|
|
||||||||||
Folk metal je pro mě boží trest, který byl seslán na nás na všechny kvůli těm, kteří tvrdili, že něco strašnějšího než Nightwish už být nemůže. A jsem si vědom toho, že kořeny folk metalu mohou sahat docela hluboko a současně se klidně přiznám, že někde tam bych našel kapely a desky, které mám docela rád. Spojil-li se folk s pohanstvím, cítil-li jsem desky vlhkost a hnilobu podzimního lesa, v němž pravidla určují dávná božstva, byl jsem spokojen a takové desky mám dodnes rád. Ostatně stačí jeden pohled do kalendáře a je jasné, že jejich čas opět přichází.
Francouzská kapela Boisson Divine je ale z jiného těsta a je to přesně ten folk metal, před kterým prchám v děsu a ukrývám se za hradbu svých předsudků a rychlých soudů. Nemám ho rád. Nemám rád tyhle skočné melodie, vícehlasé zpěvy, protivný zvuk píšťal a niněry, jejíž anglický název hurdy gurdy ve mě vyvolává paniku. Nemám rád všechny tyhle Eluveitie, Elvenkingy, Arkony, Trollfesty a nedej bůh Korpiklaany. Nenosím kožíšek z lišky a nepiju medovinu z býčího rohu. A nečtu fantasy.
Boisson Divine naštěstí nenaplňují tyhle kýče nijak dramaticky a alespoň co do vizuálu působí docela civilně, lidsky a víno v lese pijí z krásné skleničky (zkuste videoklip níže). Boisson Divine se hlásí ke svému regionu (Gaskoňsko), zpívají v okcitánském dialektu a chodí na dlouhé procházky do hor. V tomto ohledu je docela škoda, že cestou někdy nepotkali nějakého nápaditého grafika, protože to, co umístili na titulní stranu své nové nahrávky, je dílem čistého amatérismu a naivity. Jestliže bychom přistoupili na myšlenku, že obal prodává, počet skladových zásob by zůstal hodně vysoko.
Hudební obsah naštěstí není taková tragédie a pokud kapele něco musím uznat, tak schopnost napsat jasnou a učesanou skladbu v mantinelech žánru. Hrací čas jednotlivých položek se pohybuje kolem pěti minut a jsou to příběhy naplněné bujarostí a značnou dávkou euforie, která k tomuhle hudebnímu stylu prostě patří. Instrumentálně kapela netrhá rekordy v dovednostech, omezuje se na základní, ale dobře zvládnuté řemeslo (především bicí jsou ale celkem primitivní), a všechno sází na dvě karty: za a) na aranže prošpikované folkovými nástroji a za b) na svižné tempo. Do toho si přidejte vícehlasé zpěvy a vlezlé melodie a budete mít docela dobrou představu, jak to celé funguje. A po pravdě ono to funguje, prvních pár skladeb vás to možná bude bavit, respektive nenajdete nic jednoznačného proti. Problém alespoň v mém případě nastává postupně, během poslechu, kdy jasně vyjde najevo, že všechno je ušité naprosto stejně a někde od poloviny desky se další poslech stává k nepřežití. Prostě proto, že se v tom všem začnu ztrácet, všechno zní stejně a mám toho tak akorát dost.
Pokud něco vystupuje z unifikované fasády prakticky všech skladeb na albu, jsou to detaily a náhodně roztroušené střípky. Svým způsobem zaujme tvrdší (na poměry žánru) kytarový riff v úvodu druhé Novempopulania nebo lehká podobnost s Falkenbach či norskou školou typu Vintersorg především ve vokálních harmoniích (Xivalièr de Sentralha). Což je možná fakt, ale možná taky toužebné přání odlepit se ode dna, které zosobňují žánrově jasné průsečíky s kapelami typu Arkona a Korpiklaani. Právě pro fanoušky těchto přístupů je tahle deska jako dělná, ale pro kohokoliv jiného znamená tanec v minovém poli. Lepší se vyhnout.
P.S.: Obrázek cédéčka máte TADY.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Brennus Music
Vydáno:Květen 2020
Žánr:folk metal
Pierre Delaporte - akordeon, boha (dudy), doprovodný zpěv
Florent Gilles-Waters - baskytara
Luca Quitadamo - kytara
Ayla Bona - flabuta, niněra, doprovodný zpěv
Adrian Gilles - bicí, doprovodný zpěv
Baptiste Labenne - zpěv, kytara
1. Lo pèla pòrc
2. Novempopulania
3. Suu camin estelat
4. Xivalièr de Sentralha
5. Rei de Suèda (Sveriges Kung)
6. La Sicolana
7. Abelion
8. Un darrèr còp
9. Libertat
10. Milharis
Kaviar Kavalier
Musik aus Ordinationen
Junius
Days of the Fallen Sun (EP)
Cities Last Broadcast / God Body Disconnect / Atrium Carceri
Miles To Midnight
Oblivion (PL)
Xenopath
Depeche Mode
Memento Mori
Dead Can Dance
Anastasis
Order of Orias
Ablaze
Grave Miasma
Odori Sepulcrorum
Soul Dissolution
Winter Contemplations (EP)
Anohni
Hopelessness
Safety First
Safety First (EP)
Na prvního března nadcházejícího roku je naplánováno vydání nové desky trip-hop / elektro projektu Arms and Sleepers, z níž byl aktuálně zveřejněn sin...
9.12.2023Kapela Innersphere jako předzvěst chystaného alba zveřejnila nový singl s názvem The Trident is Burning, k němuž vytvořila videoklip ve formě živého z...
8.12.2023Legendy floridského deathu Massacre podepsali smlouvu s Agonia Records na vydání svého pátého a zatím bezejmenného full-lenght počinu.
8.12.2023Festival Enter The Eternal Fire ohlašuje další tři jména, která zahrají během 19. a 20. července ve Volyni. Nově se tak můžete těšit na Speckmannův sp...
29.11.20232. prosince proběhne v Potrvá křest nového EP pražské kapely Neuro Bats, které se jmenuje Noble Roses in the Midst of Weeds a poslechnout si ho můžete...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.