Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny brněnských klubů 5 - Fléda

Ozvěny brněnských klubů 5 - Fléda

Sorgh28.1.2013
Momentálně asi nejznámější a nejnavštěvovanější brněnský klub. Každý ho zná, každý ví, kde leží a málokdo neokusil výborný kebab nabízený v sousedství.

Brněnský klub Fléda patří k těm nejvýraznějším stánkům, které povahou své existence nabízí lačné veřejnost jak kulturní vyžití, tak nálevnu v sobě ukrytou. Stylově se nijak nevyhraňuje, na své si během roku přijdou jak obdivovatelé techno rytmů, tak příznivci živé, struny týrající muziky. Výjimkou nejsou přidružené akce typu kino, bazárek nepotřebné veteše apod. To z Flédy činí ideální místo k setkávání jak brněnských krajanů, tak i přespolních. Flédu ovšem provází i časté problémy s netolerancí okolí, kdy klubu už mnohokrát hrozilo zavření. Aktuálním problémem je pak nevyhovující elektroinstalace, na které lpí hasičtí kontroloři. Že za vším můžeme krom ženy čekat i peníze, jsem si povídal s Andreou Vojtěchovskou, která má kontakt s médii a veřejností na starosti.

Ahoj Andreo, první otázka, co mě logicky napadá, se týká jména. Jak vznikl ten zvukomalebný název Fléda? Má svůj kořen v původním názvu kabaretu Fledermause (netopýr) a je to tedy jeho odvozenina?

Ano, původní název byl Brünner Fledermaus (Brněnský netopýr). Stal se proslulým místem, které navštěvovali především vojáci z nedalekých kasáren, služky a tzv. plotňáci. Ti, jako hlavní nositelé svébytného brněnského hantecu, začali tomuto podniku říkat Fléda, což záhy zlidovělo a zůstalo dodnes.

To mi připomíná, že název Netopýr používá i vinárna pod vámi, ale ta k Flédě jako takové nepatří, že?

Vinárna nepatří pod Flédu, je to samostatný podnik s jiným nájemcem.

Je to již řada let, co Fléda funguje pod svým dnešním jménem a za tu dobu se vypracovala v jeden z největších klubů nejen v Brně. Nejen co do prostoru, ale i nabídkou kulturních akcí. Stojí za touto její současnou pozicí až firma Level B Production (vede Flédu od roku 2004), nebo ten růst byl patrný už dříve? A pokud, tak odkdy? Byly vaše původní plány takto veliké?

Od roku 2001 je Fléda klubem a od samého začátku byla ambice udělat v Brně místo, kde bude možné uspořádat koncerty předních kapel hlavně z alternativní scény. Ve vedení klubu byli ještě donedávna Prokop Holoubek, Tomáš Ondráček, Petr Vídeňský, spolu s dnešním jednatelem Level B production s.r.o. Lukášem Starou. Osobně si myslím, že všichni v klubu zanechali velmi výraznou stopu, která je dodnes patrná.

S názvem a fungováním klubu je spojeno občanské sdružení Fléda. Jako roli hraje ve fungování klubu? Co je jeho posláním?

Občanské sdružení Fléda (o.s. Fléda) bylo založeno v červnu 2005 jako volné sdružení fyzických a právnických osob, které spojuje zájem o všestranný rozvoj osobností mladých lidí v regionu. „Cílem sdružení je vytvoření podmínek pro realizaci a prezentaci uměleckých aktivit na území České republiky. Důraz je kladen především na rozvoj neprofesionálních aktivit mladých umělců (hudebníků, výtvarníku, divadelníků), kteří svou činností rozvíjejí kulturní život regionu, estetickou tvořivost a podporují občanskou sounáležitost. Posláním sdružení je podpora  rozvoje kulturních, uměleckých, vzdělávacích a sportovních aktivit v regionu a tím přispění ke zlepšení kvality života a porozumění mezi lidmi. V současné době se koná na Flédě finále festivalu Slam Poetry a občanské sdružení funguje již zcela nezávisle na klubu Fléda.

Do klubu se vchází průchodem skrz typický červený domek, ale jak vypadá vlastní klub zvenku, to si neumím dost dobře představit. Jde o nějaký vnitroblok, spojené království garáží nebo jen zastřešený dvůr? Něco je vidět ve fotogalerii Bárečku, ale ne úplně.

Stačí se přijít podívat a uvidíte, že klub je několik budov ve vnitrobloku.

Než se klub rozjel, tak bylo třeba asi velkých přestaveb a rekonstrukcí…

 

Ano, klub prošel několika rekonstrukcemi, ani jeho současná podoba není konečná, ale bohužel se nám nedostává finančních prostředků pro jeji dokončení.

Přesto se mi uvnitř líbí. Interiér mě už dávno zaujal svou originalitou, zejména propojenost vstupních partií pomocí oken s dalšími prostorami. Byla to práce nějakého architekta nebo to byly vaše nápady?

Momentálně je to několik architektonických nápadů dohromady, bohužel, jak jsem se již zmínila, nedošlo k finalizaci té poslední rekonstrukce, proto je každá část klubu zcela jiná. Okna v chodbě jsou původní.

Ke klubu patří i hostel, je o ubytování v něm zájem? Jde spíš o muzikanty nebo se jedná i o běžné turisty?

Ano, nad klubem je hostel. Jeho provozovatelem je Viahostel, s.r.o. Zájem je hlavně v letních měsících, během roku využíváme ubytování pro kapely, kterým nevadí hostelový nocleh.

Jakou si myslíte, že má Fléda pověst v zahraničí, myslím tím atraktivitu pro kapely? Napadá mě, že třeba někdo by do Brna zahrát jen tak nejel, ale když to bude na Flédě… Nemáte nějaké neoficiální zprávy, šeptanda a tak?

Naše pověst v zahraničí je velmi dobrá a tak nemáme problém s oslovováním kapel. Větší problém je ale pak s návštěvností, s vysokým honorářem mnoha zahraničních jmen a zcela nulovou grantovou podporou.

Poměrně často se v médiích zmiňoval váš boj s odpůrci klubu, kteří ho chtěli nechat zavřít, prý kvůli hluku. Když jsem byl na Flédě naposledy, bylo to na koncertě Paradise Lost, tak při pohledu vzhůru byla vidět silná izolace stropu. Spousta opatření asi ani vidět není. Nyní už je to v pohodě?

Problém s hlukem má každý větší klub a nejinak je tomu i s Flédou, sousedíme s obytnými domy. Odhlučnění je ale zaležitost 3 miliónů korun, které nemáme. Hledáme silného partnera, který by nám pomohl. V současné době probíhají koncerty s nastaveným hlukovým limitem, abychom předešli problémům.

Vida, rachot při posledně navštívených koncertech mi docela stačil… A to je tam ještě limit. Fléda je velký klub, kolik lidí se podílí na jeho běžném provozu?

Na běžném provozu se podílí cca 40 lidí.

Krom všelijakých koncertů, tanečních akcí apod. máte řadu stálých akcí, momentálně mě napadají Free DNB Monday, Vendeta, nedlouho probíhající Blešáky a tak. To jistě zaplní řadu dní nadlouho dopředu. Když se zaměřím spíš na ty ojedinělé akce, koncerty, jak dlouho dopředu je plánujete?

Plánujeme i rok dopředu a některé akce i ze dne na den. Většinou ale následující měsíc máme v polovině předcházejícího již uzavřený.

Líbí se mi, jak široký záběr na hudebním poli máte. Když domlouváte koncerty  kapel různých žánrů, máte to mezi sebou nějak rozděleno, třeba Pepík zařídí nějaký trip hop a Božka heavík? Nebo má vše na starosti jedna osoba/tým?

Je jedna stěžejní osoba, u které se to vše schází a to je Lukáš Stara. Pod ním je dramaturg Ondřej Bača, který domlouvá všechny české i zahraniční kapely a pronájmy. A pak jsme my ostatní z kanceláře, kteří přicházíme s nápady koho zkusit oslovit. O zahraniční booking se stará Adam Pitrocha. U ostatních akcí jako je Vendeta, Elektra atd... jsou lidé, co se starají o jejich programovou náplň.

Pamatuju si, je to nějaké dva tři roky zpátky, na je dnu akci, kdy byl v klubu malý festival různých žánrů, v hlavním sále nějaké techno, tam, kde je teď bar byla cimbálovka a já nevím co ještě. Bylo to zajímavé, hudba se navzájem nerušila, plánujete něco podobného ještě zopakovat? Hlavně se mi líbil ten kontrast moderních tanečních rytmů a právě cimbálovky na jednom místě, dobrý nápad.

Omlouvám se, ale v té době jsem ještě na Flédě nepracovala a netuším o jakou akci mohlo jít.
Jinak děláme menší festivaly, ale většinou jsou žánrově jednostranné.

Hrála u vás celá škála slavných jmen, letos přijedou mimojiné Swans, další legenda. Máte ve skrytu duše někoho, koho byste rádi pozvali a zatím k tomu nebyla ta správná konstelace hvězd?

Každý máme někoho, ale asi za všechny můžu říct Massive Attack.

To by vůbec nebylo od věci, počítejte s mojí místenkou, ha. Jaké zázemí mají kapely k dispozici? Počítám, že zrovna u vás to žádný problém nebude... Ubytko asi zajistí hostel a nějaká místnost pro relax se jistě taky najde.

Zázemí je tzv. Backstage, ve které mají kapely několik pohovek, židlí, stolů, zrcadlo, lednici, sprchu a záchod. Je pravda, že tato místnost by také potřebovala úpravu, ale opět zde narážíme na nedostatek financí. Kdo ví, třeba se najde nějaký fanoušek a bude chtít něco v tomto směru udělat, my se bránit nebudeme...

Na závěr bych se otřel o pivo, jak už to někdy dělám. Přijdu k vám a vidím zase Starobrno, tak jako ve většině klubů. Máte velký bar, kde by se vícero píp klidně uživilo. Berete to, co točíte, jako vedlejší věc, nebo je Starobrno silný partner a tak je to prostě dané?

Starobrno je naším exkluzivním partnerem již několikátý rok a velmi nám pomáhá. Smlouva je uzavřena na několik let dopředu a tak během jejího trvání u nás na čepu naleznete jen piva z portfolia Heineken. Je pravda, že se občas najde někdo komu Starobrno nechutná, ale u nás si může vybrat, máme na čepu jak 11 tak 12 nepasterizovanou a Edelweiss.

Nemám co dodat, díky moc za ochotu, otevřenost a přeji vám, aby se veškeré trable vyřešily k vaší (i naší) plné spokojenosti.

Také děkuji.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Lukas / 31.1.13 12:15odpovědět

vycerpavajici.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky