|
|
||||||||||
Zpěvačka, pianistka a skladatelka Barbora Mochowa sice letos vydala teprve své první sólové album, ale fanoušci kvalitní české hudby už její jméno dobře znají díky pop-rockovému projektu Sinuhet. V něm spojila síly se členy avantgardně-crossoverového kabaretu První Hoře a výsledkem byl velice zdařilý debut Nocturno.
Zatímco principál Sinuhetu Milan Urza letos oprášil svůj někdejší projekt Kaspar Melichar a toto snažení završil Velkou derniérou, Barbora konečně zhmotnila své hudební vize na novince Waiting for the White Raven. Obě nahrávky mají společnou komorní až intimní atmosféru a všudypřítomnou melancholii, nicméně Urza se vydal spíše cestou písničkářského folku a Mochowa zabrousila do vod inteligentního popu s vlivy klasické hudby a vsadila na piano s doprovodem smyčců, které obstaral Kvintessence Quartet. Kombinace decentně pojaté a zároveň velice záživné a nápadité instrumentace s nesmírně charismatickým zpěvem je vskutku impozantní a troufám si tvrdit, že na české scéně i nevídaná (respektive neslýchaná).
Barbora sice dostala od hudebních novinářů nálepku "česká Lana del Ray" a ač to málokdy bylo myšleno negativně, tak si dle mého soudu toto srovnání úplně nezaslouží, navzdory lehké podobnosti s její tvorbou v některých pasážích. Pěvecký i hudební projev Mochowé mi naopak připadá poměrně osobitý a občasný závan "cizorodých" inspiračních vlivů její tvorbě na svébytnosti nijak zásadně neubírá. Povážíme-li navíc, že se jedná teprve o prvotinu, zdá se Barbořin potenciál do budoucna nezměrný. Osobně si takhle silný debut u žádné tuzemské zpěvačky nevybavuji. Mnoho notoricky známých a populárních českých vokalistek si naopak o desce podobných kvalit může nechat jen zdát i po několika desetiletích působení na scéně.
Kromě nepopiratelného skladatelského talentu a hudebně vytříbené klavírní hry, která nepostrádá nápaditost a cit pro dramatičnost, zaujme Barbora především fenomenálním zpěvem plným křehkosti, podmanivosti a zasněné melancholie. Hlavní protagonistka by si zřejmě bohatě vystačila pouze s doprovodem piana, aniž by se to na kvalitách novinky nějak výrazně podepsalo. Nicméně přítomnost smyčců prožitek z hudby ještě více umocňuje a jejich zakomponování je velmi decentní, vkusné a efektivní. K tomu lze přičíst i velmi profesionální zvukovou a produkční stránku, která dá vyniknout všem potřebným detailům.
Debut Barbory Mochowé z mého pohledu patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co letos česká scéna nabídla. Melancholické a komorní pojetí popu, jímž se prezentuje, tady zkrátka chybělo. Zapomeňte na zkratkovité vzkazky o "české Laně del Ray" a zaposlouchejte se do krásných tónů tohoto počinu bez předsudků. Věřím, že budete příjemně překvapeni.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Milan / 17.11.16 11:26odpovědět
Moc pěkně napsaná recenze, která perfektně vystihuje Bářinu desku!
Label:100PROmotion
Vydáno:Červen 2016
Žánr:pop / classical
Barbora Mochowa - zpěv, piano
hosté:
Kvintessence Quartet:
Anton Čonka - housle
Milan Jakeš - housle
Ilia Chernoklinov - viola
Vladan Malinjak - viola
Šimon Marek - violoncello
Martin Matyska - varhany
Petr Nohavica - bicí
1. Gesualdo
2. The End or the Beginning
3. World from the Outside
4. The Old House
5. Gnossienne No.8
6. Depersonalization
7. Sacrifice Silence
8. Rise and Shine
9. Tears in the Pudding
10. Gallery
11. Just a Moment Left
12. The Air Is Electric
Ihsahn
Arktis.
Noisebleed / Nocturnal Pestilence
Chirality (12" split EP)
Amorphis
Queen of Time
Kalmen
Course Hex
The Ruins Of Beverast
The Thule Grimoires
Revocation
Netherheaven
Reveal
Scissorgod
Horna
Askel Lähempänä Saatanaa
Inverloch
Dusk | Subside (EP)
Treha Sektori / Sádon
Symphony Of Dying
The Presidents of the United States of America
Kudos to You!
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.