|
|
||||||||||
Letošek je jedním z vyvolených letopočtů, které Nader Sadek pravděpodobně vyvěštil z koule nebo velbloudího trusu. Už napořád bude vytesáno do kamenného obelisku jméno The Serapeum a po šesti letech se tak otevírá další krátká kapitola egyptologie. Opět se nemůžeme bavit o long play albu, ale jeho skromný obsah musí každého zvídavého archeologa - amatéra alespoň minimálně vzrušit.
Bohužel je toho nového materiálu málo, zpropadeně málo. The Serapeum je takové na kvantitě šizené zboží, které mělo zůstat v šuplíku a v klidu dozrát. Pouze tři nové skladby (z toho jedna je pouze krátkým intermezzem) nejsou žádná hitparáda a napovídají něco o lenosti autora nebo jiných nepřejících faktorech. V prvním případě bych tvůrci nasadil přísnou životosprávu a pracovní režim, v případě druhém obětoval kozla a pomodlil se několik egyptských otčenášů. The Serapeum je co do kvality v silné formě, tím víc mrzí jeho časová nedomrlost. Honit drahé minuty živou verzí jedné z těch tří skladeb je minimálně nedůstojné. Takže co se stopáže týče je to zklamání. Jenže pak si to pustíte a najednou se stáváte tolerantnějšími, tvář se vám vyjasní a brzy propadnete tomu nejlepšímu death metalu široko daleko. Najednou ten humbuk kvůli třem písničkám dává aspoň trochu smysl.
Ten, kdo má Nader Sadek rád si užije dvě chuťovky špičkového metalu, který nás opět myšlenkově přenese mezi písečné duny, ve kterých se ukrývají relikty dávné civilizace. Krátce střižený rozjezd první skladby zavoní exotickým podnebím a pak začínáme válcovat prašné cesty směrem k oáze. Mistr Nader opět vyzval ke spolupráci lidi od fochu. Odborníky, kteří tématu rozumí a mají k němu co říct. Rázně zamíchal sestavou a nechal zapůsobit vize odlišných individualit. Ne, prof. Bárta ani jiný český archeolog povolávák nedostal, ale co takový Karl Sanders z Nile? Autorita jako kráva, jehož kytarová hra patří mezi stálice sluncem rozpálených pódií. Tohohle chlapíka mám moc rád a loni v Brně se ukázal jako těžký pohodář vyluzující tu nejtěžší metalovou hmotu. Na sólovou kytaru hraje osmanský šoumen Lord Morgoth, taky člověk ošlehaný sluncem a pískem. Tito a zbylí členové projektu těží vrstvy těžkého technického deathu, který nic nehledá, nezkoumá, pouze koná. The Serapeum pohání energie hutné, podladěné rytmiky budící dojem nezastavitelné bouře a mohli by to klidně být zmínění Nile v robotě. Z dusného spodku vystupují sporadické, kvílivé tóny Morgothova nástroje a tvoří kontrast mezi dnem a nocí. Někde na jejich hraně může zkušené ucho zaslechnout melodii vyluzovanou pomocí thereminu, na který hraje Naderova krajanka Nancy.
Je to album nebo není? Otázka zůstává otevřena. Nahrávka budí silné rozpaky a názory na ni budou nejednoznačné, spíš negativní. Ani já nemohu chválit, i když těm dvěma novým skladbám jako takovým nemůžu vytknout zhola nic, jsou super.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Jirka D. / 20.12.20 9:37odpovědět
Poslouchám a pořád si říkám, že debut In The Flesh nebyl zatím ničím následujícím překonán. A vlastně taky nevím, proč Nader Sadek konečně nevydají plnohodnotnou nálož.
Label:vlastní vydání
Vydáno:Listopad 2020
Žánr:death metal
Nader Sadek - zpěv
hosté:
Karl Sanders - kytara
Derek Roddy - bicí
Mahmud Gecekusu kytara
Dominic Lapointe - basa
Alex Zubair - kytara
Nancy Mounir - theremin
1. The Serapeum (Black Osiris)
2. ReSarcaphogus
3. The Serapeum (Polluted Waters)
4. The Serapeum (Live in Lisbon)
Nader Sadek
In The Flesh
Nader Sadek
The Malefic: Chapter III (EP)
The Afghan Whigs
Do to the Beast
Oblivium Regnum
Zrádce
Adagio Funebre
Atrocity of Hadamar
Samsara
When the Soul Leaves the Body
Under the Ocean
Dark Waters (EP)
Napalm Death
Time Waits For No Slave
Psychofagist
Songs of Faint and Distortion
Dawnbringer
Night of the Hammer
Misery Index / Lock Up
split (7" EP)
Slovenská blackmetalová kapela Obšar vydala své nové album nazvané Propastnyk. Slyšte na bandcampu.
5.10.2024Uctívání blackers Azarath vydávají remasterovanou verzi ikonického třetího alba Diabolic Impious Evil na CD/LP/MC/DIGITAL u Agonia Records. Digitální ...
1.10.2024Na labelu Papagájův hlasatel právě vychází nové album Malignant Tumour nazvané Maximum Rock'n'roll. V nabídce je kompletní portfolio nosičů - CD / LP ...
30.9.2024Brněnský klub Sibiř se chystá na hutnou nálož zkázy. Mezinárodní doom metalové sympozium kapel Chorosia, Grimms Eye a Depths Above se uskuteční už ten...
29.9.2024Forgotten Tomb vyrazili na turné, kde budou podporovat nové studiové album Nightfloating, které vyšlo u Agonia Records.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.