Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny vyškovských klubů - B - 29

Ozvěny vyškovských klubů - B - 29

Sorgh26.3.2013
Vyškov je město vojáků, piva a Dark Gamballe. A ač nepatří svou velikostí mezi kdovíjak významné metropole, přesto se mezi jeho vnitřními orgány schovává jeden sympatický rockový klub. Místní tak mají kam zajít na poslech a gamballí firma disponuje domovskou scénou. Už jsme skoro na Hané, a tak zatímco příznivý vítr nese od severu vůni zaleželých tvarůžků, já zpovídám principála Petra Vytlačila.

Kdy vznikl klub B-29 a jsi ty osobně v jeho soukolí od samého počátku?

Klub vznikl začátkem léta roku 1997 a jsem tu od prvopočátku. Nejdříve jako zaměstnanec za barem, následně jako provozní (stále za barem, jen víc starostí) a od roku 2006 jako majitel (tedy stále za barem, o víkendech za mixpultem a v týdnu se šroubovákem a kladivem v ruce coby údržbář a víc starostí – tentokrát existenčních).

Proč název B-29? Jste fanoušci letectví nebo jde o odkaz na nedaleké vojenské letiště?

Ani jedno, ani druhé. Byl to jen nápad chlapíka co tu dělal graffiti.

Máte ve Vyškově nějakou konkurenci nebo jste momentálně jediní, kdo nabízí živou rockovou hudbu?

Jediní. Všichni ostatní mají rozum a dělají to, co jim vydělává peníze.

Klub se nachází v budově, která se nepokrytě hlásí k typickému stylu komunistických beden a až po vstupu se projeví, o co tady půjde. Museli jste barák pro potřeby klubu nějak upravovat nebo rekonstruovat? Co tam bylo původně?

Snad tu byl kdysi nábytek nebo co. Samozřejmě tu proběhly nutné úpravy od záchodů počínaje a pódiem konče.

Měli jste někdy problémy s hlukem? Nedaleko už stojí bytovky…

Než si lidi v okolí zvykli, tak tu byla na udání hygiena co chvíli na měření hluku. To bylo vždy v pohodě, ale jak chcete donutit lidi co odchází z párty domů aby se chovali jak normální běloši??? To byl, je a vždy bude problém.

Co tak sleduju na netu, tak se zaměřujete na rockovou muziku. Je to záměr, nebo jste otevřeni všem bez výhrad? Tedy jestli krom rocku pořádáte i nějaké taneční párty, diskotéky apod.

Rock a všechny jeho odnože jsou hlavním zaměřením tohoto podniku. Pravidelné rockotéky a koncerty je to, co mě baví a to dělám. Vyjímka potvrzující pravidlo jsou čas od času hip-hopové párty. Dělají se už 10 let a děcka to baví.

Registrujete hodně přespolních fanoušků, kteří se k vám sjíždějí na koncerty?

Mám obavu, že víc jak místních :-(

Jak je to s vojákama, tvoří nějakou významnější skupinu vašich návštěvníků?

Už ne. Vysoká byla odvelena do Brna a od té doby nic. Ale býval to dřív mazec.

Jakou má B-29ka kapacitu návštěvníků?

 

Okolo 120 míst k sezení. Na vybrané akce ale až 500 lidí.

Kolik lidí se podílí na provozu klubu?

Je tu moje manželka, která se stará o chod baru, tzn. brigádnice, které chodí o víkendech. Zbytek najdeš v odpovědi k první otázce.  

Jak to máte s dramaturgií koncertního programu, máte hrubou představu na dlouho dopředu, nebo vše dojednáváte za pochodu, jak se kdo se ozve?

Půl na půl. Je to o dohodách cca 4-6 měsíců předem. To jsou kapely, které plánují svoje tour. Druhá polovina je tak nějak průběžně. Kapela napíše, že by si chtěla zahrát v Béčku, dohodneme se na podmínkách a je to.

Vaše hledí je zaměřeno na lokální české kapely, což je určitě vítaná a záslužná podpora. Troufáte si výhledově i na nějaké zahraniční bandy nebo zůstanete věrni naší scéně?

Zůstaneme věrni. Zahraničí je finančně nedostupné. Ale i tak tu už hrály kapely ze Skotska, Belgie, Itálie či Holandska. O Slovensku se záměrně nezmiňuji, protože pro mě jsou to pořád „naši“.

Jste pro někoho přímo domovskou scénou? Možná takových kapel bude i víc.

Vyškov má spoustu kapel a snad všechny z nich tu samozřejmě hrávají. Jen jedna z nich ale s pravidelnou frekvencí, a to je každoroční vánoční koncert Dark Gamballe. Takže nevím jak kluci, ale já to beru jako že oni jsou ti nejvíc domácí.

Jaké zázemí můžete kapelám nabídnout? Mají si kde složit inštrumenty a dát si voraz, nebo na to není místo?

Máme tu uzamykatelnou šatnu pro muzikanty. Není zrovna největší, ale je tam sedačka, kde si můžou oddychnout, ale hlavně si tam můžou složit svoje nástroje.

Skromný člověk určitě nepohrdne. Když se řekne Vyškov, to je i místní pivo. Kdysi patok, nyní slušná lokální volba. Proč nemáte na čepu právě je?


Myslím, že to, co je na čepu, je v pohodě. Lidi si nestěžují na kvalitu, ani na cenu. Nejsem si jistý, jestli by to bylo ku prospěchu.

Proč měnit něco, co funguje, že jo:-) Díky Ti za rozhovor a ať vám to šlape!  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Jana / 2.4.13 23:00odpovědět

Do klubu na koncerty chodím často a je to tam super. Metal , punk , hard core atd., každý si na své přijde. Díky za to :-)

Victimer / 29.3.13 9:26odpovědět

Já tam byl jednou... venku jsem měl pocit, že vcházím do zeleniny a uvnitř to bylo úplně v pohodě. Hezkej večírek tenkrát...

Honza K. / 29.3.13 9:23odpovědět

Vyškov je taky město grinderů Pigsty a Otynova studia. Otyn je pašák a v Davosu je fajně. Zdravím! Ale k věci: tento klub je dobrej, už mě to tam taky zaválo, jen mě překvapuje, že je ve městě jedinej. Zas taková díra Vyškov není...

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky