Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - prosinec 2014

Redaktorské ozvěny - prosinec 2014

Sarapis1.1.2015
Rok 2014 je již za námi, ale dříve než se vrhneme na velké bilancování toho, co uplynulý rok přinesl či odnesl, ohlédněme se krátce za posledním měsícem loňského roku formou tradičních ozvěn.

Jirka D. //

 

Thee Maldoror Kollective - Knownothingism (2014)  ochutnávka   naše recenze

Po novince Manes další album z podzimu, které mě chytlo na první dobrou a drží se zatím pevně. Dříve blackmetalová kapela se stejně jako norští kolegové oprostila od ostrých kytar a s hromadou elektroniky se vrhla vstříc jiným světům. A daří se výtečně.

 

Et Moriemur - Ex nihilo in nihilum (2014)  ochutnávka

Pro mne překvapení z kategorie velice milých. Debutní, víc jak tři roky staré album bylo slušné, ale rezervy se našly a k nadšení stále cosi chybělo. Naproti tomu první dojmy z novinky jsou o pěkný kus cesty dál, stejně jako kapela, z níž je cítit jistota a pevná půda pod nohama.

 

Fugazi - First Demo (2014)  ochutnávka

Prapočátky Fugazi z r. 1989, poprvé oficiálně vydané. Tradičně na Dischord, tradičně na krásně udělané gramodesce, tradičně výborná záležitost nejen pro Fugazi-nadšence. Čas Vánoc si lze zpestřit různě.

 

Flash The Readies - Submarine Sky (2014)  ochutnávka

Nové album olomouckých Flash The Readies je jiné. Hodně jiné než předchůdce a zatím se učím v něm orientovat. Kapela se posunula od zřetelných inspirací u Pink Floyd k post rockovým dálavám a tvoří si vlastní svět.

 

Static-X - Wisconsin Death Trip (1999)  ochutnávka

Tuhle desku znám úplně zpaměti, svého času jsem ji hltal jako málokterou jinou a je zvláštní pocit si ji pustit teď, když Wayne Static už všechno sleduje z obláčku. Album naštěstí nestárne.

 


 

Victimer  //

 

Cobalt - Gin (2009)  ochutnávka

S ginem v ruce a útrpně nostalgický sice v křesle nesedím, ale proč si nevzpomenout na jednu zajímavě pojatou blackmetalovou epizodu z roku 2009? Pořád mi dává pocit čehosi zvláštního, zaoceánská scéna je prostě svá. Ale co bude dál? Něco nového už by to vážně chtělo...


Bloodbath - Grand Morbid Funeral (2014)  ochutnávka  naše recenze

Sto lidí, sto chutí, samozřejmě. Bloodbath dali dohromady zřejmě nejjednodušeji působící album, Nick Holmes se nezalyká, ale temně vrčí a mně to vyhovuje. “Nightmares” a “Fanthomless” mám raději, ale k nové desce jsem si také vypracoval vřelý vztah. Poklona švédské staré škole, funerálně zhoubná atmosféra a hrobník za mikrofonem (i když se to mnohým nelíbí) ví, co dělá.


Attic - Seasons (2014)  ochutnávka  naše recenze

Překvapení z oregonských lesů zní hodně výživně. Atmosféra nahrávky funguje a tahá posluchače po tmavě vybarvených skalách a zamrzlých řekách krajiny bez lidí. Takto laděné kapely mi jdou k duhu a pokud jsou schopny dát všanc nápaditě poskládanou desku, mají u mě vyhráno.


Nightingale - Retribution (2014)  ochutnávka  naše recenze

Dan a jeho parta jsou pánové na svých místech, nadhledem a umem jejich nová deska jenom pryští. Nesmírně pohodová a žádné velké věci neřešící nahrávka dává člověku samá pozitiva. Jako vklad do jeho mysli i jako šikovně podanou muzikou, kterou prostě nejde nemít rád.

// Sarapis: Moje první setkání s tímto tělesem a hned příjemné. Až se divím, že tento AOR má napříč redakcí takový úspěch. Ale jak píše Vic, je to hlavně pohoda. Album dokáže velmi rychle naladit posluchače na vlny, které mají Dan a spol. plně ve své moci a pak už se člověk jenom houpe.


Thee Maldoror Kollective - Knownothingism (2014)  ochutnávka   naše recenze

K novým TMK ještě nějaká cesta povede, ale už teď se dá říci, že se jedná o pozoruhodný materiál, který nechává minulost kapely spát hodně hlubokým spánkem. Novinka je elektronická deska odkrývající nejeden vyčůraný manévr, který dohromady tvoří vlastně docela pěkné písničky. Jen ne ve zcela klasické podobě, to TMK zůstalo. Podobný přístup jako Manes? Ano, souhlasím.

 


 

Sarapis  //

 

Grand Magus  -The Hunt (2010)  ochutnávka

Jestli jsem na tomto místě před měsícem váhal, zda Grand Magus letos natočili paskvil nebo klenot, tak nyní mohu říct, že o pravosti a kvalitě švédské oceli nemůže být pochyb. Z té hrstičky originality se sice boží buchta dá upéct jen těžko, ale nahrazují-li to Grand Magus uvěřitelným nasazením a pořádnými hitovkami, já jim tu bábovku sežeru, že nezbyde ani drobek. To je případ i starší desky “The Hunt”. Několik hardrockových fláků jak z partesu, s tahem na bránu, že to trhá síť a metalová hlavo umlať se. Však okoštujte vzorek.

 

Job For A Cowboy - Sun Eater (2014)  ochutnávka

Ještě nedávno bych ke jménu kapely dokázal přiřadit leda tak škatulku, kam zhruba spadá, ale víc byste ze mě nedostali. A ani to by nebylo správně, protože nové album "Sun Eater" je úplně jiné než všechno, co kovbojové dosud stvořili. To je také důvod, proč jsem se o album začal zajímat. JFAC se vydali na půdu progresivního death metalu a jde jim to pěkně od ruky. Na závěry je ještě brzy, ale nebojím se říct, že tato nahrávka bude růst, i když ji budete znát jako vlastní boty.

 

Misanthrope - Metal Hurlant (2005)  ochutnávka

Francouzští Misanthrope jsou pořád tak trochu záležitostí pro fajnšmekry. Jejich jméno je sice známé, ale mám pocit, že jsou pořád někde na okraji dění. Přitom jejich nahrávky patří k tomu lepšímu, co světový fond extrémního metalu nabízí. Zkrátka pojem nedocenění mi k této kapele naskakuje jaksi automaticky. "Metal Hurlant" z roku 2005 je rozhodně povedené album. Hlavními přednostmi nahrávky jsou nápadité kytarové riffy a silná atmosféra gotického hororu se špetkou aristokratické zkaženosti a arogance. Jeho nejjasnější Výsost Phillippe za mikrofonem řádí jako černá ruka. Na druhou stranu za zvuk bicích a hlavně kopáků bych rozdával pohlavky na všechny strany. Na takové pleskání není nikdo zvědavý. Takže kaňka, ve francouzském diktátu.

 


 

Bodin  //

 

Robert Rich & B. Lustmord – Stalker (1995)  ochutnávka

Možná se už opakuju, ale je mi to celkem jedno. Tohle dílo pánů Riche a Lustmorda mě nikdy neomrzí a stále si ho často s velkou chutí pouštím.


Stromboli – Fiat Lux (2014)  ochutnávka

Návrat na hudební scénu jako hrom. Fiat Lux je album minimalistické, nerušeně plyne a Bára Basiková stále ještě to zlato v hrdle má.


Primordial – Where Greater Men Have Fallen (2014)  ochutnávka

Novinka irských Primordial ničím nevybočuje ze zajetých kolejí kapely, jen se mi zdá, že přibylo epičnosti, což rozhodně není na škodu.


Beyond Sensory Experience – No Lights In Our Eyes (2008)  ochutnávka

...když Kutnou Horu postihla epidemie černého moru... Další hodnotné dark ambientní album, na kterém často ujíždím.


Deicide – Legion (1992)  ochutnávka

Kultovní album, ze kterého se mi ježí všechny chlupy na těle.

 Bhut  //


Thee Maldoror Kollective - Knownothingism (2014) ochutnávka   naše recenze

Tahle deska si mne omotala kolem prstu jako nic jiného za tenhle rok. No...ještě Manes a Lux Occulta. Absolutní špička veškeré tvorby TMK. V diskografii kapely mne takhle naposledy odrovnalo akorát dílo Pilot. Jenže to bylo jiný kafe, stejně jakékoliv jiné album. Knownothingism je právem za sto bodů.

 

Röyksopp - The Inevitable End (2014)  ochutnávka

Poctivé pročítání a poslech listopadových ozvěn mých kolegů zanechalo výraznou stopu. Röyksopp se mi zalíbili už jen proto, že mi připomínali i další elektronické oblíbence Spiderbait. Samozřejmě každá banda jde svou cestou a podobnost je čistě náhodná a spíše srovnávám z toho důvodu, že v daných vodách neplavu příliš často, natož dobře. The Inevitable End je příjemná hudba, která uklidňuje.

 

Marilyn Manson - The Pale Emperor (2014)  ochutnávka

Manson pro mne znamená hodně. Citelně se zapsal do jistých etap mého dospívání a vlastně i teď si bez něj sbírku originálních nosičů nedokážu představit. Jistotou je, že v přehrávači se objevuje i tak celkem často. Jde samozřejmě o starší nahrávky, jelikož to, co začal vydávat po výběrovce Lest We Forget bylo… ehm… bezduché. Věk pokročil, časy se mění, starý buřič se uklidnil a na nové nahrávce nabízí pestrou paletu líbivého akorátně rychlého rokenrolu. Slovo metal tu nemá žádný prostor. Trochu mě mrzí, že Manson víc zpívá a už neštěká jako kdysi. Kulervoucí nářez ala Irresponsible Hate Anthem už taky nenatočí. Nicméně stále je bledý císař velice výživná nahrávka, která vrací Mansona do přízně těm, kteří se na něj už vykašlali.

 

Yob - Clearing The Path To Ascend (2014)  ochutnávka

Pomalu, melodicky, uhrančivě a s grácií. Novinka Yob se dere pod nehty jako tříska a přitom se to člověku dokáže zamlouvat. Ale co vám tu budu povídat, zkuste to sami, pokud máte rádi americkou kúru bahenních lázní.  

 

Kult Ofenzivy - Nauky Různic (2014)  ochutnávka

Loni jsme se mohli utlouct po nahrávce projektu Triumph, Genus. Dnes tu máme následovníka ovšem v podobě alba, které vyšlo pod hlavičkou domovské bandy Kult Ofenzivy. Nihilismus, Nietszche. Drsný black metal a velmi hrubě odříkané texty prostoupené hnilobnou filosofií v dobrém slova smyslu. Řeknu vám, že když jsem tohle poslouchal cestou do práce, tak jsem byl tak dokonale zhnusen lidmi kolem sebe, že i odpovědí na oční kontakt s krásnou dívkou nebyl obvyklý úsměv. Jo a jestli tyhle řádky čte Antifa a dělá si u mne černý puntík, tak rovnou říkám, že je mi to u prdele.

 


 

Garmfrost  //

 

U2 - Songs of Innocence (2014)  ochutnávka

Už to není co bývalo, nápady se opakují a nemají tolik šťávy, ale nemůžu přestat poslouchat jejich novinku a přestat si pískat její melodie. Po letech se mi jejich písničky opět líbí.


Ignis Haereticum - Luciferian Gnosis (2014)  ochutnávka

Můj osobní šok roku. Neznámá disharmonicky pekelná náladovka mi sebrala vítr s plachet. Nádherný skvost. Jestli se o takto formované nahrávce dá mluvit. Nic nového pod sluncem, vše jsme už slyšeli, ale má to šťávec pánové a dámy.


Ofermod - Serpents Dance (2014)  ochutnávka

Ofermod se dává připomenout kratičkým EP, kde se představuje v té brutálnější a svižnější podobě. Nálehavost a síla dělá ze Serpents Dance významný vykřičník na black metalovém poli.


Smashing Pumpkins - Monuments to an Elegy (2014)  ochutnávka

Smashing Pumpkins hrají najednou obyčejný, přímočarý pop rock a moc jim to sluší. Je jasné, že už nikoho nepřekvapí a nešokují, nicméně ani neurazí. Deska je protknuta pěknými kytarovými melodiemi bez experimentů, plných lásky a příjemné melancholie. Corgan je opět odtažitý a vůbec mu nevadí, že už není naštvaný puboš, ale pán ve středních letech. Beze vší trapnosti nám SP naservírovali vyrovnanou nahrávku pro pamětníky i současné příznivce zasmušilého světa indies.

 

Hetrortzen -  Ain Soph Aur (2014)  ochutnávka

Děsivé zlo vane z Jižní Ameriky a to rovnou z Chile. V okultismu se tamní démoničtí kazatelé nejen vzhlédli, ale zašli až tam, kde nikdo nepronikne jejich samotou a odkud není návratu. Nicméně i přes to mají spoustu kámošů z jiných, obdobně zaměřených smeček ( např. Dodsengel), kteří jim třeba i přispějí na nahrávku svým nesvatým umem. Kdo ale čeká klasický black metal, mohl by se zlou potázat. Je jisté jen to, že deskou vane temný vítr z jihu a nese s sebou smrt...

 


 

Sorgh  //


Coverdale/Page - Coverdale/Page  (1993)  ochutnávka


Asmodeus - Past Na Davida Kleinera  (2014)  ochutnávka

 

Thanatos - Global Purification  (2014)  ochutnávka

    DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky