|
|
||||||||||
Existenci Editor jsem zaznamenal už na začátku devadesátek, kdy jsem se hodně zajímal o československý mazec. U nás těch lepších band bylo dost a některým tvůrčí oheň hoří doposud. Co se týče slovenského metalu, až na pár výjimek se mi těch extrémních partiček moc nelíbilo. Na Editor jsem narazil při recenzi v nějakém fanzinu (tuším, že to byl Riff Raff) a jejich demo Temple of Abomiantion si na kazetě objednal. Ničím mě tenkrát nezaujalo a já kapelu vypustil z hlavy.
Letošní návrat do staré školy je vlastně mým prvním pořádným setkáním s Editor. O to větší překvapení je, že z thrashe zbyl jen kousek a většina materiálu se nese spíše v hardcorově šlapavém rock & rollu. Z každého momentu je znát letitá zkušenost a hravá lehkost v přístupu. Stylově jdou pánové hodně mimo mne, ale to není důvod k nějakým „hejtům“.
Novinkové album obsahuje deset válů na ploše cca půl hodinky ve stylu, který byl moderní před více než dvaceti lety. Vypalovačky většinou uhání ve středním tempu a vyzívají posluchače ke skákání, houpání, či do kotle na pogo taneček. Kapela sama v písních zpívá, že tohle je baví a přesně tohle jsou oni. Jak se říká – komu se to nelíbí, ať p.del políbí. „Staří“ pánové toho za skoro třicet let prožili hodně a dostali chuť vrátit se k tomu, co jim jde nejlíp a co jim dělá největší radost.
Očekávejte tedy spíše něco, co působí poněkud staromilsky, možná naivně upřímně, je prosto rafinovanosti a složitosti. Starší hašišáci si utřou slzu dojetí a mladí udělají líp, když se Old School obloukem vyhnou. Editor oprášili zavátý bigbít, ale kupodivu se jejich skladby nenesou v tzv. agro metalu, který slýchávám od kdysi zajímavých spolků víc než často. Celá deska tepe v energickém tahu na branku, ve kterém se čas od času objeví i nějaký ten zajímavý nápad, jako třeba ve vyčnívající řezbě Lemmy. Být takové celé album, jsem spokojený.
Texty se budou líbit těm, co rádi skandují, nebásní a neradi metafory a složité myšlenky. Více se v nich nebudu raději pitvat. Pro Old School jsou asi dostačující. Revoluce v nich vlastně není vůbec revoltou, ale opravdu jen prachsprostou zábavou. Jak už jsem psal – ber nebo nech bejt!
Booklet obsahuje vše podstatné, co potřebujete vědět a znát. Texty jsou doplněny legračními obrázky, skandujícími fans a motivy z hudebního světa. Nic závratného, ale ani špatného. Předpokládám, že kdo čte tuhle recenzi, je větším znalcem Editor a má je naposlouchané daleko víc. Udělá si určitě lepší obrázek, zda je dobře, že se vrátili do starých vod, nebo by bylo lepší, kdyby kapela pokračovala v melodičtějším stylu předchozích let.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Slovak Metal Army
Vydáno:Březen 2017
Žánr:thrash/hardcore
Doctor - zpěv
Emil - kytara
Stanley - baskytara, zpěv
Prochy - bicí, zpěv
1. Revolúcia
2. Old School
3. Lemmy
4. Sračky
5. Oko za oko
6. Náš život
7. Ovca v rade
8. Virus
9. Walking Dead
10. Posledný zhasne
Wolcensmen
Fire In The White Stone
Rome
Coriolan (EP)
Lingua Mortis Orchestra
LMO
Labirinto
Gehenna
Reverence
The Asthenic Ascension
Mallephyr
Ruins Of Inner Composure
Newsted
Heavy Metal Music
Lucie
Evolucie
Lia Fail
Cynical Stones
Svardenvyrd
Obyčej Slunovratu
Veilburner
Lurkers in the Capsule of Skull
Na lebelu Dead Maggoty Productions vychází bilanční kazetový komplet Forgotten Silence nazvaný Arte-faktum-XXX, který obsahuje materiál ze všech šesti...
12.9.20245. října se ve Žďáru nad Sázavou v klubu Hanuman (znáte jako Batyskaf) odehraje 21. ročník oslavy extrémní hudby Krátký, rychlý a hlasitý, který se po...
10.9.202421. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.