Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Piece of Mind... príbeh albumu

Piece of Mind... príbeh albumu

Garmfrost11.1.2024
Epické i detailní čtení pro milovníky kultovního díla jedné z nejdůležitějších kapel metalového panteonu Iron Maiden. O Piece of Mind se dozvíte vše.

Když mi před časem Juraj „Dagon“ prozradil, že pracuje na knize o čtvrté řadovce Piece of Mind bohů metalového nebe Iron Maiden, netušil jsem, co čekat. S ohledem na jeho předchozí knihu, věnující se textům Kinga Diamonda, jsem ale věděl, že je na co se těšit. Dagon pracuje systematicky, má dar uchopit podstatu a zcela přirozeně ji rozepsat. Co by jinému mohlo zlomit vaz, jemu činí radost. Ostatně každému, kdo se pohybuje v undergroundovém zinařském světě, je jeho práce pro internetové ziny R.U.M. a svého času Mortem (R.I.P.) nebo jeho tištěný plátek Unholy Pagan Fire velice dobře známá.

 

pieceofmind

 

Hned z kraje prozradím, že tato kniha je stvořena naprostým a zcela informovaným fanouškem Železné panny a je určena zrovna takovým čtenářům. Záměrem autora bylo napsat knihu, kde o Piece of Mind najdete všechno. Opravdu všechno. Úvodní část se věnuje historickému pozadí, připomeneme si nahrávky předcházející recenzované desce. Autor vysvětluje, proč zrovna Piece of Mind a zdůrazňuje, že všechny nahrávky Iron Maiden staví na stejnou úroveň. V knize naleznete jak výtečné dobové fotografie kapely a jednotlivých členů, tak obálky všech možných vydání, singlů, bootlegů. Najdete zde také lístky z koncertů, výčet koncertů, statistiku hraných skladeb na koncertech. Na co kdo hrál – budete vědět o každé paličce, když to přeženu i o každém drátu u zesilovače. Samozřejmostí jsou texty a jejich překlady. Rovněž si můžeme vychutnat rozbory textů i kompozic samotných. Vyhýbá se svému názoru a raději nechává hovořit členy kapely.

 

V knize naleznete i přepis pokoncertní hádky mezi šéfem Stevem Harrisem a tehdejším nováčkem za bicí soupravou, Nicko McBrainem, do které vstupoval a kterou také natočil nezmar Bruce Dickinson. Podobných perliček je v knize více, což berte jako výzvu pro její pořízení a opakované přečtení. Príbeh albumu se čte velice svěže, čemuž napomáhají nejen vložené obrázky, ale také přímočarý text a rozumný počet stran. Jste-li příznivci Iron Maiden a jejich osmdesátkových desek, neměli byste váhat. I když myslíte, že o kapele a nahrávce Piece of Mind víte dost, po přečtení zjistíte, že je pořád co objevovat. Nebo si alespoň připomenete to, co jste možná už pozapomněli.

 


 

Autor: Juraj Sloboda

Vydáno: 2023

Vydavatel: vlastními silami

Počet stran: 242

Jazyk: slovenský

Vydání: brožované



  DISKUZE K ČLÁNKU

zrušit

Reagujete na komentář

Lomikar / 11.1.16 22:19

Já Vám děkuji za vynikající, nadšenou práci a mnoho inspirace a to zejména také proto, že jste vzbudili naději že jsou lidi, co hudbu jenom nervou do uší, ale také o ní přemýšlí a jsou otevřeni experimentům. Mno a nehledě na rok vydání, tak moje desítka pro minulý rok: 1 - Mindless Self Indulgence - How I Learned to Stop Giving a Shit and Love Mindless Self Indulgence; hudební ekvivalent South Parku, nekorektní, neuvěřitelně vtipná taškařice s neskutečným drajvem. Od prvního alba Tight jedou první ligu sexuální nevyzrálosti hozenou do rytmů. 2 - Rotting Christ - Kata Toi Daimona Eaytoy; blacková procházka kulturní galerií se soundtrackovou strukturou, kde každý úder má svůj koncepční význam 3 - Sólstafir - Ótta; s přehledem nejvyzrálejší post-blackmetalová deska se kterou snesou srovnání snad jen současní Alcest. Nikdo neumí bezvýchodnou melancholii tak jako tihle 4 - Florence and The Machine - Lungs; barokní pop s neuvěřitelnou škálou aranží (kolik lidí jen zaměstnají na jednom albu) s majitelkou v současnosti nejodvážnějšího hlasu ve svém žánru 5 - Le Tigre - Le Tigre; k debutovému albu mě zejména váže nebezpečné zalíbení v uvřískaném projevu rrriotky Kathleen Hany 6 - WWW - Atomová včela; v českém prostředí bezkonkurenční tah na bránu, který svou znervozňující dravostí znemožňuje poslouchat desku jen napůl 7 - Grave Pleasurers - Dreamcrash; ve své podstatě celkem konzervativní album, které povyšuje nejen Joy Divisionský zvuk, ale hlavně hyperaktivní výbuchy kreativity na kytarovém a bicím poli 8 - Mgla - With Hearts Towards None; už dlouho jsem neslyšel tak surový a současný black, který se namísto přepjaté zlé image orientuje na materializaci blackmetalový melancholie 9 - Gnaw Their Tongues - Eschatological Scatology; holka řiká, že to obdivuje, ale není schopná to poslouchat. Absolutní koncentrace zla a fuck off všemu. Neuvěřitelný výlet do světa tvůrčí svobody. 10 - na závěr dva parádní soundtracky: Fury od Stevena Price a Mad Max od Junkie XL. Oba vykročili se svou prací jinam než je obvyklé a maximálně uspěli.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky