|
|
||||||||||
Už jsem se začal obávat, že je s Árstíðir lífsins amen. V počátcích kariéry kapela své nahrávky chrlila co dva roky, což zdatně prokládala i úžasnými ípíčky. Od třetí řadovky Aldafǫðr ok munka dróttinn uteklo bezmála pět let, což je v případě Árstíðir lífsins ohromná prodleva. Nicméně pravdou také je, že dobrého pomálu a každá jejich deska vydá za deset jiných. Vzhledem k tomu, že Árstíðir lífsins nepatří mezi mainstream, připomínám, že se jedná o islandsko-německý projekt, za kterým stojí trojice Árni, Stefán a Marsél. Všechny pojí účinkování v německých Helrunar. Árniho budete znát mimo jiné z Carpe Noctem a Stefánovi Kerbenok stojí rovněž za hřích. Nyní se už ale pojďme ponořit do rozsáhlého vyprávění Saga á tveim tungum I: Vápn ok vir. Tato nahrávka otevírá příběh o panování krále Óláfra Helgi Haraldssona a zavede nás do jedenáctého století našeho letopočtu.
Docela mě překvapil běsnící rozjezd desky, který je nasáklý blackovou černotou. Kdo sleduje Árstíðir lífsins delší čas, ví, že kapela sázela spíše na epické kompozice s jemnější náturou. Ani debut, který byl zřejmě „nejblackmetalovější“ z celé diskografie, neoplýval podobnými nářezy, jakým je úvodní Fornjóts synir ljótir at Haddingja lands lynláðum. Ač mám raději black nasypaný a krutý, od Árstíðir lífsins čekám bardské zpěvy, melodie a emoce. Proto jsem byl vskutku podobnou řezničinou zaražený až na půdu. Naštěstí se už během skladby nálada rozvolní a heroické fluidum střídá čerta u kormidla. A nejpozději od následující Sundvǫrpuðir ok áraþytr je už vše takové, jak jsem si přál. Ne, stagnace a opakování se nekoná. Árstíðir lífsins za ty roky svůj styl vymazlili do podoby, kterou si není možné splést s žádnou jinou kapelou. Jejich akustické hrátky, mohutné sbory, citlivá práce s dobovými i klávesovými nástroji (o smyčcích ani nemluvě), patří vždy mezi to nejpovedenější, co scéna nabízí. A právě tak dokonalé jsou i zpěvy. Není možné s určitostí poukázat na hlavní pěveckou linii, tak jsou všichni tři do kompozic zainteresovaní. Marsélův hlas samozřejmě poznáte na sto honů, ale výtečně propracované sbory, druhé či třetí hlasy neustále rozvíjející hlavní linii předního vypravěče tak, že jsou košaté stejně jako instrumentální část alba.
Více než hodinová stopáž je v podobném případě více než nutná, což nebude pro ty, kteří kapelu sledují od začátku, žádným překvapením. Árni a spol. jednoduše pro sebevyjádření potřebují větší prostor. Nikdy se jim ale nepodařilo nacpat do desek vatu. Naopak, každý moment byl a je úžasný, jedinečný. Posluchač bývá radostně unášen často nečekaným vývojem kompozice, že si ani nevšimne, že uteklo moře času. Tedy, bývalo to tak. Saga á tveim tungum I: Vápn ok vir pár hlušších míst obsahuje. I na ty hodinky jsem se párkrát podíval. Mám problém s dvojicí Líf á milli hveinandi bloðkerta a Stǫng óð gylld fyr gǫngum ræfi. Obě pojí stopáž, že jdou po sobě a obě jsou právě tak skvělé. Obě jsou ale nadstavené méně chutnou kaší. Kupodivu tím slabším v mozaice je blackový dílek. Jakmile kapela zvolní, rozezpívá se, přidají se smyčce, akustika a klávesové nástroje, je vše zapomenuto. V takovým místech jsou Árstíðir lífsins bezvýhradně přesvědčiví a právě pro ně mám tuhle kapelu moc rád. Obzvláště silní jsou v ponurých poémech. Siðar heilags brá sólar ljósi je přesně taková. K dokonalosti ji stačí basový zpěv podpořený tichým mručením a ještě tišším klávesovým podkresem…Uf!
Chtěl jsem se vyhnout pitváním jednotlivých skladeb a málem jsem se nechal zlákat. Myslím, že z uvedených dojmů musí být jasné, že se na Saga á tveim tungum I: Vápn ok vir můžete dočkat všeho možného. Árstíðir lífsins jsou zdatnými vypravěči a jejich stylový rádius je vskutku široký. I přes menší výhrady je tato deska mimořádná. Album uzavírá nejdelší Haldi oss frá eldi, eilífr skapa deilir tklivými sbory, přelévající se do básnického přednesu, postupným uticháním a šumem větru nad rozbouřenými vlnami…
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Ván Records
Vydáno:Duben 2019
Žánr:pagan black
Árni – bicí, perkuse, viola, cello, varhany, zpěv, sbory, hudba
Stefán – kytary, baskytara, piano, vibrafon, zpěv, sbory, hudba, texty
Marsél – zpěv, sbory, recitace
1. Fornjóts synir ljótir at Haddingja lands lynláðum
2. Sundvǫrpuðir ok áraþytr
3. Morðbál á flugi ok klofin mundriða hjól
4. Líf á milli hveinandi bloðkerta
5. Stǫng óð gylld fyr gǫngum ræfi
6. Siðar heilags brá sólar ljósi
7. Vandar jǫtunn reisti fiska upp af vǫtnum
8. Fregit hefk satt
9. Haldi oss frá eldi, eilífr skapa deilir
Árstíðir Lífsins
Heljarkviða (EP)
Árstíðir Lífsins
Vápna Lækjar Eldr
Árstíðir Lífsins
Saga á tveim tungum II: Eigi fjǫll né firðir
Kalle
Under The Black Moss
Lvcifyre
The Broken Seal
Queens of the Stone Age
...Like Clockwork
Malnàtt
Principia Discordia
Cradle Of Filth
Damnation And A Day
Obsidian Kingdom
Mantiis – An Agony in Fourteen Bites
Nader Sadek
The Malefic: Chapter III (EP)
Chris Cornell
No One Sings Like You Anymore, Vol. 1
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.