Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Árstíðir Lífsins - Saga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir

Árstíðir LífsinsSaga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir

Garmfrost24.9.2020
Zdroj: CD, 4-panelový digipak, mp3 (320kbps)
Posloucháno na: všem možném a všude
VERDIKT: Árstíðir lífsins přišli s deskou, která má osobitou atmosféru, je dotažená po všech stranách a je schopna nabídnout silný prožitek i posluchačům z odlišné strany hudebního spektra.

Abych na úvod recenzí islandsko-německého souboru Árstíðir lífsins nepsal pořád to samé dokola o svém nadšení z neklesající úrovně jejich produkce, připomenu pouze, že Saga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir završuje Ságu o životě a panování krále Óláfra Helgi Haraldssona. Ačkoliv jsem k prvnímu dílu měl pár výhrad, jednalo se, a stále jedná o prvotřídní mix epického blacku a lidové hudby s ambientem. V mezičase vyšlo skupině velice zajímavé split album s personálně spřízněnými Carpe Noctem Aldrnari, které rozhodně nemá pouze vyplňující funkci, ale minimálně příspěvek Árstíðir lífsins nabízí to nejlepší, čeho je tato sympatická trojice schopna.

 

Saga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir otevírají netradičně tiché skladby. První Ek býð þik velkominn jakoby navazovala, kde v tichosti končila závěrečná Haldi oss frá eldi, eilífr skapa deilir z prvního dílu ságy. Tedy v tichu, v recitaci, za tónů smyčců a akustické kytary. Čekal jsem, že se po chvíli rozjede metalový mazec, avšak ani následující Bróðir, var þat þín hǫnd žádnou sypačku nepřinese. Dojem výpravy do dávné historie, nebo soundtracku k historickému velkofilmu, umocní tichý šepot za doprovodu nenápadných smyčců a nasamplovaných přírodních zvuků. Mám pocit, jako bych měl ucho přiložené na okraji hluboké jeskyně, ze které se ozývá hlas pradávna. Věřím, že umístit na začátek desky deset minut takového (ne)klidu může odradit méně trpělivého posluchače, avšak ten, kdo kapelu sleduje delší dobu, může vychutnat velkolepost momentu. Jakmile se dostane ke slovu metalová vřava, vše se rozsvětlí, rozbouří a je v naprostém pořádku. Táhne mě to k podrobnému popisu nahrávky, avšak nacpat do pár slov přes sedmdesát minut dlouhou desku nelze. Až tak lyricky psát recenze neumím.

 

Astidirlifsins

 

Metalové plochy, a že jich není málo, jsou i na poměry Árstíðir lífsins velice razantní. Skladby jako Sem járnklær nætr dragask nærri, Gamalt ríki faðmar þá grænu ok svǫrtu hringi lífs ok aldrslita, nebo a hlavně Er hin gullna stjarna skýjar slóðar rennr rauð představují blackmetalovou zuřivost až bestialitu proloženou podmanivými melodiemi hnanou do gradujícího závěru. Je dobré zmínit důrazný zvuk kytar. Tyto šelmy by samy o sobě epickou velikost nahrávky zřejmě neutáhly. Velikost a různorodost nahrávky spočívají v  tichých, ambientně baladických skladbách, kde vypravěč Marsél tu nahlas, tu tišeji vypráví starý příběh. Vše směřuje ke skladbě s velkým S. K závěrečné Ek sá halr at Hóars veðri hǫsvan serk Hrísgrísnis bar. Ta představuje tvůrčí vrchol Árstíðir lífsins. Obsahuje tolik nápadů a zvratů, co by jinému vystačilo nejen na celé album, ale některým dokonce na celou diskografii. Árstíðir lífsins se z nenápadné kapely, kterou jsem kdysi vyfasoval v Mortem zine k recenzi, vyklubal fenomén.

 

Z melodií, zdobící Saga á tveim tungum II, mě mrazí. Poutají mě k sobě svými krásnými harmoniemi plnými neskutečné melancholie. Pánové se za deset let natolik sehráli, že s bravurností sobě vlastní dokážou zkomponovat a nahrát silnou nahrávku bez hluchého místa. Bez zaváhání vykouzlí pocit neopakovatelného zážitku. Nemůžu si pomoct, ale jestli se neobjeví nic zásadnějšího, mám jasno, co bude zdobit nejvyšší příčku mezi nahrávkami roku 2020. S každým dalším poslechem nahrávka a emoce rostou, stále se vyvíjí a rozprostírá kolem mě pavučinu, kde jsem sice izolován, avšak šťasten. Tohle je muzika, která splňuje všechny moje potřeby. Tedy progres, lásku ke kořenům a historii, melancholii, špičkové muzikantství a pěvecké kouzlení. Vše se zde nachází – festovní black metal, folk i ambient. A to nemluvím o nádherně zpracované grafice, front coveru s obsáhlým bookletem. Najdete v něm jak texty, tak celou ságu, veškeré info a dobové ilustrace. Ván records se spolu s Árstíðir lífsins vskutku vytáhli. S tímto potěší nejedno fetišistické srdíčko.

 

 

Jestli jste čekali jakýkoliv náznak kritiky, čekali jste marně. Po sérii průměrného balastu jsem se chtěl věnovat nahrávce, která mě dostala. Pro mě je druhý díl Saga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir albem, které by se mohlo stát milníkem ve svém ranku. Když pominu své nekritické nadšení, myslím si, že Árstíðir lífsins přišli s deskou, která má osobitou atmosféru, je dotažená po všech stranách a je schopna nabídnout silný prožitek i posluchačům z odlišné strany hudebního spektra. Až tak subjektivní je můj pohled na novou nahrávku nedoceněných Árstíðir lífsins. Proto se vyhnu hodnocení, byť je jasné, že méně než plného počtu nejsem schopen.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky