Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Centinex - Doomsday Rituals

CentinexDoomsday Rituals

Victimer4.7.2016
Zdroj: mp3 (256 kbps) // promo od vydavatele
Posloucháno na: PC / JVC UX-H330 / smartphone
VERDIKT: Druhá deska od návratu k dámě s kosou a scéně jako takové. Hutnější, předvídatelnější a místy i nudnější.

Centinex se díky předchozí comebackové desce "Redeeming Filth" pokusili vrátit zpět do předních řad světového deathu, což jim někteří moc nežrali, ale naštěstí se našli i takoví, které tento návrat nadchnul. Toho času jsem patřil do druhé skupiny posluchačů i já a desku jsem si nějaký čas vážně užíval. Když už jsem zmínil světový death metal, k Centinex se tohle označení hodí už jenom proto, že jejich smrt v sobě kloubí jak odkazy skandinávské školy, tak té floridské. To ostatně předloňská nadílka jasně ukázala. Dnes se na "Redeeming Filth" dívám z větší dálky a byť znovu potvrzuje kvalitní řemeslnou průpravu žánrem, kde se to hemží smrtkami, už tolik neštípe a nezadírá se pod kůži. Logicky.


Do oficiálního vydání druhého sourozence po návratu z hibernace chybí jen pár dní, ale už dnes si jej díky labelu Agonia Records představíme. "Doomsday Rituals" na svého předchůdce navazuje minimálně v tom, že jde o kvalitku co do schopnosti přehrávat žánr a cítit se v něm jako ryba ve vodě. K Centinex prostě tahle dřina patří, stejně jako do US stylu namočená severská chrastivost, která není tak markantní jako u jiných kapel (namátkou Dismember), ale pořád je cítit. Tahle kapela ví, jak správně naředit a vycentrovat smrtící koktejl.


Když jsem se vyjadřoval k odlišnostem v účincích poslechů předchozího alba, u novinky ty prvotně nadšené vůbec nepřišly. Bohužel. "Doomsday Rituals" je půlhodinovou porcí hustých, střednětempých songů, které snadno dokazují, že jsou v dobrých rukách a je o ně vzorně pečováno, ale žádná přidaná hodnota a pocit nevšednosti nepřichází. Na to jsou Centinex moc svázaní hrou na jistotu. Death metal obecně (jako kterýkoliv jiný styl) může povznést a týká se to jak kapel filosofujících nad mnoha prvky, které lze do lůna smrtky přinést a nechat zakořenit, nebo nadchnou i takoví, kteří se drží osvědčených postupů a pravidel. Centinex jsou právě mezi touto sortou kapel. Přesto jsem vůči novince jaksi imunní a zaujetí pro věc není na takové úrovni, abych ji mohl opakovaně bušit do hlavy a libovat si nad její neodolatelností.

 

 

Zkrátka to tam není a nebude. Nad "Doomsday Rituals" si není nutné nějak namáhavě lámat hlavu. Deset štychů na slátání krvácejících ran si jede na vlně nekomplikovanosti, oddanosti všemu smrtelnému a kálení na vše progresivní a vychytralé. Centinex jsou synonymem pro špínu, flákotu na talíři a další dovednosti řezníka, který ve volných chvílích masturbuje nad odřezky mladých kůzlat. Hudebně se kapela valí přesně jako takto stavěný dělník z masny, který o sebe moc nedbá, jídelníček odpovídá jeho hodnotám a představě o stravování a pivo zalévá zásadně vodkou. Pomalá, klátivá chůze a hrubá mluva. Ale také pár rychlých výpadů, když se ozve volání velké strany a svinstvo musí z těla ven.


Celá tahle deska je taková chuťovka pro otrlé. Pošmáknete si, odříhnete, v duchu si pomyslíte cosi o klobásovém opáčku od řezníka z vedlejší dědiny, ale přesto si dáte další sousto. Centinex to mydlí jednoduše a bez příkras. Aby to nevyznělo nějak lajdácky, "Doomsday Rituals" je rozhodně deskou, která umí plenit a za předchozí slova pořádně naplivat do tváře. Valí se nasraně a bez vytáček a když vás lískne, tak počítejte s tím, že bude třeba počítat i peníze na výdaje u dentisty. Ale jak pusa, tak prázdná peněženka se časem zahojí...


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Garmfrost / 4.7.16 8:25odpovědět

Doomsday Riutals je skvělé, nadprůměrné album. Jen to prvotní nadšení nevydrží dlouho. Mezi top nahrávky tvrdého ranku se asi jen tak nedostane. Ostatně tato deska funguje na jednoduché bázi, jak píše kolega Vic. Pobaví, rozdovádí... V minulosti uměli ale víc...

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky