Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Richard Medina a Fall of Empyrean

Richard Medina a Fall of EmpyreanSnažím se popsat, čím lidé prochází ve svém životě.

Jirka D.1.10.2011
Kapela Fall Of Empyrean rozhodně nepatří mezi ctitele všeho módního a nového. Svou hudbou se dokázala navrátit do první poloviny 90. let, kdy doom / death metal zažíval zlatý věk a kapely jako Paradise Lost, My Dying Bride či Anathema vydávaly dnes již zcela kultovní nahrávky. Předmětem rozhovoru byla celkem logicky zatím poslední deska vydaná v roce 2010 a nazvaná A Life Spent Dying, na kterou by měla v roce následujícím navázat nahrávka další, ovšem probrali jsme se i hudební scénou ve Státech či inspiracemi, ze kterých zpěvák Richard Medina čerpá nápady pro své texty.

Ahoj Richarde, na úvod rozhovoru Tě požádám o krátké představení kapely, přece jenom mám pocit, že se o FOE v Česku ještě moc neví.

 

Fall Of Empyrean začali fungovat ke konci roku 2000, zakládajícím člověkem byl Justin Burning. Kapela za svou existenci vydala jedno EP (demo), tři velká alba, rovněž se podílela na několika split CD a kompilacích a nějaké rozhovory a recenze se vyskytly takřka po celém světě. Během let došlo několikrát k personálním obměnám, zakládající člen Justin je vlastně jediný, který pamatuje úplné počátky. Nynější line-up je následující: Richard Medina – zpěv (od r. 2001), Justin Burning - kytara (2000), Dan Sobeck - baskytara (2001), Kevin Leeds – klávesy (2004), Ron Clark – kytara (2008), a náš poslední člen Sage Johnson - bicí (2010).

 

Podnětem k dnešnímu povídání se stala vaše poslední deska, která vyšla loni u německého vydavatelství Grau records. Přesto jsem se dočetl, že hudba byla nahrána už v roce 2007. Co bylo příčinou tak dlouhé prodlevy mezi nahráváním a vydáním?

 

Popravdě, když jsme dokončili nahrávání, neměli jsme dost peněz, abychom album vydali ve vlastní režii a tak jsme se rozhodli vyhledat nějaký label, undergroundový nebo velký, který by nám jej pomohl vydat. Dostali jsme pár nabídek od nějakých opravdu malých labelů, řízených jedním člověkem, ale touto cestou jsme šli dříve a tentokrát jsme chtěli někoho většího. A to se nestalo až do roku 2009, kdy jsme dostali nabídku od Grau records. A teprve v roce 2010, kdy byl prostor v edičním plánu, vyšla naše deska. Takže to byl hlavní důvod tohoto zpoždění, a i když jsme si přáli, aby album vyšlo dříve, nakonec jsme šťastní, že se nakonec vydalo.

 

Jak se vůbec ocitne kapela ze Států pod malým, řekněme undergroundovým labelem z Německa?

 

Podepsat smlouvu s nějakým labelem tady ve Státech, když jsi kapela hrající death / doom metal, je dost těžké. Tahle scéna tu v podstatě neexistuje a pokud nehraješ nějaký populární žánr metalu, najít nějaký label je problém. Z toho důvodu jsme se zkusili obrátit na nějaké vydavatele v Evropě, kteří jsou podobnému žánru více nakloněni a byli jsme šťastní, když nás jeden z našich fanoušků doporučil svému známému u Grau. To vedlo k podpisu smlouvy právě u tohoto vydavatele, což je určitě dobrá zpráva pro naše fanoušky z Evropy.

 

Rovněž jsem se dočetl, že máte podepsanou smlouvu na čtyři alba, takže u Grau rec. by vám měla vyjít ještě tři. To stále platí? Už se rýsuje termín vydání další desky?

 

Přesně tak, podle smlouvy nám zbývají ještě tři alba a doufáme, že se nám vše podaří realizovat během několika nejbližších let. V této chvíli máme hotovou asi polovinu z chystaného druhého alba a rádi bychom jej dokončili příští rok. Věnujeme mu trochu více času a doufáme, že se oproti minulosti zase posuneme vpřed.

 

Mají fanoušci očekávat nějakou proměnu oproti „A Life Spent Dying“ nebo se držíte zaběhnutých pravidel? Máte třeba vytipované nějaké momenty, které byste chtěli udělat lépe nebo jinak než dřív?

 

Tak samozřejmě, že se i v budoucnu se budeme držet určitých pravidel, stále se budeme pohybovat v death / doom metalu, ale rovněž se snažíme některé věci zlepšovat a měnit, aby naše hudba zněla aktuálně. Nějaké změny jsme provedli i na našem posledním albu „A Life Spent Dying“ oproti předchozí nahrávce „A Darkness Remembered“, vložili jsme akustické skladby, napsali více rychlejších pasáží a dokonce udělali jeden zcela death metalový song s Catharsis. Vždycky se snažíme dělat věci jinak, ale vždy ve jménu death / doom. Jedna z věcí, na které chceme opravdu zapracovat, je produkce. Budeme se snažit dát našim fanouškům ten nejlepší zvuk.

 

Už jsme zmínili doom / death metal, což je žánr, který tady v Evropě byl na vrcholu tak před patnácti dvaceti lety a nyní spíš přežívá na okraji zájmu fanoušků. Jak si stojí tato scéna ve Státech? Přiznám se, že kapely zaměřené na tento hudební styl fungující v USA snad ani neznám. :-)

 

Odpověď jsem v podstatě naznačil už dříve, tenhle žánr v US prakticky neexistuje a nikdy ani neexistoval. Všechno je více agresivní, fanoušci mají rádi brutal death metal, grindcore, black metal a pokud poslouchají něco jako doom metal, jedná se nejvíc o sludge doom (kapely jako Zoroaster, Sourvein, YOB apod.) a drone doom. Našel bys tady pár roztroušených kapel hrající death / doom, ty ale nemají nikde žádnou smlouvu a jediná, kterou znám a která je někde upsaná, je Daylight Dies. Možná bych mohl zmínit ještě Agalloch, ale ti teď hrají spíše progresivní black. A potom ještě Morgion z Los Angeles, California, ale ti už se před časem rozpadli. Sami vnímáme, jak popularita muziky death / doom upadá, dokonce i v Evropě, což je smutné, protože to je skvělá hudba. Ale budeme pokračovat v tom, co děláme, protože to máme opravdu rádi.

 

Nebylo by v dnešní době pohodlnější vydat se cestou jiného žánru? Nebo se prostě jedná o Tvoje vnitřní přesvědčení a hudební projev ve stylu doomu Ti maximálně vyhovuje?

 

Je to přesně tak, určitě se nechystáme zbohatnout muzikou, kterou hrajeme. Nikdy jsme nejeli velká tour, neprodáváme tuny alb, ale jak už jsem říkal dříve, děláme to z nadšení pro tuto hudbu. Vyrůstali jsme na ní a jsme přesvědčeni, že nikdy úplně neumře i přes dnešní nedostatek popularity. Stále se najdou lidé, kteří chtějí takovou hudbu a to nám stačí. A možná jednoho dne lidé pochopí, že tohle je kvalitní muzika a má cenu ji poslouchat.

 

S tímhle hudebním žánrem se pojí ne moc pozitivní texty. Prozradíš, o čem jsou ty na posledním albu a kdo se podílí na jejich skládání?

 

Všechny texty jsem napsal já, snad až na pár skladeb z našeho dema, které byly napsány dřív, než jsem přišel ke kapele. A o čem jsou? Snažím se do textů vložit lidský základ, snažím se popsat, čím lidé prochází ve svém životě, namísto psaní o mýtech, legendách a dalších smyšlených námětech. Občas se mě lidé ptají, kde nacházím inspiraci a velmi často je to z každodenních zpráv, máloco je tak depresivní. Jsou založeny na kruté depresi, sebevraždách, beznaději, vraždách, sebepoškozování a tak podobně. To jsou věci, kterými si lidé prochází a nebo znají někoho takového. Některých lidí se to přímo týká a já jim chci ukázat, že jsou tu i tací, kteří jim rozumí.

 

Vychází tematika textů z nějakých Tvých konkrétních zážitků a Tvého pohledu na svět nebo je v tom něco jiného?

 

Na zkušenostech z mého vlastního života texty rozhodně nestavím, texty jsou trochu drsnější, než čím jsem si prošel já. Ale jak jsem zmínil v předchozí otázce, vycházejí z reálných životních situací a z toho, čím si lidé skutečně ve svém životě prošli. Jak jsem uvedl, stačí mi sledovat zprávy nebo číst noviny a v podstatě dostávám všechnu potřebnou inspiraci. V tomhle světě se děje tolik smutných věcí, že určitě nepotřebuješ cokoliv vymýšlet nebo psát smyšlené příběhy, všechna inspirace může být nalezena za tvými dveřmi.

 

Četl jsem o vás, že máte za sebou koncertování na vícero kontinentech, takže určitě můžeš srovnávat. Kde se vám hrálo nejlíp a jací jsou kde fanoušci?

 

Řekl bych, že ode dne, kdy jsme začali fungovat, byla naše největší základna fanoušků v Rusku (ať už z jakéhokoliv důvodu). Nejvíc potom v počátcích, kdy jsme dostávali velké množství recenzí a rozhovorů právě odtud. Jsou skvělí. Rovněž musím zmínit fanoušky z Koreje, východní Evropy a Austrálie, kteří jsou rovněž skvělí, všude tam jsme s nimi byli v kontaktu. Teď v rámci smlouvy s Grau records se stáváme více známými v Evropě, dokonce i v naší zemi a jsme hodně potěšení, že je o nás slyšet i v dalších zemích z celého světa a že se základna fanoušků rozrůstá.

 

Napadá Tě nějaký moment z živého hraní, který bys nejraději vymazal a navždy zapomenul? A naopak – nějaký pozitivní zážitek, na který nezapomeneš nikdy?

 

Jasně, je tu jeden koncert, který bych s chutí vymazal a zapomenul, koncert, kde jsme přestali hrát jednu skladbu a začali ji od začátku znovu – kardinální hřích jakéhokoliv živého hraní. Já osobně hraju už v různých kapelách 20 let a bylo to poprvé a naposled, kdy se stalo něco podobného. Normálně se dá něco podobného zvládnout, ale tenkrát jsme to prostě zastavili. Byla to chyba našeho předchozího bubeníka, který hrál něco naprosto jiného a prostě jsme to nezvládli. Naštěstí to bylo v první minutě skladby, ale prostě nemůžeš přestat hrát. Nikdy už nechci prožít něco podobného.

 

Nejlepší zážitek přišel po vydání „A Life Spent Dying“, kdy jsme udělali koncert v rodném městě. Celou show jsme si domluvili sami, vlastní promo a stala se z toho nejúspěšnější show, kterou jsme kdy hráli. Došlo více jako 250 lidí a vydělalo se $1600. Zaplatili jsme všechny náklady, zaplatili jsme kapelám, které nám předskakovaly a zbylo asi $1000 pro nás, byla to velká noc!

 

Teď trochu odbočím od muziky – sleduješ politické a ekonomické dění ve Státech? Do Evropy prosakují informace o krachující ekonomice a vlastně nikdo neví, co můžeme v nejbližší době čekat...

 

Politiky vůbec nesleduju, oni mají v naší zemi svůj vlastní program a ostatní lidi odměňují jen velice vzácně. Ale ano, ekonomická situace tady ve Státech se vyvíjí špatně. Spousta lidí ztratila svou práci, domov, podnikání a to včetně mě. Byl jsem bez práce asi dva roky a dokonce jsem ani nemohl dávat rozhovory, byl to pěknej srab. Dokonce svalujeme vinu na média a v lidech vzrůstá strach. Oni slyší o ekonomickém krachu a jak jsou ve špatné situaci, nechtějí utrácet žádné peníze, což má za následek zhoršení toho všeho. Hlavní tlak v této zemi byl na střední třídu a výsledek jsou bohatí nebo chudí, mezi tím toho není moc. Ale věci se mění k lepšímu, očekáváme to, jen musíme přestat poslouchat média a politiky a musíme vzít znovu život do svých rukou. To je to krásné na této zemi, vláda stojí mimo naše životy, jsme ponecháni sami sobě a není tu nikoho, kdo by nám pomohl. Můžeme se stát bohatými i chudými tak, jak sami chceme, vše záleží na naší akčnosti a na tom, jak sami uděláme svůj život lepší nebo horší, sami řídíme svůj osud. Nikdo tě tu nelituje, když jsi chudý a žiješ na ulici, protože sis tuhle cestu zvolil sám.

 

Dokážeš odhadnout, jak se bude celá tahle krize „západní“ společnosti vyvíjet? Čekáš nějaké velké změny, třeba i ve spojitosti s rokem 2012?

 

Tak budoucnost rozhodně odhadnout nedokážu, to závisí na spoustě věcí. V tomhle směru bych řešil jen malé věci, začal je směřovat zpátky na cestu. Však víš, jak se říká, že se věci zhoršují před tím, než se začnou zlepšovat. Naštěstí jsme viděli to nejhorší, takže teď se věci začnou lepšit. Jakkoliv je teď špatná ekonomika, není tak špatná, jako byla před dvěma lety, takže věci se pomale mění k lepšímu a byl by to opravdu ideál, kdyby byly zpátky v kolejích na konci roku 2012. Budeme v to doufat.

 

 

Věříš vůbec na nějaké podobné předpovědi, konce světa a podobné věci? S Tvým žánrovým záběrem by to možná šlo dohromady :-)

 

Ne, to skutečně nevěřím. Na teorie o konci světa bych toho moc nevsadil. Vím, že se předpokládá konec světa s koncem roku 2012, protože tehdy končí Mayský kalendář, ale tomu prostě nevěřím. Je to otázka „lidského faktoru“, nejsme neomylní, všichni děláme chyby a neznáme odpovědi na všechny otázky a tak si myslím, že nikdo neví, kdy s skončí svět. Myslím, že se to určitě může stát, ale já věřím, že všechno živé na této planetě má před sebou dlouhou cestu, než vše dospěje do konce.

 

Když to vezmeš všechno dohromady, co je pro Tebe teď největší prioritou do blízké budoucnosti?

 

Právě teď budeme pokračovat v práci na novém albu, věnujeme mu náš čas a uděláme jej nejlíp, jak dovedeme a doufáme, že vyjde v roce 2012. Nechystáme teď žádná živá vystoupení, ani pro nejbližší budoucnost a veškeré úsilí věnujeme nové desce. My všichni máme i další projekty, na kterých pracujeme a které nám zabírají část našeho času, ale uděláme maximum, abychom udrželi Fall Of Empyrean vchodu a death / doom naživu.

 

Richarde, díky moc za rozhovor. Doufejme, že všechno nějak přečkáme :-)

 

Rádi bychom ti poděkovali za rozhovor a za podporu, to se cení! Počítáme s tebou v budoucnu s následujícími deskami. Jinak určitě tyhle časy přežijeme a staneme se silnějšími jedinci. A úplně na závěr, pro naše fanoušky – vy jste důvod, proč tohle všechno děláme, zasloužíte uznání a vždycky o vás rádi uslyšíme, díky!

 

 

...::ENGLISH VERSION::...

 

Hey Richard, at first I ask you for short introducing of your band. I have a feeling, that FOE isn’t known so well in the Czech.

 

Fall of Empyrean started in late 2000, by founding member Justin Burning, releasing a demo EP, three albums, as well as taking part in a split cd and several compilations, and have been reviewed and interviewed by different sources all of over the world. Throughout the years the band has had several line-up changes, founding member Justin being the only original from the very first line-up, but now stands as follows: Richard Medina-Vocals (2001-present), Justin Burning-Guitar (2000-present), Dan Sobeck-Bass (2001-present), Kevin Leeds-Keyboard (2004-present), Ron Clark-Guitar (2008-present), and our most recent member, Sage Johnson-Drums (2010-present).

 

The point of today’s interview is your last record, that was released last year by Germany label Grau records. I read that the music was record in year 2007. What was the reason of long time between recording and releasing?

 

Well, at the time we finished recording, we didn’t have the finances to release the album ourselves, so we set out to find a label, underground or major, that would help us release it. We did get a few offers from some really small, one man operation type labels, but we had gone that route before and wanted a more extensive release for this one. And, it wasn’t until 2009 that we got the offer from Grau, but even then, they had their own delays and were not able to release it until 2010. So that was the main reason for the delay, we wish we could of had it out earlier, but were just happy that it was finally released.

 

How did it happen, that the band from the USA has signed a deal with Germany underground label?

 

For those who are not familiar with the popular style of metal here in the US, it is definitely not death/doom, the style of metal that we play is basically non-existent in this country, so there are not any labels here in the US that would sign a death/doom band. For that reason, we had to try European labels, which are more familiar with our style, and were lucky that one of our fans was good friends with the head of Grau Records and recommended that they sign us. That basically lead to our record deal with Grau, which is a good thing since most of our fan base is in Europe.

 

Also I read, that you have signed four-album deal with Grau rec. So there are three albums remaining :-) Is it still true? Can you tell me some information about another record?

 

Yes, there are still three albums remaining in the deal and we hope to complete the deal in the next few years. Right now we are about halfway done with the next album and should have it completed within the next year. We are taking a little more time on this one, hoping that we can really improve on what we have done in the past.

 

Can the fans expect any changes against the album A life spent dying or you are going to “keep rules”? Do you think about anything (any special details), that you want to do better or otherwise than before?

 

Of course, we are going to keep some rules, as they apply to death/doom, but we are always looking to improve and change things up to keep the music fresh. We changed things up on ‘A Life Spent Dying’ from what we did on our second album ‘A Darkness Remembered’, we added acoustic songs and wrote more up tempo parts, even doing a full on death metal song with Catharsis. So we are always looking to do something different, all along staying true to death/doom. One thing we really want, is to really improve on the production, that is something we always want to improve on, to give the fans the best sound possible.

 

FOE are playing doom / death metal, that’s the genre that was on top in Europe about fifteen of twenty years ago and today’s is “dying” on verge of fans interest. What is the situation in the USA? I have to write, that I don’t know any band playing this music in the States :-)

 

As I had answered in a previous question, death/doom is non-existent in the US, and really always has been. Everything is more aggressive out here, people love brutal death metal, grindcore, black metal, and if they listen to any style of doom, it is more sludge doom, i.e. Zoroaster, Sourvein, YOB, etc, and drone doom. There are a few scattered unsigned death/doom bands around, but the only other signed death/doom band that I know of here is Daylight Dies. Agalloch used to be a little more death/doom sounding, but are much more progressive black metal now. Morgion also used to be a great death/doom band from Los Angeles, California, but have been broken up for a while. We do realize that the popularity of death/doom is dying, even in Europe, which is sad, it is such great music, but we continue just for the love of the music.

 

I think there is a more comfortable way to make “most popular” music in other genre. But I think that “doom-way” is about your thinking, conviction and this way is the best for You. That’s right???

 

Yes, that is definitely true, we are certainly not going to get rich playing this style of music. We will never get huge tours or sell a ton of albums, but as I had said before, we do it for the love of the music, this is the music we grew up on and we want to make sure that is does not completely die out, despite the lack of popularity. As long as there are still people wanting to listen, that is good enough for us, and hopefully, one day, people will realize that this is still quality music and worth listening to.

 

I think that not so positive lyrics are joined with this genre. Can you write what are the lyrics about? And who is responsible for them?

 

I actually write all of the lyrics, aside from a couple songs off of our demo, which were written before I joined the band. As for what they are about, I do my best to give them a personal touch, try and describe what people actually go through in life, rather than basing them on myth, legend, and other fictional topics. People ask where I get my inspiration from, and oddly enough, I get it from the news, is there anything more depressing than the news. They are based on feelings of severe depression, suicide, hopelessness, murder/suicide, self-mutilation, etc, things that people actually go through in life, or knowing someone that goes through those things. There are some people that can relate, so I like to show them that there are those that understand.

 

 

 

Do you look for the themes of the lyrics in your own life, your experiences or in your meaning of the world? Or there is any other reason?

 

I definitely don’t base the lyrics on my own life or experiences, the lyrics are little more severe than what I actually go through, but as I mentioned in the previous question, they are based on real life situations and what some people actually go through in life. Like I said, I can watch the news or read the paper and get all my inspiration from there, there are so many sad things that go on in this world, you certainly don’t have to make things up or write fictional stories, all of your inspiration can be found right outside your door.

 

I read that the band has gained around the world, so you can make a comparison. Where it is the best and what are the fans around the world?

 

Since the day we started, I would say our biggest fan base has been from Russia, for whatever reason, especially in the early days, we always heard from our fans there and really started getting a lot of our reviews and interviews from there. They have been great to us. From there, I would say that Korea, Eastern Europe, and Australia have been very good to us as well, these are all of the places we have a lot of contact with. But with the Grau record deal, we are becoming a lot more known in Europe, even in our own country, and we are really excited to be hearing from a lot more countries all over the world, it really seemed to expand our fan base.

 

Can you remember some moment from your concert that you want to delete and forget forever? And some positive moment you can never forget?

 

YES, definitely, the concert I would love to delete and forget about is the concert where we had to stop a song and start it over again, the cardinal sin of any live performance. I have been playing in bands for 20 years now and that was the one and only time it happened, normally you can recover and make it through, but there was no recovering here and we had to stop. It was a mistake on the part of our old drummer, he was playing something completely different and we just couldn’t get back on track. Luckily, it was in the first minute of the song, but still, you just cant stop, I never want that to happen again. As for the most positive moment, that came recently at our ‘A Life Spent Dying’ cd release show here in our hometown. We put the show together and promoted it ourselves, and it turned out to be the most successful show we have ever played, we had about 250+ people there and made about $1600. We were able to pay all of our expenses, pay all of the bands that opened for us, and still had almost $1000 for us personally, it was such a great night!

 

So and now some other question – do you follow the political and economic situation in the USA? We (in the Europe) can hear about big crash of USA economy and nobody knows what we can expect in the future...

 

I really don’t follow politics in any way, politicians in any country have their own agenda and it rarely benefits the people, but yes, the economic situation here in the US is in bad shape. A lot of people have lost their jobs, homes, and businesses, including myself. I was out of a job for about two years and couldn’t even get interviews, it has just been a big mess. We really blame it on the media and the fear it instills in the people here, they hear about an economic crash and how we are in bad shape, then they don’t want to go spend any money, which has a trickle effect and makes everything that much worse. It really has affected the middle class in this country, either your rich or poor, there isn’t much in between anymore. But, things will get better, we expect it to, we just need to stop listening to the media and politicians and take charge of our lives again. That’s the beauty of living here, the government stays out of our lives, we are left to fend for ourselves and no one is here to help us, we can become as poor or as rich as we want to, it is based on our own actions and what we do to make our own lives better or worse, we control our own destinies. No one here feels sorry for you if you are poor or living on the street, because you made yourself that way.

 

 

Can you estimate the future of the crisis of “west” population (I mean the Europe and the USA)? Do you expect some big changes in 2012?

 

I really cant estimate the future, a lot of different things depend on it, but I would settle for small changes at this point, just to start getting things back on track. You know how the saying goes, things have to get worse before they get better, so hopefully we have seen the worst of it and things will start getting better. As bad as the economy is here, it is not as bad as it was a year or two ago, so things are slowly getting better and it would be ideal to be back on track by the end of 2012. We will hope for that.

 

Do you believe this forecasts, ends of the world and things like that? I think there are a lot of common things with doom metal there :-)

 

No, not really, I don’t put a lot of stock into the end of the world theories. I know the end of the world is supposed to come towards the end of 2012 because that is when the Mayan calendar ends, but I really don’t believe that. The thing about humans, we are not perfect, we all make mistakes, and we don’t have the answers to all of the questions, so I don’t think anyone knows when the end of the world will come. I mean, it certainly can happen, but I believe everyone living on the earth right now will be long gone when the world comes to an end.

 

OK. Can you tell me your priorities for the near future? What will you do, what is important for you and so...

 

Right now, we will continue working on the new album, taking our time to make it the best we can, and hopefully we can release it in 2012. No shows in the near future, at least for now, we want to put all of our efforts into the new album. We all have other projects we are working on now, so that takes a bit of our time, but we will do our best to keep Fall of
Empyrean going and keep death/doom alive.

 

Richard, thanks a lot for an interview. I hope we survive these times :-)

 

We would like to thank you so much for the interview and for your support, it is greatly appreciated! We look forward to working with you in the future for our upcoming releases. Yes, we will survive these times and will become stronger individuals in doing so. And finally, to all of the fans, you are the reason we keep going, we really appreciate you and always love hearing from you, thank you guys!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky