Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Břitva 2023

Břitva 2023

Bhut19.6.2024
Komentované výsledky cen Břitva za rok 2023

// Bhut: Hudební bublina, ve které se já a zajisté i řada očí, jež čtou tyto řádky, pohybujeme, jistě již ví, co to znamená, když se vyhlašuje Břitva. Záměrně uvádím označení mikro světa jako bublinu, neboť zainteresovaných person není mnoho a jsou vzorkem jisté komunity, která má společné především to, že se jim líbí zvuk elektrifikovaných strun a dunění bubnů. Je dobré si toto hned z kraje uvědomit, protože je to důležitý faktor pro získání nadhledu nad tím, jak to celé vypadá, respektive jak to celé dopadlo. Břitva je zábavná anketa, která mi dělá každý rok radost a každý rok si najdu i nějaká ta slova tu více a tu méně obsahující nějaké ty sulfáty. Takže opět předkládám hlavní stať širších výsledků, kterak anketa za rok 2023 dopadla a znovu jsem v sobě našel tu drzost a doplnil vybrané kategorie svým upřímným pohledem, postřehy, zkušenostmi a tak podobně. Rovným sledem myšlenek překrucuji tok v obdiv a potlesk ve stoje směřovaný především k archiváři a tvůrci Břitvy – Láďovi Olivovi, který podrobně zaznamenává kdejakou hovadinu, která se v našem tuzemském rybníčku znamenající rock a metal zrodila, aby si pak bezprostředně po vyhlášení opět pročetl ožehavé komentáře, výtky a roztodivné názory na to, jak by to mělo být. Nuže, tady dole je zrovna jeden takový obsáhlejší.

 

Břitva 2023 ve znamení FORGOTTEN SILENCE, Březiny, Párala, dvou Skořepů či odchodu Černých

 

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují konečné výsledky za rok 2023.

 

Výsledky 23. ročníku této ankety určilo 44 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či pořadů, vyhlásil je Petr Korál v rámci pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat a později budou reflektovány podcastem Dva kverulanti či videopořadem Sklizeň.

 

Hlavním vítězem se stává skutečně vynikající album „Vemork Konstrukt“ dlouholetých FORGOTTEN SILENCE, kteří ve svém obtížně odhadnutelném vývoji dospěli k všestranně precizní směsi art rocku, tvrdého metalu a mnoha dalších příchutí. Na vydání tohoto alba se podíleli Franta „Berry“ Březina a Lukáš Páral, čili Magick Disk Musick a Doomentia Records, současně obsazující první dvě příčky v kategorii firem.

 

Jenže aby toho nebylo málo, právě tito dva vydavatelé, byť tentokrát už každý samostatně, se postarali také o další dvě nejlépe bodující alba. Za nimi stojí zkušený soubor ASMODEUS a o příčku výše mladší a ještě thrashovější kolegové EXORCIZPHOBIA, jejichž nejznámějším protagonistou je Tomáš Skořepa. Jeho téměř jmenovec Michal Skořepa pro změnu přijal umělecké jméno Pan Lynx a zabodoval hned v několika kategoriích, nejlépe jako novopečený objev roku.

 

Další subžánrově vítězná alba náleží grindcorovým KANDAR, blackmetalovým NĀV a rovněž hlučně psychedelickým navrátilcům SLUT, zatímco sektoru krátkometrážních titulů vládne HYPNOS. Zcela podle očekávání zaujala obsáhle provedená edice všech demonahrávek MASTER’S HAMMER, z nichž nejvíce zabodoval „Jilemnický okultista“, ale ocenění si zaslouží v podstatě celá edice jako komplet.

 

Mezi videoklipy stejně jako loni vítězí INSANIA, nově s obrazově strhující gangsterskou přestřelkou „Jedeme peklo“, z čehož při pohledu na konečné pořadí dále plyne, že vítězný tvůrce Cyberolas jako minule znovu porazil sám sebe s jiným klipem. Knihou roku se stává velkolepá bichle slovem i obrazem mapující 40 let legendární kapely ARAKAIN, zatímco v rámci festivalů se Obscene Extreme po roční pauze znovu vrací před Brutal Assault.

 

Pokud se vrátíme k již zmíněnému „Berrymu“ Březinovi a k němu přidáme jména Jan „Johan“ Filip a Petr „Coornelus“ Moletz, právě takto v posledních letech vykrystalizovala „nejsvětější trojice“ mediální scény, o čemž plně svědčí jejich různým křížením tvořené publicistické projekty – fanzin Telepatie, webzin Fobia a videopořad Sklizeň.

 

Jako každoročně hudební svět opustila celá řada velkých osobností. K těm vůbec nejvýznamnějším patří legenda hudební publicistiky Jiří Černý, ale také muzikanti Zdeněk Černý a Petr "Sid" Hošek, s nimiž se současně pojí konce skupin TITANIC a PLEXIS.

 

Galerii legend, kterou dosud tvořilo 39 historicky významných souborů, nově doplňují rockový, funkový, novovlnný a vůbec žánrově proměnlivý ABRAXAS, osobitě thrashmetalová stálice ASMODEUS a dávná ostře hardcorepunková formace RADEGAST.

 

ALBUM ROKU

1. FORGOTTEN SILENCE - Vemork Konstrukt (LP box - Doomentia // LP/CD/MC - Magick Disk Musick)

2. EXORCIZPHOBIA - Spiritual Exodus (LP/CD/MC - Doomentia)

3. ASMODEUS - Pobřeží královny Marie (LP/CD - Magick Disk Musick)

4. Pan Lynx - Kdo se bojí, musí do lesa (CD+USB flash box - Europeana)

5. KANDAR - Síla imaginace (CD - Bizarre Leprous // MC - Hardcore Loves All Colors)

6. NĀV - Trpte (LP/CD/MC - MetalGate / Naše desky)

7. SLUT - Spirit Of Brotherhood (LP/CD - Kabinet / Scrape Sound)

8. FDK - Sunlight (LP/CD/MC - Kabinet)

9. PAČESS - Absolutno. (LP // CD - HellStorm // + live - MC - Evil Horn)

10. TOMÁŠ PALUCHA - Rauš (LP - Day After)

 

// Bhut: Tohle seskupení se mi líbí zejména v tom, jak barevně působí a z kolika těch rock/metalových kontinentů se výsledná planetka skládá. Je tam snad všechno: art, heavy, black, death, rock, thrash i něco s neoznačitelným přesahem. Jen ten Pan Lynx mi trošku vybočuje, ale to je dáno především osobním vkusem, který se mi s jeho tvorbou nepotkává.

 

 

 

ALBUM ROKU - ROCK & CROSSOVER

 

1. FORGOTTEN SILENCE - Vemork Konstrukt (LP box - Doomentia // LP/CD/MC - Magick Disk Musick)

2. Pan Lynx - Kdo se bojí, musí do lesa (CD+USB flash box - Europeana)

3. Necrocock - Tafelmusik/das Hauptgericht (CD)

4. KRUCIPÜSK - HovnoZle (LP/CD)

5. J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus? (2LP/CD - Warner)

6. David Koller - LP XXIII (LP/CD - Cox)

 

// Bhut: Můj hlas pro absolutní top nahrávku roku 2023 dostal Madhouse Express s dílem Something With Space, což je psychedelický rock, který každým dalším poslechem roste a bobtná, až exploduje v neskutečně nadupanou nahrávku, která postrádá slabých momentů a hýří úžasnými nápady, chytlavými melodiemi a hypnotickými sceneriemi. To, že to nebude deska roku celkově, jsem očekával, ale že ani ve svém žánru nedosáhne na vyšší příčku mi celkem mrzí. Ovšem Forgotten Silence je album na míle vzdálené od zbytku umístěných (snad krom Necrococka, který však natočil album se zcela specifickým pohledem na věc, jelikož není plně volně navazující na vlastní historii, nýbrž jde o jakýsi další experiment v určitém tématu a oboru, ale konkrétnější úvahy nyní nejsou na místě). Uchycení pátého a šestého místa (a i toho druhého) je mi však překvapením.

 ALBUM ROKU - ALTERNATIVA & NOISE ROCK

 

1. SLUT - Spirit Of Brotherhood (LP/CD - Kabinet / Scrape Sound)

2. TOMÁŠ PALUCHA - Rauš (LP - Day After)

3. POVODÍ OHŘE - Místo odpočinku (LP/CD - Indies Scope)

4. KALLE - Under The Black Moss (LP/CD - Day After)

5. TÁBOR - Údolí hvězd (LP - Day After)

6. SINKS - Born Into This Only To Get Through This (LP/LP+one-sided SP - Korobushka)

 

// Bhut: Kdybych byl prorok nebo televizní spiritista, patrně bych podobné pořadí v rámci kategorie předpověděl. A je to tak v pořádku, jelikož to cítím ve směs stejně.

 

 

 

ALBUM ROKU - BLACK & DOOM

 

1. NĀV - Trpte (LP/CD/MC - MetalGate / Naše desky)

2. FDK - Sunlight (LP/CD/MC - Kabinet)

3. PAČESS - Absolutno. (LP // CD - HellStorm // + live - MC - Evil Horn)

4. BAHRATAL - Kladivo intolerance (LP/MC - Into Endless Chaos)

5. SOMNIATE - We Have Proved Death (CD - Lavadome)

6. MÖRKHIMMEL - Genium Obskurity (LP - Doomentia)

7. CHLAD - Morana (LP - Kachnička // CD - Pařát // MC - Tapes Of Terror)

 

// Bhut: Je zajímavé, jak blackovou scénu obhájily kapely, jejíž členové z ortodoxního blackového podhoubí nepocházejí. Upřímně trochu skřípu zubama, když se v posledních letech black metal obecně těší zájmu i ze strany punkově potažmo hardcorově zaměřené scény a vzniká tak vlna nadšenců, kteří objevují dávno objevené, ale byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že se mi vybraná tvorba nelíbí. Jen bych byl možná raději, kdyby ten trend zase trochu utichl. Black je chaos a nenávist. Tím si trochu i vysvětluji to, že Somniate skončili pod Bahratal. Pokud bych však měl určit typickou blackmetalovou nahrávku obecně, která byla u nás loni k mání, tak jsou to Kraake. Nic nového pod sluncem, ale poctivé řemeslo. Stejně jako Bahratal.

 

 

 

ALBUM ROKU - THRASH & DEATH

 

1. EXORCIZPHOBIA - Spiritual Exodus (LP/CD/MC - Doomentia)

2. ASMODEUS - Pobřeží královny Marie (LP/CD - Magick Disk Musick)

3. ENTRAPPED - Pohřebiště popela (LP - Phobia)

4. MORTHYMER - Pedagog (LP)

5. ANTIGOD - Messtery (CD - MetalGate)

6. 1000BOMBS - Sentenced To War (CD - Ketzer // MC - Tapes Of Terror)

 

// Bhut: Musím se přiznat, že od dob, co píšu seriál Kaple, jsem dost utlumil většinu neblackmetalových žánrů, ale první místo mi v tomto případě dělá radost. I to druhé…

 

 

ALBUM ROKU - HARDCORE PUNK & GRINDCORE

 

1. KANDAR - Síla imaginace (CD - Bizarre Leprous // MC - Hardcore Loves All Colors)

2. SICK SINUS SYNDROME - Swarming Of Sickness (LP/CD/MC - Obscene)

3. RISPOSTA - Náruč plná nářků (LP - Ultima Ratio)

4. KURVY ČEŠI - Šnečí med (LP - Stoned To Death)

5. LYCANTHROPHY - On The Verge Of Apocalypse (CD - Horror Pain Gore Death // MC - No Time)

6. SEE YOU IN HELL - Do smrti a ještě dál (LP - Insane Society // MC - Šváb)

7. PURE - Hell On Earth (CD - Bizarre Leprous)

 

// Bhut: Já bych si dovolil upozornit především na to, kdo hraje na kytaru v Kandar. Nějakej Kubýk. A kde ještě hraje? Forgotten Silence a Pačess třeba, což jsou opět kapely, jejichž loňské nahrávky v tomto seznamu rovněž najdeme, a ne zrovna nízko. Že bychom tu měli kytaristu roku? Sledujte kapely, kde se tenhle človíček pohybuje. Dostanete houževnatou odměnu.

 

 

 

OBJEV ROKU

 

1. Pan Lynx (CD+USB flash box Kdo se bojí, musí do lesa - Europeana)

2. DESTROY! (CD Pomsta společnosti - Coffeegrinder)

3. ENTRAPPED (LP Pohřebiště popela - Phobia)

4. LILIXELBE (EP w/TERMINATOR X - Coxinha / Psychocontrol / S kudlou v zádech)

5. MORTHYMER (LP Pedagog)

6. HYACINTH (LP Look Who's Alone Now - Day After)

 

// Bhut: Objev roku je kategorie zasluhující hlubokou hibernaci. Jako chápu její smysl a pravidla, ale jde o objevení pojmu, respektive názvu kapely, nikoliv však skutečných tvůrců nebo tvůrce. Pamatuji si dobře, když na druhém místě v této kategorii skončili Hentai Corporation (výsledky za rok 2013) a přitom ta kapela tady už byla dost dlouho (vznikli snad v roce 2006?) a za sebou měla nejen řadu menších demáčů a singlů, ale nespočet potřeštěných koncertů, a dokonce i mediálních excesů. Kdo si vzpomene na jméno dívky, které Radek v roce 2012 ukázal svého mocnáře? To projelo bulvárem jak nic. A pak přišlo v roce 2014 vyhlášení, že za rok 2013 jsou Hentai druhým nejlepším objevem…

 

 

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

 

1. MASTER'S HAMMER - Jilemnický okultista (LP - Darkness Shall Rise)

2. HYPNOTIC SCENERY - Vacuum (LP - Pařát)

3. HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY - Punk a pogo - Live In Rockfest 87 (LP - PHR)

4. DYBBUK - Na Chmelnici 1984 (LP - PHR)

5. TELEX - Punk Radio (The Best Of) (LP - Black Point / PHR)

6. MASTER'S HAMMER - Finished! - The Complete Demo Edition (3CD - Darkness Shall Rise)

7. ZEMĚTŘESENÍ 2 - Finále (2LP/2CD - Warner)

8. VANESSA - Meisterstücke (2LP/CD - ZNK)

9. ARAKAIN - Apage Satanas (2LP/CD - Supraphon)

10. VYPSANÁ FIXA - Bestiálně šťastní XX (LP/CD - San Piego)

 

// Bhut: Mě přijde trochu ošemetné sem řadit reedice, ale co už. Tam by se pak mělo hodnotit především zpracování a fyzická podoba, jelikož hudební náplň je již odhlasovanou historií. Na tomto místě mě svým způsob těší i rozčiluje oslava Master’s Hammer. Je to nejlepší tuzemská metalová kapela všech dob (pro mě), takže její umístění je v pořádku, ale tyhle reedice demáčů… Já asi nemám názor. Ovšem Vanessa prosvištěla nějak podezřele rychle a v momentě, kdy jsem se o téhle bestofce dozvěděl, byla nenávratně vyprodána. A to si myslím, že sleduji dost informačních kanálů a toků na to, aby mi nic pro mě zásadního neuteklo a ono ejhle… To mi teda štve. Vyžaduji reedici! Stejně tak doufám, že reedice Arakainu neřekly své poslední slovo. Ještě pár drobných dírek v poličce mám.

 

 

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

 

1. HYPNOS - Deathbirth (one-sided LP - Nasphyr // CD - Einheit)

2. EMPTY HALL OF FAME - Sirény a zvony (one-sided LP - Samuel)

3. CULT OF FIRE - Om Kali Maha Kali (SP - Beyond Eyes // shape picture LP box - Doomentia)

4. SUPREME CONCEPTION - The Post-Humanist Delusion

5. DISFIGURED CORPSE - Sick World MMXXIII (CD - Bizarre Leprous)

6. ŁŪT versvs NĀV (MC - NAAB)

7. VOLE / BRÜNNER TODESMARSCH - Decline Of Eastern Civilization (LP - Ultima Ratio)

8. SPACE HAMSTER - EON (CD)

9. PROJEKT XIII - Dark Energy (láhev - Élysion / Melody Gardos)

10. BIBIONE - Quattro Formaggi (one-sided LP – Order05)

 

// Bhut: Když jsem hlasoval pro tuto kategorii, kladl jsem důraz na fyzické zpracování nosiče. Jinak by se Cult Of Fire nemohli takhle vysoko dostat, jelikož hudebně je to na jejich styl vcelku fádní a prázdná nahrávka. A dost podobně to vidím i u těch Hypnos. Jenže máte-li doma ty krásné gramodesky, pak určitě seznáte, že jde o majstrštyky vhodné k hýčkání ve vlastních hudebních hájemstvích. Ale jak k tomu přijdou ti ostatní, kteří mají sice „obyčejnější“ formu edice, ale hudebně mohou sluch obohatit víc? …Neznám odpověď.

 

 

 

VIDEOKLIP ROKU

 

1. INSANIA - Jedeme peklo (Cyberolas)

2. DYING PASSION - Shadowplay (Cyberolas)

3. Necrocock - Husí fáš (Michal Viečorek)

4. GUTALAX - Diarrhero (Jan Ivan)

5. Pan Lynx - Cililynx (Michal Skořepa)

 

// Bhut: Nejsem znalec řemesla filmařského, režiserského a vlastně na filmy ani moc nekoukám, takže hodnotit videoklip se pokouším spíš pocitově, a hlavně snažím se odbourat hudební náplň, ačkoliv ta by měla do rázu videa dobře pasovat. Takže jsem letem světem projel všechny možné videoklipy a udělal si poznámku pouze u těch, které neobsahovaly strohé nasnímání kapely, ale přinesly nějaký ten vizuální kumšt. Proto mě výsledný stav těší, protože v tom není jen záznam z koncertu, ale i nějaké ty hrátky s animací a další frky. Otázkou výsledků však je jistě i to, nakolik jde o kapely hudebně zakořeněné v hlasujících hlavách. A když už se hodnotí laickým okem videoklip, tak mi prostě chybí i hodnocení obalu, či chcete-li artworku roku. Protože já vizuálno obalů miluju a dost se podle těch obrázků orientuju ve vlastní paměti a tím pádem trochu i dějinách té muziky, co mám rád.

 


 

KNIHA ROKU

 

1. Tomáš Barančík, Jiří Urban - ARAKAIN - History 40 (Daranus)

2. Václav Votruba - Dělníci kovu II: Vlakin (MetalGate)
3. Radek Diestler - Dekáda naplno - Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století (65. pole)

 

// Bhut: Tady je mi trochu líto toho, že se nehodnotí knihy o muzice vyšlé v češtině obecně, ale to by ten výčet knih nekončil u číslice 16. Takže přehled knih o tuzemské hudbě je sice solidní, ale osobně se tomu všemu nestíhám věnovat… 

 


 

FESTIVAL ROKU

 

1. Obscene Extreme (Trutnov)

2. Brutal Assault (Josefov)

3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)

4. Thrash Nightmare (Písek)

5. Enter The Eternal Fire (Volyně)

6. Fluff Fest (Rokycany)

7. Festa de la Pohoda (Vodňany)

 

// Bhut: Nechci být vulgární ani neomalený, ale mám dojem, že ta výhra už nemůže těšit ani samotné výherce. Zejména teda první dvě příčky, které se rok, co rok střídají. Je to vcelku prosté, rámec, který oba festivaly nabízejí, je nedostižný, bezpochyby skvělý a báječný, a to uznání si jistě zaslouží, ale mě je osobně líto exkluzivity ostatních neméně snaživých pořadatelů, který jen nemají možnost takového rozpočtu, a naopak mají velký problém ulovit nějakou zajímavou kapelu sami pro sebe, když jim to moloch sebere už roky dopředu. Já jsem dával hlas akci jménem Prague Death Mass, protože se jednalo o něco zcela mimořádného, byť pravda žánrově svázaného. Opět se nabízí možnost rozdělit kategorii třeba na počet dní? A když jsme u toho, co třeba ještě rozlišit poměr českých versus zahraničních kapel? Je to neřešitelný oříšek, vím o tom, ale zkuste se nad tím zamyslet… jen tak pro zábavu.

 


 

MÉDIUM ROKU – TISKOVINY

 

1. Telepatie

2. Parambucha

3. Buryzone

4. Go And Kill

5. Spark

// Bhut: Jakožto člen týmu Telepatie musím upřímně poděkovat. Dále mi dělá na tváři šibalský úsměv i umístění Sparku. Však je to poslední fungující metalový časopis, který si sice chvíli po jeho odebrání ze schránky přečtu během jednoho až dvou sezení na hajzlu (čtu jen to, co mě zajímá) a poté jej uložím k archivnímu spánku, ale mám jej rád. Právě proto, že je to poslední klasický metalový časopis. Proto udržuji předplatné ze setrvačnosti, abych udržel i mikroskopickým podpěradlem ten časopis, o kterém si můžeme myslet absolutně, co chceme, ale je dobré si uvědomit, že takový formát je tu pouze jeden.

 

 

 


MÉDIUM ROKU – WEBY


1. Fobia

2. Metalopolis

3. Marast Music

4. Echoes

5. Crazy Diamond

 

// Bhut: Děkuji za celý ansámbl Echoes a blahopřeji kolegům z ostatních webových médií. Mohu tady začít odkrývat vyloženě neviditelnou a takřka denní činnost, kterou s sebou pisatelství pro internetový portál přináší, ale hlasující zajímá stejně jen výsledný obsah. Na letošním srazu Echoes bylo opět na stole několik změn, kterých chceme docílit a dosud jsme je nerealizovali, jelikož jsme si na určité věci na našem webu vyloženě zvykli a z hlavy je odfiltrovali. Nicméně věřte, že rozvaha nad tím, jak web vypadá a co přináší, není dílem náhody, či stagnace, ale i obecného stavu nadšenecké žurnalistiky, která utahuje smyčku nad funkčností webů a chtě nechtě reflektuje i osobní životy a priority zúčastněných. Poslední zhasne. Snad chápete, jak to myslím. Děkujeme za přízeň a vydržte to s námi ještě.

 MÉDIUM ROKU – POŘADY

 

1. Sklizeň (BCTV)

2. Modeláři (Radio Wave)

3. Recky na vaše pecky

4. Špína (Radio Wave)

5. Ikony Kamila Střihavky (ČT)

 

// Bhut: Ve svých volných minutách, které lze nazývat soukromým časem, dávám prostor pravidelně jen dvěma pořadům, z nichž jeden zvítězil a ten druhý více kverulantský se neumístil vůbec. Tu a tam sice vyzkouším něco nového, nebo něco, co je mi obsahově blízké, ale v pravidelné sledování se to ještě neotočilo. Mohu zmínit namátkový poslech jistého dílu pořadu Špína, kde jsem byl těžce na rozpacích, co mi vlastně autoři chtějí říct, neboť trojice hlasů v krátkých vstupech mezi pouštěnými skladbami chrlila informace, které jsem nestíhal vstřebávat, natož se v nich orientovat. Často se stávalo, že zněly všechny hlasy naráz a já byl pak vyloženě rozebrán lomozem. Samozřejmě, že v onom díle, který jsem slyšel padlo i několik rozumných vět a jejich vedení mi bylo sympatické. Ale co mi přišlo už vyloženě trestuhodné, bylo chybné označení jisté blackové kapely, o které bylo řečeno, že se jmenuje jako název jejich nahrávky, respektive kompilace. To je docela blbý zaměnit jméno kapely s titulem CD. Úsměvné, ale chybné. Jasně, byl to jeden díl, co jsem slyšel, ale znáte to – tohle byl první dojem a ten je docela důležitý. A neříkejte, že ne.

 FIRMA ROKU

 

1. Magick Disk Musick

2. Doomentia Records

3. Papagájův hlasatel / PHR Records

4. Pařát Productions

5. Bizarre Leprous Production

6. MetalGate

7. Psychocontrol Records

8. Kabinet Records

9.  Dead Maggoty Productions

10. Day After Records
      Guerilla Records

 

// Bhut: Tohle je téma, které je poměrně složité. Alespoň mě se to tak jeví. Všechna čest každému, kdo nějak buduje ten náš milovaný underground a byť malým střípkem přispívá k mozaice, které jej tvoří. Já se vždy snažím dívat na počiny, které za danou „firmou“ stojí, ale prakticky by mělo jít o nějaký matematický výsledek ostatních kategorií. Což tady vlastně i je. Ale když se na to koukneme, tak jsou vesměs všechno především vydavatelé, ale kde jsou pořadatelé? Co třeba Obscure, který tahá do republiky úžasné koncerty a stojí za Karlem Gottem Brutal Assaultem? Já nevím, jak tohle téma přesně měřit. Ta kategorie je jistě záslužná, stejně jako ocenění oněch snaživců a nadšenců, ale myslím, že i každý obyčejný fanoušek hudby je do určité míry firmou roku, neboť bez jeho přízně i peněz by to všechno nešlo.

 

 

 

POTĚŠENÍ ROKU

 

návrat skupiny DISFIGURED CORPSE

návrat skupiny INGROWING
cena Anděl pro album INSANIA - GRRRotesky

vznik fanzinu Exhumátor
návrat festivalu Obscene Society po 10 letech

Vladimír Mišík oceněn medailí Za zásluhy o stát

ZKLAMÁNÍ ROKU

zemřela legenda hudební publicistiky Jiří Černý
zemřel Zdeněk Černý + konec skupiny TITANIC
zemřel Petr "Sid" Hošek + konec skupiny PLEXIS

konec Fluff Festu
konec webzinu a fanzinu Kids And Heroes

konec brněnského klubu Melodka na původním místě
zemřel Robin "Dr. Fe" Krčmář (ROOT, AMON, PLAGUE GOD)

 

// Bhut: Potěšení i zklamání je kategorie, kde nehlasuji. To jsou dějinné události a historická fakta, která jdou mnohdy i proti sobě, kdy zklamání a potěšení může být téhož jména. Já bych to prostě vypustil…

 

GALERIE LEGEND

 

rocková, funková a novovlnná legenda ABRAXAS

thrashmetalová legenda ASMODEUS

hardcorepunková legenda RADEGAST

 

// Bhut: no jo, legendy… těším se, až bude mezi legendami Damiens, protože Citron i Kreyson už tam jsou. Tím nechci kategorii nijak dehonestovat, jen si myslím, že její růst mění váhu obsažených kapel.

 

 

 

// Bhut: Ještě si neodpustím nějaké to outro.

Výsledky jsou odrazem několika nadšených hlasujících a letos jich bylo 39. Váhám, zda je tu všechny uvést, ačkoliv jména jsou součástí interního mailu, který kolem Břitvy klokotá. Posledně veřejně zobrazený seznam hlasujících se objevitel u výsledků z roku 2011. Takže nevím, zda kvůli GDPR nebo čemu se zúčastnění neuvádí. Ovšem já věřím, že právě to složení hlasujících je veledůležité k tomu, kterak výsledek nakonec vypadá. Mělo by hlasovat víc zainteresovaných, kteří by třeba dokázali promíchat karty a z balíčku sejmout úplně jinak, než jak to leta děláme my. Ale to je jen taková úvaha, na kterou nemusí nikdo odpovídat.

 

V každém případě díky ještě jednou Laďovi za pečlivé sledování scény a zprostředkování celého tohohle mocného kolesa jménem Břitva. Ačkoliv jsou mé poznámky možná víc kritické, pořád je z nich doufám obecně cítit, že tou hudbou žiju a furt mě to baví. Takže příští rok jubilejní dvacáté vyhlášení, že? Přinese onen ročník něco navíc? Něco mimořádného? Snažme se rok 2024 udělat zajímavým.

 

http://cenybritva.cz/  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Igelitman / 19.6.24 15:41odpovědět

Množstvo vecí poznám, ale na veľa z menovaného som sa zatiaľ iba chystal. Vidím, že dnes zas oplieskam desiatky eur na bandcampe. :D Dik za kopu inšpirácie na podnose - hlavne za Bhutove komentáre.

Lomikar / 19.6.24 9:47odpovědět

Nejsem moc fanoušek cen, kde každý věci je přidělený nějaký číslo a kdo ví dle jakých parametrů pak mám vědět proč Recky na vaše pecky (název století, fakt) jsou někde třetí a Ikony Kamila Střihavky pak pátý. Ale na to, jak smrt nějakých šedesátiletých lidí bude zařazena na seznam "zklamání roku" se samozřejmě těším každý rok. Doufám, že ač umřu, tak tím taky někoho zklamu. "Víš Josef, čekal jsem od tebe víc..."

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky