Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Nedělní poslech 92

Nedělní poslech 92

Jirka D.25.11.2018
Poslechový týdeník na neděli. Hledáme, pátráme, víříme hlubiny. Neboť to dobré se skrývá pod povrchem. Dnes si představíme kapelu Phal:Angst a jejich album "Phase IV".

Namísto úvodního představovaní začnu úplně odzadu, a to od posledních dvou skladeb na desce Phase IV. Jedná se o Despair II a The Books, přičemž první z nich je remix od Willa Brookse známějšího spíš jako MC Dälek a druhá z nich je remix od Justina Broadricka, kterého kdo nezná, odejde klečet do kouta. Odtud vede nit logiky k jasným inspiracím, vlivům, podobnému zvuku nebo žánru nebo co chcete. Ano, Dälek nebo v případě Broadricka spíš Jesu než Godflesh jsou jednoznačné kořeny hudby Phal:Angst, ale kořeny dostatečně obrostlé vlastní atmosférou a vlastním pohledem na věc.

 

Phal:Angst band

 

Když už jsem zmínil inspirační zdroje, určitě by stálo zato zmínit i Trobbing Gristle anebo prostě obecně industrialovou scénu, k níž má tohle vídeňské kvarteto blízko. Elektroniky je spousta, samplů je taky spousta, k tomu kytara a basa, obojí spíš v menší, ale důležité roli. Odtud možná vanou místy zmíněné post-rockové větry, i když zrovna tohle berte s rezervou.

 

Hudba na Phase IV je lehárko a pohoda, raní mlha zhoustlá elektronickým oparem a rozhodně nikam nespěchá. Sází na lehkou melancholii a zneklidňuje čistě cíleně, v malých dávkách, ale o to intenzivněji. Místy jako bych zaslechl Horseback (třeba v neremixované verzi Despair II), místy trochu naivity a místy fakt dobré nápady. Důraz je kladen na atmosféru, která nemá daleko ke snění a zklidněnému stavu mysli, kdy každodenní realita odchází chvíli otravovat někam jinam.

 

Ta chvíle trvá něco přes hodinku a je to čas, ke kterému se v poslední době docela rád vracím. Kapela umí zaujmout, umí si získat posluchačovu pozornost a udržovat v něm zdravé napětí. Navzdory celkem opatrnému spádu desky, kdy down-tempo převládá nad čímkoliv dalším, se pod ospalým povrchem pořád něco děje. Album se zcela vyhýbá jednoduchým schématům a postupům, a raději volí nepřímou, pro někoho možná nevstřícnou cestu. Na druhou stranu je stále co poslouchat a album i po několikátém poslechu baví a překvapuje.

 

 


 

Kapela: Phal:Angst

Album: Phase IV

Styl: industrial / down-tempo / electronika

Vydáno: 9/2018

Země: Rakousko

Vydavatel: Bloodshed666 Records

Odkazy: bandcamp / facebook

 

Sestava:

Ph - hlas, harp, metallophone, elektronika

Al - kytara

: - baskytara

Angst - elektronika, samply

 

Nahrávka byla redakci poskytnuta agenturou Creative Eclipse PR.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky