Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - červen 2023

Redaktorské ozvěny - červen 2023

Sarapis9.7.2023
Nástup léta se zatím zdá být zasazen do klasického rámce protikladů a paradoxů. Dítka jásají, rodiče už méně, mnohé rodiny prchají před teplem na jih do tepla ještě většího a silnice se mění na rezervace určené pro nerušenou pastvu invazivního druhu sbíječky letní. Udržet si přes horké prázdniny zdravou mysl možná není úplně snadné, ale ani ne nemožné. Červnové ozvěny jsou kouzlem nechtěného temné a studené, nechte se zchladit.

// Jirka D.

 

Godflesh - Purge (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Novinka praotců žánru začíná dost slibně a tak do třetí skladby si ji naprosto užívám. Především Nero je otvírák jak víno a kvůli skladbám, jako je tato, dávám svou dobrou pověst do placu. Pak ale provozní teplota poněkud poklesá a prozatím z alba jako celku převládají spíš takové střízlivé, ne zcela nadšené pocity. Zatím to na mě nedělá dojem, že by deska Purge držela konzistentní kvalitu od začátku do konce, ale třeba to časem naskočí.

 

Botanist - Selenotrope (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Naopak Botanist mě chytli hned od začátku a zatím se drží pevně. Oproti dřívějšku se jaksi učesali, zpřístupnili, zjemnili výsledný zvuk a pak hlavně ty sbory, to je lahůdka. Přiznám se, že při skladbách typu Angel’s Trumpet jim zobu z ruky. A pak že neposlouchám cimbálovku…

 

Saturnus - The Storm Within (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

U Dánů Saturnus se za ty roky evidentně nic nezměnilo a i když jejich novinka je čirý anachronismus patřící kamci do devadesátek, líbí se mi. Jejich doom našlapaný překrásnými melodiemi a tentokrát velmi přesvědčivým hlavním hlasem Thomase Jensena umí chytnout za srdíčko a čekat na novou desku jedenáct let se vyplatilo. Jak pravili na jednom svém koncertě - we are slow band. Není kam spěchat. 

 

Tenhi - Valkama (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Ještě o jeden rok navíc jsme si museli počkat na novinku finských Tenhi, které mám rád už hodně dlouho a je naprosto neuvěřitlný, že od jejich minulého alba Saivo jsem zestárnul o dvanáct let. Nová deska mi přijde taková příjemně vyklidněná, sice typická Tenhi, ale v jistém smyslu až lehce euforická, vzletná. Vyzařuje z ní moc příjemná energie. 

 

Sigur Rós - Átta (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Zkusil jsem i nové album islandských pionýrů post-rocku Sigur Rós, kteří obdobně jako kapely výše natahovali trpělivost svých fanoušků docela dlouho, v jejich případě deset let. Upřímně doznávám, že podobné produkce jsem se asi přejedl a že i přes nesporné kvality mi ta deska jde jedním uchem dovnitř a druhým ven. Asi to ještě zkusím, ale neslibuju.

 


 

// Victimer

 

Godflesh - Purge (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Vyndej G a máš Pure, jsem někde četl. Ne, to by bylo příliš snadné, novinka voní současností a drtí ve větší šíři. Album provází klasický rozhoupaný rytmus, ale není to jen o něm. Purge bych co do přínosu a kvality viděl vedle A World Lit Only by Fire, které tvrdě a neúprosně drželo lajnu. Post Self vidím o level výš, tam se sešly lepší věci a celková (povznesenější) nálada alba. Purge v sobě nese několik velmi dobrých skladeb, ale je to tak polovina. Ta druhá ze sedačky nezvedne, tvrdě a neúprosně. I tak je to hodně solidní počin, vždyť jsou to sakra Godflesh

 

Vulture Industries - Ghosts From The Past (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Vulture Industries se už na minulé desce Stranger Times dali na přímočařejší, řekněme obyčejnější cestu. Kdysi nohsledové Arcturus, dnes více méně hard rockový soubor, který si ještě sem tam trochu zablbne, ale víc hledí na zemitost. Novinka je v tomto ohledu nejdál. Tady už se o metalové avantgardě mluvit nedá. Pak už záleží na tom, jak tento posun kdo přijme. Já jako nezatížený obdivem k minulosti novinku vítám. Poslouchá se dobře a třeba mi ukáže, že je v ní i něco víc.

 

Queens Of The Stone Age - In Times New Roman (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Novinka oblíbených QOTSA pro mě představovala překážku asi tak dva poslechy. Už jsem ale uvnitř dění a začínám si užívat. Sice nejsem (a asi ani nebudu) v takovém rozpoložení jako u ...Like Clockwork, ale své si říká i nová placka. Ta není tak úchvatná, ale typická hravost a nadhled srší i z ní. Je to dobré.

 

Thy Catafalque - Alföld (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Tamás Kátai a jeho metalové dítě Thy Catafalque, které album od alba vynášíme málem do nebes. Ale ono to jinak nejde, když to tento pán má holt v sobě. Novinka Alföld v sobě zase má výrazné přitvrzení, což by mi mělo vyhovovat. Z posledních let se totiž nejraději vracím k Meta a Geometria. Mírný problém představuje můj vlastní ostych se do toho zeštíhlení výrazu naplno zavrtat. Zatím se moc nechytám a začíná to vypadat podezřele. A to mi k Thy Catafalque nepasuje, dám tomu víc času.

 

Botanist - Selenotrope (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Noví Botanist zní fantasticky. Jako léčebná lesní post-blacková kůra, jako šamanství, jehož temnota dostala tvar jemné, na vokálech postavené procedury. Celkový zvuk alba má takový povznášející charakter a to hlavní si často můžeme jen pošeptat. Pojď blíž, my tě vítáme v našem království a všechny tvoje trable zahladíme naším hudebním kurzem lesní dobrosrdečnosti.

 

Ævangelist - X​α​ρ​ί​σ​μ​α​τ​α (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Minulost souboru rozdělená do dvou částí možná mate, ale kdo se rád nimrá v osobních sračkách hlavních protagonistů, tak prosím. Jde o to, že Matron Thorn se vydal svou cestou a dál týrá black metal hypnotickou disharmonií a jeho podprahově depresivní sound poznáte už po třech sekundách. Někdo to už těžce nedává a ztrácí smysl v tom, do kolika projektů tento maník tříští svoje síly, další zase slintá nad novým neuchopitelným uměním. Provokativním a zvláštním, samozřejmě.

 

Skrying Mirror - Omnimalevolence (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Další z tisíce projektů, ve kterých figuruje temný nadšenec Matron Thorn. Skrying Mirror hrají typicky nehmotnou vláčností podpíraný... v tomto případě industriální death. Takže ano, s odbočkami mimo hlavní záběr. Pan workoholik zkrátka močí ten svůj rukopis všude možně. Tahle tajuplná plechařina v sobě nese něco málo z odkazu Blut Aus Nord, umí být groovy, odcizená a bůhví co dalšího, ale taky má naprosto zmršený zvuk. Samotné poslechy jsou pak někde mezi uznáním solidní látky a sebevražedným sluchoterorem.

 


 

// Bhut

 

Thy Catafalque - Alföld (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Překvapila mě hutnost a tvrdost a chvíli jsem i žehral na absenci folkovějšího ducha. Ale výsledek je stejně mimořádný. Skladatelsky opět zcela něco výjimečného. 

 

Esoctrilihum - Astraal Constellations Of The Majickal Zodiac (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Tohle je zase kalibr. Těžký kalibr, ale po delší době mě to fest baví a i ten obal je mi sympatickej. Paráda, rád bych se mrknul po origošce. 

 

Impetuous Ritual - Iniquitous Barbarik Synthesis (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3 (320) 

…aneb jak ztratit hlavu, směr, pojem o čase a ocitnout se zcela mimo realitu a být přitom vlastně spokojen. 

 

Karne - Condamnés (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Taková blacková pohoda. 

 

Kostnatění - Úpal (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Úpal ďáblu ve smyslu úlitby a zároveň horký materiál, ze kterého by jeden chytil úpal. Neberte úpalky. 

 

Victory Over The Sun - Dance You Monster To My Soft Song! (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Absolutní šílenství, kdy fakt neodhadnete, co se bude dít v příští skladbě. Moc hezky se to poslouchá. 

 


 

// Garmfrost

 

Pa Vesh En - Martyrs (2023)  ochutnávka

zdroj: CD

Tajuplný a děsuplný projekt Pa Vesh En na Martyrs kloubí skvostné melodie s hrozivou náladou. Pro mě doposud neznámá záležitost se záhy stala srdcovkou, na kterou jsem si rychle vytvořil závislost.

 

Omnerod - The Amensal Rise (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Omnerod to umí pořádně rozbalit. Připadne mi, jako by se Devin Townsend pustil do společného projektu s technicky deathovou partou. Cirkus, rubanice, art… The Amensal Rise je progovou šlehou, která se neštítí vůbec ničeho.

 

The Arcane Order - Distortions from Cosmogony (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

The Arcane Order mě baví. Ne každá deska mi úplně sedne, ale pokaždé se jedná o kvalitku. Distortions from Cosmogony jedu každý den. Trochu black, hodně death. Melodie, technika a řezba jak ďas!

 

Ruïm - Black Royal Spiritism - I​.​ O Sino da Igreja (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Blasphemer se naštval a pouze s bubeníkem nahrál všechno sám. Pustil se i do vokálů. Vrací se pro mě k nejlepšímu období Mayhem Wolf's Lair Abyss po Ordo ad Chao. Zkrátka k albům, kdy byl členem této ikony. Překvapil mě jeho vokál, který je hodně podobný tomu Maniacovu. Ruïm ovšem pouze nestačí zažité postupy Mayhem. Jako tvůrce je Blasphemer za ty roky jinde. Ze všech nahrávek, na kterých se podílel po svém odchodu z kapely, mi tento projekt sedí nejvíc. Ano, Vltimas jsou cajk, Nader Sadek nebyli špatní. Aura Noir to samé… Ale Ruïm, to je láska.

// Victimer: Zaujaly mě dvě stejné věci. Jak Blasphemer současným Mayhem chybí a způsob, jakým se popasoval s vokály. Ty fakt dávají vzpomenout na Maniaca. 

// Bhut: Hlásím shodu. Ve všech bodech prakticky.

 

Reverorum ib Malacht - Aieganzes Aigonzis: Angels of God (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Reverorum ib Malacht letos vydávají jednu desku za druhou. Aieganzes Aigonzis: Angels of God je z nich nejexperimentálnější. A je zlá. To by mě zajímalo, co na takovou kruťárnu říká pan farář.

// Victimer: Pastor is dead.

 

Foo Fighters - But Here We Are (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Foo Fighters po delší době nahráli silnější desku. But Here We Are je dílem smutným i energickým. Jeden hit střídá druhý. Možná už Dave není tím nevinným hitmakerem, co kdysi. Je ale stále pořádným sympaťákem a sakra dobrým muzikantem.

 

Saturnus - The Storm Within (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Saturnus vydali po dlouhé pauze novou řadovku. Všechno je při starém. Máme tu zde to, co na nich milujeme. Silné melodie, hluboký growl a nepodbízivou atmošku. The Storm Within má delší stopáž, ale je to doom, tak co.

 


 

// Sarapis

 

Thy Catafalque - Alföld (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, youtube

První poslechy mi o albu Alföld prozradily zřejmě jen zlomek toho, co má tato nahrávka na srdci. V první řadě je to zajímavý odskok od směru posledních plus minus tří alb, návrat k syrovosti a užšímu spektru prostředků a nálad, což beru jako dobrý krok. Souznění obsahu s obálkou funguje znamenitě. Tím ale vyhráno ještě není. Třeba kontrolky emoční stability zůstaly i po třetím poslechu v normálu. Teprve později se začalo něco dít a až v těchto dnech se potýkám s dynamickými změnami tepu a tuším, že na poli mezi strašákem a liškou najdu kromě klíšťat a nor i vzácné vltavíny.

 

Altari - Kröflueldar (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: bandcamp, mp3

K dalšímu z řady pozoruhodných důsledků islandské izolace mě připoutala Vicova recenze. Album, které se od metalu občas vzdálí k hranicím temné alternativy, je přitažlivé a rajcovní jako Petova ségra, ale jak čas běží, dokáže ze mě vycucnout poslední kapku dobré nálady. Po poslechu jsem nerudný a nasraný na svět. Přesto se touto chladnou dekou opakovaně přikrývám. Fakt dík, kolego! Jinak teda tu lokaci bych podle hudby naslepo netrefil, tipoval bych spíš Polsko a některou z jeho cáklých post-black metalových kapel.

 


 

// Sorgh

 

Thy Catafalque - Alföld (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320), bandcamp 

Tak tohle je redakční povinnost a nebudu zbytečně plýtvat slovy. Jen krátce, album se vydává cestou větší tvrdosti. Je přímočařejší, metalovější a jednoduše skvělé. Nevím, jak to ten Tamás dělá.

 

Carcass - Torn Arteries (2021)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Jako zklidňující lék po náročnějším poslechu, který zmiňuji dále, jsem si naordinoval klasiku kombinující heavy riffy se špinavou vrstvou deathu. Osvěžující.
 

Ævangelist - X​α​ρ​ί​σ​μ​α​τ​α (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Zajímavý projekt, ale pozor, neplést si s americkou bandou téhož jména, která se předvedla na splitku s našimi Inferno. Tohle je finská záležitost a je podobně chorá. Dominantní je atmosféra, která odlidšťuje, nihilizuje a traumatizuje. Jsem v procesu.
 


 

// Lomikar

 

Whiskey Ritual - Kings (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), bandcamp, youtube 

Vidlácká hejkárna s překvapivě kvalitními vstupy do říše dobrého blackmetalu. Byl bych podstatně radši, kdyby si už Whiskey Ritual byli schopní vybrat, jestli chtějí hopsahejsat s publikem anebo drtit zlo a temnotu. 

 

Mephorash - Chalice of Thagirion (2012)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Také bych dokázal nahrát hodinovou desku, když bych neměl potřebu přijít ani s jedním zapamatovatelným či vybočujícím motivem. Totální ubíjená. 

 

Blindead - Absence (2013)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Zkoušel jsem to snad desetkrát, skrze různé desky či kanály a prostě ne, oblibu Katatonie jsem nikdy nedokázal plně pochopit. Tak mám místo ní polské Blindead. Ti jsou méně ufňukaní, skladatelsky odvážnější a dokáží přijít s tak dechberoucími pasážemi jako je závěr posledního songu. Blindead stáli dle všeho na silné autorské vizi, kterou není zas tak jednoduché reprodukovat a propagovat, což bude asi důvod (společně s nějakými neurčitými zdravotními trably), proč se loni po dlouhé odmlce konečně rozpadli, leč je zde snaha navázat projektem Blindead 23, tak by to ve výsledku mohla být dobrá zpráva.

 

The Moth Gatherer - Esoteric Oppression (2019)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Nezávidím kapele, že musela na tuhle desku dát dohromady písně, které by byly schopné alespoň přibližně konkurovat mohutnosti a suverénnosti ultimátního otvíráku The Drone Kingdom. Ale dali to tak tak. 

 

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Temple of Serenity (2020) naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Olaf je v poslední době nějaký neklidný. Poctivě se věnuje svému (nyní již) dvoučlennému folkovému projektu Budeč, který původně vznikl tak trochu jako covidová trucárna a do toho za krátkou dobu již potřetí přetáčí zvuk Big Bad Tripu nějakým novým směrem. Takže když se esotericky vycinkal, ovlivněn spřízněnou kapelou Bön, tak teď to po odchodu bubeníka zkouší prý sunout trochu do elektriky. Já jsem trpělivý posluchač, který to sleduje z úkrytu a čeká až se zase vrátí k těm starým dobrým kytarám, se kterými mu to před třemi lety slušelo stejně nejvíc.

 


 

// Symptom 

 

Immortal - War Against All (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: Spotify

Demonaz u kormidla dobře kormidluje.

 

Abbath - Dread Reaver (2022)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Abbath-metal.

 

Izurewara - Komu rul​í​k, komu r​ů​ž​e (2023)  ochutnávka

zdroj: Bandcamp

Hardcore po moravsku.

 


  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky