|
|
||||||||||
Do rukou se mi dostalo split album nevšedních kapel holdujícím těžko zařaditelnému black metalu nazvané SamaeLilith: A Conjunction of the Fireborn. Jejich společné dílo narostlo do vskutku masívních rozměrů přesahujících hodinu a půl. O každé z přispívajících se dá říct, že produkuje hudbu z naprosto odlišného spektra stylu než ostatní. Jedná se v podstatě o samostatná EP, přitom album drží krásně pohromadě i jako celek. Vydavatel W.T.C. Productions připravoval toto dílo neskutečných třináct let, výsledek však stoprocentně stojí za to. Mělo by se jednat o koncepční nahrávku, plnou duchovního bádání a poznání pokrevní linie zrozenců ohně. Každá ze čtyř kapel produkuje specifický sound a ke konceptu přistupuje po svém. Tím vzniká spoustu prostoru pro překvapení i velký zážitek. Zda se výsledek rovná očekávání je otázkou, kterou si odpovíme níže.
Ještě než začnu pitvat jednotlivé příspěvky a dílo samotné, rád bych zmínil opravdu luxusní front cover od řecké umělkyně říkající si Vamperess Imperium. Její umění můžete spatřit třeba na obálkách Thy Darkened Shade, Acherontas nebo Acrimonious. Obal k SamaelLilith je ve své podstatě jednoduchý, na první pohled kýčovitý. Zvolené barvy i způsob provedení podpořený poslechem hudby z celku činí hluboký zážitek. Západ slunce nad vodní plochou má schopnost vtáhnout posluchače do svých fascinací a provést jej nekonečnými hodinami zvláštním světem tušeného, nehmatatelného… světem prastarých bohů a démonů…
Úvod alba patří řeckým Thy Darkened Shade a jejich čtyřem kompozicím. Kdo slyšel jejich Liber Lvcifer I: Khem Sedjet, nebude příliš překvapený jejich zvláštní kombinací špičkově technického blacku spojeného s ambientem a rituály. Semjaza je virtuózní šílenec i bůh a vokalista The A démon s rašplí v hrdle. Motivy dominující první skladbě Murderer's Black Seed, tedy náladotvorně meditativní, se jako černá nit vinou celou nahrávkou. Vzniká tím domněnka komplexnosti, přesně naplňující původní myšlenku. Ovšem hned následující song jsou Thy Darkened Shade přesně, jak je známe. Oslavná atmosféra je plná ohně, vzdoru, techniky i atmosféry. Zpěvy jsou střídavě hrdelní, čisté… sborové. K ambientu se vracíme v závěrečné Return of the Ancient Ones, na kterou navazují Amestigon. Z tichého začátku s tklivou náladou se The Slant Serpent rozjede v melodickém trylku a já nebožák mám husinu úplně všude. I další Maelstrom into the Lower Octave se nese v rituálně ambientním duchu, který rozkope poslední příspěvek Amestigon The Tortuous Serpent. Svižná jízda, které vévodí uhrančivé syntezátory nad kytarovými harmoniemi a různé screamy, šepoty a vrčení. Amestigon jsou zde na hony vzdáleni svému stylu známému z Thier, který mám moc rád. Ničemu to samozřejmě nevadí, aspoň je vidět, že kapela nestojí na místě. Tempo svižné nezůstává dlouho, rychle je střídá návrat ke střední rychlosti promíchané opět a už nepřekvapivě ambientem.
Předělem mezi Amestigon a Inconcessus Lux Lucis se splitko vrací k motivům evokujícím úvod alba, jehož půlku máme za sebou. Britské Inconcessus Lux Lucis jsem neznal ani podle názvu, což jsem rychle napravil. Zejména jejich poslední řadovka The Crowning Quietus stojí věru za hřích. Nicméně čtveřice nových kompozic svou předešlou diskografii hravě nechává za sebou. První ze skladeb je přesně v duchu splitka. Ambient, sakrální atmosféra a ticho… Ovšem The Ossesous Gulf naši napjatou mysl neúprosně kosí. Divokou devítiocasou kočku rozdovádí punkovým šleháním a zřejmě nejšpinavějším soundem nahrávky. Sabbatical Thaumaturgy se vrací k akustice, něze a atmosféře, aby ji hned znásilnila Liminal Terror (The Witch's Curse). Punkový black je poháněn thrashovým zápalem a moc mu to sluší. Svůj vstup uzavírá rituálním mrmláním Into Feral Fumes of Sanctification. Ani jedna ze čtveřice nenahrála tolik různorodý a stylově nesourodý sound. Poslech Inconcessus Lux Lucis je tím pádem náročný a vyžaduje pozornost. Od zbytku se jejich styl vyjímá po všech stranách. Může pak působit kontroverzně a pro někoho nepřípustně.
Norské deathmetalové démony Shaarimoth jsem si oblíbil zejména na výtečném debutu Current 11. Sumerští démoni produkují černočerný death metal plný surového vzteku. Ale ani oni se černé nitce propojující album nevyhnuli. I oni dali prostor ambientu a tklivým melodiím. V první From the Gates of Death ony dveře otevřou a vše se láme ve Flows the Blood of Retribution, která mi připomíná staré Burzum v plně ošklivé parádě. Shaarimoth jsou zejména extrémní bandou a proto jim ticho dlouho nevydrží. Nemělo by být tedy překvapením, že naprostý závěr SamaelLilith ve společnosti Shaarimoth patří zuřivé vichřici, kterou ambient a teatrální elektronika pouze probleskují.
Zatím jsem nemluvil o zvuku, ten je podle mého názoru výtečný. O Thy Darkened Shade se postaral V. Santura v jeho Woodshed Studio, Amestigon ošetřil mixem bubeník Tharen v Stronghold Amestigon a masteringem Thomas Tannenberger, který se postaral i o Shaarimoth. Semjaza z Thy Darkened Shade si vzal na paškál Inconcessus Lux Lucis.
Na tomhle místě bývá zvykem ohodnotit album jako celek. Myslím, že jsem vše podstatné už řekl. Hodina a půl ve společnosti čtyř skvělých kapel uteče velice snadno. Tím, jak je koncepčně propojeno, nepůsobí album ani přes veškerou rozdílnost interpretů i jejich skladeb uvnitř vlastních světů nikterak rozháraně. Může být příslibem následujících dlouhohrajících nahrávek všech přítomných, jelikož ani jedna se do vydávání nevrhá bezhlavě a ani jedné už nějaký čas nic moc nevyšlo. A já jejich desky chci!
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:World Terorr Committee
Vydáno:Červen 2021
Žánr:black metal
Thy Darkened Shade:
Semjaza – nástroje
The A – zpěvy
Amestigon:
Tharen – bicí, zpěvy, klávesy
Herr Wolf – kytary
Jörg Lanz – kytary, baskytara
Silenius – zpěvy
Inconcessus Lux Lucis
ALJ – baskytara
WSJ – kytary, bicí, zpěvy
Shaarimoth:
F – kytary, baskytara, klávesy
R – zpěvy, programování
J – bicí
1. Thy Darkened Shade - Murderer's Black Seed
2. Thy Darkened Shade - Undead Lineage
3. Thy Darkened Shade - Daathian Reveries and Gamaliel Revelations
4. Thy Darkened Shade - Return of the Ancient Ones
5. Amestigon - The Slant Serpent
6. Amestigon - Maelstrom into the Lower Octave
7. Amestigon - The Tortuous Serpent
8. Inconcessus Lux Lucis - Phantoms from the Land of Nod
9. Inconcessus Lux Lucis - The Osseous Gulf
10. Inconcessus Lux Lucis - Sabbatical Thaumaturgy
11. Inconcessus Lux Lucis - Liminal Terror (The Witch's Curse)
12. Inconcessus Lux Lucis - Into Feral Fumes of Sanctification
13. Shaarimoth - From the Gates of Death
14. Shaarimoth - Flows the Blood of Retribution
15. Shaarimoth - And Salvation Everlasting
Thy Darkened Shade
Abigor / Nightbringer / Thy Darkened Shade / Mortuus (Split)
Thy Darkened Shade
Liber Lvcifer II: Mahapralaya
Prague Death Mass IV
27.10. - 28.10.23, Praha, Meet Factory
Abigorum / Striborg
Spectral Shadows
Forgotten Silence
Re:Retro'93 (7" EP)
Root
The Temple In The Underworld
Nordjevel
Nordjevel
Umbrtka
Spočinutí
Blut Aus Nord
Debemur MoRTi (EP)
J Mascis
Tied to a Star
71TonMan
71TonMan
Na prvního března nadcházejícího roku je naplánováno vydání nové desky trip-hop / elektro projektu Arms and Sleepers, z níž byl aktuálně zveřejněn sin...
9.12.2023Kapela Innersphere jako předzvěst chystaného alba zveřejnila nový singl s názvem The Trident is Burning, k němuž vytvořila videoklip ve formě živého z...
8.12.2023Legendy floridského deathu Massacre podepsali smlouvu s Agonia Records na vydání svého pátého a zatím bezejmenného full-lenght počinu.
8.12.2023Festival Enter The Eternal Fire ohlašuje další tři jména, která zahrají během 19. a 20. července ve Volyni. Nově se tak můžete těšit na Speckmannův sp...
29.11.20232. prosince proběhne v Potrvá křest nového EP pražské kapely Neuro Bats, které se jmenuje Noble Roses in the Midst of Weeds a poslechnout si ho můžete...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.