Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Korn - The Paradigm Shift

KornThe Paradigm Shift

Jirka D.21.11.2013
Zdroj: FLAC (44,1 kHz, 16 bit)
Posloucháno na: Pioneer PD-S504 / Sennheisser HD202
VERDIKT: Korn se navrací z předchozího výletování ve výborné formě, přiznávají svou vlastní historii, kterou ale přetváří a formují do současné a směle se tvářící produkce.

Málokdy se mi stává, že bych se ztotožnil s výroky muzikantů, které předchází vydání nové desky a ve kterých většinou silná slova převáží následnou skutečnost. Korn svou novinku popisují jako střet Issues a Untouchables, ve kterém je metalovější a tvrdší základ doplněn o dnešní možnosti elektronické produkce. Doslova mluví o „a fresh new Korn 2013 sound“ a nějak takto by šly vyjádřit i moje dojmy z „The paradigm shift“ po více jak měsíčním seznamování.

 

Od nových Korn jsem nečekal mnoho a ve stínu této skepse jsem první poslechy přetrpěl a myslel si cosi o vykradení vlastní spižírny. Jasně, hitovka „Love & meth“ by v pohodě obstála v playlistu Issues, ale ta skladba je bez ohledu na zmíněnou podobnost skvělá a nenapadá mě důvod, proč si ji neužít a proč se netěšit z evidentně dobře naladěných Korn. Vrátil se Head, vrátil se metalově hutný základ, i když výrazným způsobem podpořený elektronickými stopami a jediné, co zůstalo v historii, jsou staré dobré časy. Čím víc album poslouchám, tím jsem přesvědčenější o jeho kvalitách a životnosti kapely, která jej dala dohromady.

 

 

Jasnou předností desky je absence vaty a hluchých míst, čemuž dopomáhá jednak přiměřená stopáž a pak prostý fakt, že všechny skladby šlapou od začátku do konce bez slepých cest kompozičního tápání. Přesto nelze mluvit o stereotypně udělané nahrávce, Korn nemají problém v druhé polovině alba zvolnit, do skladby „Never never“ vložit fungující sonické inferno a přiblížit se tak na dosah Nine Inch Nails, skladbu „Punishment time“ proložit dost netradiční pasáží a pak celou desku zakončit skvělou vypalovačkou „It´s all wrong“. I ta se svým feelingem blíží desce Issues (a jak již vyplývá z úvodu recenze, není jediná), ale onu podobnost lze nahlížet i jinak.

 

„The paradigm shift“ si především nese jasný odkaz elektronické produkce předchozí desky, jen výsledný poměr převažuje na metalovou stranu. Skladby obsahují výrazné množství elektronických linek a rovněž ty nástrojové byly v postprodukci znásilněny mnohdy velmi nápaditým, i když pro mnohé jistě nestravitelným způsobem, který ale výsledek obohacuje a nezabíjí. Asi nejlepší poměr byl vykouzlen ve skladbě „Paranoid and aroused“, kterou lze považovat za jednu z nejlepších na nahrávce, na druhé straně dvojice „What we do“ a „Spike in my veins“ ve mně tolik nadšení nevyvolá.

 

Korn se na aktuální desce ukazují v dobré kondici, skladatelsky vyspělí a v tvůrčí pohodě; nebylo by spravedlivé tvrdit opak. Odkazy na vlastní kořeny jsou sice zřejmé, ale jejich uchopení a následné přetvoření snese přísných měřítek. A co víc, deska mě skutečně baví.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Victimer / 22.11.13 9:46odpovědět

Poslouchám to dlouho a poctivě. Vesměs proti tomu nic nemám a většinu skladeb mám rád. Korni prostě spojili ten elektronickej maglajz s tím co je jim vlastní. Ze začátku jsem se té desce smál, připadala mi fakt blbá, dneska už se nesměju, blbý jsem já. Good job.

Ruadek / 21.11.13 14:09odpovědět

Nové desce jsem dal pár poslechů a usoudil, že už mi to naprosto nic neříká. Silné časy nu-metalu jsou dávno fuč, z té doby zbylo hodně silných desek. Agrese a potřeba sebevyjádření definovala tento styl a pro mě to tím také skončilo. Už nemám potřebu od Korn shánět desky, protože pro mě jejich přitažlivost skončila u Follow the leader. Což ale neznamená, že v jejich evoluci není kvalita - jen je v mém případě už dávno určena jiným uším.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky