Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - únor 2014

Redaktorské ozvěny - únor 2014

Sarapis8.3.2014
Čerstvá směska našich posluchačských choutek za uplynulý měsíc je tu. A tentokrát s posilou.

Jirka D.  //

 

Frank Zappa - Sheik Yerbouti (1979)  ochutnávka

Parodie na všechno a na všechny, přitom geniální - hudebně, textařsky, nápadem. Jedna z nejznámějších desek od Franka Zappy, patřící do zlatého fondu světové hudby. A pokud není takový fond, vytvoříme ho...

 

Les Claypool’s Duo De Twang - Four Foot Shack (2014)  ochutnávka  naše recenze

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem tento měsíc poslouchal nějakou nahrávku častěji než právě tuhle. Vše podstatné o ní jsem se snažil přenést do recenze, ale pro jistotu opáčko - muzikantsky výborné a především neskutečně zábavné album, které naprosto přesně vyplnilo prostor, který se už dlouho nikomu nedařilo zaplnit.

 

Ulver & Sunn O))) - Terrestrials (2014)  ochutnávka

Obě kapely nejspíš dospěly do stádia, kdy mají pocit, že jim jejich fanoušci sežerou všechno. Ať se na tuhle desku dívám zleva, zprava, ze zhora, střízliv i pod vlivem, vychází mi jedno - kopec nudy.

 

††† - ††† (2014)  ochutnávka

Atmosferické a silně podmanivé album. Víc sesmolím do recenze.

 

Cynic - Kindly Bent To Free Us (2014)  ochutnávka

Progresivní rock? Tvrdší Steven Wilson? Cynic se posunů nebojí, opouští metalovou tvrdost a příjemně překvapují.  

 Victimer  //


Loits - Must Album (2007)  ochutnávka

 

Pimentola - Misantropolis (2007)  ochutnávka

 

This Mortal Coil - Blood (1991)  ochutnávka

 

Pendragon - Pure (2008)  ochutnávka

 

Pitchshifter - Deviant (2000)  ochutnávka  naše recenze

 


 

Sarapis  //


Type O Negative - Bloody Kisses  (1993)  ochutnávka

Výborné album, které katapultovalo dnes již nebožtíka Petera Steela se svými kumpány do širšího povědomí. A zaslouženě, protože "Christian Woman", "Black No.1" a další jsou prostě pecky jako sviňa. Na jedné straně je pak pomalá a depresivní titulní skladba, na straně druhé skupinka punkových hoblovaček ve výrazně originálním pojetí. A pak samozřejmě zvuk kytar - ocelové včely při poslední obraně své zesláblé královny. Takový sound se málokde slyší a TON jsou i díky němu už navěky jedineční.

Manowar - Louder Than Hell (1996)  ochutnávka

Zde je to s originalitou naopak na pováženou a možná teď vypadám jako blázen. "Louder Than Hell" není výkladní skříní heavy metalu, i v rámci Manowar je to "tak tak". Ale už od svých začátků s muzikou si tady nemůžu pomoct - některé skladby šlapou jako hodinky. Souboj s kýčem zde kapela několikrát prohrává a v těch případech jednoduše přeskakuji playlist - natahovaný závěr "Gods Made Heavy Metal" nebo strašná balada "Courage". Texty raději no comment. Ale Eric Adams (ač už to tenkrát nebylo, co to bývalo) je přesvědčivý a jeho štěkot má u mě respekt. A "Today is a Good Day to Die" je báječná instrumentálka.


Spiritual Beggars - Ad Astra (2000)  ochutnávka

Uznávané retro ze švédské kuchyně mě zatím nechává spíše vlažným, než že bych se při poslechu rozohňoval. "Ad Astra" nabízí několik příjemných momentů, ale celkově ve mně nezanechává hlubší dojem (sorry za ohranou frázi). Ještě to párkrát zkusím, přece jen v tom nemůžu "Wonderful World" a "Sedated" nechat samotné.

 

Chuck Palahniuk - Klub rváčů (Odeon, 2011)  ochutnávka

Myslím, že tuto knihu znají mnozí z vás. A pokud ne, tak film viděli určitě všichni. Není moc dobré číst knihu, když už znáte film a víte zápletku i rozuzlení. Ale i tak jsem se při četbě bavil. Kniha je skvěle napsaná, má spád a vysokou odolnost vůči zubu času. U některých titulů mám tendenci se k nim po čase vrátit, Klub rváčů řadím mezi ně.
  


 

Bodin //

 

Skepticism - Farmakon (2003)  ochutnávka

 

Po čase jsem se navrátil k mému nejoblíbenějšímu albu od Skepticism. Táhlá a nemocná hudba pro únorové dny jako stvořená.

 

Altar of Plagues - White Tomb (2009)  ochutnávka

Nebojím se říct, že White Tomb je nejsilnějším albem od Altarů. I po X posleších má deska pořád co nabídnout. Dobrý společník do sluchátek či doma při zatemněném poslechu.

 

 

In the Woods… - Heart of the Ages (1995)  ochutnávka

In the Woods… odešli z hudební scény předčasně, jako králové. Ovlivnili spousty kapel a hudebníků. Poslouchat Heart of the Ages je prostě balzám na duši.


Cadaver - Necrosis (2004)  ochutnávka

Zběsilost a rychlost Cadaver prostě zabijí. Apollyon, Czral, Anders Odden se s tím nepářou. Přímočarý death/thrash z Norska. Dočkáme se někdy nového alba?

 

Nasum - Grind Finale (2006)  ochutnávka

Je umění poslechnout tuhle kompilaci na jeden poslech. Nasum - to je silná nálož. R.I.P.

 


 

Bhut  //

 

The Beatles - Abbey Road (1969)  ochutnávka

V podstatě sjíždím všechny řadový desky. Je to muzika, která neomrzí a nikdy nezestárne. Bouřlivé začátky vystřídaly experimenty až se na konec zvážnělo, o čemž svědčí právě uvedené album.††† - ††† (2014)  ochutnávka

Nechci být horlivý, ale mám tip na adepta desky roku… Zkrátka mne tenhle počin oslovil neskutečně silně. Nápady hudby jakoby vykrádaly popík z konce minulého století, který obohacují o soudobé elektronické novátorství. Nádhera.

 

Year Of No Light - Tocsin (2013)  ochutnávka

Valivé tempo, těžká atmosféra. Sludge drone doom přesně toho zrna, které mám rád.

 

Samael - Reign Of Light (2004)  ochutnávka

Když Samael přestali zatloukat hřeby do Kristovy nebohé hlavy, přerodili se v cosi elektronického. Teprve na této desce tomu však dali plný průchod a ačkoliv se nejedná o nic bořícího hranice, je to pěkné a líbivé.

 

Assblaster - Blastphemy Vol. II: Veni Vidi Blast! (2014)  ochutnávka

Odreagovačka jak má být… co dodávat...

 


 

Garmfrost  //

 

Transatlantic - Kaleidoscope (2014)  ochutnávka

Netvrdím, že mi každé album hvězdných progresivistů Transatlantic chutnalo, ale každé bylo a je událostí na scéně. Nejinak tomu bezesporu bude i v případě Kaleidoscope. Žádnou revoluci nečekejte, ale poctivou porci rozmáchlých chutí. Po nemastném neslaném předchůdci je to opět výživná porce. Myslím, že není třeba nic dodávat.

 

Cult of Fire - मृत्यु का तापसी अनुध्यान (2013)  ochutnávka  naše recenze

Byť se mně ještě nedostal do rukou originál, poslední řadovku uctívačů ohně neustále proháním svými sluchovody a těším se na březnové vystoupení v Praze. Tato deska mě totálně přirostla k srdci. Nebývale silně propracovaná atmosféra se silnými melodiemi si mě získaly, ty mě dostaly.


Porcupine Tree - Signify (1996)  ochutnávka

Nějak se této psychárny nedokážu tento měsíc zbavit nebo co. Bohužel to aroma velikosti psychedelie voní po luxusní kávě s těžce návykovým odérem a já onomu zlozvyku propadl.

 

Behemoth - The Satanist (2014)  ochutnávka  naše recenze

Zkraje jsem byl přesvědčen o zbytečnosti novinky. Nicméně postupně jsem nabyl dojmu, že deska je to velice povedená byť s výhradami a to nemalými.

 

Kriegsmaschine - Enemy of Man (2014)  ochutnávka

Neznal jsem a po doporučení se navíc i ošklíbal. Ale vydržel jsem a zatím se to jeví, že jsem objevil další srdcovku stran temného black metalu.

 


 

Sorgh  //


Six Degrees Of Separation - The Hike …….. (2014)  ochutnávka   naše recenze

Pro mě aktuálně nejlepší česká deska.

 

Forgotten Silence - Thots  (1996)  ochutnávka

Tento měsíc byl hodně ve znamení české tvorby a patřil sem i tento návrat.

 

Cynic - Kindly Bent To Free Us (2014)  ochutnávka

Tohle už se metalu hodně vzdaluje. Cynic se nacházejí ve fázi, kdy svoje nápady odívají spíš do rockového županu, ale ta progrese tam pořád je. Síla!

 

Airbag - The Greates Show On Earth  (2013)  ochutnávka

 Ruadek  //

 

Aeternam - Moongod (2012)  ochutnávka

 

Kanadská mlátička hodně dobře pojatého death metalu a symfonických aranží. Zajímavé jsou zřetelné východní vlivy, tématika zapovězených či zaniklých civilizací a perfektní pěvecké výkony. Dva roky stará deska, která by mohla mít zajímavého následovníka.

 

Alabama Shakes - Boys & Girls (2012)  ochutnávka

 

No ale tohle je perlička, vážení. Už to mají vlastně v názvu - Alabama. To znamená Mississippi, kořeny blues, horká krev a mlíko. Absolutně fantastická deska, která nepostrádá rock and rollové pasáže, u mikráku dáma v nejlepších letech s kytarou v ruce a s uřvaným chraplákem. Poslouchá se to prostě samo.

 

Melt-Banana - Fetch (2013)  ochutnávka

 

Je až k nevíře, že tahle parta funguje už od zhruba poloviny devadesátek a stále to dřou až pod podlahu s neutuchající energií. Ale jo, baví mě to - měli jsme tu zpívající dámu s kořeny v blues, proč bychom tu neměli Japonskej přismaženej rokec s dětským hláskem. Šílené kotrmelce v neustále se měnícím punku, grindu, coreu a směsce wasabi, co naivně čučí z větráku. Oujé.

 Symptom  //

 

The Rosenberg Trio - Roots (2007)  ochutnávka

Příznivci Django Reinhardta zajásají. Pro chvíle pohody.


Dødheimsgard - Supervillain Outcast - rehearsal (2003)  ochutnávka

Ujeté nápady, ujetý zvuk, ujeté všechno. Přesto, nebo právě proto, paráda.


Jan Budař a Eliščin band - Proměna (2008)  ochutnávka

Od prvního vystoupení v Noci s Andělem se Honza Budař po všech stránkách vypracoval na suveréna. Radost.

 

Nate Hall - A Great River (2012)  ochutnávka

Srdcovka.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky