Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Avenger

AvengerDokud bude AVENGER fungovat, bude mít brutální texty

Victimer17.10.2012
Vlastně to byly tři věci v jednom, které mě přesvědčily uskutečnit tento rozhovor. První dvě byly nahrávky, které kapela v posledních měsících vystřelila ze studia Hellsound a věcí poslední byla samotná možnost si popovídat s dvěma zásadními osobami, tvořícími jméno AVENGER. Sečteno, podtrženo - jednalo se o vůbec první společné setkání v rámci Echoes zine, takže jsem to pojal trochu zeširoka. A velký dík patří oběma borcům, že zabojovali a přes nedostatek času vše pečlivě zodpověděli. Takže tady jsou - Honza, Rámus a jejich Bohemian Dark Metal. Enjoy!

1. Zdravím AVENGER do jižních Čech. Za poslední měsíce jste nás obdařili hned dvěma nahrávkami - novinkou "Bohemian Dark Metal" (BDM) a výběrovkou k dvacetinám kapely. Stálo hodně úsilí si k přípravě obou vyčlenit čas, i když nejspíš vznikali v mezidobí?

 

Honza : Zdravíme čtenáře zinu Echoes! Nechci hned v úvodu rozhovoru rozject lamentaci, co všechno jsme museli podstoupit, obětovat a kolik to všechno stálo apod. Nahrát cokoliv nikdy neni jednoduchý, kdo to zažil, tak asi bude souhlasit. Ale věděli jsme do čeho jdeme a šli jsme do toho naplno s otevřeným srdcem. Nad výběrovkou jsme strávili 2 měsíce nonstop, BDM se rodil od ledna 2010 do ledna 2012, s velkýma pauzama. Když se ohlídnu, rozhodně ničeho nelituju.

 

2. Nejdřív bych se vrátil ke kompilačce "MCMXCII - MMXII". Jak probíhal výběr skladeb? Bylo potřeba hodně kompromisů nebo jste měli ve většině případech jasno?

 

Rámus: Výběr probíhal jednoduše, měli jsme dopředu určitou vizi, na základě toho jsme vybrali cca 25 skladeb, no a pak v průběhu nahrávání jsme ještě udělali lehkou selekci, vybírali ty nejzajímavější kusy, občas trochu pokrátili a upravili atd., abychom se vešli na plochu jednoho CD. No a bylo hotovo!!!

 

3. Dali jste při výběru také na pocity fans, oslovovali vás se svými návrhy?

 

Rámus: No nedali, my jsme nikde moc nezveřejňovali, že se do něčeho takovýho budem pouštět, stejně jsme si to chtěli udělat po svým, jak je u AVENGER zvykem. No a když se později ta zpráva dostala mezi lidi, tak jsme už měli téměř hotovo. Je ale pravdou, že pár songů zůstalo nedokončených, třeba se v budoucnu ještě někde objeví, když někdo projeví zájem…

 

4. A spolupráce s Pařátem? Jak fungovala domluva v tomto případě? Nebyl to nakonec náhodou Pařát, kdo vás víceméně k zhotovení kompilace dotlačil? Ptám se proto, že vím, jak Herdron a spol. mají kapely dopodrobna rozpitvané od vzniku až po dnešek?

 

Honza: Rozhodně nás nikdo k ničemu nenutil, naopak. Nevim, co konkrétně máš na mysli „rozpitváním“ kapel .... Jedna věc je ale jistá, spojit prezentaci CD s prodejem časopisu Pařát je momentálně nejefektivnější forma reklamy pro kapely v ČSR, žádnej jinej label nebo jakejkoliv jinej subjekt nedokáže dostat novou nahrávku mezi lidi tak bleskurychle a široce. Toho my jsme si samozřejmě vědomi a proto nás napadlo při příležitosti našeho výročí zkusit tohle vydání. Když jsme Herdrona oslovili, dozvěděli jsme se, že má velkej přetlak zájemců o vydání CD coby přílohy Pařátu, a jsme rádi, že si nás vybral. Spolupráce to byla časově i po jinejch stránkách náročná, ale zároveň bezesporu hodnotná a přinesla hodně dobrýho.

 

5. Zaujaly mě dvě věci. Posloupnost songů není dle data jejich vzniku, ale na přeskáčku a všechny jsou nahrané v Hellsoundu úplně nanovo. Mohli byste prozradit pár slov právě k těmto dvěma činům, trochu nám to osvětlit?

 

Honza: Novej zvuk byl základní kámen celýho nápadu. Všechny počiny, který jsme vydali maj svůj ksicht a nezaměnitelnej zvuk a všechno je na nich asi tak jak mělo bejt. Ale přecijenom.... chtěli jsme si zkusit jak by starý fláky zněly, když jim pořídíme novej kabát. Vono prostej výběr původních verzí z alb by se i na hovno poslouchal. Přecijenom rozdíly mezi jednotlivejma deskama jsou poměrně dost veliký a asi by nešlo předejít rušivýmu efektu při přechodu z jednoho zvuku na druhej. Když už vydávat výběr, chtěli jsme, aby to za něco stálo. No a to se vlastně týká i pořadí skladeb. Tak nějak jsme to sestavili, abysme z toho sami měli pocit, že se to příjemně poslouchá, že to v nějakým bodě nezačne nudit a dá se to skutečně vydržet celý až do konce. No je otázka, kolik takovejch nadšenců se najde, co vydrží 80 minut v kuse poslouchat AVENGER.... nedělám si iluze... asi jich moc nebude haha..... Ale my z toho máme dobrej pocit a to stačí.

 

6. Je fakt, že "MCMXCII - MMXII" zní dost celistvě, právě díky znovunahrání. Šlo vám zejména o vyváženost, tak aby na jednu stranu zůstala zachována atmosféra z doby, kdy ta skladba vznikla a zároveň dostala nový zvukový kabát?

 

Honza: Ano, jak už jsem naťuknul, přesně o tohle nám šlo. Aby to vyznělo spíš jako regulerní album než jako nějaká přiblblá výběrovka. Určitou shodou náhod se nám dokonce myslim povedlo docílit zvuku, kterej je jakýmsi průměrem všech našich alb. Je tu rozhodně podobnost s Godless, s Fall... i s Shadows... i s novějšíma deskama. Mám za to, že vydání v Pařátu zprostředkovalo minimálně ¾ čtenářům vůbec první setkání s kapelou AVENGER. Chtěli jsme vydat CD, který nás představí takový jaký opravdu jsme, v roce 2012. Pokud to sám dokážu posoudit, myslim si, že se to povedlo.

 

Rámus: Přesně o ten celek šlo, znovunahrání starých songů jim neubralo na atmosféře, naopak v nich vynikla spousta věcí, který technicky tenkrát nešly udělat, anebo prostě nevyzněly. Takhle mají fans ideální možnost seznámit se s naší tvorbou z jednoho disku, co by za to metloši v Somálsku dali.

 

7. Teď už ale k novince "Bohemian Dark Metal". Podle mě jde o vaši nejlepší a nejkomplexnější nahrávku. S výborným zvukem se setkala vyzrálá nebo rovnou hotová kapela a myslím, že tentokrát se to sešlo vše jak mělo. Jak jste s drobným odstupem vy sami spokojeni se svou prací na BDM?

 

Honza: Já ti nevim. Od finálního masteru jsem to už znova neslyšel. Dva roky nekonečnýho omílání furt dokola, dokud to nebylo hotový, mi bohatě stačily.... takže poslouchat BDM ? Ne, děkuji. Ale všichni to chválí, tak je asi všechno jak má bejt. Jo a musim veřejně vyseknout poklonu Jardovi Deatherovi Bezručovi. Spolu s Rámusem dali dokupy podle mýho názoru nejdotaženější booklet, jakej kdy AVENGER měl. Digipack mám vystavenej na poličce a sjedu na něj okem celkem často, to zas jo.

 

avenger

 

8. Velký pokrok vidím hlavně po kompoziční stránce. Dávali jste si hodně záležet na tom, jak poskládat jednotlivé motivy, co zdůraznit, co naopak stáhnout, jak to vše celkově pojmout, aby vznikla rovnováha? Střídání melodií s drsností je skutečně ukázkové.

 

Honza: Díky za pochvalu. Každopádně cítim to tak, že jediný, co se při tvoření neustále mění a vyvíjí, jsou přibývající zkušenosti. Jak co se týká zvukařiny, tak co se týká ovládání hudebních nástrojů, a v neposlední řadě i co se týká osobního růstu a názorovýho/emotivního vývoje. Zbytek je od prvních dnů kapely pořád stejnej. Prostě drhnem, to co máme rádi a moc nekoukáme ani napravo, ani nalevo.

 

9. Album jste nahráli pouze ve dvou. Proč se vlastně ostatní členové na přípravě nepodíleli a jsou uváděni pouze jako live členové AVENGER?

 

Honza: V době kdy se nahrávaly bicí, jsme byli bez bubeníka, Čert ještě nebyl v kapele. Tim bylo všechno daný. Pro mě ostatně není problém nahrát škopky, nahrával jsem je na všech deskách. Kytary jsem taky víceméně „musel“ nahrát sám, protože jsem byl v době nahrávání jedinej, kdo věděl, jak se ty songy hrajou. Jsem na tom časově tak bídně, že jsme rádi, že stíháme aspoň nějakou tu zkoušku před koncertem, o tvorbě nebo zkoušení novejch válů nemůže bejt řeč. Chtěl bych si na tvorbu „v kolektivu“ udělat víc času. Momentálně máme asi zatím nejsilnější sestavu a ze společnejch jamů by mohly padat zajímavý věci.... hodně mě to láká. Ale realita je krutá. Jsem plně oddán Hellsoudu (nahrávací studio, který vlastnim) a všechno ostatní jde stranou. Takže, abych se vrátil k otázce. Hlavní důvod, proč se ostatní nepodíleli na nahrávání desky, je čas, resp. jeho nedostatek. Jako druhej fakt můžu uvést, že nahrávání o samotě mi nedělá sebemenší potíže a leckdy je to i vyloženě fajn. Vim co chci, vim jak to udělam, udělam to, když na to mám náladu a s nikým nemusím nic řešit. Diskuze v kapele o tom jakej jsem sobec máme dávno za sebou. Kluci vždycky nakonec uznaj, že to takhle funguje. A ruku na srdce, AVENGER takhle fungoval odjakživa, dneska už je to i o udržování určitýho rukopisu. Členy jsme hlavně dřív měnili dost často a ve finále musí bejt někdo, kdo dává kapele kontinuitu a ksicht. To jsme my dva s Rámusem. Určitě stojí za zmínku, že všichni kluci z kapely maj ještě svý vlastní kapely, na kterejch se dostatečně tvůrčně vyřádí, tak mi kolikrát přijde, že jim to zas až tolik ani nevadí, že si AVENGER takhle přivlastňuju.

 

10. Když se zastavím u názvu "Bohemian Dark Metal" - je v něm odkaz na původ a čím vlastně AVENGER doopravdy jsou, s kým že máme my ostatní tu čest? Bylo tohle prioritní sdělení nebo se to jméno prostě objevilo znenadání samo a neplánovaně? Já v tom vidím jasné rovnítko : BDM = AVENGER = je nám dvacet, podívejte jak se to dělá !

 

Honza: Názvů bylo víc a tenhle nám ve finále přišel nejvýstižnější. Hodně nám teďka v recenzích spílaj, že to je „velkohubý“..... že i když je to dobrej materiál, že je to „prostě jenom“ black death metal a že jako nic novýho pod sluncem. Ale já přeci nikde nikdy netvrdil, že jsem přišel s něčím originálním, novým.... s „novým stylem“ nebo něco podobnýho..... Jenom si myslim, že to jak náplň týhle desky, tak celou existenci AVENGER dost trefně vystihuje. V tomto smyslu si za tím titulem bez dizkusí stojím.

 

11. Prakticky stejně na mě působí závěrečný song "Dark Metal", jako takové shrnutí toho, čím jsou AVENGER ve své podstatě. I když po hudební stránce zas taky typický není. Jak jste pojali tuhle skladbu a co by měla vyjadřovat?

 

Honza: Víš, že tohle jsou docela těžký otázky, haha? Ten song i text vzniknuly před cca. 2 – 3 rokama a já už si pamatuju úplný hovno, co jsem jak chtěl nebo nechtěl. Prostě mi to přišlo dobrý, tak to tak zůstalo. A ty to teďka buď poslouchej a nebo hoď do popelnice.

 

Ramus: No jednoduše už bylo třeba něčím nahradit song "Kořeny zla“ a "Dark Metal" se k tomuto účelu skvěle hodí!!!!

 

12. Na albu působí hned několik hostů, z nejznámějších určitě František Štorm nebo Blackie. Pohovořte trochu na tohle téma spolupráce s pozvanými personami?

 

Honza: Předem se čtenářům omlouvám, pokud budou mít pocit, že na tohle už někde narazili, ale na tu samou otázku jsem před týdnem odpovídal pro „konkurenční“ zin. A já už se těšim do postele, takže sprostě kopíruju odpověď, sorry... Takže, voalá : „No mě by to vlastně vůbec nenapadlo Frantu kontaktovat, nedělal jsem si iluze, že by ho nějakej AVENGER moh zajímat. Ale toho času už jsem byl v poměrně čilém kontaktu s Blackiem z Cales. Líbí se mi prakticky všechno co kdy zplodil (a že toho není málo). Když jsem se dozvěděl, že sám rozjíždí studio a jeho zvuk se mi velmi líbil (KRF je neuvěřitelná bomba!), kontaktoval jsem ho s tím, jestli by mi nepomohl s produkcí desky. Tak nějak jsem měl pocit, že by to přecijenom chtělo někoho úplně zvenčí a o nikom vhodnějším nemůže být řeč. No Blackie mě dost překvapil, protože když jsem mu poslal demáče a předprodukce, napsal mi že absolutně nevidí, jak by mi mohl pomoci, že ten výsledek je dobrý už tak jak je. No když už jsme si psali, požádal jsem ho teda o hostování a byl jsem z toho fakt vedle, že mi na to kejvnul. Střih.... uběhl rok a půl..... a deska se skutečně dokončuje. Píšu teda Blackiemu, jestli ta domluva o hostování stále platí. Blackie si vzal dovolenou a osobně dorazil do Hellsoundu. A právě on přišel s nápadem, že když už pojede tu štreku na jih Čech, že bysme mohli zajet za Frantou Štormem, že mi tam taky určitě něco zazpívá. Moc se mi tomu věřit nechtělo, ale samozřejmě jsem se tomuto nápadu nebránil :-)))). Ty vole a vono to fakt klaplo. Zašli jsme v Domaníně na pivko, přespali jsme u Franty na chalupě a druhej den jsme tvořili blekmetál. Dodneska to úplně nepobírám, jak samozřejmě a hladce to všechno probíhalo. Naprosto logicky jsem Frantovi nabídnul, že kdyby někdy něco potřeboval, ať se určitě ozve. Nic jsem od toho nečekal.... No, že uběhly 3 měsíce a Franta se ozval, že by chtěl na novou desku MH moje bicí... tak z toho jsem byl už úplně v prdeli. Ale to už zabíháme jinam.

13. František přispěl také na konečnou podobu digipacku pár fotografiemi. Šlo vám o propojení klasických fotek přírody s Deatherovým designem a nenechat to např. jen na jedné kresbě? Dalo by se povědět neco k oné úvodní fotografii, jež evokuje večerní jihočeskou krajinu plnými doušky?

 

Honza: ….. opět copy/paste..... „Co se týká obalu, ten je v podstatě dílem náhody. Ty krajinky nafotil Franta Štorm, když jsme šli nalitý z domanínský hospody při už zmíněném dýchánku. Front cover je fotografie místa jen pár metrů od Františkovo chalupy. Občas prostě nepochopíš jaký věci se dějou..... dodnes si říkám že to snad ani není možný....“ - konec citátu. Jen pro úplnost nově dodávám, že obrovskou roli v tom jak digipack nakonec vypadá sehrál právě Deather, kterej trpělivě posílal nový a nový verze obalu, dokud jsme si oba s Rámusem neřekli „ty vole jo, to je vono“. Kombinace použitých podkladů vyplynula při procesu s akcentem na texty a celkový vyznění alba.


14. Oceňuji také váš přínos po lyrické stránce, jsem opravdu rád, když někdo vládne rodným jazykem natolik, že díky němu poví poutavý příběh a ne prázdnou sračku. Jak se texty na BDM rodily a dá se v nich vystopovat jistá návaznost, spojuje je něco, co by materiálu BDM dávalo ještě další rozměr?

 

Honza: Uffff ty mi dáváš. Ale správně, jen do mě, haha. Ty texty jsou hodně osobní, to by se k nim zasloužilo podotknout asi jako první. Už z toho důvodu bych se o tom daleko radši bavil s někým třeba u sklenky nějakýho příjemnýho pití, mezi čtyřma očima, takhle do éteru se mi o tom přecijenom nehovoří úplně snadno. Ale abych se úplně nevyhnul odpovědi a čtenář si z toho aspoň něco vzal..... Tak... Ano, příběh to je i není. Jednotlivý texty vycházej z konkrétních situací v mým životě, týká se to vztahů a vyrovnávání se s mou vlastní osobností. Takže ty texty spolu samozřejmě souvisí a jistou návaznost mají. Zase bych ale rozhodně netvrdil, že to je nějakej dokument.... Jsou to prostě texty, showbusiness, že (hehe), takže jsem s materiálem nakládal velmi liberálně, kam mě zrovna fantazie zavlekla. V neposlední řadě to musí bejt pořád metal, že jo a ne žádný ukňouraný fňukání... Dokud bude AVENGER fungovat, bude mít brutální texty, neumim si to představit jinak. Emoce jsou páteří života každýho z nás - co si budem povídat - a leckdy to jsou pořádný facky od osudu. Ale nesmí se člověk brát zas tak vážně. Já svoje spleeny řešim tak, že píšu temný nesmysly. Ehm, teda poutavý příběhy, abych se držel tvojí dikce, haha.

 

15. Když jsme zmiňovali F. Štorma, nedá mi to, abych se nezeptal na váš názor na poslední album "Konví" Master´s Hammer (MH) a jak hluboce vůbec ovlivnila díla této legendy samotné AVENGER?

 

Rámus: Nihilistó, oklultistó vracíš láhve (konve) na své místó?
Když mi Honza pouštěl první demoukázky z týhle desky tak jsem z toho až tak nadšenej nebyl. Po nahrání živejch bicích a přearanžování několika songů to ale dostalo kule jak sviňa a nějak ty skladby nedokážu vyhnat z hlavy. Františkovi se povedla parádní deska jen co je pravda!!!

Co se týče ovlivnění, samozřejmě jsme hluboce zasaženi jejich tvorbou, kdo by neznal Finished, The Mass, The fall of Idol a vůbec veškerou tvorbu Mistrova Kladiva!!! Třeba ale to, že máme v kapele tympány, je jednoznačnej a neoddiskutovatelnej vliv Mistrova Kladiva, to nebudem zastírat.

 

16. Bývá vám například v zahraničí často předhazována spojitost s MH a ptají se fans na tuhle bandu? Ono se asi není čemu divit, jsme holt malá zem :)...

 

Rámus: Předhazována určitě ne, jen se čas od času někdo zmíní o jakési paralele mezi námi a M.Hammer, je to pro nás samozřejmě pocta, ale nic víc bych v tom stejně nehledal. Když se na to podívám, ukaž mi ve světě kapelu co se podobá tvorbou a projevem Master´s Hammer, já o žádný nevím, oni jsou průkopníci svýho stylu!!!

 

17. Na nových MH se výrazně podílel Honza Kapák. Mohl by přidat něco málo ze svého pohledu k nahrávání a vznikání materiálu na "Konve". Jaká to pro něj byla zkušenost a jak důrazně mluvil do konečné podoby alba?

 

Honza: Zkušenost to byla příjemná, to jednoznačně. Jinak kromě toho, že v Hellsoudu pobýval po celé 3 dny sám František Štorm, tj. člověk ke kterýmu vzhlížíme od nepaměti, se vlastně nic až tak extra nedělo. Pracovní den jako každej jinej. Ozvučit bicí, nahrávat. Do podoby alba jsem prakticky nezasahoval, neberu-li v potaz několik bicích linek, který jsem musel předělat, protože Františkovo automat navrhoval něco, co nezahraju... nebo pár osobních debat, nebo mailů kde jsem uvedl co se mi líbí a co mi přijde zvláštní. Rozhodně jsem nic nediktoval nebo neurčoval, a jak dalece si František bral moje slova a názory k srdci, to ví ve finále asi jenom on sám. Musim se zpětně přiznat, že po prvotním poslechu se mi materiál, kterej jsme nahrávali, až tolik nezdál... já jsem přecijenom zaseklej na Rituálu a na demáčích jako „ty omezený bezfantazijní metalisti a satanisti“ jak o nás František s oblibou mluví. No nic. Snažil jsem se Františkovi vyhovět jak nejlíp jsem dokázal, celou dobu jsem měl na paměti, abych pokud možno nezradil odkaz Mirka Valenty, kterej nabubnoval Rituál (totální modla!). A světe div se, ono když se to všechno nahrálo, smíchalo, zmasterovalo, tak se z toho z čista jasna vyloupla skvělá deska.

 

18. Chtěl bych se dopátrat také pár informací o studiu Hellsound. Alba, která jsem měl možnost poslední dobou slyšet se můžou pochlubit rázným a silným soundem. Investuješ hodně (dle možností) do modernizace vybavení studia? Dospěla už podle tebe kvalita studia do fáze respektovaných prostor (dejme tomu) ve stř. Evropě, popř. je sound z něj vycházející už blízko vysněnému ideálu?

 

Honza: Tý vole.... no otázku jsem si přečet potřetí tak snad chápu na co se ptáš. Už jsem pomalejší takhle nad ránem, ha. Investuju v mezích možností. Výslednej sound je ale přecijenom spíš o tom, jestli zvukař ví, co jak používat a v jaký je momentálně kondici. Dobrým vybavením nikdy nic nezkazíš, to je jasný. Ale samo se stejnak nic neudělá. Mám samozřejmě vždycky radost, když někdo pochválí nějakou mojí práci, ale osobně si rozhodně nemyslím, že jsem blízko cíle. Ještě dlooouho se budu mít dost co učit a co vylepšovat. Ono i díky tomu mě ta práce pořád baví, víš....

 

avenger

 

19. Práce v Hellsoundu znamená velkou časovou vytíženost. Musel jsi rušit nějaké slíbené zakázky kvůli nové desce AVENGER nebo jste se vždy nějak vešli...?

 

Honza: Za celou éru Hellsoundu bys napočítal s bídou na prstech jedný ruky, že jsem někdy odvolal smluvený termín. Když si něco domluvim, tak to platí. Naštěstí zdravotně zatím celkem držim v pohodě a i ostatní průsery se mi vyhybaj, takže v drtivý většině jsem opravdu k dispozici podle předchozí domluvy. AVENGER se točil 2 roky.... moje vlastní deska musela počkat, točil jsem, když jsem měl volno, nebo když mi nějaká kapela nahrávání odřekla sama.

 

20. Dalo by se na tomto místě poodkrýt a prozradit něco z plánů Hellsoundu na tento rok? Kdo zajímavý se ve studiu letos objeví, kdo má tzv. zabookováno?

 

Honza: Tak toho je strašná kopice. Momentálně obsazuju květen 2013, takže do tý doby se toho u mě vystřídá opravdu hodně. Počkejte si a uvidíte / uslyšíte sami.

 

21. Vrátil bych se mmj. taky k pořádání Hell festů. Proběhlo tuším pět ročníků a myslím, že lidi na ně vzpomínají velice rádi. Bylo důvodem ukončení činnosti spojení tenkrát vzniklých problémů - areál, zbytečná agresivita fans...? Jak na festy vzpomínáte a na co z jejich minulosti jste nejvíce hrdí?

 

Rámus: Pokud máš na mysli OPEN HELL FEST tak těch bylo celkem 8 ročníků a byla to velká švanda, minimálně ze začátku. Postupem času to přecházelo v boj s rozpočtem festivalu a v posledních ročnících se objevily taky problémy s „fans“, s areálem, neshody v organizačním týmu, až to v roce 2005 dospělo k zániku festivalu. Celkově na to ale vzpomínám rád, bylo to překrásný období, poznali jsme spousty přátel, mnoho zajímavejch kapel ze světa jsme měli tu čest uvítat ve Volyni, fakt paráda. V dnešní době už ale není šance na to navázat, ty doby jsou nenávratně pryč, díky všem za veškerou podporu nejen v dobách OHF!!!

 

22. Kdybych měl zmínit vlastní pocit z AVENGER, byla by to trojice termínů - oddanost, zanícenost a cesta. Změnil se podle za ty roky nějak výrazně váš celkový postoj ke kapele. Je stále jednou ze životních priorit, nehledě na věk a rodinné povinnosti?

 

Rámus: AVENGER je stále jednou z priorit, už ale pro mě není ten nejdůležitější, berem to už trochu jinak, stále ale zodpovědně jak se sluší a patří!!!

Honza: Já to mam všechno naprosto jasný.... Hellsound.... a to málo času co zbyde spolyká Avenger.....

 

23. Když vezmeme těch dvacet let kapely, tak kdy bylo nejhůř a je naopak právě doba kolem aktuálního BDM jednou z těch pozitivnějších?

 

Rámus: Nejhůř bylo v době kolem odchodu Honzy a pozastavením činnosti kapely. Období věčného hledání spoluhráčů nikdy nebylo tak hrozný jako nečinnost. Co se týče dneška, tak je to určitě fajn období, deska se povedla, dokonce se i prodává a v létě snad budou i elpíčka. Prostě železo se musí kout dokud je žhavý!!!

 

24. Pokud se nepletu, zůstáváte věrni životu na Šumavě nebo v její těsné blízkosti. Jak se díváte na význam rodného kraje, jeho dopad na jednotlivce, ovlivnění regionem, kde člověk vyrostl? Dokázali byste žít delší dobu na jiném místě nebo jste svým způsobem fixovaní a malé město v horách? Jaký je život na Šumavě?

 

Honza: Hochu tady je tak krásně, že není co řešit. Jak stárnu, tak zarůstam do rodný hlíny víc a víc. Ne, že bych se nepodíval do světa, to zas já rád, cestování mě i celkem baví. Ale doma je doma a Šumava je jenom jedna.

 

Rámus: Šumava je překrásnej kout naší země, stačí je otevřít duši a nechat se pohltit její atmosférou, úžasný místo pro život. A jestli bych dokázal žít někde jinde, asi jo, ale určitě ne ve městě v nějaký šílený aglomeraci plný lidí, stresu a chaosu.

 

25. S novým albem jste se vrátili k Deathgasm records a ukončili spolupráci s Grom. Co vás k tomu vedlo za důvody? Dá se práce těchto menších labelů porovnat, ať už komunikací s kapelou či její propagací?

 

Honza: My jsme od Deathgasm nikdy neodešli. Jen jsme s předchozí deskou zkusili takovej v podstatě experiment a sice mít labely dva, jeden pro Evropu a jeden pro Ameriku. Slibovali jsme si od toho, že se každej label bude víc soustředit na svý teritorium a v důsledku na tom kapela bude líp. Jak se brzy ukázalo, nebyl to úplně šťastnej nápad, dnešní trh s muzikou je tak posranej, že i bez nějakých teritoriálních omezení vydavatel prakticky vykonává charitu. Milanovi z Grom jsme poděkovali.... no popravdě i nějaký malý přestřelky byly.... ale to už je všechno za náma. S Milanem jsem dál v čilém kontaktu, patří mezi mý nejbližší přátele.... no a na BDM se podílí jen ten silnější z dvou našich předchozích labelů, tj. Deathgasm. S nimi spolupracujeme od druhý desky a čim dýl spolu děláme, tim víc začínám nabývat dojmu, že dokud bude AVENGER a Deathgasm fungovat a bude tu stále oboustranná sympatie k aktuálním počinům.... nebude co řešit a prostě zůstane u zaběhnutýho modelu. Evan March (majitel Deathgasm) je neuvěřitelně férovej a pohodovej týpek a podle všeho musí mít Avenger fakt kurevsky rád. Za ty roky už víme co od sebe navzájem čekat. Co víc si přát....

 

26. Chystáte se v létě na open air festivaly, popř. jednáte o podzimním klubovém tour (nejen u nás)?

 

Honza: Hellsound vládne!


Ramus: Něco je domluveno na léto, moc toho ale není díky Honzovo vytíženosti. Na podzim bysme ale chtěli někam na „výlety“, uvidíme co nakonec klapne.

 

27. Už vás nebudu dále trápit. Bylo mi ctí. Popřeji vám hodně pevných nervů, štěstí a ještě více respektu od vašeho okolí. BDM si jej bezesporu zaslouží. Chuť smrti, pach masa, stopy krve navěky! Zdar!

 

Díky i Tobě za fajn rozhovor, pokud byste měli zájem o cokoli s logem AVENGER nenechte si nás ujít na pár festivalech anebo pište, mailujte, volejte.

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky