Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - prosinec 2023

Redaktorské ozvěny - prosinec 2023

Sarapis7.1.2024
Prosincové ozvěny jsou vyvedeny v temnějších odstínech a není to náhoda. Dekl krátkých a studených dnů je pořád natolik těžký, že zakončit den s hlavou v dlaních není ostuda, nýbrž milá povinnost a zároveň výborný předpoklad pro poslech všelijakých skličujících a obskurních nahrávek. Během prosince jsme vyhrabali zrovna pár takových. Tak hlavu vzhůru, nastavte dlaně, už se to sype.

// Jirka D.

 

1000bombs - Sentenced to War (2023)  ochutnávka

zdroj: CD 

Plzeňští 1000bombs si mezi vydáním své první a druhé (této) desky s výjimkou jednoho splitu nadělili vydavatelské volno a vzhledem k tomu, že první album Peace is Dead vyšlo v roce 2014, tak to volno bylo dost dlouhé. Novinku si podrobně probereme v recenzi, takže tady prakticky jen info o tom, že tahle kapela je stále naživu a malá ukázka k tomu. 

 

A Burial at Sea - Close to Home (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

V roce 2020 debutující a letos v únoru druhou deskou pokračující A Burial at Sea jsou jednou z kapel, která se snaží popřít tvrzení, že instrumentální post-rock is dead. Ten jejich je z kategorie hebkých, nadýchaných a prostorových post-rocků, co se snaží přimícháním lehkého nádechu shoegaze či math-rocku vyklouznout ze zaběhnutých žánrových klišé. Jak moc úspěšně si opět podrobněji probereme v recenzi, zatím zkuste první zveřejněný song na odkazu výše. 

 

le_mol - J_LLY G__D _iME_ (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Aby těch důkazů o nehynoucím post-rocku nebylo málo, z rakouské Vídně nám během prosince došlo do redakce tohle album, které na první pohled vytváří dojem nějakého specifického druhu humoru pro zasvěcené. Název kapely zmatek, název desky chaos, její vydání taková papírová krabička plná polaroidových fotek, částečně spálených, ale muzika žádná. Dá to docela práci zjistit, že za kapelou le_mol stojí dvojice muzikantů, že vydání jejich nové desky spojující nějaké starší věci dohromady je doplněné o download kód a že při dodržení správného postupu se k té muzice nakonec člověk dostane. A ta není špatná. Naštěstí. Je to post-rock spíše improvizovaný, hodně ambientní, do značné míry autentický a dá se do něj zaposlouchat. Probereme v recenzi. 

 

Binary Order - The Future Belongs to the Mad (2023)  ochutnávka

Tohle je docela legrace, která k nám taky dorazila na recenzi a která se tváří jako nějaká alternativa k Nine Inch Nails a řečmi o industrial metalu vzbuzuje (aspoň u mě) docela pozornost. Za projektem Binary Order podle všeho stojí jeden týpek z Londýna, co vypadá trochu jako Vémola ještě z doby, kdy mu obě oči mířily jedním směrem, a dělá muziku, jejíž kvalita se pohybuje někde mezi teatrálním cirkusem a metalem pro začínající drsňáky. Když zbude čas, probereme se i tímhle. 

 

Útgarðar - Fire Smoked Upon the Wolf’s Back (2023)  ochutnávka

Podle názvu to lehce zavání Islandem, ale pravda je na cestě mezi Švédskem a Spojenými státy, což jsou domoviny tvůrců tohoto nového projektu. Niðafjöll jako mladší a velmi pilný dříč blackmetalového řemesla je ten ze zámoří, Seiðr jako ten starší, ne tolik aktivní a původem ze starého kontinentu. Black metal z jejich pera je za mě celkem user friendly, nemálo melodický, zavánějící severem a starými mýty, přiměřeně hrubý a řekněme klasický, nenabízející nové přístupy. Půlhodinový poslech na závěr. 

 


 

// Victimer

 

Eitrin - Eitrin (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Eitrin dávám tento měsíc na první místo. Vindsvalovy disharmonické riffy v kombinaci hardcorovým vokálem mně učarovaly. Zatím jsem už asi dva týdny v bodě, kdy to pořád kulminuje. Což je dobrá zpráva, protože to celé za pár dní nevyšumělo. Cítím z toho větší potenciál. Podobný pocit jsem měl ale třeba i z Yerûšelem, kde se mi to pak celé trošku rozpadlo. Aktuálně je ovšem Eitrin nátěr více vlivů a s patřičným charisma. 

 

Panopticon - The Rime of Memory (2023)  ochutnávka

 

zdroj: flac 

Nový rozsáhlý opus Panopticon, na který jdou ven kladné ohlasy. Americká příroda, kus tamní tradice, epika, špína i akustika. Zkrátka, jak jsme zvyklí. Vše se bude odvíjet od aktuální tvůrčí osvícenosti autora. Když už trochu zklamal country black Wayfarer, bude pan Panopticon žhavým kandidátem na uvolněné místo, jak šoupat uhlíky po lese a hrozit u toho. Poslechy na mnoho týdnů, to je jistota.

 

Vastum - Inward to Gethsemane (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: flac 

Kolega Sorgh předběhl mé všetečné ucho a než jsem Vastum objevil, už byla venku jeho recenze. Inward to Gethsemane je dobrý, oldschoolový death s různými zvláštními ingrediencemi, které neruší starobylost celku, ale dávají mu slušivý límeček na zašlém kabátě. Je to tak akorát. Užívám si, i když jsem asi o nějakých 10% níže než Sorgh.

 

Troll - Trolldom (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: flac 

Věčné návraty… Vrátili se i Troll v čele s Nagashem (dříve Dimmu Borgir, Kovenant). Troll byli vždy divocí, ale novinka se mi zatím jeví jako takový kompromis mezi všemi kapelami, kde Nagash působil. První násosy nic moc, až nezájem, ale teď mi to roste nahoru. Zvykám si na tu usedlejší a obyčejnější polohu, na kterou Troll vsadili. Otázkou je, jestli je to dobře, nebo ne. A nakonec… viz recenze.

// Garmfrost: Nějak mě to nebaví…

 

Slow - Abîmes I (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Slow jsou atmosféričtí pohřebníci na podobné vlně jako třeba Shape of Despair, na které jejich melodické a atmo momenty nejčastěji upomínají. S doomem jsem na tom jako vyučený doomař velmi špatně, což se snažím napravit. Ale ty dojmy jsou všelijaké. Budu to zkoušet dál, ale spíš je to o tom, že nějaký ten čas už tuhle hudbu neumím…

 

Crosses - Goodnight, God Bless, I Love U, Delete. (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Chino Moreno a jeho nové album s Crosses. Novoromantika v současném balení nezněla v případě tohoto projektu nikdy zle a není tomu ani tentokrát. Dost mě ale vystrašil zvuk, což v případě mého dostupného formátu beru jako výstrahu. Prozatím ale pro nové Crosses platí - pěkné písničky se špatným zvukem.

 

Absque Cor - Na Zawsze Cieniem (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Polsko, můj oblíbený metalový kraj a spousta variací, jak tvarovat black. Tady jim to prostě jde. Jednočlenný projekt Absque Cor je dalším aspirantem na to, jak uchopit podzemí jinak a zajímavě. Jde o jeho druhé album a fakt v tom hlodá červík hlubšího umění.

 


 

// Garmfrost

 

Bjørkø - Heartrot (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Tomi Koivusaari sólo? To jsem si nemohl nechat ujít. Byl jsem opravdu zvědavý, co čekat. Obal působí psychedelicky, čekat se dalo cokoliv. Výsledek však překonal veškerá očekávání. Na Heartrot lze najít cokoliv. Hostující pěvci dodávají každé skladbě specifický nádech. Máme zde Tomiho Joutsena, Shagratha, Jeffa Walkera, ale také vokalisty a vokalistky z power světa, rytmus udává Waltteri Väyrynen… Nicméně pohromadě album nedrží. Má své vrcholy, ale hromadu pádů. Každý pes jiná ves.

 

Eitrin - Eitrin (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Eitrin mě posadili na prdel. Chaos hardcore promrsknutý do blackového šílenství kořeněném industriálem či post/rockem.

 

Malokarpatan - Vertumnus Caesar (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Slovenští vizionáři Malokarpatan přichází se svým čtvrtým dlouhohrajícím počinem Vertumnus Caesar, který se vydává daleko do světa sedmdesátých psychedelických let. Nezapomíná být blackovou partou a tentokrát přináší vskutku krystalický zvuk. Dobrý zážitek nepřichází s prvním poslechem. Je dobré vytrvat. Poklady vás neminou…

 

Phobocosm - Foreordained (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Phobocosm sleduji už pár let. Starší desky patří do mé sbírky a rád se k nim vracím. Nicméně Foreordained mě zatím nechává chladným. Vše je v pořádku, hraje dobře, zní dobře, jen se nechytám. Ještě uvidíme.

 

Mephorash - Krystl-Ah (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Mephorash nahráli opět velice dlouhé, nebo lépe řečeno zdlouhavé album. Krystl-Ah se tváří výživně, avšak k dalším poslechům se musím nutit.

 


 

// Sarapis

 

Moonlight Sorcery - Horned Lord of the Thorned Castle (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Na pána s rohatým kloboukem jsem se těšil hodně, ale zpočátku jsem se nezmohl na nic víc než na zdrženlivé postávání opodál. Hradby obehnané trnovím slibovaly ponuré zážitky a hutnou atmosféru, ale v katakombách na mě kromě plísně a vlhkosti vyskočil i pořádný tanec pod roztočenou diskokoulí ozařující bahnité nádvoří. S takovými protiklady se musí opatrně, jinak by to nemuselo dopadnout dobře. Mám radši, když melodično zavane přes syrový pach zatuchliny sporadicky, jen na špičku nosu, ale musím říct, že opulentní chytlavost alba má přesvědčivou sílu. Horned Lord of the Thorned Castle je let na koštěti v tradici severských hitmakerů jako Dissection, Dimmu Borgir nebo snad i Children of Bodom, kde je black metal soustavně dramatizován klávesami z bakelitu a z kytar stoupá při sólech hustý dým. Jestli Moonlight Sorcery nevyměknou moc brzo, čekají nás ještě zajímavé věci.

 

Helfró - Tálgröf (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Pod tvrdou slupkou masteringu mistra zvuku Marka Lewise se možná nachází zajímavá nahrávka, ale zdá se mi, že se to se soustruhem tentokrát trochu přepísklo. Přístup studia Emissary seděl hudbě Helfró daleko víc, eponymní debut měl koule i příchuť zvráceného podzemí. Tálgröf se zvukově přibližuje k plytkosti, o kterou občas zavadím v brutal death metalovém žánru a která mi v konečném důsledku připadá značně kontraproduktivní. Temnota se schoulila do kouta a iniciativu převzal nářez a vysoký tlak. 

 

Hitten - While Passion Lasts (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp, youtube

Do Španělska si pro metal nechodím moc často, ale výjimky se najdou. Hitten jsem ještě nedávno bral jako takový zlevněný Dokken, ale s přihlédnutím k tomu, jak se Triumph & Tragedy usadil v mém playlistu a jak to s americkou předlohou vypadá v posledních letech, je jakákoli zmínka o zboží ve slevě irelevantní. Hitten navazují na dobře odvedenou práci z před dvou let a aby to nebylo jen opáčko, lehce mění směr. Metal ustupuje do pozadí před heavy rockovou zemitostí, stíny vzorů jako Skid Row nebo Mötley Crue jsou ostřejší a k nádechu se dostanou i osvěžující prvky jako dechová sekce nebo decentní klavír. Je to zase zábava s chytlavými songy, kterých si Hitten podobně jako minule připravili tak akorát.

 


 

// Sorgh

 

Tak je to pravda, epidemie tluče na vrata. V těle se o mě v prosinci rvaly alespoň dva viry. Nevím, kdo zvítězil, ale boj to byl ukrutný, spojený s permanentním bolehlavem. Proto jsem hudbě holdoval velice omezeně. 

 

Cryptopsy - None So Vile (1996)  ochutnávka

Naprostá bestialita a bubenická anomálie. Soustředěný poslech přináší tiky, ale taky labužnické chrochtání a poslintaný ubrus. Takovej det už se neska neslyší, milá paní…

 

Eitrin - Eitrin (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

Jojo, zajímavá práce. Vliv BAN nejde přeslechnout, ale je toho tak akorát, aby nešlo o jejich boční projekt. Tématika jedů a alkaloidů je velmi fasa.

 

Runemagick - Beyond The Cenotaph Of Mankind (2023)  ochutnávka

Velice příjemný doom, který mě oslovil citem a staromódním pohledem na věc. 

 


 

// Bodin

 

Abyssal Rift - Extirpation Dirge (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Debutové album a hned taková pecka. Death metal ovlivněný Immolation či Disembowelment.

// Victimer: Hodně variabilní a přesto pravověrně se tvářící věc. Very good.

 

Convocation - No Dawn for the Caliginous Night (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Nadstandardní doom/death ze země tisíců jezer.

// Sarapis: Formálně opět výborné, ale občas to zabředává do žánrové rutiny.


Ulver - Grieghallen 20180528 (2023)  ochutnávka

zdroj: flac, youtube

Velice povedený živý záznam.

 

Nyrst - Völd (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Island opět překvapil. 

// Victimer: Dík za tip, hned jsem to zkusil a je to moc dobré. Vyvážené. Melodika a ostrovní diabolky v rovnováze.

 

Esoteric - The Pernicious Enigma (remaster) (2018)  ochutnávka

zdroj: CD, flac

Závislost a pro mě stále nejlepší album od Esoteric.

 

Kandar - Síla imaginace (2023)  ochutnávka

zdroj: flac, bandcamp

Nekompromisní tuzemský grindcore.



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

antiKK / 7.1.24 9:36odpovědět

Vďaka za tipy a triky. Ja tak z fleku sem hodím moje srdcovky za r. 23: Afterbirth- In But Not Of (velmi svojský prog DM) The Anchoret- It All Began With Loneliness (prog rock/metal) Fortíð - Narkissos ( netuctový islandský viking BM)

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky