Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Ota Hobst

Ota HobstMetal mám moc rád, ale trendy posledních pár let mě moc neberou.

Jirka D.6.7.2011
Dneska žádné dlouhé úvody, jdeme rovnou na rozhovor. Tentokrát jsme vyměnili několik vět s Otou Hobstem – nejen baskytaristou kapely Minority Sound, která v loňském roce vydala své debutové CD Analysis. Ačkoliv MS fungují od roku 2007, minulost některých členů sahá dále do minulosti…

Na vašich stránkách jsem se dočetl, že za sebou máte pestrou metalovou minulost. Objevil jsem kapely jako Rites of undeath nebo Poppy seed grinder, které se pohybují(-ly) v extrémních metalových až grindových vodách. Jak z toho všeho vzešel Minority Sound? Nepřijde vám to jako pořádný žánrový střih - od grindu po electro metal?

 

I kdež... Muzika jako muzika. Škatule nejsou důležité :) K elektrárně nás hlavně přivedla vášeň pro tenhle styl. I když to nebylo nic jednoduchýho. Ono s tou elektronikou je docela kříž. Je to nekonečnej souboj se zvukem. Občas grinderům docela závidím, že to nejsou takový jelita a nedělají si život složitější zaplácáváním frekvenčního spektra syntetickejma zvukama :)

 

Asi celkem logicky se nabízí otázka, proč se do elektroniky pouští velká řada muzikantů / kapel, když to přináší takové komplikace? Jde o to zpřístupnit metalovou hudbu širší posluchačské základně, vyhovět poptávce nebo v čem to je? Jaká je motivace přímo u vás?

 

A Tobě přijde, že se do toho pouští velký počet muzikantů? Mně tedy rozhodně ne. Aspoň ne v takové míře, v jaké to praktikujeme u Minority Sound. Nicméně samplované vsuvky a intra se dnes najdou skoro všude, to máš pravdu. Proč tomu tak je? No možná proto, že elektronika má neskutečný možnosti. Je zvláštní, jak ta nejmrtvější součást dokáže muziku oživit. My jsme se do toho vrhli právě proto, že nám přijde, že dnes podobný styl hraje v ČR asi tak 5 kapel. A to navíc úplně jiným způsobem. Proč nezamáznout díru na trhu? Navíc máme fakt moc rádi industriály, což je asi vlastně ten hlavní důvod :)

 

Tak namátkou mě z té ČR napadají LiveEvil a případně i Gorgonea Prima, ale to je trochu jiná písnička :-) Ono s tou elektronikou je to asi o míře použití a přístupnosti fanouška – někdo se otřípá už při troše samplů, někdo si bude libovat ve vaší produkci a někomu nečiní problém naprogramované nástroje. Jaká asi Tvoje hranice, za kterou už bys nešel? Jak se vůbec díváš na programování bicích a i jiných nástrojů, u kterých by normálně měli fungovat muzikanti (ať už ve studiu nebo při živém hraní)?

 

No v případě GP je to úplně jiná písnička :-D LiveEvil jsou nám skutečně asi nejbližší z naší malé republiky. My se určitě nebojíme nasázet tam těch synťáků a samplů co největší možný množství. Já mám čistě elektronickou muziku hodně v oblibě. Ať už se jedná o ambientní industriály nebo třeba odlehčené chillouty. Ta hranice, o které mluvíš, tedy vůbec neexistuje. A ať si ortodoxní metly klidně povyskáčou z kůží. Co se naprogramovaných nástrojů týče, tak ty mi taky nevadí. Ale hodně záleží na tom, jak se pojmou, v jakém žánru, jak se složí atd. atd. Osobně si myslím, že co se nahrát dá, je lepší nahrát, ale umíš si třeba představit Psytrance s živýma bicíma? Já teda jo a nijak zvlášť mě to neláká :-D

 

Tak to už se dostáváme do trochu jiných hudebních vod :-) Jak jsi na tom vlastně Ty s metalem? Na jednu stranu máš, jak říkáš, v oblibě čistě elektronickou hudbu, na stranu druhou je Tvá minulost víc než metalová a třeba uváděné „vlivy“ Minority Sound jsou mimo jiných i Fear Factory.

 

Metal mám moc rád, ale trendy posledních pár let mě moc neberou. Předpisově pokérování týpkové skákající po pódiu? Nechci nikomu nic brát. Ať si každej poslouchá, co uzná za vhodný (kupříkladu náš basák tyhle věci miluje), ale mě prostě většina z nich nic moc neříká. Hlavně všechny ty kapely znějí fakt hrozně stejně. Ale nikdy nedám dopustit na svoje Suffocation, Fear Factory, Dying Fetus, Textures, nebo třeba i Nokturnal Mortum (ty poslední se vážně povedli). Z nových kapel vedou asi The Faceless. V metalu mám pořád zázemí a pořád mě valná většina kapel oslovuje, ale raději si poslechnu dobrou elektroniku, než špatnej metal.

 

 

Už jsme dneska zmínili Tvou minulost spojenou více méně s grindem. Přiznám se, že tahle hudba je něco, čemu se vyhýbám velkou oklikou a veškeré mé skromné zkušenosti vyvolaly dojem, že grindová deska obsahuje 30 skladeb, které dají dohromady asi 20 minut a v podstatě nepoznám, jestli jsem v polovině skladby třetí nebo akorát začíná osmá. Jak to vlastně s tím grindem je? Je moje představa úplně vedle a „je v něm něco víc“, nebo prostě víc není potřeba?

 

No v mojí minulosti figuruje hlavně death metal. Poppy Seed Grinder je grind spíš podle názvu, jinak se jedná skutečně víc o death i když grindem hodně střihnutý. Jinak samotnej grind mě docela baví. I když to není muzika, kterou bych sjížděl doma (opět až na výjimky), tak koncertně je to prostě super. A právě hlavně tyhle "kraviny" s půlminutovýma skladbama jsou naživo hrozně zábavný :) Ale vysvětlovat někomu tenhle žánr, je jako vysvětlovat, jak vypadá hnědá barva. Zkus někdy třeba Napalm Death, nebo Brutal Truth a uvidíš, že "je v tom něco víc", než co jsi výše popsal. A Obscene Extreme? To je prostě bezvadná akce! :)

 

S tou hnědou barvou jsi mě dostal, přemýšlím, jak bych ji popsal :-) Je fakt, že na Obscene Extreme jsem ještě nevyrazil, zatím se mi nepodařilo dešifrovat názvy kapel... :-) Když jsme u těch festivalů, chystáš se někam? Který je podle Tebe náš český top fest a na který bys asi nevyrazil ani zadarmo?

 

Letos je to na festy hodně bohatý. Hodně hrajem, takže zatím to byl Metalgate Czech Death Fest (úžasná akce). Zítra vyrážíme na AFOD (Apocalyptic Form Of Death – pozn. aut.) (ten jsem nevynechal od té doby co je dvoudenní) a pak různé menší akcičky. Týnecký mazec například. To bude taky maso :). No a z těch větších tedy OEF a možná Brutal Assault, i když letos to moc nevidím, protože Gorguts odpadli a to pro mě bylo takový největší lákadlo. Teď by se museli na poslední chvíli vytasit s něčím skutečně masakrózním (Ulcerate). Jinak se přiznám, že tyhle monstr festivaly moc nemusím. Je tam na mě prostě moc lidí. Navíc konkrétně BA už připomíná spíš maraton, než festival. Od jednoho podia k druhému bez pauzy, bez posezení a s gambáčem v kelímku, kterej se od půlky už nedá pít. To si raději na ty kapely, které mě zajímají, zajdu do klubu na plnohodnotnej set (když tedy přijedou). Proti gustu žádnej dišputát, ale já raději ty malý festiválky, který se dají nazvat dovolenou, s jedním, či dvěma headlinery a rodinnou atmosférou :) Takže TOP: AFOD a MGCDF. A na co bych nevyrazil ani zadarmo? Těžko říct. O takovejch akcích asi ani nevím. Pravděpodobně ale něco, co zahrnuje spoustu pískání, dudání, kiltů a "folklóru" :)

 

Nejseš přívržencem folk metalového dovádění? :-)

 

Býval jsem v době, kdy přišli Finntroll, pak se to začalo hrozně kazit, pak to zmizelo a teď je to zase zpátky v té nejobludnější, nejkýčovitější, nejméně původní ... uf ... no ... nejsem :-D

 

Víš co, jsem přesvědčen, že kdyby nebyla poptávka, nebude fungovat ani nabídka; to platí všeobecně všude. Fanoušci se nejvíc chtějí bavit a proto asi letí podobné cirkusáctví. Nemáš pocit, že se metal dost zásadně proměnil? Vždycky jsem byl přesvědčen, že tady jde o jakousi revoltu ať už proti komunistům, kapitalistům, společnosti, náboženství nebo nevím komu a dnes mám dojem, že se z velké části metalové scény stal artikl byznysu jako každý jiný a nikomu to nepřijde divný. Ta menší část metalových revolucionářů mnohdy zase působí kýčovitě a nepřirozeně, jako by to byla spíš póza než upřímné přesvědčení. Občas to na mě padne a musím se ptát sám sebe, o co se tady k***a snažím...

 

Tady sis myslím na vše dokonale odpověděl sám :) Jen snad dodám, že kapely naší velikosti byznys skutečně neřešej a děláme to čistě jen z potěšení a touhy něco sdělit. Kdyby to měl být byznys (ve smyslu vydělávání peněz), tak jsme tedy zatraceně špatní obchodníci.

 

Něco na tom asi bude :-) Nedávno jsem pro Innocence dělal rozhovor s řeckou partou Fields Of Locust a ti kluci to řeší asi tak, že si vše nahrávají a produkují sami, obálku jim dělá kamarád - grafik, distribuci zajišťuje internet, koncerty si pořádají rovněž sami - většinou ve squatech a s minimálním vlezným. Vyhýbají se labelům, agenturám a podobným živnostem... Výsledek je dobrá muzika dobré kvality za málo peněz, která se prostřednictvím sítě pozvolna šíří. Je podle Tebe tohle možná cesta, kudy by se mohla nezávislá hudební scéna ubírat?

 

Určitě se to tak řešit dá. Koneckonců naše prvotina je taky z větší části domácí samohonka. Ale co si budeme vykládat: Pokud se chceš někam posouvat, tak musíš spolupracovat s různýma lidma. Zkušenýma lidma. Někteří to dělají pro zábavu a někteří si nechají zaplatit. Tak to prostě chodí. A ani ti Řekové to nenahráli "za pár kaček". Je taky potřeba si uvědomit, že k tomu potřebuješ určitý vybavení, který vůbec není levný. To, jak se hudba poté šíří, už záleží na tom, jak se k tomu ta která kapela postaví. Nejdůležitější asi je, aby spolu skupiny navzájem spolupracovaly, pak se dá udělat všechno. Bohužel i na tomhle poli existuje obrovská rivalita a občas se nestačím divit, kolik jsou určité kapely schopny si říct za koncert.

 

Tak vztahy mezi kapelami jsou asi stejné, jako vztahy kdekoliv jinde, iluze si žádné nedělám. Ale do toho raději šťourat nebudeme :-) Vraťme se k Minority Sound, ještě jsme se jich v našem rozhovoru nějak nedotkli. Před chvilkou jsi zmínil „posouvání někam“ – kam se jako kapela chcete posouvat? Máte nějaké vize, cíle a tak?

 

Za necelý rok se chceme zase vypravit do studia a nahrát nástupce "Analysis". Víceméně je to pokračovaní a prohlubování toho co děláme teď. S tím rozdílem, že teď už jsme zase o něco zkušenější, takže třeba po kompoziční, vokální i zvukové stránce by to mělo být o pořádný kus dál. Navíc se dopilovává myšlenka produkce zvenčí. Aspoň co se té elektroniky týče (jak jsem zmínil dřív: je to kříž). Momentálně nám zbývá složit ještě jednu skladbu a materiál je připraven k dobrušování, aranžování a zdokonalování. V hlavě mám nápady i na další album a to už by mělo být někde úplně jinde, ale to už vážně předbíhám trochu moc. Výhoda našeho zaměření je, že prakticky neexistují hranice, za které by se dalo zajít. Čas ukáže.

 

Tak to je celkem hodně plánů, i když Analysis je venku teprve asi rok. Je opravdu tak rychlá doba, že je potřeba co dva roky vytvořit desku, nebo máte tolik nápadů, že je nemůžete držet jenom v hlavě?

 

Ani jedno a ani druhé bych řekl. Prostě ty nápady jsou, tak proč to zdržovat. Navíc větší část té desky byla složená už v době, kdy jsme pracovali na Analysis. Asi se nabízí otázka, proč jsme skladby nepoužili už na tuhle desku, ale produkčně nám tam ty skladby příliš nezapadly. Navíc jsme chtěli udělat album kratší.

 

Znamená to, že bychom se na další desce mohli dočkat změny ve výrazu kapely? Chystáte nějakou proměnu? Když teď poslouchám Analysis, vybavuje se mi (aspoň částečně) Rebirth od Pain, ke kterým se také hlásíte jako jedné z kapel, která vás na vaší cestě ovlivnila... A ještě druhá otázka – osobně se mi právě zdá, že by se na hrací době Analysis mohlo trochu přidat, není 32 minut přece jen trochu málo (tím neříkám, že jde o nějakou výjimku)?

 

Rebirth od Pain je podle mě naprosto zásadní deska, takže tady jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Co se změny výrazu týče, tak určitě taky proběhne. Ne že by to byl obrat o 180 stupňů, ale půjdeme trošku dál od té tuctuc diskotéky a zároveň přikrmíme elektroniku tvrdostí stejně jako celkovou muziku. Tzn. bude to víc Metal, ale i víc elektronika.

Co se té délky týče, tak nejsi první, kdo by ocenil delší desku, ale já si myslím, že debut by měl být krátký a celkově mám raději kratší desky. Možná jsme tam ale ještě jednu věc dát mohli, to uznávám :)

 

Tak to už teď není podstatné :-) Pomalu se blížíme do finále. Jak Ty – z pozice muzikanta – vnímáš pozici české hudební scény v zahraničí? Snesou alespoň některé kapely srovnání s těmi z venku? Dá se vysledovat nějaký historický vývoj řekněme od 90. let?

 

Já myslím, že co se špičky týče, tak zatím ne. Nicméně ty rozdíly se čím dál tím více mažou. Co se UG kapel týče, tak podle mě vůbec není rozdíl mezi západem a východem. Snad jen ve vybavení. Přeci jen je fakt, že pro německou kapelu není problém si pořídit dodávku a přivést vlastní backline, zatímco pro Čechy tohle zůstává sci-fi. Co se ale hudební náplně týká, tak si myslím, že třeba konkrétně oproti Němcům jsme na tom o moc lépe. Historický vývoj se dá vystopovat hlavně pokud jde o zvukovou stránku CD. Dříve právě tohle byla obrovská slabina východních kapel a dneska se to pomalu ale jistě stává silnou stránkou (stačí se podívat do sousedního Polska na jejich studia v čele s kultovním Herzem). Ty trendy a vývoj ale stále udává západ. Doufejme, že je to ale jen otázka času.

 

Na druhou stranu se zase prosazují kapely s „orientálním“ nádechem. Ať už izraelští Melechesh či Orphaned Land a nebo když zůstaneme na kontinentu, napadají mě řečtí Rotting Christ. Nejsme tak nějak blbě uprostřed? :-)

 

Jo, možná že tyhle kapely tak nějak mají víc něco do sebe, právě proto že mají ten původní orientální nádech. Blbě uprostřed je možná ta správná definice, ale zase bych to tak tragicky neviděl :)

 

No nic, balíme, končíme, jdeme na pivo. Jestli máš potřebu cokoliv dodat nebo doplnit, sem s tím. Jinak díky za trpělivost a Tvůj čas!

 

Díky za rozhovor. Snad jsme nenechali na ničem nit suchou. No a někdy se stavte na koncertě MS! :)  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky