|
|
||||||||||
Esoteric se od pradávna vyznačují svébytným přístupem k nejpomalejšímu stylu, který povznáší do svého esoterického světa plného psychedelie a monumentálního kompozičního umění. Už dávno nejsou obyčejnou funeral doom partou, oslavující pohřební litanie a vnitřní démony. Teď přemýšlím, kdy onou „obyčejnou“ kapelou vlastně Esoteric byli. Ostatně už dlouhohrající dřevně surový debut Epistemological Despondency před pětadvaceti lety nesl známky geniálnosti a budoucího žánrového rozpětí. Esoteric nikdy z vydáním nové nahrávky nespěchali, nicméně osm let dlouhou pauzu mezi sebou ještě neměli. Na druhou stranu – ke vstřebání Paragon of Dissonance oněch osm let bylo tak akorát.
Bylo jasné, že se nová deska slovutných Esoteric opět stane událostí na metalové scéně. Rovněž je jasné, že tato událost nezasáhne širší posluchačstvo. Nejeden zapřisáhlý doomer se A Pyrrhic Existence vyhne pro náročnost a neuchopitelnost nového materiálu. Možnost přístupu k deskám Esoteric není běžným poslechem možný. Je třeba se naladit na stejnou vlnu, lehce nebo více (záleží na vás) se vyhodit z běžného vnímání reality a nechat se vést nárazovými vlnami hebkých i zuřivých harmonií zběsilé ponurosti šíleného díla.
A Pyrrhic Existence opět dokazuje, co znamená výraz dlouhohrající. Album se rozprostírá na ploše dlouhé přes hodinu a půl na dvou discích. Ukočírovat půl hodinové skladby ovšem Esoteric umí a proto úvodní a zároveň nejdelší tryznu Descent není problém doposlouchat. Je to v podstatě kompozice, která by jinému stačila na samostatné album. Během půl hodiny vás skladba provede různorodými zákoutími a třískne s vámi zvláštními zvukovými vstupy. Udyndá vás ambientem a poblázní blackovou nenávistí, respektive pohoupe nádhernou melodií. Obzvláště rozhozenou a zároveň misantropicky uzavřenou se jeví Rotting in Dereliction. Ta jako výplod schizofrenické mysli nárazově přechází mezi rituálním obejmutím a zběsile rozzuřenou duševní bouří.
Antim Yatra zakončí první půlku alba ambintem beze slov. Dochází na krátkou chvíli ke ztišení emocí, aby se mysl mohla připravit na zlo v podobě dvojice Consuming Lies a Culmination. Po příjemném úvodě se Esoteric vrací k psychedelii i deathmetalové brutalitě. Přestupy mezi náladami nejsou ani plynulé, ani rozhozené. Esoteric uměli a umí znít zároveň harmonicky i disharmonicky. Jakoby se v jednom momentě střetly dvě dimenze či reality. V podstatě je možné, že se vám zastaví srdeční tep. Je totiž možné, že v momentě, kdy se střetne zuřivost s tichou básní, rychlost se zádumčivostí a psychotické vrčení s éterickou něhou, vaše srdce to nevydrží. Nejde najednou běžet a spát. V Sick and Tired jakoby chtěla kapela posluchače vysvobodit a potěšit. Nádherné melodie mají nad zlými navrch, vše má vyčerpávající potenciál.
Každá z šesti skladeb má vlastní příběh a strukturu. Každá má schopnost být sama sebou, avšak plynule rozvíjí a doplňuje ostatní. Při poslechu mám pocit osobního vyčerpání, které přichází po neskutečném růstu emocí a jejich strmého pádu do duševní propasti. Gregovy vokály jsou opět vrcholem nahrávky. Jejím zdobením i hrozbou. Jeho hlas je jedním z nástrojů, respektive mnoha z nástrojů, protože z jeho hrdla se line celý zástup rozporuplných řevů, syčení, ječení, bručení a pištění, stejně jako různorodých démonických vpádů. O kvalitě zvuku nebo instrumentálního kumštu není podle mě potřeba mluvit. Je to opět nádhera a radost.
A Pyrrhic Existence je albem plným kontrastů, hudebního umění i šílenství. Je mi jasné, že tomu, kdo dává přednost kratším nahrávkám, může nové dílo Esoteric připadnout chaotické a nekonečné. Ostatně tak tomu je od pradávna. Esoteric nehrají pro běžného posluchače a jejich desky nejsou vhodné pro každou chvíli. Každopádně A Pyrrhic Existence už teď patří mezi to nejzajímavější, co se odehrálo na metalové scéně a to nejen v uplynulém roce.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Season of Mist
Vydáno:Listopad 2019
Žánr:funeral doom metal
Gordon Bicknell – kytary, klávesy
Greg Chandler – zpěvy, kytary, klávesy
Mark Bodossian - baskytara
Joe Fletcher - bicí
Jim Nolan – kytary, klávesy
1. Descent
2. Rotting in Dereliction
3. Antim Yatra
4. Consuming Lies
5. Culmination
6. Sick and Tired
Esoteric
Paragon of Dissonance
Patior Ergo Sum doom fest vol. VI / Doomwards Let Us Row European tour 2012
4.6.12, Praha - Klánovice, Black Pes Club
Brutal Assault 23 (2/2)
8.8. - 11.8.18, Pevnost Josefov
Vukari
Aevum
David Kollar
Where are They...? and other stories
Rocky Mountain Oysters
Cursed In Death Valley
Grave
Into the Grave
No Man's Valley
Outside The Dream
Atomine Elektrine
Leftfield
Perdition Temple
The Tempter's Victorious
Akercocke
Renaissance in Extremis
Na lebelu Dead Maggoty Productions vychází bilanční kazetový komplet Forgotten Silence nazvaný Arte-faktum-XXX, který obsahuje materiál ze všech šesti...
12.9.20245. října se ve Žďáru nad Sázavou v klubu Hanuman (znáte jako Batyskaf) odehraje 21. ročník oslavy extrémní hudby Krátký, rychlý a hlasitý, který se po...
10.9.202421. září se v plzeňském klubu Parlament odehraje společný koncert německých Infestus a domácích Mallephyr. Zahraniční hosté přivezou svou novou desku ...
9.9.2024Poslední nahrávka Skylor od Dying Passion doputovala do černých oběžných drážek. Detaily ohledně edice vydané pod patronací Magick Disk Musick čtěte n...
8.9.2024Norští pochmurní deathers Shaamiroth vydají 31. října u W.T.C. Productions své třetí album Devildom.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.