Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Zapomenutá dema? 10. díl: AMM + BMF

Zapomenutá dema? 10. díl: AMM + BMF

Bhut10.2.2012
V dnešním řekněme jubilejním dílu chci tak trochu nostalgicky zavzpomínat....

V dnešním jubilejním dílu chci tak trochu nostalgicky zavzpomínat. Nejspíš vás zarazil záhadný název AMM + BMF. Nehledejte v tom žádné magické formule jihoamerických kultur, ani zlověstné zkratky odhalující příchod temného mesiáše pekel. Jedná se o zkratky názvů dvou webových stránek, které bohužel v současnosti nefungují – neexistují. Byly to webovky, kde se nacházela především fóra, na kterých jsem objevoval metalový svět. AMM –Absolute Metal Maniacs, BMF – Black Metal Forum. Je vcelku dobře zřejmé, který že to metalový žánr jsem si oblíbil nejvíce. Na obou forech jsem zaregistroval několik amatérských a mnohdy značně nadějných kapel. Povětšinou to byly projekty uživatelů. Z nich jsem vybral čtyři, o kterých si dnes něco málo povíme. Během úvodu alespoň představím jejich jména: Geniuz, Tortaros, Lethal Diabolic a Morr. Oprašme tedy jejich skráně a vzhůru do malého bádání. 

 

Absolute Metal Maniacs
V dobách pravidelné povinné docházky do Základní školy v Kašperských Horách let mých pubertálních existovala webová stránka se jménem Absolute Metal Maniacs (www.metalmaniacs.cz). Byl to čas, kdy jen opravdu malé množství lidí vlastnilo počítač doma. A internet? Ten snad byl jen v té škole. Inu já patřil mezi ty, kteří si na komp sáhli poprvé v rámci výuky a prakticky jediný přístup k internetu vedl přes učebnu informatiky a občasnou návštěvu internetové kavárny. A tak jsem ve volných minutách vyučovacích hodin strávených v této oblíbené učebně brouzdal volně po internetu. Jakožto hudební fanatik vyhledával si všelijaké informace o různých kapelách. Ani nevím jak, ale po čase se mi podařilo nalézti stránky AMM, které mne jako rockera učarovaly. Stěžejní záležitostí tohoto webu bylo značně obsáhlé diskusní forum. Dále zde bylo množství recenzí, článků, inzercí, soutěže, vtipy, poezie a já už ani nevím co všechno ještě. Vím jen, že lépe zpracovanou stránku byste v té době stěží našli. Jak po stránce konstrukční/funkční, tak po stránce grafické/vzhledové. S chutí jsem pročítal diskuze a občasně přispíval svými poznatky. Nutno podotknout, že dnes bych se jim asi notně zasmál. 

Toho času mi k rozšíření hudebního obzoru značně vypomohl pořad Rock palác na Rádiu Šumava. V tomto hodinovém výplachu autor pouštěl zajímavou hudbu z různých soudků rockové a metalové hudby. A tady započal můj největší zájem o tvrdý metal. Vím přesně, které skladby byly ty první, které mi ukázaly bránu do deathu, blacku, thrashe a jiných. Však jsem také každý díl pořadu pečlivě zaznamenával na audio kazetu. Druhý den z materiálu vybíral to lepší a následně nahrával na kazetu jinou, kde tak vznikala dokonalá kompilace. Ostatně dodnes tyto pásky mám. Leží v šuplíku mezi ostatními zapomenutými (nejen demy). Dnes se pousmívám nad mnou vytvořeným obalem a názvy kapel, které jsem psal rádoby anglicky. Však když vám někdo přečte anglický název kapely, taky hned nevíte, jak se to píše. A tak hledím na kreace, kterak jsem Antestor pojmenoval coby Anti StoryHuman Race jako You Man RaisBeyond Twilight jako Beyond Wiland. Byly však světlé výjimky, kdy jsem se trefil, třebis Theatre Of TragedySinergy nebo My Dying Bride. Po sítu na kazety kompilační bylo zjištěno, že nejvíce mému uchu lahodí death a black (ačkoliv se to podle výše zmíněných kapel tak nejeví). Ale tyto divočiny byly hrány jen zřídka.

Na stránkách AMM jsem se na to konto angažoval zejména v černě kovově laděných diskuzích. Někdy jsem vyloženě machroval, jak tu a tu kapelu znám, že je dobrá, ačkoliv jsem od nich měl jednu maximálně dvě písničky. Mimo to mne výrazně vzdělal článek o metalových žánrech. Jeden z autorů webu zde chronologicky popisoval vývoj metalu a jeho jednotlivých subžánrů. Inu značný přehled o Metalu a jeho kapelách se mi dařilo zdokonalovat. 

Bohužel po nějakém čase vytíženost uživatelů AMM byla natolik velká, že web se prakticky přestal navštěvovat a zájem opadl. Není proto divu, že stránka byla později na prodej. Ještě v nedávné době fungovala pod jinou doménou (amm.geniuz.cz), ovšem dnes už neexistuje zcela. 

Teď k jádru věci. V sekci pojmenované jako garáž bylo pár amatérských domácích skupin, které zde nabízeli několik písniček k poslechnutí. Některé z nich dokonce i celé demo. A právě o dvou z nich si budeme blíže povídat. Jen pro zajímavost zmíním, že mezi dalšími byly třeba i BeltaineBarracuda, či Dirae.

 

 

Geniuz - Ypsilon


Jeden z tvůrců webu AMM se rozhodl zveřejnit svou sólovou tvorbu. Pojmenoval ji podle své přezdívky GeniuZ. Jednalo se o symfonický metal utvářený pomocí samplů a podobných výpomůcek (kromě elektrické kytary, neb ta byla živá). Šestero písní dema Ypsilon vyrobené v roce 1996 je tak opředeno poněkud značně umělým zvukem, který mnohým možná nebude po chuti, ovšem styl zpracování je, myslím, obdivuhodný. Pěkné hladivé melodie střídající se s rychlopalným metálkem. Zpěv je hrubý plus okrášlený o jakousi zvláštní modulaci, takže zní zlověstněji. Možná trochu úsměvně. Ale vedle mužského je zde k slyšení i hlásek ženský, pohybující se zejména ve vysokých plochách. Mnohdy až tahá za uši, ale jinak vcelku přijatelná záležitost. Je vidět, že autor chtěl mít dílo pestré a nenudné. Pravda, povedlo se mu to, zvláště samotné Intro, to je velice vyvedený kousek. Následuje pětice písní v českém jazyce, což mnohý možná ocení, převážně ve středním proudu. Tu sklouzne k pomalé melancholii a vážnější atmosféru, tu zas k zběsilejšímu výrazu a vypuzení vzteku. Nakonec to nezní špatně, je sice znát, že je to amatérština, ale vzhledem k datu vzniku sakra dobrá. Autor to dotáhl co nejlépe to šlo a to si zaslouží veliké uznání. Konec konců ono to skládání přes samply je celkem záhul. 
Ukázka

 

 

 

Tortaros - Poselství


V obdobném duchu se nese i projekt Tortaros a jeho demo Poselství z roku 1997. Ten už tolik neexperimentuje a spíše se drží svého thrash blackového kopyta. Mnohdy mi kapela připomněla jistá období skupiny Törr. Opět je to silně programátorská záležitost, opět s výjimkou kytary, ale už odpadá efekt u zpěvu, což je příjemnější na poslech. Ačkoliv se to nezdá, demo je krášleno povedenými riffy, které v celkovém závalu hudby poněkud zanikají, ale zaposloucháme-li se hlouběji, objevíme jejich kouzlo. Nahrávka má takovou nemastnou skořápku, kterou je třeba rozklepnout, aby mohl posluchač lépe vniknout do jejích tajů. Bez bližšího zkoumání se pak dílo jeví nezajímavě a nestravitelně. I já zpočátku měl problém toto demo překousat. V dnešní době, kdy jsme zvyklí na živější formu samplů a mnohdy jen stěží rozeznáme živé bicí od umělých, se nám bude tento materiál jevit velmi amatérsky. Ale považte, jsme v roce 1997 a na tuhle dobu je to zase fakt sakra dobrej výplod. Nakonec Tortaros ode mne získávají nějaký ten bodík navíc, oproti předchozímu projektu Geniuz
Ukázka

 

 

Black Metal Forum
Jak šel čas i já se dočkal vlastního PC a později i internetu. Netrvalo dlouho a stal jsem se členem webové stránky, která fungovala jakožto opravdu velmi rozsáhlé forum. Jeho název zněl Black Metal Forum. A zde jsem teprve prohluboval své vědomosti tohoto hudebního ranku. Návštěvnost byla velmi hojná, komunita tehdy výborná a denně bylo opravdu co číst. Smutný osud ale stihl tento web. Po jistém incidentu, který zde nehodlám rozebírat, jelikož jsem se ho přímo nezúčastnil, se aktivní členové, včetně samotného Vládce temného panství (administrátora), rozutekli. Nezbylo nic než jen pár občasně i hojně přispívajících členů, ale nic už nebylo takové. Nemohu úplně hovořit o největším rozmachu fora, neb v té době jsem se tam teprve rozkoukával, ale ta stránka byla svým způsobem geniální. Neexistoval den, abych se na ni nemrknul. Pak vylétla jiskra naděje na obrodu fora. Pár nových adminů a s tím spojené jisté drobné úpravy. Ale to se opět setkalo s nelibostí a tak byla stránka ochuzena o další členy. Bohužel postupem času členů aktivních značně ubývalo a nakonec zbylo cca 10 nejnavštěvovanějších, kteří situaci rozkvětu nezachránili. Nakonec vše došlo k tomu, že jeden z autorů webu zkrátka přestal doménu platit. I přes reakce uživatelů, kteří byli ochotni se složit. Zkrátka BMF bylo dokonalé. Byla to brána do světa mnou tolik milovaného žánru. Množství kapel, podžánrů a životních příběhů. Tak se podívejme, které že to kapely z tuzemských hvozdů mi to padly do oka, nebo se z něj vylije slza nostalgie. 

 

 

 

Lethal Diabolic - Rain And Echoes


Lethal Diabolic je ambient-black metalový projekt jedné persony s pseudonymem Dankus. V dnes probíraných kapelách nejaktivnější skupina i hudebník. Mimo Lethal Diabolic totiž své hudební nápady rozvíjí i v kapelách jako Svantevit, Sapahe Zodimii a Obscuritas Et Exitus. Všechny se pochopitelně motají kolem černého kovu. Řemeslně se znovu setkáváme s živou kytarou a zbytek je programován. Ovšem poslech už není toliko tragický jako u výše zmíněných devadesátek. Zpěv je snad nejmučivějším aspektem tohoto díla, ale to byl záměr. Výborně totiž dokresluje celkovou pochmurnou náladu. Pro odvážnější jedince doporučuji poslouchat demo večer, nejlépe ve tmě, ať lépe pronikne síla nahrávky do koutů vašeho domova. Nutno říci, že jsem dlouho vybíral, který to kousek z diskografie Lethal Diabolicdnes podrobím malému zkoumání. Nuže volba padla na demo z roku 2009 Rain And Echoes. Nevlastním sice kompletně všechny nahrávky této kapely, ale přiznávám se, že z těch co mám, je mi tato věc nejbližší. Možná kvůli většímu prostoru black metalu, kdežto na jiných demech autor více experimentuje v oblasti ambientní hudby. Vede si však dobře na obou polích, neb atmosféra z nahrávky prýštící je notně tajemná, hustá a pohltivá. Téměř okamžitě je posluchač vtažen do děje a počínají jej navštěvovat záhadné stíny, postavy, hlasy, všemožné přeludy a výplody mysli. Prožije neobyčejný zážitek z neobyčejné hudby. Jasně, dneska hraje ambient-black kde kdo, ale málo kdo jej umí dotáhnout do té správné podoby. Lethal Diabolic to umí.
Ukázka

 

 

Morr - Hoathae Babalon


Nejmladší kapela, nejmladší nahrávka a dle mého soudu dokonalá záležitost. Skupina Morr stvořená roku 2008 má na svém kontě několikero nahrávek, které hodlá pojmout jako demo a pojmenovat jej Hoathae Babalon. Ovšem v současné době se kapela uchýlila k nejistému stavu a spíše si dávají malý odpočinek. Ovšem veškeré písně jsou volně ke slyšení na jejich bandzone profilu. Oproti předchůdcům dnešního dílu Zapomenutých dem jest toto kapelou plně živě hrající, což je velké plus. A s jakou vervou a pílí jsou skladby stvořeny, je z nich myslím značně pocítitelné. Zvuk budoucího dema Hoathae Babalon je nádherně hrubý a přesto se zařezává pod kůži. Chorobný hlas, mrtvolné kytary a zběsilé bicí. Co víc si přát. A předesílám, že to není žádný tuctový raw black, nýbrž melodicky a řemeslně výborně odvedená práce. Žádná nuda, žádné vykrádání. Každá píseň je něčím specifická, odlišná a výjimečná. Tak předně je tu song, který jsem od této kapely slyšel jako první - Zvráceno buď jméno Tvé. Jaká to poezie! Dále vyzdvihuji vůbec první skladbu z pera kapely a tou je song MORR. Dále mohu zveličit ještě Hoathae Babalon, To Ride The Disease a… nemohu dál, jelikož bych to asi vyjmenoval všechno. Vezmeme-li v potaz ještě fakt, že tuto bestii jménem Morr mají na svědomí ďáblové, kterým je okolo dvaceti let… musíme smeknout.
Ukázka

 

 

 



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky