávku jsem poslouchal na repro-parodiích u počítače i na celkem slušném aparátu a slyšet je to všude. Díky, ale tudy cesta určitě nevede. Zklamání druhé – provedení edice. Pošetka s vypáleným CDčkem je po předchozích parádách nepříjemný náraz do zdi, jakkoliv je mi jasné, že pokud má kapela ještě hromadu desek předchozích, motivace o slušnou edici té nové je minimální. Je to smutný obraz dnešní doby, kdy si z téměř sedmnácti set fanoušků na facebooku koupí desku ... no vlastně kolik? Celkem by mě to zajímalo.
Muzika. Rukopis SP se do konečné podoby vyprofiloval na předchozích dvou deskách, přičemž Crematory Country (2007) považuju za to nejlepší, pod čím se kapela podepsala. Nutno dodat, že jde o rukopis poznatelný a sympatický, kopance z hardcoru, že je to moc metal, a z metalu, že je to moc hardcore, mě nechávají naprosto v klidu. Nejdřív jsem chtěl psát cosi o tom, že album nabízí SP standard, ale není tomu tak. Alespoň ne zcela. Rytmicky šlapavé skladby v duchu předchozí tvorby jsou samozřejmě základem a na albu jich je značný podíl (úvodní trojice, „Roll the dice“, „Openator“, či bonusové přílepky), ale vedle nich se objevují i poměrně zajímavé experimenty, z nichž ten nejlepší je jednoznačně skladba „Shitty country“, s výbornou atmosférou, pro SP dost netypickou. Obdobně funguje i „Black nigga bear“, jakkoliv zvuk použitého violoncella – ostatně se objevuje i v „Shitty country“ – je naprostá tragédie (limitace a komprese akustických nástrojů je prostě hodně slyšet). Vedle toho mě zcela v klidu nechává mandolínová povinnost „Ytvil“ nebo nenápaditá „Wanderman & brokenback“.
Celkově mám ale z desky poměrně dobrý pocit, a to i přes počáteční rozčarování. Vedle pro SP typických skladeb a několika neslaných nemastných míst album nabízí i řadu výborných momentů, z nichž jednoznačně vyzdvihuju Tomášovu kytarovou nápaditost (například úvodní party již zmíněné „Shitty country“ nebo následující „Rocky road to brnochuan“), rytmickou podporu zpoza bicí soupravy a především všude přítomnou energii a nadhled. V celkovém hodnocení se samozřejmě odráží i chudobnost edice a zvukový diletantismus neznámého mistra.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label: Kubrt & bratři / DIY Crew
Vydáno:Březen 2013
Žánr:hardcore / metal
Vojtěch Kopřiva - zpěv
Tomáš Vlček - kytara, mandolína, ukulele
Maks - baskytara, violoncello
Petr Brumlich - bicí
hosté:
Mike, Kurz, Edie - zpěv (Summer time)
Morgan - zpěv (Black nigga bear)
1. Schwein hazard
2. Waynochka
3. Summer time
4. Serje
5. El CripleBro
6. Roll the dice
7. Wonderman & Brokenback
8. Ytvil
9. Shitty country
10. Rocky road to brnochuan
11. Openator
12. Black nigga bear
bonusy:
13. Vertigo
14. So say we all
Tomáš Vlček ze Status Praesents
DIY? Rádi si zajišťujeme všechno sami, nemáme ani externího manažera.
Sedna
Sedna
Hanging Garden
The Garden
A Forest of Stars
Beware The Sword You Cannot See
Aussitôt Mort
Montuenga
Spineless Fuckers
Funny Games
Imperium
Titanomachy
Aephanemer
Memento Mori
Anaal Nathrakh
Desideratum
Hateful Abandon
Move
Cradle Of Filth
Midnight In The Labyrinth
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.