Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny hodonínských klubů - Nautilus

Ozvěny hodonínských klubů - Nautilus

Sorgh3.8.2014
Čím dál víc zjišťuji, že klubová činnost se nevyhýbá ani malým městečkům. Nedávno Slavkov, Kroměříž a teď Hodoním poráží na hlavu teorii, že si lidé radši zajedou do blízké metropole než na malou domácí scénu. V Hodoníně se nachází klub Nautilus a o něm jsem si povídal s jeho šétem Danem.

Nazdar Dane, na úvod mi, prosím, stručně naznač, kdo se za klubem Nautilus skrývá? Proč jste se rozhodli otevřít klub na malém městě?

Ahoj a díky za možnost se tu rozvinout. Jsem Daniel Gregorovič a klub jsem vlastně otevřel jen proto, že v Hodoníně nebylo kam jít na živou hudbu, teda kromě Kulturního domu. Nebyl tu žádný prostor, kde by mohly hrát jak mladé, tak i ostřílené kapely, kam by si mohli zajít lidi, kteří nejsou nasáklí diskotékou, mainstreamovýma rádiovkama a kteří se chtějí pobavit.

Kdy se poprvé otevřel poklop Nautilu?

 

Nautilus fungoval jako diskotéka a bar už spoustu let před tím, než jsem jej převzal. Přebral jsem ho v roce 2010, pokud se nemýlím, a pomalu přestavěl na klub. Máme krásné, velké podium 6 x 5 m potažené vysokozátěžovým kobercem a veškeré kabely pro muzikanty taháme pod podiem, zajímavá vychytávka, která mě napadla asi po měsíci zvučení :) Každý, kdo k nám přijede, je příjemně překvapen.

Byla do té doby možnost zajít v Hodoníně na živej rock?

 

Tak sem tam se někam zajit dalo, ale po Pavoukovi a Besedě – místní hudební kluby – které bohužel zanikly, tu nebyla možnost takového toho každotýdenního vyžití u rockové muziky. Nautilus ale není vyloženě rockový klub, to bysme mohli zrovna zavřít! Já nabízím hraní kapelám a umělcům všech žánrů, od blues přes jazz, rock, metal všech odnoží, až po hip hop nebo třeba i DJ's s gramcema. Je třeba mít široký záběr, aby nebyl program jednostranný a nudný.

Dneska to asi ani jinak nejde, ale je to dobře. Verne by bohatou nabídku určitě ocenil :) Mimochodem, máš rád Verneovky?

 

Mám rád zfilmované Jillovy romány, ale že bych četl jeho knihy, to ne. Pokud míříš na Nautilus, tak to jsem jen převzal vlajku. A tady můžu pokračovat odpovědí na další otázku...

 

A já tuším kterou :-) Ve stejné budově jako klub je i restaurace Nautilus, ta patří k vám nebo jen sdílíte jméno?

 

Ta restaurace není naše, na to už bych neměl ani sílu, ani chochmes, bohatě mi stačí klub a bar.  

Ten je otevřenej i přes týden nebo máte otevřeno jen o víkendech během koncertů?

 

Bar máme otevřenej čtvrtek až sobota, možná to zkusíme od září otevřít už od středy. A klub jen na koncerty. Hodonín je malé město a lidi v týdnu nikam nechodí. Bohužel u nás nejsou ani university, ani internáty, takže mladých je tu poskrovnu a jsme rádi, když nám někdo přijde o víkendu.
 
Lenost a nezájem, ve vašem případě i malá klientela, to je věčná bolest provozovatelů. Lidí málo a pak něco pořádej. Kolik se vás podílí na provozu klubu?

 

Provoz klubu jako takový leží celý jen na mě. Mám šikovného klučinu Romana, který mi pomáhá se zvučením, mikrofonováním a úklidem podia po akci, a pak dvě barmanky, toť vše. Když očekáváme, že by mohlo byt fakt narváno, tak je barmanek či barmanů samozřejmě vice.

Jaké zázemí můžete kapelám nabídnout?

 

Od ledna tohoto roku máme (dle mého mínění) krásnou, prostornou a zamykatelnou backstage, kde mají kapely nějaké to občerstveni a dost pohodlí se v klidu připravit na svůj hudební výkon :)

Aktuálně jsou letní prázdniny a program na vašich stránkách žádný, dáváte si taky do září voraz nebo se bude něco dít?

 

Červenec + srpen máme zavřeno. Nemá smysl dělat koncerty v klubu, kde by se všichni vařili, protože je uvnitř horko jako v pekle. Navíc jsou lidi rozlezení po fesťácích a u grilů na zahradách. No a i já jsem jen člověk a potřebuju si orazit a odpočinout. Děláme ale na konci léta, konkrétně poslední prázdninový víkend, hudební festival. Je to ve spolupráci s Kulturním domem Hodonín a jmenuje se Hodonínský PonTón. Bude to kousek za Hodonínem na bývalém vojenském cvičišti, úžasný areál! Ted si dovolím takovou malou reklamu :) - letos u nás vystoupí kapely KONFLIKT (SK), HYPNOS, COLP, LIKE FOOL, DAN KROB, CAROOZER (D), The NOSE (A), PROCZ a HRANA (SK).

Vida a máme tu cestu z horkého interiéru, vzdušný open air. Snad se vydaří. A co podzim, už plánuješ nějaké akce? Jak dlouho dopředu vlastně chystáš program?

 

Tak já už mám skoro celý podzim hotový :) plus i několik termínů na příští rok. Plánuju hodně dopředu, takže se pak spousta kapel diví, když napíše, že by si chtěli za měsíc zahrát, že tam prostě není místo. A navíc budem od září dělat jen jeden živý koncert týdně. Na Hodonín je to opravdu dost a raději jednu známější kapelu, na kterou lidi přijdou a k ní třeba jednoho nebo dva předskokany, kteří si zahrají. Lepší než tři neznámé kapely za večer, na které nikdo nepřijde. To opravdu nemá smysl dělat. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale při veškeré té reklamě, kterou každé akci věnujeme, je to opravdu ubíjející. A tady se dostávám k tématu, které pak více rozvinu v jedné z dalších otázek….

 

Vypadá to, že se pomalu roztápíš, tak uvidíme, co bude dál :) Je evidentní, že si libuješ v tvrdších žánrech. Seš svým založením rocker nebo se jen snažíš vyvážit množství okolního kýče a zvukového marastu z rádií?

 

Tak kdo mě zná, ví, kde mě srdce bije :) ale o tom to není. Jak už jsem psal výš - dáváme prostor všem a jsem rád, když je měsíční program pestrý, když tam máme jazz, blues, rokec a třeba i nějaký ten zajímavý revival. Diskotéky mě nezajímají. V Hodoníně jsou asi tři a taky mají svoje problémy s návštěvností.
 
Ozývají se Ti kapely ze vzdálených koutů země samy nebo je musíš lovit?

 

Já nikoho nelovím. Pokud teda vyloženě nechci, aby u mě hrál ten či onen interpret, což je pak čistě jen na domluvě. Už nějaký ten rok se mi ozývají umělci a kapely jak z ČR a SK, tak i ze zahraničí samy od sebe, ale je nutno napsat, že mnohý ze zájemců o hraní je naprosto nesoudný a zřejmě ekonomické situace neznalý, protože ono opravdu není v silách majitele klubu doplácet na každou pseudohvězdu, která nikoho nezajímá, ze své vlastní kapsy! A že bych tu teď mohl vypsat jména :) Já mám jasně daný systém tzv. 70/30. Sedmdesát procent ze vstupného dostane kapela a třicet zůstává klubu na zvuk, plakáty, reklamu, obnovu zvukového parku, mikrofony, stojany, atd. Chceš-li, hrej, nechceš, zůstaň si doma a šudlej dál v garáži. Sory, ale je to naprosto jednoduchý vzorec.

 

Když na kapelu, která bude chtít za hraní 15 000 až 30 000 kaček, přijde 20 lidi po 100 korunách, tak kde na to má majitel klubu vzit peníze? Z bankomatu? Ze svých úspor? To by ten klub asi dlouho neudržel. Já samozřejmě chápu, že mají kapely svoje náklady, ty mám ale já taky a podstatně vyšší! Takže se k tomu postavme čelem a když se vydělá, skvělé, podělíme se a když ne, holt budem všichni čučet mezi prsty a ne, že jeden odjede jako král a druhý nebude vědět, kde vezme další měsíc na nájem, elektřinu, plyn, vodu, lidi, opravy atd. Tak by to opravdu nefungovalo a já bych měl dávno, dávno zavřeno!


Píšou mi kapely z celého světa, že pojedou třeba evropské turné a chtějí si zahrát. Daný systém znají, vědí, že když si nikoho nenatáhnou, tak nemůžou chtít peníze. O to úsměvnější mi to připadá, když napíše česká či slovenská kapela, o které jsem v životě neslyšel a na webu nemá jediný naplánovaný koncert, že přijedou zahrát, ale chtějí minimálně 2 500 plus cesťák :) V pořádku, já vám to dám, ale pouze tehdy, pokud si na to vyděláte, protože když řezník neprodá maso, taky nemá peníze, pekař neudá svoje pečivo, taky nic nemá, proč bych měl teda já platit někomu, na koho nikdo nepřišel, ze svého? Na to není logická odpověď. Sám jsem hrál v několika kapelách a hlavně v Depresion z Rakouska, kde jsme jezdili po cele Evropě, takže si myslím, že o tom všem něco málo vím. Jinak samozřejmě nabízím možnost pronájmu klubu i se zvukařem a pomocníkem, cena dohodou. Většina kapel ale bere raději systém 70/30, protože tak to mají v podstatě zadarmo, já se postarám o reklamu a všechno kolem. Co kdyby nikdo nepřišel a oni prodělali… :) pravda…

Ten byznys, jeden aby pořád počítal a pomalu ztrácel ze zřetele, proč to všechno vlastně dělá. Ale nerad bych z našeho povídání udělal lekci účetnictví :-) Ty jsi sám byl aktivním muzikantem, jak na ty časy vzpomínáš? A jak to, že Depresion byli rakouská kapela, když jste tam hrál jen jeden rakušák a jinak samí Češi?

 

Tak na to se samozřejmě vzpomíná krásně. Jezdili jsme od roku 1994 do 2005 a v Depresion byli dva Česi a dva Rakušáci, sem tam se tam vystřídali za bicíma a mikrofonem i Švýcaři. Jezdili jsme skvělé koncerty i turné s hodně známýma kapelama, proto mám takový pohled na věc, jaký mám. Než na někoho začnou chodit lidi, tak ať hraje za to, co dostane a ne, že si bude vymýšlet nějaké požadavky a honoráře. My jsme taky někdy dostali hodně peněz, jindy míň a někdy jsme nad tím prostě mávnuli rukou, protože jsme nechtěli pořadatele zhuntovat. Ale my jsme holt všichni solidně vydělávali, takže nás nějakých pár šilinků za benzín nikdy netrápilo. No a rakouská kapela jsme byli proto, že jsme bydleli všichni v Dornbirnu, to je až poslední rakouská repulika – Voralberg, nedaleko švýcarských hranic. Ono to vlastně leží naprosto luxusně na hranicích se Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Německem a Itálií. Tudíž kamkoliv v podstatě kousek :)                                                                                  

 

Proč jsi s aktivním hraním skončil?

 

S aktivním hraním jsem skončil, protože momentálně není s kým hrát a hlavně na to ani nemám díky klubu a jiným svým pracovním aktivitám čas. Zakládat zase nějaké nové seskupení a věnovat tomu spoustu času už opravdu není v mých silách. I když samozřejmě nic nevylučuju, možné je všechno.

Pojďmě k tvrdší měně, euru. Využíváš blízkost hranice se Slovenskem a zveš tamní kapely?

 

Hraje u nás samozřejmě i spousta slovenských kapel. Posledně mě ale jeden tamní umělec pobavil, když se zeptal: kde máš volajakých ludí? Říkám: já? Já tu nehraju, já tu jen zvučím, lidi si musíte přivést vy! Já přece nemůžu za to, že na kapelu nikdo nepřijde. Myslím si, že je to dnes všude stejně, pokud si na sebe mladá kapela nepřivede kamarády, známé a rodinu, tak prostě hraje do dlaždic. To ale není moje vina. My děláme pro každého stejnou reklamu, po celém městě visi měsíční program klubu, je to na našich stránkách, na bandzone, hokus.cz i na facebooku. A pak ti přijede kapela, která si to ani není schopna dát na svoje stránky a diví se, že přišlo 6 lidi. To už pak ani nemá smysl komentovat.

To je těžká věc, kolikrát ani ta reklama nepomůže a lidi na to pečou, nikam nejdou. Ovšem tragédi, kteří si myslí, že to půjde samo, si těžko zaslouží něco víc než prázdnej sál. Jak je to obecně se zájmem lidí, míváte někdy nabito? Podle kapel, které u vás hrály a budou hrát, bych se ani moc nedivil. Jinak díky za zajímavý rozhovor.

 

No a to je právě ono…Někdy si myslíš, ze bude narváno, pač hraje známá kapela a není tam nikdo a jindy je klub plný na kapelu, o které jsem v životě neslyšel, i když nutno říct, že na profkláknutá jména nebo výborné revivaly  lidi přijít umí. Až mě to kolikrát mrzí, pač kvalitních, neznámých kapel jsou spousty a lidi na to vesměs kašlou. Dnešní člověk se holt chce jít hlavně bavit, vypít se a zaskotačit si. Nějaká náročná a vymakaná hudba našince obchází a pokud to není pořádný agrometal, tak se hlavou do stolu netluče…


No nic, děkuju za možnost se tu vyjádřit a ať se Ti v Tvé činnosti daří! Dany

 

www.clubnautilus.cz  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Pozorozovatel / 11.8.14 10:23odpovědět

Ahoj, článek super, ale ta reklama se mě dá dělat, mnohem lépe a efektivněji. To co se píše výše jsou základy a efektivita je někde úplně jinde… Jinak super pravda! Držte se.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky