|
|
||||||||||
Projekt Beránci a vlci vznikl na základě koncertu s názvem „Z kořenů k world music“, jenž byl realizován na festivalu Folkové prázdniny roku 2015. Právě ten byl základem pro sblížení hned čtyř svébytných hudebních těles, která se na debutovém albu tohoto pozoruhodného seskupení podílela. Vedle sebe se tu představilo Trio Jitky Šuranské, patřící ke špičce tuzemské world music, folklórní kapela RukyNaDudy, Ženský sbor z Kudlovic či Sdružení nezávislých jazzmenů. Pojícím článkem a hlavním protagonistou celého projektu je respektovaný instrumentalista, zpěvák a skladatel Marian Friedl, mající blízko jak k jazzové tak folklórní hudbě.
Pánové a dámy si dali za úkol představit svým debutem vlastní vizi moravské world music a nutno dodat, že tato jejich vize působí velice zajímavým, svěžím a moderním dojmem. Kromě folklórní hudby, která logicky hraje stěžejní roli, najdeme na albu doteky dalších žánrů. Nejvýrazněji právě jazzu, který místy převezme vůdčí roli, jindy zase překvapí rockový drajv, téměř popová chytlavost, lehké dotyky klasiky či potemněle ambientní vsuvky. A ač se zde najdou i světlejší místa, celkově počin tíhne spíše k melancholičtějším odstínům, v nichž je tvorba Beránků a vlků nejsilnější.
Albu nesmírně prospěla účast více než dvaceti špičkových muzikantů a zpěváků a desítek rozličných hudebních nástrojů, včetně některých velmi neobvyklých. Bohaté instrumentální a vokální obsazení je perfektně sladěno a dodává nahrávce vskutku pestrou a obrazotvornou atmosféru. Vyzdvihnout bych chtěl především výkon Ženského sboru z Kudlovic, který sice nezasahuje do skladeb nijak zvlášť často, ale pokud se tak děje, běhá z jeho výkonu a tíživě expresivního podání mráz po zádech a ještě více umocňuje podmanivost celé kolekce.
Textově Beránci a vlci vycházejí z tradičních lidových písní z Hukvaldských a Frýdeckých Beskyd, Dolňácka či Javorníků, které občas kreativně doplní Marian Friedl svými nápady. Tematicky se lyrika často dotýká smrti či komplikovaných mezilidských vztahů, má tragický podtón a podtrhává potemněle-melancholický ráz alba. Ocenit je nutno i informativně a fotograficky velmi obsáhlý booklet, který obsahuje rovněž anglické překlady textů a v podstatě veškeré informace, které by posluchač při poslechu toužil zvědět.
Beránci a vlci přináší moderní a nesmírně nápaditou vizi moravské lidové hudby, která se řadí k tomu nejlepšímu, co zde v této oblasti vzniklo. Osobně jejich debut řadím vedle takových klenotů, jakým bylo společné album Hradišťanu a AG Fleku, Poplór od Orchestru Tomáše Kočka či Mezi horami od Čechomoru. Jde zkrátka o vydatnou porci překrásné a podmanivé folklórní hudby s přesahem k dalším žánrům a bez hluchých míst. Budu se velmi divit, pokud během tohoto roku najdu na naší scéně nahrávku, která by mě nadchla víc. A ani na té zahraniční se toho pravděpodobně moc nenajde…
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Indies Scope
Vydáno:Březen 2017
Žánr:world music
Sdružení nezávislých jazzmenů:
Michal Matejka - kytara
Michal Wierzgoń - bicí, velký buben, perkuse
Václav Pálka - bicí
Martin Kocián - kontrabas
Štěpán Flagar - soprán saxofon
Stanislav Palúch - housle
Ženský sbor z Kudlovic:
Tereza Abrahámová - zpěv
Magdaléna Tomaštíková - zpěv
Petra Dubčáková - zpěv
Romana Gajdošíková - zpěv
Věra Tománková - zpěv
Gabriela Babáčková - zpěv
Helena Abrahámová - zpěv
Leona Němcová - zpěv
Iveta Jabůrková - zpěv
Jitka Šuranská - zpěv
Jitka Šuranská Trio:
Marian Friedl - malý cimbál, píšťaly, šruti box, perkuse, zpěv
Jitka Šuranská - housle, zpěv
Martin Krajíček - mandolíny
RukyNaDudy:
Marian Friedl - píšťaly, cimbál, zpěv, bačovská trúba
Lukáš Mrkva - hrkavica, zpěv
Petr Domčík - violové kontry, zpěv
Jan Pustka - housle, ochlebky, zpěv
Vlastimil Bjaček - gajdy, zpěv
Marek Hlosta - djembe, velký buben, perkuse
Michaela Vítová - zpěv
1. Do hory
2. Išli išli
3. Hradiště
4. Jedě furman
5. Starodávný III
6. Aj, starala se
7. Lúbí sa ně lúbí
8. Kyčera
9. Beskydský chameleon
10. Serenáda
11. Labyrint světa
12. Beránci a vlci
13. Svatební
Archvile King
À la ruine
Marilyn Manson
The High End Of Low
Floex & Tom Hodge
Je Suis Karl
Aoratos
Gods Without Name
Usurpress
Interregnum
Whiskey Ritual
Narconomicon
Inquisition
Bloodshed Across the Empyrean Altar Beyond the Celestial Zenith
A Different Cloud
Sult
Kristoffer Gildenlöw
The Rain
Les Claypool's Duo de Twang
Four Foot Shack
Emerald Lord
Quest For Immortality
Po vynucené koncertní přestávce a doplnění sestavy o rytmickou sekci se na pódia vrací domácí kapela Nocturnal Pestilence, konkrétně na pódium klubu K...
28.3.2023Vydatný tříhodinový rozhovor s Jirkou "Desed" Sedláčkem z Dark Gamballe a Trny & Žiletky v podcastu Noir Talk sledujte ZDE.
28.3.2023V temnou kryptu jako ze starého RPG se na Zelený čtvrtek promění dejvická Klubovna, aby nabídla útočiště fanouškům dungeon synthu, středověku a black ...
27.3.2023Plzeňští Radosta chystají nové album Dvanáctisměna a první singl Operní mistr Bílek už je venku. Video ke skladbě se záběry ze studia sledujte ZDE.
24.3.2023Goregrindová kapela Sick Sinus Syndrome vydává na značce Obscene Productions své druhé album nazvané Sick Sinus Syndrome. K dispozici bude na CD a MC ...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.