Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - prosinec 2013

Redaktorské ozvěny - prosinec 2013

Sarapis2.1.2014
První pracovní den roku 2014 vítáme redaktorskými ozvěnami. Tak snad všem uběhne aspoň trochu lépe...

// Jirka D.

 

Prosinec je tak trochu blázinec a tak se moc nelze divit tomu, že moje ozvěny se z měsíčních smrskly na jeden intenzívní večer a ranní dojezd. Vše se odehrálo na gramofonu, harmonicky, o samotě, voněl při tom čaj a hořely svíčky.

 

Nierika - Everyone is burning (2009)  ochutnávka

nierika

Tahle deska je čirá hudební poesie, jeden z pokladů českého rocku; nazvěme ho třeba nezávislým, nebo alternativním, je to fuk. Deska je krásně udělaná, lakovaný gatefold svádí k použití bílých rukaviček, zvuk obstojný z Jámoru a hudba je milá, poetická až intimní, ale přitom naléhavá, silná.

 

Ecstasy of St. Theresa - Pigment EP (1992, RE)  ochutnávka

eost

První 12” EPko projektu Jana P. Muchowa, které svého času prý vzbudilo senzaci. Nevím, zrovna jsem si někde hrál na policajty a zloděje. Ale tu desku mám rád a v kontextu doby ji lze bez problému označit za nadčasovou.

 

Dissolving of Prodigy - Time ruins also beauty (2013, RE)  ochutnávka  naše recenze

dop 

Začal jsem pozdě a noc už pokročila, dnes končím. Asi nikdo nečekal, do jakého kontextu zapadne reedice “Time ruins…” v průběhu roku. Jsou věci, při kterých běhá mráz po zádech, protože nikdo neví, jestli dnešní ráno nebylo jeho poslední.

 

Zkouška Sirén - A nechtěl bys už přestat? (2011)  ochutnávka  naše recenze

zkouska_siren

Rána jsem se dočkal, prstem přejíždím po hřbetech desek a končím až úplně vzadu - Zkouška Sirén. Jedna z nejlepších položek katalogu SRR, ale položka zní docela blbě, to je fakt. Jde o organicky živou desku, ze které je cítit pohoda a radost z hraní, ideální pro start do nového dne.

 


 

// Sarapis:


Junius -  Reports From the Threshold of Death (2011)  ochutnávka  naše recenze

junius

Jeden z klenotů roku 2011. Při letmém seznámení se může nahrávka zdát k uzoufání nudná a rozplizlá, ale při vhodné náladě vám otevře cestu k příjemnému a nevšednímu snění. Mám ji rád.


Metal Church - Generation Nothing (2013)  ochutnávka

Už to asi nebude nikdy ono. Zřejmě naivně očekávám, že nová nahrávka bude po dlouhé době kolekcí šťavnatého a nápaditého power metalu. Jenže ani z "Generation Nothing" nemohu být nadšený. Jako žánrová záležitost mírný nadprůměr, ale nedokážu zde najít vytouženou nadstavbu.

 

Tides From Nebula - Eternal Movement (2013)  ochutnávka

Do nahrávky se teprve dostávám, ale ono to nebude zas tolik práce. Od minule se toho moc nezměnilo, vzorce jsou podobné. A protože mi to tak vyhovuje, do Polska pravděpodobně pošlu poplácání na záda.Scorpions - Savage Amusement  (1986)  ochutnávka

Závěrečnou baladu "Believe in Love" jsem údajně měl jako malej špunt hrozně rád. Dneska mě do kolen dostává trochu jiná muzika, ale nemůžu popřít, že toto album má něco do sebe. Je to takové střídavě oblačno. Dobrou skladbu střídá slabší a jde to tak až do konce. Když si nahrávku teď občas poslechnu, osobní nostalgie jí trochu nadržuje, ale album má své přednosti i bez ní.

 


 

// MistyMan:

 

The Velvet Underground – The Velvet Underground (1969)  ochutnávka

velvet_underground

Přímočará, hitová deska téměř prostá psychedelického skřípění prohnaného světem Andyho Warhola, nicméně přesto poutavá a i z dnešního pohledu stále nadčasová a co se mých osobních preferencí týče i ta nejzamilovanější ze všech Velvetovských dílek.

 

Wire – 154 (1979)  ochutnávka

wire

Třetí deska těchto ikonických post-punkerů, kterou Wire bravurně završili první kapitolu své existence. Původní ostře řezaný výraz plný jasně a srozumitelně dávkované špíny ve stylu první vlny čistě punkových kapel kořeněný špetkou rafinované progrese pozdějších Clash dosáhl na 154 naprosto kolosálních a na svou dobu velmi troufalých tvarů. 154 nelze nazvat jednoduše post-punkovým albem. Wire už dávno jen slepě neutočí, ale hledají nejrůznější zákoutí a cesty k nim vedoucí. Přímé, hladké, ale i žhnoucí a nebezpečné. Radost se vracet.

 

Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra & Tra-La-La Band – Horses In The Sky (2005)  ochutnávka

tralala

V porovnání s ostatními výtvory Silver Mt. Zion relativně tišší a vyklidněnější deska, ovšem její dopad v mnohém překonává i zdánlivě nedostižné Godspeed You! Black Emperor… Stupňující napětí, vražedně tklivé melodie a afektovaný vokál Efrima Menucka. Kombinace, která rozechvívá ztuhlou mysl a trhá vnitřnosti. Geniální!

 

U.S. Christmas – Salt The Wound (2006)  ochutnávka

us_christmas

První a mé nejoblíbenější album USX. Syrové, nespoutané, načichlé psychedelií a kořeněné bezcílným bloumáním napříč universem. Pozdější výtvory na Neurotu jdou více do hloubky, avšak onu hejskovskou revoltu kdesi ponechaly svému osudu. Při poslechu Salt The Wound mám ale sto chutí chytnout plyšovýho tetřeva za flígr a proletět se s ním směr mléčná dráha a zpět.

 

Alice In Chains – The Devil Put Dinosaurs Here (2013)  ochutnávka  naše recenze

alice_in_chains

Náš první seznamovací večírek zrovna dvakrát nedopadl, ale čas spolehlivě vyléčil všechny neduhy, vyhladil vrásky a dal zapomenout na ošklivá slůvka, kterých nebyla pouhá hrstka… Po půl roce si dinosauří album konečně užívám. Baví mě, dokáže pohltit, ždímat a vyplivnout. Lépe už bylo, ale přesto nemohu jinak, než zvednout hlavu a uznale zatleskat.

 


 

// Bodin:


Heiden - A kdybys už nebyla, vymyslím si tě (2013)  ochutnávka  naše recenze

heiden

Dolores nasadila vysokou laťku. Akunvst vstřebávám neustále do hlavy.

 

Kauan - Pirut (2013)  ochutnávka

Pirut mi už nesedlo jako předchozí Kuu…, ale i tak je to album, které se dobře po večerech poslouchá.

 

The Doors - L. A. Women (1971)  ochutnávka

Mám rád The Doors a Jima Morrisona. Po nějaké době jsem se opět rád k nim navrátil.

 

Hecate Enthroned - Virulent Rapture (2013)  ochutnávka

Na nové album se muselo nějakou dobu čekat a výsledek? Silná black/deathová deska, která posunula tyto Angličany zase o stupínek výš.

 

Malthusian - MMXIII (2013)  ochutnávka

A tohle je opravdu špinavé demo. Bicmen Altar of Plagues se spolčil s kumpány z Mourning Belowed a On Pain of Death a výsledkem je syrová nahrávka nekompromisního black/deathu..

 


 

// Bhut

 

Heiden - A kdybys už nebyla, vymyslím si tě (2013)  ochutnávka  naše recenze

heiden

Heiden mne opět dokázali uhranout a posadit. Natočili album, které je prostě malebné a líbivé. A na živo je to taky paráda, škoda jen, že to Kverd tolik nedává. Každopádně tato studiová věc je báječným počinem.

 

Psyclon Nine - [Order of the Shadow: Act I] (2013)  ochutnávka

psyclon9

Hrubý industriál, který válcuje. Primitivní, avšak dokonale vykonstruovaný.

 

Isacaarum - Whorecraft (2013)  ochutnávka  naše recenze

isacaarum

Stálice tuzemského grindu vyrukovala s dílem, které se opět před ničím nezastaví. Svěží tempo, chytlavé pasáže a rachot až běda. Parádní kus.

 

A Perfect Circle - Mer De Noms (2000)  ochutnávka  naše recenze

apc

Občas není od věci trochu zvolnit, odpočinout a relaxovat. V takových chvílích je krom jiných dobré poslechnout i tento debut, který je jednoduše geniální.

 

Spiderbait - Spiderbait (2013)  ochutnávka

spiderbait

Možná, že se někomu tahle banda jeví jako kapela jednoho hitu (Black Betty), ovšem ostatní vědí, že jde o bandu, která dokáže nádherně skloubit poslechovou věc s rokenrolovou vypalovačkou. A přesně tak si počínají i na nové desce. Dokážou postavit pomalejší baladu vedle divokého r’n’r. Povzbuzující hudba vyhánějící zlé pocity.

 


 

// Garmfrost

 

God Dethroned - Under the Sign of the Iron Mask (2010)  ochutnávka

 

Znám tuto desku od jejího vzniku, ale nějak mi teď poslední dobou sedla víc a nemůžu se od ní odtrhnout.

 

Korium - Do komnat večnej zimy (2013)  ochutnávka

korium 

Húch! Z této desky mi běhá mráz po zádech. Slovenský klenot v duchu  Burzum, Darkspace a podobných “radovánek”

 

Baptism - Grim Arts of Melancholy (2008)  ochutnávka

baptism 

Finští Baptism neustále uchvacují moje srdce svojí ponurou chladnou melancholií


Evil - Legenda neskrotných živlov (2013)  ochutnávka

ëvil 

Temně zlé melodie a velezajímavé texty slovenských Evil musí nadchnout každého fans prvotřídního black metalu.

 

Silva Nigra - Bible bolestných nářků (2013)  ochutnávka

silva_nigra 

Bible bolestných nářků je děsivou jízdou záhrobím v luxusním balením ovšem neustále v undergroundovém světě v tom nejlepším slova smyslu.

 


 

// Sorgh:


Pink Floyd - Momentary Lapse Of Reason  (1987) ochutnávka

pink_floyd

Co dodat? Asi první album, které jsme pravidelně poslouchal a díky němuž jsem k Pink Floyd našel cestu. Dál už je to jen lepší a lepší.

 

The Young Gods - Everybody Knows  (2010)  ochutnávka

tyg

Po emotivním zážitku na Flédě se postupně probírám jejich diskografií a tady jsem se momentálně zaseknul.

 

Necrophagist - Epitaph  (2004)  ochutnávka

Geniálně pojatý death, technika jako prase, tenhle duet mě sejmul hned na první poslech. Škoda že šlo o poslední kapitolu ze života kapely.

 

Hecate Enthroned - Virulent Rapture  (2013)  ochutnávka

 


 

// Ruadek

 

Arcana - Le serpent rouge (2004)  ochutnávka

arcana

Velmi uhrančivá parta ze Švédska, kterou poslouchám už léta letoucí. Jejich styl postupně vyspěl natolik, že se jejich vrcholná díla dají srovnávat i s produkcí Dead Can Dance. "Le serpent rouge" je navíc albem, při kterém se tento měsíc narodil můj syn (pouštěl jsem při porodu).

 

Die Krupps - The Machinists of Joy (2013)  ochutnávka

krupps

Další probuzená legenda (kolik jich v těchto letech ještě bude?), co po neuvěřitelných 16-ti letech vydává další řadovku. A hned ve starém stylu, bez řvoucích metalových kytar zato s plnou dávkou nefalšované EBM dupačky a germánského frázování.

 

London Grammar - If you wait (2013)  ochutnávka

london_grammar

Můj soukromý objev, to je trojice britských hudebníků, kteří se tulí k pojmu trip-hop a lehce se dotýkají zaprášených klubů kdesi v Bristolu.

 

The Young Gods - Only Heaven (1995)  ochutnávka

theYoung_gond

Mladí Bozi na jednom ze svých naprostých albových vrcholů. Nejtvrdší, uhrančiví, neúprosní a naprosto inovátorští.

 

Manu Katche - Neibourhood (2005)  ochutnávka

manu_katche

Manu Katche na bicí a Jan Garbarek na saxofon. Je třeba něco k tomu dodávat? Snad jen to, že tohle je naprostá paráda a příjemná relaxace.

   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky