Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Tomáš a Nahum

Tomáš a NahumŽijeme ve společnosti, kde je mnoho vlivů, spousta informací, názorů...

Jirka D.4.7.2012
Nahum. Jméno, které v těchto dnech víří vody českého hudebního undergroundu a které se pozvolna začíná objevovat v přehrávačích nejednoho fanouška tvrdé muziky. Původ toho všeho se jmenuje „The Gates Are Open“, což je debutní album vydané v polovině března letošního roku. O něm, ale i o dalších událostech spojených s kapelou jsme si povídali s kytaristou Tomášem.

Zdarec Tome, zmínil jsem v úvodu vaši debutní desku, ale zatajil jsem, že jste si ji vydali sami a vlastními silami si taky zajišťujete její promo. Co všechno jste učinili nebo chystáte učinit pro její propagaci?

 

Nazdar! Ano, v momentě, kdy jsme desku natočili, bylo vydání vlastními silami jedinou možnou volbou. Radosti i starosti s promem jsme tím pádem také vzali na sebe. Musíš vzít v úvahu, že pro naprostou většinu scény jsme dosud byli úplně neznámým jménem. Třetinu cd jsme proto vyhradili na propagaci; obesílali jsme značnou část magazínů, festivalů a jiných subjektů. Je to fakt nálož, ještě jsme nestihli úplně všecko, co jsme si v tomto naplánovali. Nicméně už teď se vynaložená námaha začíná postupně vracet. Je to pro nás škola, kdy se člověk učí, co napříště udělat lépe, co příště vynechat, nebo naopak nepodcenit, správně načasovat. Pokud ti promo dělá firma, je to o něčem úplně jiném, takhle jsme si museli nejprve sednout a dát dokupy desítky a desítky kontaktů. V současnosti se rozhlížíme po dalších možnostech propagace jako např. videoklip či vydatnější dávka koncertů.

 

Jak moc dobře nebo, řekněme, účinně v tomto ohledu fungují sociální sítě? V Česku je hodně populární Bandzone – myslíš, že třeba týdenní pobyt na pozici „kapela týdne“ pomůže danému interpretovi mezi lid?

 

Je to rozhodně pomoc. Má to však svoje plusy i mínusy. V krátké době můžeš oslovit strašnou spoustu lidí. Na druhou stranu lidé informace zběžně přelétnou, rychle zapomenou; hůře se buduje silnější vztah s fandy. Oproti tomu si ještě teď pamatuju, když mi před 15 lety přišla ze zámoří demokazeta jedné deathmetalové bandy - dodnes mám schovanou tu poštovní obálku... Ten pocit prostě nemůžeš srovnat. Je jiná doba, ale jak už jsem řekl, má to i svoje klady. Sami jsme měli promo pozici „kapela týdne“ na Bandzone a určitě to pomohlo. Lidé na náš profil chodili daleko víc a hlavně poslouchali, což je pro nás důležité. Návštěvnost se zvedla ve stovkách, přibylo několik desítek fandů. Srovnání ale s jinou formou reklamy zatím nemáme.

 

Jak vůbec Ty, jako fanoušek hudby, vybíráš a hledáš zajímavé kapely?

 

Dobrá otázka. Sám vybírám převážně z médií, nebo na základě doporučení... Občas něco přečtu, vidím plakát, zajdu na koncert, prostě se pohybuju kolem scény a když mne něco zaujme, „čeknu“ to. Řidčeji dělám řízený lov; to se pak výhradně orientuju na svůj oblíbený thrash metal v kterémkoliv online seznamu kapel...

 

Vrátím se ale k aktuálnímu albu. Už tu zaznělo, že jeho název zní „The Gates Are Open“, tedy „brány jsou otevřeny“. Jaké brány? Odkud? Kam? :-)

 

To je otevřené :-) Pro mne osobně to má mnoho významů. Jednak náš vstup na scénu debutovým albem. Pak ale také – a to se dostáváme k samotnému obsahu alba – se může jednat o nezadržitelný příchod něčeho velkého, zásadního, těžkého. Kam směřuje naše civilizace? Zdá se, že jedinec má čím dál tím menší možnost to nějak ovlivnit. Pak přichází něco, čemu nemůžeš zabránit. Apokalypsa? Přesto jsme ale ve své podstatě svobodní jedinci, nebo alespoň je v nás touha a určitý potenciál jimi být, takže je to otevřené...

 

Můžeš to ale úplně obrátit a ptát se, čemu se otevíráš ty, co absorbuješ. Žijeme ve společnosti, kde je mnoho vlivů, spousta informací, názorů... Co z toho přebírám, aniž bych se nad tím zamyslel? Nejsem produktem společnosti? Obětí systému? Můžeš si klást spoustu otázek. A to je, myslím, dobře.

 

Ta temná postava na obálce s tím má něco společného? Souvisí nějak s názvem kapely  Nahum (jméno starověkého proroka)?

 

Ta temná postava je naše (dobře, grafikova :-) ) stylizace postavy apokalyptického proroka Nahuma. Sám ji nepřináší, ale přichází ji zvěstovat. V takovém okamžiku najednou vzhlédneš s respektem nejen k vlastnímu životu, ale i  k tomu, co jej přesahuje. Je to hraniční moment, kdy mohou povstat doposud odepisovaní...

 

Pokud mi při hledání něco neuniklo, je tohle vaše úplně první deska a kromě jednoho demáčku i vaše první nahrávací zkušenost. Jak a kde to celé proběhlo?

 

Celé se to semlelo ve studiu Mroš u nás v Ostravě, které jsme si na doporučení vybrali. To demíčko, které zmiňuješ, vzniklo na zkušebně, takže do studia jsme šli jako úplní zelenáči. Nicméně samotné natáčení proběhlo až podivuhodně hladce. I s odstupem můžu říct, že to byla jedna z našich nejlepších hudebních zkušeností, užili jsme si to! Už teď se máme na co těšit, pokud se nám podaří znovu jej navštívit.

 

V dnešní době spousta menších kapel tvoří jen nahrávky délky EP, což je asi dáno i finanční stránkou věci. Neřešili jste i tuhle variantu? Nebo ten tvůrčí přetlak byl ve vás tak velký a financí dost, že velká deska byla jedinou možnou variantou?

 

Řešili jsme spoustu variant. Avšak jedinou věcí, kterou jsme si byli dopředu jisti, bylo, že něco chceme nahrát a že chceme kvalitní zvuk. Podle našich finančních možností jsme si tedy rezervovali dva víkendy s tím, že co stihnem nahrát, nahrajem. Kdyby se tenkrát nedařilo, bavili bychom se teď třeba jen o singlu :) Byli jsme připraveni na to, že z toho může vzejít cokoliv... Přesně jak říkáš, hodně kapel točí EP kvůli financím a vůbec se tomu nedivím; za jiných okolností by to byl i náš případ. Nakonec jsme ale stihli nahrát všechny naše písně. Trochu jsme tím sami sebe překvapili, takže ještě na poslední chvíli se doaranžovávaly některé songy. Příště už budeme připravenější!

 

Na internetu už jsem zachytil hodně recenzí a většinou dosti pochvalných a některé až nekriticky nadšené, řekl bych. Jak vnímáte jako kapela tyhle reakce? Má tento jistě příjemný vývoj nějaký vliv na prodejnost alba, nebo se především stahuje? :-)

 

Samozřejmě jsme nadšení, užíváme si to. Tolik pozitivních ohlasů jsme rozhodně nečekali! Myslím, že na prodej alba to vliv má; během dvou měsíců se prodalo několik desítek kusů, což na doposud neznámou kapelu je, myslím, víc než slušné. Přesto se především stahuje. Hned v prvních dnech se nahrávka objevila na spoustě sdílecích serverů a dál se sama šíří. Vnímáme to jako určitý druh reklamy a je vidět, že se deska líbí, že se poslouchá. Věříme, že ti, které opravdu zaujmem, nás podpoří.

 

Zeptám se zcela obecně – nemáš někdy dojem, že podle mnohých recenzentů – pisálků tady u nás existují jen samé nadprůměrné kapely vydávající nadprůměrné desky? Není hodnocení 5/10 opravdu průměr?

 

Sám jsem nad tím nedávno přemýšlel a nejen obecně :) Ale je to těžké. Velice dobře chápu magazíny, které nemají zavedené bodování. Sice čtenář potřebuje často číslo, aby mohl porovnat, ale je to opravdu zapeklitá věc hudbu hodnotit číslem. Propadák samozřejmě pozná téměř každý, ale pak je velký manévrovací prostor když se „jenom“ dobrá, nebo průměrná kapela trefí recenzentovi do stylu, do nálady, nebo ne. Dneska není problém udělat i „na koleni“ obstojný zvuk a velká část muzikantů je na velmi vysoké úrovni zručnosti. Těžko pak dávat 4 nebo 5 z 10, i když v některém konkrétním případě by tyto dvě věci byly to jediné, co by se dalo pochválit. Já sám jsem dost kritický, alb, kterým bych dal maximum, bych spočítal na prstech jedné ruky. Ale každý to máme jiné, někdo poslouchá téměř vše a je nadšený z každé lepší nahrávky. Proč ne?

 

Máte venku desku a léto před sebou, takže jasná otázka – chystáte nějaký veletoč festivalů, koncertů a prostě akcí, kde nahrávku podpoříte? Ozývají se vám třebas i promotéři sami?

 

Léto máme před sebou, bohužel se o něm rozhodovalo v době, kdy jsme pilovali nahrávku a vydání alba. Přesto nás lidi můžou vidět na Barrocko open air, na Fryyfestu, nebo na několika klubových akcích. Teď se to však snažíme zavčasu podchytit, tak uvidíme, na podzim by toho mělo být více. Pokud čte některý z pořadatelů, budeme rádi za nabídky!

 

Když bys to vzal podle sebe, hrají Nahum raději spíše na velkých pódiích a velkých akcích, nebo vám vyhovují menší akce v klubech? A jak se Ti vůbec zamlouvají dnešní snahy promotérů o žánrově mnohdy dost pestrou dramaturgii koncertů (ať už z pozice vystupujícího nebo přihlížejícího)?

 

V tomto ohledu je nám to jedno, každé má něco do sebe. Ale hlavně oboje je příležitost se setkat s fans a užít si hudbu naživo. Z hlediska přihlížejícího mám radši pestřejší akce, nejsem stylově uzavřený. Samozřejmě nesmí to být už moc velký mix... Ovšem pro hraní se mi zdá lepší poměřit síly se stylovými kolegy. Cítíš tam víc spříznění, ale i trochu té zdravé rivality, je víc o čem pokecat...

 

Vrátím-li se k aktuálnímu albu a jeho zmíněným úspěchům, napadlo vás už v souvislosti s další nahrávkou (která někdy určitě bude, ne?), že byste oslovili nějakého vydavatele? Jak moc silná je vlastně pozice (vliv) dnešních UG vydavatelství?

 

Na oslovování vydavatelství v současné době pracujeme, rozhodně se chceme vydat touto cestou. Obesíláme vydavatelství se současným počinem a uvidíme, co se z toho vyklube. Pozice labelů je vždycky nepoměrně silnější než konkrétní kapely, zvláště debutující. Záleží však od konkrétní nabídky labelu a ambicí kapely. V určitém ohledu může být pro kapelu lepší jet určitý čas na vlastní pěst.

 

Možná ještě jeden dotaz v souvislosti s vaší vlastní promo kampaní – zkoušeli jste něco poslat do zahraničí? Máte už nějaké ohlasy zpoza hranic Česka (resp. Slovenska)?

 

Nějaké ohlasy jsou, lidi si nás našli přes sociální sítě. Dokonce už i několik cd putovalo do zahraničí na prodej, nebo bylo vyžádáno na recenzi. Zatím to jsou ale první, i když potěšitelné vlaštovky.

 

Poslední dotaz: jaký je Tvůj nynější vztah k „The Gates Are Open“? Je to ten typický rodič – dítě, kdy se Ti všechno zdá dokonalé a skvělé, i když Tě třeba hryže červík nejistoty? Jak vlastně vidíš vaši desku dnes?

 

Vím jaké jsou silné stránky našeho alba. A taky vím, co by se dalo udělat lépe. Považovat vše za skvělé a dokonalé by byla velká chyba! Těším se totiž, že se budeme posouvat. Jsou pasáže které si víc užívám poslechově a které zase víc při živém hraní. V daný moment jsme udělali to nejlepší, co nám naše zkušenost dovolovala. Je to však začátek, startovací čára. Povedla se a myšlenky už mohou směřovat mnohem dál.

 

Díky moc, Tome! Pokud máš ještě něco na jazyku, na srdci, sem s tím!

 

Díky za prostor a zajímavé otázky. Chtěl bych poděkovat všem, kteří věnují čas a prostor novým kapelám, není to tak úplně samozřejmost. Taky velké díky všem, kteří nás nějakým způsobem podporují či podpoří. Doufáme, že se potkáme naživo!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky