Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Dead Melodies / Beyond The Ghost - Crier

Dead Melodies / Beyond The GhostCrier's Bane

Symptom30.11.2020
Zdroj: FLAC
Posloucháno na: PC / CreativeGigaWorks T40 / Beyerdynamic DT 770 PRO 32 Ohm
VERDIKT: Pozoruhodná výprava do hnijícího srdce Viktoriánského Londýna s osvědčenými průvodci z řad tvůrců temné kinematografické hudby.

Spojování sil bylo a stále je populární napříč všemi žánry a stalo se ústředním tématem i v případě desky Crier's Bane (2020) tvůrčího dua Tom Moore (Dead Melodies) & Pierre Laplace (Beyond The Ghost). Tato anglicko-francouzská koprodukce dokázala na svém prvním společném výtvoru zhodnotit po léta střádané hudební znalosti a dovednosti jako i vhled do žánru. Nahrávka vyniká širokou paletou nástrojů, s nimiž interpreti čarují různou intenzitou v duchu ambientních a drone standardů. Jedno je však jisté: pod střechou vydavatelství Cryo Chamber z amerického Oregonu se dějí zajímavé věci.

 

Solidní hodinová výprava do starého Londýna v dobách, kdy této metropoli slušela temnota a nebylo v ní bezpečno, má za cíl provést posluchače dějištěm strašlivé vraždy. Nocí plnou stínů a tísnivých pocitů, co evokuje příběh ve stylu Jacka Rozparovače. K navození té správné atmosféry výborně slouží sugestivní obálka desky z rukou kmotra žánru, Simona Heatha z Atrium Carceri. Je postava zahalená v plášti obětí nebo samotným vrahem? To zjistí pouze ten, jehož duch projde portálem k balustrádě do centra dění...

 

Dlouhé rozpracování základního obrazu místy bojuje s rozvláčností a člověk by se nezlobil za trochu akčnější přístup i za cenu použití stokrát provařených lekavých klišé. Modální způsob zpracování ubírá hudbě na prvku překvapení. Toho se nedočkáte v rovině schematické ani dynamické. Na druhou stranu poslech jasně odhaluje, že deska Crier's Bane nespadla z vakua a je za ní kus práce. Hudební umělecké řemeslo zpracované do figury a vyjádřené množstvím různorodých hudebních nástrojů to jasně dokazuje. Deska tvoří pevný monolit bez výrazného "jednorožce", skladby, která by vyčnívala nad ostatní a tvořila pomyslný klimax. Dílo se hodí k nepřerušovanému poslechu ve večerních hodinách jako potrava pro vnitřní zrak.

 

Crier’s Bane v sobě má potenciál uspokojit nenáročné posluchače, ale i ty náročnější, kterým nestačí dílo z modré sféry jedniček a nul a dožadují se fyzických, člověkem ovládaných nástrojů. Desce dodává šmrnc hlavně příběh samotný, který roste v hlavách posluchačů úměrně s jejich schopností imaginace. Efekt zesílení představ a jejich korelace s hudbou je zde klíčovým faktorem z hlediska ocenění vnitřní kvality nahrávky. Sice mi k dokonalosti chybí více hudebního napětí, co rozběhá mráz po zádech a dělá stíny tmavší, ale i tak duo Moore & Laplace zahrálo na svém debutu "dobrý laufy".

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky