Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny opavských klubů - Music Bar Jam

Ozvěny opavských klubů - Music Bar Jam

Sorgh16.7.2013
Pokud z nějakého důvodu zavítáte do severomoravské Opavy, krom běžného posezení v knajpě můžete svůj pobyt zpříjemnit i návštěvou klubu, kde si lze pobrukovat při poslechu nejen rockové muziky. O Jamu, jak se dané místo jmenuje, jsem si povídal s jeho majitelem, Michalem Hrabovským...

Na úvod to nejde jinak a zeptám se na kapitolu z historie klubu. Kdy vznikl, kdo stál za jeho zrodem a tak všelijak podobně.

Klub byl otevřen v roce 1998, původní majitele bohužel neznám. Já provozuji klub od roku 2007. Od té doby jsme v klubu prošli kompletní rekonstrukcí. Pár fotek z historie je ZDE.

 Jam je umístěn ve stylovém sklepě s klenutými stropy, víte, co se v něm odehrávalo před vámi?

Netuším :(

Nevadí. A jak se to má s vlastnictvím, jste v podnájmu nebo prostory klubu patří vám?

Celý objekt byl v restituci vrácen původním majitelům a před několika lety prodán. My jsme bohužel jen nájemci prostor.

Když na netu čtu, co všechno nabízíte, tak mi připadá, že suplujete funkci střediska volného času. Poslech, stolní hry, fotbálek… Máte zavedenou klientelu, která chodí i ve všední dny, kdy se nehraje, zkrátka se jen pobavit u pivka nebo partičky šachů?

 

Onen doplňkový program jsme před zavedli ve snaze rozšířit možnosti využití volného času, ale nesetkal se s příliš velkou odezvou a dnes o něm ví spíše jen naše webové stránky :). Každopádně chystáme na září oživení těchto doplňkových činností a jejich propagaci návštěvníkům. Tak snad to bude mít ohlas.

Kolik osob se na provozu klubu podílí?

 

Dva, já jako majitel se starám o propagaci, náš provozní o každodenní provoz.

Jaký je váš postoj ke koncertům, jde jen o nárazové akce nebo pořádáte pravidelné masáže?

 

Spíše nárazově, jelikož jde o charitu. Takřka nic se ze vstupného nezaplatí, pokud to není studentská kapela, na kterou příjdou jejich spolužáci.

Takže s plánováním to asi není moc horké. Nicméně, jak dlouho dopředu konkrétní akci plánujete?

 

Jak jsem říkal, jde spíše o nahodilé akce a příprava i těch větších nebývá více jak půl roku dopředu.

Byl jsem u vás jen jednou, byl to koncert Dying Passion a Silent Stream Of Godless Elegy a pamatuju, že moc místa hlediště nenabízí. Kolik lidí se k vám vejde? Věřím, že zrovna v případě "Sajlentů" muselo dojít k redukci posluchačů ve prospěch muzikantů?

 

Měli jsme už několik mnohočlenných kapel, ale všechny bez velkých problémů zahrály a nikdy jsme nemuseli ukončit vpouštění lidí do klubu z důvodu plné kapacity. To taky něco říká o tom, kolik lidí chodí na koncerty...

S tím musím jen souhlasit. Ale když už se zadaří, tak jaké zázemí jste schopni kapelám nabídnout?

 

V klubu je stálá aparatura včetně mixu, mikrofonů, “gejtů” a dalších zvukařských udělátek. Kapele stačí nástroje. Dále máme backstage, kam se můžou kapely uklidit a mít klid.

Kterou kapelu považujete za dosavadní vrchol vaší existence a naopak, koho byste na pódiu rádi přivítali?

 

Uff, těch zajímavých bylo. Často naprosto neznámá kapela překvapí více, než ostřílení matadoři, na které ale samozřejmě příjde více lidí. Takřka veškeré perličky jsou také ze zahraničí, u nás moc invenčních kapel není. A když jsou, tak často v Praze a takové se nám moc vozit nevyplatí.

Jsou nějaké místní kapely, které u vás pravidelně hrají nebo zkouší?

 

Tak určitě :) Ať Fall of the Ghostface, Social Paty, Cocain Party, či další...

Hrají u vás polské kapely? Bývá to častěji než bandy z jiné země?

 

Polské kapely se u nás objevují jen zcela výjimečně.

Jaká je Opava z hlediska rockových fanoušků? Pozorujete kolísavý zájem o hudbu, hezky pěkně podle módních trendů, nebo existuje stabilní skupina rockerů, kteří se v Opavě pravidelně potkávají?

 

Rockerů je méně a méně... a hlavně se vkus lidí dnes drobí do desítek subžánrů a subkultur. Ale pozorujeme určitě módní vlny, např. před pěti lety punk, před třemi raggae.

Registrujete na akcích hodně přespolních?

 

Občas jezdí Ostraváci, sem tam Krnov.

Co se týče pivka, sortiment máte pěkný, se základem v lokální značce za lidovou cenu. Sever Moravy je však i doménou tvrdého alkoholu, zejména vodky a rumu. Přišel u vás někdo v posledním roce o zrak, případně život?

 

Naštěstí ne, všechen alkohol je samozřejmě pouze z oficiální distribuce.

Jsem uklidněn:-) Díky za čas a ochotu!

 

http://www.musicbarjam.cz/down/logo-600x400-black-text.jpg  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky