Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
The Mission - The Brightest Light

The MissionThe Brightest Light

Garmfrost8.11.2013
Zdroj: mp3
Posloucháno na: Philips MCD183, Koss Porta Pro
VERDIKT: Legenda temného rocku přichází s deskou až po okraj naplněnou nádhernými písněmi, plnými nespoutaného elánu a radosti.

Myslím, že tuto legendu indie rocku nebo chcete-li gothic rocku, nemusím sáhodlouze představovat vůbec nikomu. Kdysi vznikli jako odštěpek Sisters of Mercy, ale prakticky ihned se z projektu bývalých členů SoM stali jedněmi z nejvýznamnějších tahounů scény a na rozdíl od sestřiček, kterým poslední album vyšlo víc než 20 lety, tvoří s přestávkami dodnes.

 

THE MISSION byli vždy zdroji velice silných hitů jako „Severina“, „Amelia“ nebo „Butterfly on a Wheel“. Letos je to pro mne závěrečná lahůdka v podobě „Swansong“, kde Wayne Hussey zpívá, jako by to mělo být naposledy. Nádhernou fistulí v refrénu zpívá o tom, že to není konec.... Zpívá jako pánbůh, který nehodlá zestárnout. Řekl bych, že jeho zpěv se mi na „The Brightest Light“ líbí fakt hodně a možná i nejvíc z celé kariéry THE MISSION.

 

Z celé desky sálá radost ze samotného hraní. Zřejmě skupině prospělo, že ji nahráli takřka v původní sestavě, jen bubeník Mike Kelly hraje v kapele pár let. Do THE MISSION se tak vrátil původní duch. Wayne Hussey, Craig Adams a Simon Hinkler společně s tehdejším bicmenem Mickem Brownem kapelu kdysi zakládali a s nimi THE MISSION ožili. V žádném případě se neopakují a ani nechtějí znít jako před 25 lety. Naopak, z desky slyšíte bluesové i country vsuvky, Wayne místy zní jako barový prokouřený šansoniér, který už vše zažil a nyní si jen tak prozpěvuje s doutníkem v ruce. Na druhou stranu jsou i hraví („The Girl in the Fur Skin Rug“), kde v tanečně rockovém rytmu zazní i starý dobrý grunge.

 

Úvodní „Black Cat Gone“ rozjíždí album opravdu zajímavě. Vzrůstající energie má místo v osmi minutách, takže skvěle vzrůstá. Cítíte, že kapela má stále co říct, že ji narostla křídla a suverénně do vás pumpuje svoje nápady. V následující „Everything but the Squeal“ a hlavně v „Sometimes the Brightest Light...“ zazní starý odér gotické slávy asi nejvíce. „Drag“ vás pak rozmetá metalovou agresí. Takhle ostré kytary jsem nečekal a o víc si zatřepu souhlasně hlavou. „Born Under a Good Sign“ se vrací ke stylu podaném v „Everything...“ a „Sometimes...“ . „When the Trap Clicks Shut“ je jímavý kousek, u kterého nezůstane jedno oko suché. „Just Another Pawn in your Game“ s akustickou kytarou a harmonikou může dobře znít i u táboráku. Ač nejsem příznivcem podobných radovánek, kupodivu mi to od THE MISSION vůbec nevadí a mnohdy se přistihnu, jak si z vesela pobrukuju nakažlivou melodii. Naštěstí se pak vše vrací k melancholii, která staříkům tolik sluší. „From the Oyster Comes...“ a hlavně mnou milovaná a už zmíněná hitovka „Swansong“. Závěr patří trýznivé „Litany for the Faithful“. Skvělá deska zakončena nejlepšími songy.

 

THE MISSION pro fans připravili v deluxe edici i bonusové CD, kterou otevírá tichá píseň „I´m Fallin Again“, kterou si musí zamilovat každý fanda THE MISSION. „The Long Way Round“ je .... skvostná záležitost. I další položky CD stojí za pozornost. Jsou to totiž demo verze některých písní „The Brightest Light“. Pánové nám tak dávají nahlédnout do svojí kuchyně.

 

THE MISSION přišli s deskou, která má tendence zaujmout i novou generaci rockových posluchačů tím, že je dokonale současná, umí napsat kvalitní píseň, kterou nelze přehlédnout a nečerpá z minulosti nijak okatě. Zároveň si ji určitě zamilují i staří nekonzervativní fans, protože „The Brightest Light“  nezrazuje staré dobré, kdy sice zní poměrně odlišně, ale navazuje na ně a někdy i cituje. Jsem nesmírně spokojený, že se alespoň jedna legenda nestala revivalem sama sebe, jak je neblahým zvykem kdysi důležitých kapel, které se na nových deskách (vyjde-li) neustále vrací k osvědčeným melodiím. THE MISSION se krásně vyvíjejí, ale ani nezapomínají. Myslím, že není nic lepšího než tento fakt a tím mohu i recenzi uzavřít.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Victimer / 9.11.13 14:32odpovědět

Pravda, že nejsem ohledně The Mission s to nějak mudrovat, znám je jen okrajově, ale tohle mě baví. Velice.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky