Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Nedělní poslech 13

Nedělní poslech 13

Bhut16.10.2016
Poslechový týdeník na neděli. Hledáme, pátráme, víříme hlubiny. Neboť to dobré se skrývá pod povrchem. Dnes si představíme kapelu Darkher a její album "Realms".

Je podzim, čas chmurných nálad. Blíží se svátek všech mrtvých, kdy mnozí z nás půjdou navštívit lokální hřbitovy, aby zažehli plamínek vzdávající čest památce jedné z bytostí, která nám byla blízká, či pro nás něco znamenala. Už jen procházka po sadu náhrobků v tomto období je velmi intenzivní. Zkuste si jako soundtrack k podobné náladě dopřát debutového album Realms od anglické umělkyně Jayn H. Wissenberg aka Darkher.

 

 

Nabídl jsem vám paletu pocitů, které lze zachytit při poslechu tohoto alba. Podobné, až možná klišoidní řeči však neuvádím zcela náhodně, či jen pro pocit, že tohle má být to pravé strašání. Darkher totiž do svých písní vtiskla i něco víc, než jen tajemnou atmosféru potemnělého písničkářství. Textově se totiž opírá o magický svět kolem nás, který je otevřen pouze vnímavým. Dává průchod emocím ze zážitků, které jí bezprostředně protnuli život. Ať už budeme hovořit o smrti blízkých lidí a jejich znameních ze záhrobí, která viděla v podobě skupiny motýlů (skladba Moths), nebo o nepříjemné a ubíjející povodni v obci Hebden Bridge v západním Yorskhiru, odkud sama pochází (skladba Foregone).

 

Hudebně mě jako první napadá přirovnání k Chelsea Wolfe. Nejen zpěvem, ale i náladou své hudby mi tuto umělkyni Darkher silně připomíná. Ponurost vychází i z drsnější hudby, která místy sklouzává k okultnímu rocku a navozuje pocity pradávných Black Sabbath. Jemný hlas zas povyšuje muziku na úroveň citelné křehkosti, kdy při poslechu jen lehce nadechujete, abyste si sami nerušili zážitek. Děje se toho uvnitř alba opravdu hodně a nutno říci, že od uhranutí magickými melodiemi není daleko. Mohl bych se tu rozepisovat ještě nějaký čas, ale je neděle a tento čas patří vám. Okrášlete si jej poslechem netradiční, zádumčivé hudby s jednoduchým přízviskem doom. Nechte vaše smysly vstřebávat tuto křehkost s nádechem tajemna na hranici lidského bytí.

 

 

Kapela: Darkher
Album: Realms
Styl: doom
Vydáno: 8/2016
Země: Velká Británie
Vydavatel: Prophecy Productions
Odkazy:
oficial web
bandcamp
facebook
youtube

 

Sestava:
Jayn H. Wissenberg – zpěv, kytara, klávesy, perkuse, housle
Shaun Taylor-Steels – bicí
Martin T. Wissenberg – kytara, basa  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky